Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Caut resurse sa invat matematica.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021
Salut tuturor,

Am inceput de ceva vreme sa invat matematica pentru ca imi trebuie la serviciu si am cautat un program care sa imi ofere ordinea corecta in care sa invat matematica pe cont propriu. Nu am vrut sa iau manualele de matematica la rand, pe ani, m-am gandit ca pentru studiul individual se pot gasi si alte structuri sau cursuri alcatuite in asa fel incat sa faciliteze studiul individual.

Una peste alta am gasit video-ul asta pe youtube si cred ca este foarte cuprinzator pentru ca acopera si calculus, trigonometrie si algebra lineara. Deja am inceput sa studiez Teoria Seturilor(Multimilor) si merge foarte bine.

Problema este ca nu vreau sa stau numai in fata calculatorului pe carti PDF ci vreau ca sa cumpar acele carti, doar ca sunt prea scumpe. Asa ca scriu aceasta postare pentru ca as vrea sa aflu daca vreo cineva poate sa imi recomande niste carti de matematica in limba romana pe care sa le pot cumpara de la magazin sau de la anticariat dar care sa se potriveasca cu cartile din videoclip.

Ordinea este dupa cum urmeaza:
  • Discrete Mathematics
  • Mathematical Proofs
  • Pre-Algebra
  • College Algebra
  • Algebra & Trigonometry
  • Calculus
  • Differential Equations
  • Linear Algebra
  • Mathematical Statistics
  • Complex Analysis
  • Mathematical Analysis
  • Abstract Algebra
  • Topology
  • Combinatorics
  • Naive Set Theory
  • Functional Analysis
  • Graph Theory
  • Real Analysis
  • Linear Algebra
  • Calculus
  • Geometry
  • Linear Algebra
De preferat ar fi, bineinteles, o lista cat mai fidela cu cea de mai sus dar daca aveti alte sugestii si propuneri va rog nu ezitati sa imi scrieti.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Ce matematica iti trebuie la munca ? Ce vrei sa inveti mai exact ?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019
Ce matematica iti trebuie la serviciu? Geometria, un singur capitol - penultimul? Nici eu nu-mi dau seama ce cauti acolo, si-acum 30 si de ani mergeam la olimpiade. Macar cu logica cum stai?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Ce ai enumerat acolo se studiaza in cativa ani la o facultate de matematica. Sigur asta vrei sa inveti pe cont propriu?

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu as fi interesat de aceste carti, desi acopera o gama cam mare din matematica. E cam greu sa stii bine toate astea.
Altfel, se gasesc cursuri youtube cam pe orice domeniu de pe la universitatile mari, filmate la clasa. Sau cursuri facute de profesori.
Momentan sunt si eu cu vreo 5 cursuri parcurse in medie pe jumate sau 3 sferturi. In afara de Topologie (care mi se pare foarte bun), celelalte nu se regasesc in lista ta (care btw, mi se pare facuta cam adhoc)

Aaa, in limba romana ar fi de vis, dar tot ce am invatat dupa facultate a fost in engleza. De fapt eu am facut rusa-franceza in scoala iar engleza am invatat-o doar ca sa am acces la literatura tehnica si stiintifica de pe net.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Calculatorul poate fi inlocuit cu un kindle de dimensiune ceva mai mare sa mearga PDF. Asta am facut si eu initial, am un kindle paperwhite, dar mai apoi am revenit tot la calculator din motive de comoditate (mai dai un serci, mai completezi rapid de pe wiki ce nu intelegi intr-un anumit context)

O sursa excelenta de carti este
https://libgen.is/

Unele domenii de care ai pomenit le poti invata de pe Khan Academy. Mi se par foarte didactice, bine explicate si structurate acolo.

#7
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postmaccip, on 02 mai 2022 - 21:11, said:

Aaa, in limba romana ar fi de vis, dar tot ce am invatat dupa facultate a fost in engleza. De fapt eu am facut rusa-franceza in scoala iar engleza am invatat-o doar ca sa am acces la literatura tehnica si stiintifica de pe net.

[...]
Daca ar trece prin fiecare punct de pe lista intr-o luna [...], i-ar lua cam doi ani, timp in care nu prea ar putea face altceva. Deci, lasa-l.

Daca e sa discutam lucruri serioase, anume resurse de matematica in limba romana, cauta pe la editura Theta (aia de la Institutul Academiei). Cartile lui Serban Stratila de analiza complexa si de analiza Fourier, ori cartile si traducerile lui Nicolae Popa sunt excelente.

Edited by Dany_Darke, 02 May 2022 - 22:49.


#8
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View PostTruculMagic, on 02 mai 2022 - 20:22, said:

Ce matematica iti trebuie la munca ? Ce vrei sa inveti mai exact ?
Vreau sa invat robotica. Deja am un job de programator. Nu trebuie sa invat matematica avansata pentru job, da' m-ar ajuta Posted Image.

View Post__Dan__, on 02 mai 2022 - 20:25, said:

Ce matematica iti trebuie la serviciu? Geometria, un singur capitol - penultimul? Nici eu nu-mi dau seama ce cauti acolo, si-acum 30 si de ani mergeam la olimpiade. Macar cu logica cum stai?
Din matematica imi trebuiesc ramurile relevante pentru robotica, Asa ca vorbim de calculus, algebra linera, geometrie si niste analiza. Eu nu am fost atras de matematica, am fost genul corijent Posted Image). Doar recent am inceput sa prind placere pentru matematica asa ca m-am hotarat sa ma apuc sa invat.

View Postdani.user, on 02 mai 2022 - 20:46, said:

Ce ai enumerat acolo se studiaza in cativa ani la o facultate de matematica. Sigur asta vrei sa inveti pe cont propriu?
Imi dau seama, nu vreau sa invat tot de acolo. Dar indiferent de cat pot eu sa invat ideea era daca se pot gasi carti in limba romana care sa urmeze ordinea si materia aia, nu neaparat sa potrivesti fiecare carte cu una in romana.

View Postmaccip, on 02 mai 2022 - 21:11, said:


Tipul din video spunea ca asa a invatat el matematica pe cont propriu asa ca am zis sa nu pierd prea mult timp cu cautatul unei ordini de a invata. Si eu am inceput sa invat in engleza, si asta e motivul care a starnit postarea initiala, engleza -> carti -> prea scumpe -> carti romana mai ieftine. Posted Image. E cam mult sa dai 500 de lei pe o carte, desi mi-as permite.

Edited by Dany_Darke, 02 May 2022 - 22:46.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Incepe si tu cu ce gasesti free. Problema e ca, pe cont propriu daca inceti matematica superioara, e greu sa gasesti resurse pe cunostintele tale.
Asadar, vei fi nevoit sa intrerupi din cauza ca-ti depaseste nivelul, apoi va trebui sa iei o alta carte/resursa apoi sa reiei si tot asa. Vei inainta foarte greu si vei cumpara prea multe carti si vei perde foarte mult timp.
In niciun caz sa nu-ti cumperi pomelnicul ala de carti ca nu le vei citi.
Fara sa fii ghidat de catre unul cu simt didactic, va fi mai greu. Nu stramba din nas ca-s in engleza, important e ca e o resursa free. Inlinkul ala de ti l-am dat, gasesti tot ce vrei si ce nu vrei.
Cumperi si tu o carte cu chestii de nisa, daca chiar iti trebuie, dar la ce domenii ai enumerat tu acolo, e cam toata matematica. Nu ai cum sa inveti matematica ca si cum ai invata jocul de filcăi.

Eu tot pe cont propriu am invatat o gramada de chestii dupa facultate, dar e mult mai greu ca in facultate si avansezi mai lent din cauza ca te blochezi si nu ai pe cine sa intrebi, sau te blochezi la cunostinte pe care nu le ai deloc. M-am blocat de zeci de ori.
Ma rog, eu ma refer la abordarea stramoseasca de a invata. Am vazut insa ca tineretul abordeaza de la celalalt capat problema. Mai ales cei care lucreaza in programare. Adica au nevoie de cutare lucru ce presupune cunostinte avansate. De exemplu Simulated Anealing, am vazut un pustiulake de 24 de ani ca devenise preocupat deoarece avea nevoie la un proiect de-al lui. Se baga direct in problema avansata fara sa cunoasca drumul pana acolo. Face reserci pe net si culege tot ce gaseste, pana cand ajunge la cunostintele de matematica ce trebuie asimilate pentru a implementa problema/algoritmul. Si merge mai repede decat as merge eu de la probleme usoare catre problema mentionata, adica simulated anealing. Desi, cand am discutat despre asta, tipul nici nu stia exact ce inseamna procesul respectiv metalurgic. N-a bagat in viata lui un arc in foc sa-l decaleasca.
Dar in general tineretul am vazut ca are o alta abordare. Mai stiu o tipa tot pe la 25 de ani, foarte desteapta, dar tot asa, are o metoda total aiurea pentru mine de a invata si rezolva probleme. Din perspectiva mea mi se pare haotica, dar se pare ca functioneaza, numai ca nu stiu eu cum. Copiii astia nu invata ci se dezvolta. Asa-i la moda. Dezvoltare, insemnand sa inveti din toate cate nimic. Intreaba, suna, se zbat. Cumva, functioneaza procedeul asta pentru ca la final indivizii raman cu un know-how. Doar ca eu nu as putea asa ceva. Mie daca-mi pui de-odata pomelnicul ala de carti in brate, nici nu le deschid. Si desi nu sunt genul care sa se focuseze pe o singura chestie multa vreme, am tot timpul 4-5-10 "proiecte", sa pot trece de la unul la altul cand ma plictisesc, ma blochez sau dau de greu.
Plus ca au grade complet diferit de dificultate. Combinatorica? Ce-i aia? E ceva foarte simplu comparativ cu.. sa zicem Topologia. Care poate fi si simpla, daca gasesti o carte descriptiva cu tesseracti si sticle Klein, dar poate fi si grea, daca o studiezi plecand de la axiomele topologiei si trecand prin toate notiunile pana la a analiza , sa zicem, grupuri care sunt si varietati topologice(grupuri Lie) reprezentarea acestora, aplicatii de prin fizica. E lucru dracului. Combinatorica e pârț. O poate invata si un copil de generala. Pus ca mai ai tu acolo tot felul de carti-domenii, care depinde mult tare despre ce anume vrei sa studiezi de-acolo. Ca unele incep de ici si nu se termina inciodata. Pre-Algebra, ce mama naibii e aia? Si tot asa.. Numai tu stii. Sau mai degraba ai luat ca reper pomelnicul aluia de carti.
Deci eu zic ca nu asa. Incepe cu ceva anume si apoi.. mai vezi tu.  
Incepe cu Khan Academy. E cea mai buna resursa pentru ca nu lasa lacune in urma. Din pdv didactic e cea mai consistenta resursa de unde poti invata.

#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,513
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdude_pov, on 02 mai 2022 - 21:46, said:

Vreau sa invat robotica. Deja am un job de programator. Nu trebuie sa invat matematica avansata pentru job, da' m-ar ajuta Posted Image.

Din matematica imi trebuiesc ramurile relevante pentru robotica, Asa ca vorbim de calculus, algebra linera, geometrie si niste analiza. Eu nu am fost atras de matematica, am fost genul corijent Posted Image). Doar recent am inceput sa prind placere pentru matematica asa ca m-am hotarat sa ma apuc sa invat.
Habar n-ai ce-ti trebuie.
Iti zic eu, ai nevoie de Geometrie in spatiu, Geometrie Computationala, Calcul Numeric, Fizica (vectori, directii, forte, impuls, acceleratie, inertie, gravitatie, in genral tot ce "atinge" notiunea de miscare)

Cateva linkuri
https://slidetodoc.c...uresti-catedra/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S6vCpsSyAhg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radu103, 03 May 2022 - 00:02.


#11
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 18.11.2021
am carti de mate in engleza , care au marimea de 600mb
si am tutotiale video de mate Algebra de liceu, Geometrie, statistica 126 GB

cine le doreste. PM me

cam cat timp alocati cititului/invatatului de mate pe zi ? 1 ora , 3ore?

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intreaba-i pe colegii de la serviciu.

#13
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postmaccip, on 02 mai 2022 - 23:39, said:

Combinatorica e pârț. O poate invata si un copil de generala.

Domnu' maccip, iar o luasi pe aratura Posted Image . Chiar asa, "pârț" de gimnaziu? Eu, ca fraierul, am avut acea experienta de tinerete  cu Stanley, nu cu profii de la gimnaziu... daca stiam nu mai pierdeam vremea p-acolo.  Apropo, uita-te pe cele doua volume ale lui de "Enumerative Combinatorics" si vezi cat e de flatulenta. Poate imi povestesti cum integrezi oarece pe grupul unitar (daca te-ai apucat de algebre Lie ar trebui sa intelegi ce scriu acum) fara metode combinatoricePosted Image .

Edited by clorel_utnapishtim, 03 May 2022 - 02:14.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Abordarea e gresita, pina termini lista aia schimbi slujba si te apuci de alta lista.
Ca sa stii robotica si sa aplici nivelul ala de matematica se prespune ca ai doctorat in domeniu. Daca ai fi fost un geniu ar fi mers si fara, dar "genul corijent" nu poate invata matematica aia ca autodidact, dupa slujba.
Asa ca singura speranta e abordarea inversa. Prespunind ca esti destept si ai niste notiuni de baza (nu imi inchipui ca ai fost corijent in gimnaziu totusi) ia cartile de baza in robotica - de obicei un domeniul din asta are 1 carte de baza scrisa de vrenul de la Berkeley, MIT etc (restul pentru aducerea la zi sint articole de jurnal), si de cite ori dai de o problema pe carte vrei sa o intelegi in prfunzimea ei, urca pe fir si sapa pina ajungi la notiuni pe care le intelegi.
Sincer cred ca sansele sint spre zero, adica asta e o metoda foarte utilizata dar de cratre oameni care deja stiou si inteleg o multime de lucruri, nu sint "aproape corijenti".  In ziua de azi se vind tot felul de vise, milenialii si gen-z sint convinsi ca poti sa ajungi ce vrei in viata cu 6 luni de antrenament. E aiureala. Ia ani multi de munca.  Ai muncit vreodata cu anii pentru un scop, fara sa fii impins de la spate?

Edited by vrajitoruldinoz, 03 May 2022 - 05:17.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdude_pov, on 02 mai 2022 - 21:46, said:

daca se pot gasi carti in limba romana

Cursuri de la facultati de matematica romanesti...

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclorel_utnapishtim, on 03 mai 2022 - 02:13, said:

Domnu' maccip, iar o luasi pe aratura Posted Image
Ai tu ce ai cu mine. Explica-i omului ca nu eu am pus intrebari.
Eu stiu de combinatorica ca-i aia care numara chestii.
Acuma, daca o mai fi si altceva, n-am nicio problema, pot trai si cu si fara.
Aranjamente, permutari, alea. Sunt cat se poate de simple.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Calculus = analiza matematica. Daca tot vorbesti in romana, vorbeste pana la capat.

Cauta cartile lui Flondor si Stanasila, sunt profesori la UPB.

#18
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postmaccip, on 03 mai 2022 - 08:57, said:

Ai tu ce ai cu mine. Explica-i omului ca nu eu am pus intrebari.
Eu stiu de combinatorica ca-i aia care numara chestii.

Domnu' maccip, scriu alora care pot citi. Initiatorul.. mi-am spus parerea, au sters-o moderatorii, ce sa mai insist? Cu 'mneata mai am ce vorbi. Ce-ti zisei e sa te uiti pe cartile lui Stanley ca sa-ti faci o parere de ce e aia combinatorica. Nu ca mi-a fost profesor, ci pentru ca sunt bune.
Chestia aia cu integrarea pe U(n) (daca tot zici ca te intereseaza grupuri si algebre Lie) o gasesti aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate