Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#3853
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2023 - 10:25, said:

Proiectul meu daca s-ar materializat intr-o lege ar scoate milioane de romani din sărăcie și ar permite reducerea masiva a decalajelor care exista azi intre Romania si natiunile avansate din Occident.
În doar 20 de ani...daca masura mea s-ar aplica, romanii ar ajunge sa aiba nivel de trai comparabil cu al spaniolilor si irlandezilor...totodata am ajunge cu salarizarea neta înaintea unor state precum: Polonia, Portugalia, Grecia și Ungaria.
Nu o sa mai aștepte oamenii ca patronul sau mai grav: sa-si puna întrebarea daca o sa dea ceva ???
Nu tăticule, o sa fie obligat sa dea legal majorarea ! La fel cum o sa fie obligat legal sa dea prima de Crăciun și 1 Iunie, daca angajatul performeaza si firma e pe profit.
Sigur ca intr-o lume ideala, e ceva intr-un fel totalitar sa impui majorarea dar nu trebuie uitat ca discrepantele care exista intre multinationale si patron ( privind condițiile de munca) izvoresc exclusiv de la lăcomia si nimicnicia aproape universala a patronului roman.
Inclusiv criza demografica pe care o traversam azi e tot o consecinta a acțiunilor pe care patronii le-au desfășurat în ultimii 30 de ani. Acum, mai nou patronii aduc muncitori ieftini din Asia de SE si vor genera o noua criza daca nu sunt staviliti o data pentru totdeauna.

stiu ca esti un geniu economic, doxi, da' proiectu' meu, daca ma voteaza lumea, e si mai revolutionar. As institui prin LEGE SALARIUL MINIM LUNAR echivalentul a 1.000.000.000 $ NET, platibil doar cash, ca sa nu stie corporatiile bancare straine cati bani au oamenii si sa nu poata urmari. Nu doar ca astfel as eradica saracia, dar am ajunge tara cu cel mai ridicat nivel de trai din lume.

#3854
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Azi am cumpărat ceapă cu 4 lei și mandarine cu 3.5
:)

#3855
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Mandarinele s-au ieftinit cam peste tot.Cunosc pe cineva ce a adus un tir,l-a pus in vanzare cu 4 lei kg,si acum i se strica mandarinele puse in vanzare la 1 leu kg!!!!Ceapa e pe la 2-3 lei.....Nu vorbim de speculanti!Totul e la vale,nu IE bani!

#3856
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Înseamnă că s-a atins un vârf al nivelului prețurilor și a început scăderea/plafonarea lor.

#3857
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sau vor cei cu citricele să facă afaceri şi au energie ieftină.

#3858
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Varful preturilor nu se atinge niciodata,ca nu exista.Dar comerciantilor le scad vinzarile si prefera sa supravietuiasca.

#3859
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMelteanu, on 27 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Mandarinele s-au ieftinit cam peste tot.Cunosc pe cineva ce a adus un tir,l-a pus in vanzare cu 4 lei kg,si acum i se strica mandarinele puse in vanzare la 1 leu kg!!!!Ceapa e pe la 2-3 lei.....Nu vorbim de speculanti!Totul e la vale,nu IE bani!
E fraier.
Io le faceam tuica si ieseam pe plus.

#3860
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMelteanu, on 27 ianuarie 2023 - 13:08, said:

comerciantilor le scad vinzarile si prefera sa supravietuiasca.
Exact. Prețurile sunt acolo unde se întâlnește cererea cu oferta, nu pot creste peste măsura ca nu mai cumpara (aproape) nimeni.

#3861
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu e fraier,dovada ca acum cind i se strica un camion mare vrea sa ia ceva pe ele pentru tuica.....dar e tarziu,au inceput sa se strice.De aia zic-comertul nu e pentru oricine.

#3862
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Si-a luat un cunoscut un tir de banane, pentru tuica.
N-a iesit nici un litru. Probabil si la mandarine va fi la fel daca nu le bagi zahar cu roaba.

#3863
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMelteanu, on 27 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Mandarinele s-au ieftinit cam peste tot.Cunosc pe cineva ce a adus un tir,l-a pus in vanzare cu 4 lei kg,si acum i se strica mandarinele puse in vanzare la 1 leu kg!!!!Ceapa e pe la 2-3 lei.....Nu vorbim de speculanti!Totul e la vale,nu IE bani!


Pai bine, citricele, legumele si fructele variau intotdeauna la pret.
Bananele au ajuns la 7-8 lei de exemplu, de la 5 anul trecut (uneori erau si 3.5-4 lei pe kg).

In rest eu nu constat reduceri de pret. Chiar astazi in Penny am observat noi scumpiri.
Saptamanal sunt noi scumpiri.
Mai baga cate o reducere asa, de ochii lumii ptr 2-3 zile cu 50 bani-1 leu.
Da, sunt full raioanele alea cu produse pe cale de expirare la reducere de 30%, dar la casa de multe ori se fac ca nu vad abtibidul cu reducerea daca nu le spui si scaneaza tot pretul initial.

Nu stiu daca e adevarata treaba cu " nu e bani".
Dupa datele statistice privind cresterea salariului mediu, a crescut cu vreo 13-14% in ultimul an, iar inflatia e 16%, deci puterea de cumprare nu a scazut.
Asta "in medie"...acum nu stiu cum se distribuie media asta.

View PostLunaCrystal, on 27 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Exact. Prețurile sunt acolo unde se întâlnește cererea cu oferta, nu pot creste peste măsura ca nu mai cumpara (aproape) nimeni.

Asta in teorie. In practica cum s-a ajuns ca in Romania avem deja preturi egale sau mai mari ca cele din Spania, cand acolo veniturile sunt minim duble?

Edited by danigoleman, 27 January 2023 - 18:06.


#3864
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View PostDANANDREI2001, on 23 ianuarie 2023 - 23:02, said:



in plm , am crescut in dictatura da la 24(scoala), Cantemir si Sf Sava n-am avut gardieni.
acu ca militienii retrasi si-au facut firme de paza si au dat legea ca toti trebe....

Copiii trebuie invatati de mici cu lipsa de libertate. Astfel, sclavagismu o sa li se para ceva normal iar libertatea ceva periculos...

#3865
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanigoleman, on 27 ianuarie 2023 - 18:07, said:

Da, sunt full raioanele alea cu produse pe cale de expirare la reducere de 30%, dar la casa de multe ori se fac ca nu vad abtibidul cu reducerea daca nu le spui si scaneaza tot pretul initial.

De folosit casele self scan acolo unde exista.

#3866
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Cam scump Penny, am intrat și eu luni prin el, diferența față de Carrefour inexistentă, la preț mă refer.

Edited by aris86, 27 January 2023 - 19:21.


#3867
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Este o diferență de calibru în primul rând, magazinele Penny fiind preponderent din gama supermarket, față de Carrefour care preferă hipermarket, deci cu o ofertă mai diversă. La prețuri, aș spune că pe la detergenți să fie mai OK Carrefour, dar este drept că ofertele lor speciale coboară prețurile la un nivel greu de bătut, când sunt.

#3868
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdanigoleman, on 27 ianuarie 2023 - 18:07, said:

Asta in teorie. In practica cum s-a ajuns ca in Romania avem deja preturi egale sau mai mari ca cele din Spania, cand acolo veniturile sunt minim duble?
Asa economie stiti voi?
Ca daca veniturile populatie sunt mai mari acolo clar trebuie si preturile mai mari ca in Romania?
Ca... de ce?

#3869
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Că de... salarii. Piața europeană este liberă, diferența fiind la costul desfacerii.

#3870
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postioppo, on 27 ianuarie 2023 - 21:27, said:

Asa economie stiti voi?
Ca daca veniturile populatie sunt mai mari acolo clar trebuie si preturile mai mari ca in Romania?
Ca... de ce?

Posted Image
N-ai nimerit-o.
Daca in Romania veniturile sunt asa mici, de ce preturile sunt asa mari?
Si da, evident peste tot e o oarecare corelatie intre venituri si preturi. Vezi tarile nordice de exemplu, acolo preturi de preturi.

View Postfum, on 27 ianuarie 2023 - 21:30, said:

Că de... salarii. Piața europeană este liberă, diferența fiind la costul desfacerii.

Diferenta e data si de faptul ca Romania importa prea multe produse alimentare, care vin deja la un pret care nu e mic  si apoi se adauga lanturile de intermediari, care vin cu adaosurile lor.

Edited by danigoleman, 27 January 2023 - 21:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate