Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

95% dintre utilizatorii de iPhone au FOMO? Despre studiile sociale legate de smartphone-uri

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,410
  • Înscris: 15.11.2005
mama lor de struguri.....tztztztztz

deci ca sa dau si o "iegsplicatie"
"e" asa de nasoale telefoanele astea cu mar ca am trecut cu totul pe sistemul lor. Am fost sclav windows de la inceputuri, acum doar mac. La revedere calburi, galagie, ecrane albastre si multe altele.
La fel si android, un soft pe un miliard de device-uri diferite, nu o sa mearga in veci, culmea bloatware-ul merge:) adio root, adio 14 tb de ram
Asta daca  numeste cineva chestia aia studiu...

Edited by Mondeo, 08 May 2022 - 09:34.


#20
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 vrajitoruldinoz, on 08 mai 2022 - 08:59, said:

Sigur ca am dovezi, vad relativ des mertzane din anii 80 pe drum, sint foarte fiabile chiar si dupa standardele de azi.
Stii cite dacii din 80 vad pe drum? Cite samsunguri de 5 ani Posted Image

Vorbești prostii. Nimeni nu mai conduce mașini din anii 80. Poate doar in imaginația ta.

În schimb Samsung-urile de 5 ani merg decent și azi. Am doi oameni in familie care le au și merg bine mersi.



 Mondeo, on 08 mai 2022 - 09:21, said:

mama lor de struguri.....tztztztztz

deci ca sa dau si o "iegsplicatie"
"e" asa de nasoale telefoanele astea cu mar ca am trecut cu totul pe sistemul lor. Am fost sclav windows de la inceputuri, acum doar mac. La revedere calburi, galagie, ecrane albastre si multe altele.
La fel si android, un soft pe un miliard de device-uri diferite, nu o sa mearga in veci, culmea bloatware-ul merge:) adio root, adio 14 tb de ram
Asta daca  numeste cineva chestia aia studiu...

Pai ia vinde-ti tu produsele Apple și treci la Xiaomi și Oppo. Așa scapi de "sclavia" Apple... poate macar obții produse mai bune.

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005

 Tsunnnami, on 08 mai 2022 - 09:18, said:


Folosim (eu si mandra), iphone de 8 ani.
Nu as mai trece la Samsung

pai era evindent asta man, bmw si iphone
2 colosi cu un marketing genial, fantastic  si cu produse de r..t cu preturi de 5 ( da, de 5 ) ori mai mari decat merita.

si public tinta targetat si "hranit" ca rusii de putin( aka cu info ca ei sunt cei mai tari si ca UA e agresorul)

dau suport la idevice-uri de la epoca iphone 3g incoace. desi sunt in tema cu "harware-ul si software"ul ca sa zic asa.

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TrafalgarLaw, on 07 mai 2022 - 21:06, said:

Vi se pare relevant acest studiu?
Nu.
Nu dau 2 bani pe studii de genul ăsta.

Edited by ericmario, 08 May 2022 - 10:31.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 foxbat, on 08 mai 2022 - 09:47, said:

pai era evindent asta man, bmw si iphone
2 colosi cu un marketing genial, fantastic  si cu produse de r..t cu preturi de 5 ( da, de 5 ) ori mai mari decat merita.

si public tinta targetat si "hranit" ca rusii de putin( aka cu info ca ei sunt cei mai tari si ca UA e agresorul)

dau suport la idevice-uri de la epoca iphone 3g incoace. desi sunt in tema cu "harware-ul si software"ul ca sa zic asa.

Sunt cei care se gandesc la utilizatori, la clientii lor.
Nu sunt genul de client care sa sape dupa performante ascunse.
Vreau sa utilizez telefonul.
Ceva internet, camera, waze, telefon... suficient.

Cand am ajuns in State in 2014 aveam in Gallaxy II, Posted Image
La serviciu mi-au dat un iphone 4. Mi-a placut, era usor de folosit
Dupa 2 ani, iphone 7. I-am luat si mandrei unu (pana atunci a mers cu Gallaxy II, nu mai facea fata)
Asa ca i-am luat un telefon la fel ca al meu ca nu vreau sa invat 2 prostii.
Inainte sa plec din State, am cautat un iphone la care sa se potriveasca coperta de la Iphone 7 pentru ca am un mount pentru telefon pentru motocicleta si norocul meu ca am gasit un SE care e facut pe platforma 7.
Deci pot sice ca din 2016 avem amandoi iphone 7 si nici nu ma gandesc sa-l schimb.

La BMW mi-a placut rezervorul de 33L si cilindrii care ma incalzeau la picioare

Apoi, de ce sa schimb ceva care merge?
Acu intelegi care e shpilul cu alegerile mele?

 TrafalgarLaw, on 08 mai 2022 - 09:47, said:

În schimb Samsung-urile de 5 ani merg decent și azi. Am doi oameni in familie care le au și merg bine mersi.

iphonul din 2016 zbarnaie si acum, nu decent, ci zbarnaie

 Mondeo, on 08 mai 2022 - 09:21, said:

"e" asa de nasoale telefoanele astea cu mar ca am trecut cu totul pe sistemul lor. Am fost sclav windows de la inceputuri, acum doar mac.

Nu vreau Mac.
I stick with what works, si windows-ul e okay, n-am chef sa invat altceva, nu vreau conflicte noi etc

 TrafalgarLaw, on 08 mai 2022 - 09:47, said:

Vorbești prostii. Nimeni nu mai conduce mașini din anii 80. Poate doar in imaginația ta.

Deci esti okay cu produsele care nu sunt fiabile sa inteleg
Uite, ca eu nu sunt

Edited by Tsunnnami, 08 May 2022 - 10:39.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TrafalgarLaw, on 08 mai 2022 - 09:47, said:

Vorbești prostii. Nimeni nu mai conduce mașini din anii 80. Poate doar in imaginația ta.

Dacă tu nu vezi, înseamnă că nu există.
Am înțeles.

#25
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,410
  • Înscris: 15.11.2005
btw. samsung e cea mai petarda marca de telefon ever, inainte de iphone am avut un galaxi 6 parca, numai in service a stat, un mega gunoi, nici macar prajitor de paine nu  mi-as lua de la astia.. telefon e deja sf

 Tsunnnami, on 08 mai 2022 - 10:43, said:

Nu vreau Mac.
I stick with what works, si windows-ul e okay, n-am chef sa invat altceva, nu vreau conflicte noi etc



asa am zis si eu, de aia am facut pasul mai greu, am primit un mac air cadou si dupa cam in doua luni de zile am completat cu un mini m1 si un Imac:)))
works like a charm, tranzitia e relativ usoara, sincer!

Edited by Mondeo, 08 May 2022 - 11:24.


#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Mi-ar placea sa-l contrazic pe Mondeo la primul lui mesaj.
Ca o idee, urasc argumentul asta legat de pret si eram sigur ca o sa apara un mesaj legat de struguri si cat de scumpi sunt.
Nu mai merge argumentul asta din cauza ca "S22 ultra". Telefonul ala costa cat un Iphone 13 pro max. Deci nu poti zice ca alege careva Samsung ca este mai ieftin.

Problema Samsung este ca produc prea multe modele si nu acorda asa de multa atentie si importanta cum face Apple, vorba aia... in esenta Apple produce un sigur model de telefon pe an, diferite diagonale dar practic este un singur model pe an.
Sa fim seriosi sa ne gandim la Google Pixel care tot asa produc un singur model de telefon pe an si cate buguri are Pixel 6...

Parerea mea ca piata GSM s-a plafonat. Putine diferente Iphone 12 pro max Vs. 13 pro Max Vs S21 Ultra Vs. S22 ultra.
Asa si la Iphone, de la Iphone XS Max Apple s-a cam impuscat in talpa.
XS Max Impecabil se gaseste pe la 1500 de lei pe olx.
Deci cine doreste sa vada cum este experienta Iphone isi cumpara telefon de 1500 de lei.

Discutia este cat de optimizata este partea hardware si cat tine bateria. atat.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Mondeo, on 08 mai 2022 - 11:24, said:

asa am zis si eu, de aia am facut pasul mai greu, am primit un mac air cadou si dupa cam in doua luni de zile am completat cu un mini m1 si un Imac:)))
works like a charm, tranzitia e relativ usoara, sincer!

Refuz cadourile de genul asta
am solidworks
am MS Office
am softul de verificat modificat parametrii bmw-ului
mouse-ul 3d connexion
scanner
printer
un microscop
garmin base map
kodak digital film scan
MS moviemaker
skype
mediaplayer
etc...

cat imi ia pana le setez, cate conflicte as avea?
nici nu vreau sa ma gandesc

#28
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
In principiu, cine e multumit cu un iPhone, e genul de om care oricum nu ar folosi nici 10% din optiunile de customizare care se regasesc pe Android, fie ca nu se pricepe, fie ca nu il intereseaza.
Eu sunt oarecum invidios pe cei care sunt multumiti de iPhone, e ceva de genul "Trăind în cercul vostru strâmt, Norocul vă petrece, Iar eu în lumea mă simt Nemuritor și rece". Prost si fericit, parca era o vorba, nu? Fara sa insinuez ca utilizatorii de iphone ar fi prosti, departe de mine acest gand!

Nu zic ca iPhoneurile sunt proaste, dar sunt limitate extraordinar. Nu faci ce vrei tu cu telefonul, faci ce considera nenea Tim Cook ca e mai bine pentru tine. Vrei sa aranjezi iconitele cu spatii goale intre ele? nu se poate! Vrei sa muti iconitele din control center in alta ordine? Ntz, nu e bine! Lasa-le asa, stie Apple cum e mai bine pentru tine! Si cate si mai cate...

Pe de alta parte, cum sa nu iti vina sa treci la Iphone cand producatorii de telefoane de android se intrec unii pe altii in update-uri pline de bug-uri? Cum sa accepti sa dai acelasi pret pe care l-ai dat pe un iPhone, pe un Samsung flagship, cica, care iti vine cu o groaza de bloatware preinstalat? Cum sa accepti ca la acelasi pret din SUA(sau chiar mai scump, de fapt), tu sa primesti Exynos si americanii Snapdragon?

Solutia ideala ar fi un telefon cu hardware-ul de pe iPhone si sistemul de operare Android. Pe telefonul asta as fi dispus sa platesc bani multi :)

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 lex2010, on 08 mai 2022 - 12:28, said:

In principiu, cine e multumit cu un iPhone, e genul de om care oricum nu ar folosi nici 10% din optiunile de customizare care se regasesc pe Android, fie ca nu se pricepe, fie ca nu il intereseaza.

foarte corect.
Imi e tarseala si cand ma gandesc ca va trebui sa inlocuiesc iphone-urile pe care le avem.
Viata mea e dincolo de performantele telefonului.

Poate d-aia nici eu nu sunt inteles ca vreau o masina sau motocicleta puternica.
Pentru mine acolo e pasiune asa cum pentru altii pasiunea e telefonul smart.
Si acum e randul meu sa fiu invidios

#30
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 Mondeo, on 08 mai 2022 - 09:21, said:

mama lor de struguri.....tztztztztz
Te inseli amarnic daca crezi ca cineva este invidios pe tine ca-ti cumperi iphone in 24 de rate fara dobanda...

#31
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
I-ai văzut extrasul?

#32
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
S-au spus ceva adevaruri, si mie imi pare ciudat marketingul Samsung, partea in care ai macar ceva retinere daca sa dai update la telefon, sa nu-l strici cumva cu update.

Dar pe de alta parte si Apple de la XS Max/11 pro max a cam incetat cu inovatia.

Cred ca oricine de pe aici poate prezice cum o sa arate Iphone 14 Pro Max fara sa fie nevoie de vreun inside leak.
Procesorul mai performant, top bezel cu cateva procente mai mic, camera desigur ca o sa primeasca un filmulet regizat de cineva cunoscut de la Hollywood.

Cred ca pe la 15-16-17 Pro max sa scoata cumva un iphone cu camera cum are Samsung, nu ca discut de camera sub display, discut de a face o camera cum are Samsung, un cerculet rotund.

Si pot zice ca toti cred ca cunoastem persoane care au cumparat Iphone SH sau in rate sau la abonament, nu imi pare cine stie ce chestie.
Pe termen lung si la belele cu Iphonuri SH sau sigilate de pe olx, consider mai ok decizia de a cumpara Iphone in rate.
Ceva rate fara dobanda si alte bulshituri.

Iphone a fost ajuns din urma ca pret, pe partea de camera cred ca S22 ultra este mai bun, discutia este legata de format, bugs.
Si cum zicea un coleg, pe bune cum naiba sa imi ceri pret de America si sa livrezi Samsung cu porcarie de Exynos care face poze mai slabe ca alea facute cu Snapdragon si tot asa pe partea de baterie ce sa zic?
Impinge Samsung porcaria de Exynos la inaintare de in fiecare an promite ca o sa fie bun, nu ca mai bun, promite ca o sa fie varianta care nu o sa mai suga bateria.


Deci minusuri si plusuri.
Consider ca daca esti om care are grija de telefon, un Iphone este o alegere mai buna, fac referire la un Iphone 12 pro max. Daca te uiti 12 Pro Max Vs. 13 pro max nu ai nici macar un motiv sa platesti diferenta de pret.

#33
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
-sincer - dupa ce stau 12 ore cu ochii in "geamurile" astea nu-mi mai trebuie  telefon   Posted Image Posted Image

Attached Files



#34
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,410
  • Înscris: 15.11.2005

 sSorsy, on 08 mai 2022 - 13:36, said:

Te inseli amarnic daca crezi ca cineva este invidios pe tine ca-ti cumperi iphone in 24 de rate fara dobanda...
toate cumparaturile mele sunt fara rate, sau abonamente, am iphone 12 pro dar il astept pe 14 pro.
Cum spuneam am luat in decurs de 2 luni un mac mini m1 16, 250 si un Imac 16, 520 toate cu banul jos. La mac mini a trebuit sa iau si un monitor 4k deci nu stiu de unde scoti tu chestia asta cu ratele. Am luat 2 sisteme nu de nebun dar locuiesc in doua locatii diferite si nu puteam sa stau si pe win si pe mac, asa am ales doar mac

#35
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si esti multumit de varianta pro? Imi pare ca pro maxul este acolo in soft spot cu bateria buna.

#36
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Tsunnnami, on 08 mai 2022 - 10:43, said:

Cand am ajuns in State in 2014 aveam in Gallaxy II, Posted Image
La serviciu mi-au dat un iphone 4. Mi-a placut, era usor de folosit
Dupa 2 ani, iphone 7. I-am luat si mandrei unu (pana atunci a mers cu Gallaxy II, nu mai facea fata)

Am un Samsung Galaxy S II plus, il folosesc pentru filmari insa m-a exasperat. Merge asa greu in meniuri zici ca se taraste. Si nici nu are card sim, nu e conectat la internet si tot e foarte lent. Nu inteleg de ce, are electronica "obosita" ?
Nu cumva secaturile de la Samsung la up-date-uri baga soft de incetinire ? Sau sunt asa de multe up-date-uri si procesorul nu mai face fata ?
Ma gandesc sa resoftez cu un rom original.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate