Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Persoana fizica vanzare catre firma

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
In cazul in care se vand doua imprimante de catre o persoana fizica catre un SRL, ce obligatii are persoana fizica catre stat? Am inteles ca trebuie platit impozit pe venit si trebuie justificata provenienta bunurilor. Daca nu se mai poate face justificarea? Dar impozitul cum se plateste?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
nu poți vinde cu acte către firmă

și nu faci profit deci n-ai treabă cu taxele

#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostEMPP, on 29 aprilie 2022 - 09:42, said:

nu poți vinde cu acte către firmă

și nu faci profit deci n-ai treabă cu taxele

    Cum adica "cu acte"?

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
adica cu factura si chitanta. ca persoana fizica tu nu poti emite factura si chitanta, iar srl-ul nu prea poate cumpara fara.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmrsme21, on 29 aprilie 2022 - 09:09, said:

  Am inteles ca trebuie platit impozit pe venit si trebuie justificata provenienta bunurilor.  
Nu trebuie dacă-s ale tale.
Doar dacă le-ai cumpărat de la alții și acum le vinzi mai departe e activitate din care ai venituri. În cazul ăsta da, ar trebui să-i dai o formă legală.

View Postborn2lose, on 29 aprilie 2022 - 10:07, said:

adica cu factura si chitanta. ca persoana fizica tu nu poti emite factura si chitanta, iar srl-ul nu prea poate cumpara fara.
Se poate cu borderou de achiziție.

#6
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postalthea, on 29 aprilie 2022 - 10:22, said:


Nu trebuie dacă-s ale tale.
Doar dacă le-ai cumpărat de la alții și acum le vinzi mai departe e activitate din care ai venituri. În cazul ăsta da, ar trebui să-i dai o formă legală.


Se poate cu borderou de achiziție.

  Am inteles ca doar daca faci asta in mod regulat, daca ai continuitate, atunci trebuie platit impozit pe venit. Apropo, te trezesti ca te anunta ANAF ca tre sa platesti impozit pe venit dupa tranzactie sau trebuie sa te duci tu sa platesti ca cetatean responsabil impozitul pe venit?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă lași să te anunțe ANAF înseamnă că deja ai probleme. Nu o face după vânzări ocazionale.
Citește asta:
http://www.conta.ro/...arare-si-plata/

#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postalthea, on 29 aprilie 2022 - 10:42, said:

Dacă lași să te anunțe ANAF înseamnă că deja ai probleme. Nu o face după vânzări ocazionale.
Citește asta:
http://www.conta.ro/...arare-si-plata/

   Am citit.
  La mine este vorba de o tranzactie simpla, fara continuitate. Nu se va desfasura in mod continuu activitatea ca sa poata fi considerata activitate de comert. Daca trebuie platit impozit pe venit chiar si pentru o singura tranzactie, eram curios daca ma voi trezi ca trebuie platit impozit sau trebuie sa declar eu personal. Apropoz in ce cazuri pot fi amendat de catre ANAF?

Edited by mrsme21, 29 April 2022 - 10:57.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai citit dar n-ai înțeles :) Vânzarea de bunuri personale folosite nu e activitate generatoare de venit (deci impozabilă) nici dacă ți le vinzi pe toate.  
Totuși, de unde grija asta cu impozitul? Nu prea e obișnuită. Cred că mai toată lumea a vândut câte ceva din casă la un moment dat, dar nu știu pe nimeni care să-și fi pus problema impozitului către stat.

#10
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

View PostEMPP, on 29 aprilie 2022 - 09:42, said:

nu poți vinde cu acte către firmă

Se poate face. O PF poate vinde ceva catre o PJ.
Si nu trebuie declarat nicaieri, atata timp cat acea PF nu desfasoara activitati comerciale continue. deasemenea nu trebuie platit nici un impozit si nici nu trebuie o justificare de provenienta a bunului (exceptand bunuri cu regim special, cum ar fi un autoturism ce se vinde in vederea inmatricularii).

#11
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postalthea, on 29 aprilie 2022 - 11:09, said:

Ai citit dar n-ai înțeles :) Vânzarea de bunuri personale folosite nu e activitate generatoare de venit (deci impozabilă) nici dacă ți le vinzi pe toate.  
Totuși, de unde grija asta cu impozitul? Nu prea e obișnuită. Cred că mai toată lumea a vândut câte ceva din casă la un moment dat, dar nu știu pe nimeni care să-și fi pus problema impozitului către stat.

    :D

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Mai ai varianta de piscina cu jet de apa pt inot contra curentului. Acum depinde de ce-ti doresti.
https://sales.hidros...TkaAn6TEALw_wcB

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Se poate in baza unui contract de vanzare cumpare in care persoana fizica precizeaza ca bunurile sunt ale ei.
Contabil achizitia se inregistreaza asa https://www.sagasoft...pic.php?t=38701

Asa-i ca nu aveti contabil la firma?

View PostEMPP, on 29 aprilie 2022 - 09:42, said:

nu poți vinde cu acte către firmă

și nu faci profit deci n-ai treabă cu taxele

View Postborn2lose, on 29 aprilie 2022 - 10:07, said:

adica cu factura si chitanta. ca persoana fizica tu nu poti emite factura si chitanta, iar srl-ul nu prea poate cumpara fara.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate