Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

95% dintre utilizatorii de iPhone au FOMO? Despre studiile sociale legate de smartphone-uri

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://www.gadgetma...-samsung-study/

Cine m-a vazut postand stie ca nu am deloc Apple la suflet. Dar acest studiu, mie mi se pare ca mai mult da impresia de "cercetatorii britanici", neavand nici un fel de peer review si de surse privind rezultatele obtinute.

Conform studiului, 95% dintre utilizatorii de iPhone ar suferi de "nomofobie", definita ca "anxietatea asociata cu separarea utilizatorului fata de telefon". La Android, cifra ar fi de 44%.

Utilizatorii de iPhone ar rezista doar 42 de minute departe de telefon in medie, iar cei de Samsung, 2 ore si 6 minute. De asemenea, utilizatorii de Apple si-ar face in medie aproape 1500 de selfie-uri pe an, de doua ori mai mult decat cei de Samsung.

In timpul vizionarii unui film, utilizatorii de Android isi verifica telefonul de 9,5 ori, iar cei de iPhone de doua ori mai des.

Vi se pare relevant acest studiu?

#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Şoferii cu telefoane Android conduc mai bine decât cei cu iOS (Studiu)
În ceea ce se anunţă a fi un subiect de dispută din nou între utilizatorii Android şi cei iOS, se pare că şoferii cu telefoane Android conduc mai bine decât cei cu iOS.
Nu am putut pune linkul dar articolul este de azi pe mai.incet.cu.spamul.pe.scari.

Se pare ca tot ce e legat de Apple e de rau :)

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 TrafalgarLaw, on 07 mai 2022 - 21:06, said:

In timpul vizionarii unui film, utilizatorii de Android isi verifica telefonul de 9,5 ori, iar cei de iPhone de doua ori mai des.
Vi se pare relevant acest studiu?

Nu. Lipsesc detalii importante - cat de lung e filmul, de exemplu? Partile din "Stapanul Inelelor" avea 3 ore. Inca ceva - posesorul poarta smartwatch conectat la telefon? Ca ala vibreaza cand ai notificari, si nu mai scoti telefonul ca tampitul din 5 in 5 minute. Da' aia cu doua telefoane, le examineaza simultan sau au un algoritm?

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
De cand am trecut pe iPhone, stau mult mai putin pe telefon, pentru ca nu imi mai face placere, ca atunci cand aveam Android.
Verific e-mailul, dau cateva mesaje si telefoane si cam aia e.
Am redus semnificativ navigarea web pe telefon si nici pe Youtube nu mai stau(RIP Vanced, btw).
Tastatura aia oribila te face sa nu iti doresti sa scrii mai mult de cateva cuvinte. Am inlocuit-o cu Microsoft Swiftkey, dar tot slaba e. Dictionarul predictiv e cu vreo 10 ani in urma Android-ului.
Parca nici la videoclipuri nu iti mai vine sa te uiti, la ditamai notch-ul... nu mai zic de jocuri.
Multumesc Apple ca m-a facut sa nu mai pierd timpul cu telefonul :)

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 mercur68, on 07 mai 2022 - 21:16, said:

Se pare ca tot ce e legat de Apple e de rau Posted Image
Poate au harti mai bune pe google/android Posted Image

 lex2010, on 07 mai 2022 - 21:46, said:

Multumesc Apple ca m-a facut sa nu mai pierd timpul cu telefonul Posted Image
Adica iti dai seama cat de limitat e in setari/optiuni e incat nu mai vrei sa pierzi timpul cu el Posted Image

Edited by andreic, 07 May 2022 - 21:53.


#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
De acord ca nu stau departe de telefon/telefoane, si nici nu vad de ce/nu am de ce.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 TrafalgarLaw, on 07 mai 2022 - 21:06, said:

Vi se pare relevant acest studiu?
Nu.

#8
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Articole de umplutură.
Indiferent ce visează unii frumos că Apple ar da faliment peste noapte, ei există și vânzările se mențin sau chiar cresc. Nu ar fi mai simplu de acceptat că sunt și ei în peisaj și să ne vedem de ale noastre fiecare?

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
[ https://img.ifunny.co/images/c197fceb13a3b9868fecdeb5607085c9ddb7756e1fa92e99658e1ab7e52ae04e_1.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Misswhitegold

Misswhitegold

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2021

 TrafalgarLaw, on 07 mai 2022 - 21:06, said:

Cine m-a vazut postand stie ca nu am deloc Apple la suflet.

Logic, de aici si dorinta de a deschide un asemenea topic.

Altfel, da, cand pun mana pe iphone parca ma incarca pozitiv, este atat de frumos, se deschide atat de repede si ruleaza extrem de rapid tot ce am nevoie, incredibil. Am distrus cateva samsunguri inainte, erau mai ieftine un pic, calitate mai buna (ce vedeam eu), dar androidul nu e pentru mine. Adica da, ecranele pe samsung mai bune, camerele la fel, dar androidul extrem de enervant. Si pe mine nu ma intereseaza nici camerele si nici ecranele, eu vreau dupa 5 ani sa se deschida, sa functioneze ca in prima zi, sau aproape la fel, iphone 7, este genial inca.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,707
  • Înscris: 21.06.2016
Am vazut un studiu d-asta in anii 80, cica soferii de Mercedes petrec de 6 ori mai putin timp mesterind la masina ca cei de Dacie 1310. De und eresulta evident ca soferii de Mercedes nu-si iubesc la fel masinile si nu sint pasionati de ele, si nici nu sint asa customizabile.

#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am invatat in viata asta ca indiferent cum vad eu lumea, poate si alti care gandesc asemanator mie, tot or sa fie tepe pe internet, tot or sa fie femei care inseala, tot or sa existe persoane care fac fix acelasi lucru asteptand rezultate diferite.

Ce doresc sa zic? Colegul nostru de forum, vrajitoruldinoz, zice ceva interesant.
Ex. Ce poti face cu un telefon ieftin? Nu mare lucru.
Ce poti face cu un telefon scump? Petreci mai mult timp pe el. Poze, baterie, totul placut.

Probema, singura problema, ca vorba aia? Chiar? Ce treaba am sa judec eu pe altcineva? Problema este ca sunt destui romanasi care nu pricep ca bogati mai intai bea apa plata si apoi gusta sampanie Cristal.

Cred ca "all of us" petrecem cateva ore zilnic pe internet, ca navigam folosind laptopul, pc-ul, telefonul. In functie de importanta aloci si buget.
Pe mine ma amuza cand observ colegi care navigheaza pe forum folosind telefonul mobil, eu daca navighez folosind telefonul mobil inseamna ca sunt plecat, nu imi place sa citesc forumul folosind telefonul mobil si imi imaginez cum era sa citesc mesajul meu folosind un telefon mobil, probabil derulam aiurea in loc sa citesc comod pe un laptop sau ultrabook.

Parerea mea este urmatoarea ca o idee, cand Dacia era masina rara pentru care trebuiau pile sa o poti cumpara? Era o placere sa o speli, sa o cureti, sa o repari, totul facut in fata blocului. Cand Dacia a devenit o masina ieftina care din pacate reprezenta statusul social precar, nu mai era o placere sa o repari in fata blocului ca toti se uitau la tine cum reparai cazanul.
Si acum Dacia a revenit, a devenit, masina de colectie, acum este iara "cool" sa o repari si sa te plimbi cu ea prin oras.

FOMO, fomo face lumea sa se invarta, de la bursa pana la ultrabookuri, placi video, telefoane care dupa ce le-ai cumparat nu se poate sa nu ai un regret ca nu ai cumparat modelul mai scump, ca ete ala avea camera mai buna etc..

Si citesc partea cu verificat telefonul si stiu bine cine isi cumpara Iphone, tipe care fac insta, utilizatori de facebook ca de obicei persoanele active, foarte active, posteaza poze. Care sunt cele mai bun telefoane pe partea foto? Samsung si Iphone. Samsung ultra este o paleta asa ca majoritatea cumpara Iphone.

Toate au logica, ca iti place logica, ca nu iti place, ca vrei sa o intelegi sau ca doar vrei sa trimiti o sageata catre o anumita categorie de utilizatori.

Mie imi plac telefoanele Samsung, am incercat si alte firme, nu am fost multumit de vreo firma inafara de Samsung, Huawei si Iphone.
Huawei nu are google apps, Iphone a mers la cer cu preturile, Samsung are un marketing pacatos de te face sa iti para rau daca cumperi un telefon imediat dupa lansare.

#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 vrajitoruldinoz, on 07 mai 2022 - 23:44, said:

Am vazut un studiu d-asta in anii 80, cica soferii de Mercedes petrec de 6 ori mai putin timp mesterind la masina ca cei de Dacie 1310. De und eresulta evident ca soferii de Mercedes nu-si iubesc la fel masinile si nu sint pasionati de ele, si nici nu sint asa customizabile.

Probabil pentru că Mercedes-urile alea erau microbuze întreținute de șefii lor și prin urmare nu aveau ei ce sa meșterească.

Afirmația asta e la fel de aiurea precum "am văzut eu un studiu"...

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,707
  • Înscris: 21.06.2016
Sau poate ca nu se stricau toata ziua sa le depanezi cu sirma pe marginea drumului. Poate erau destul de bune din fabrica si nu aveau nevoie de "customizari" facute in santier pe o sticla de tuica.

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,473
  • Înscris: 19.03.2022

 Misswhitegold, on 07 mai 2022 - 23:28, said:


cand pun mana pe iphone parca ma incarca pozitiv, este atat de frumos . . . . . iphone 7, este genial inca.
Eu ma incarc pozitiv cand pun mana pe sani , a fost genial cand a creat Doamne Doamne femeia. Posted Image
De telefon uit mereu. Uneori il las acasa intentionat. iubesc doar femeile frumoase, altceva nu. Posted Image

#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 vrajitoruldinoz, on 08 mai 2022 - 07:50, said:

Sau poate ca nu se stricau toata ziua sa le depanezi cu sirma pe marginea drumului. Poate erau destul de bune din fabrica si nu aveau nevoie de "customizari" facute in santier pe o sticla de tuica.

Ai dovezi pentru asta? In primul rand trăiai tu in anii 80 sa vezi cum erau mertanele de pe atunci? Și în al doilea rand, de unde mertane pe strazile comuniste? Erau cu sau fara soț?

Și apoi, link către studiul respectiv? Sau doar "am văzut eu unul"? Modelul de Mercedes respectiv sau tu compari toate s klasse-urile, le faci media și le compari cu cea mai praștie dacie?

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,707
  • Înscris: 21.06.2016
Sigur ca am dovezi, vad relativ des mertzane din anii 80 pe drum, sint foarte fiabile chiar si dupa standardele de azi.
Stii cite dacii din 80 vad pe drum? Cite samsunguri de 5 ani Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 08 May 2022 - 08:59.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 mercur68, on 07 mai 2022 - 21:16, said:

Se pare ca tot ce e legat de Apple e de rau Posted Image

Folosim (eu si mandra), iphone de 8 ani.
Nu as mai trece la Samsung

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate