Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#3961
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 marius.bunu, on 07 februarie 2023 - 11:08, said:

Daca ai posibilitatea si angajatorul e de acord, fa-o, castigi mii de lei net in plus.
Bani care se duc la stat oricum, si degeaba.
Nu beneficiezi de 1 leu din ei.
  Corect! merge doar pe drumurile proprietate personala, copii merg doar la scoli private, e pazit de armata particulara, sigur la medicul de familie nu a fost niciodata iar daca-l va lovi vre-o boala nasoala, va avea citeva mii de euro lunar pentru tratament, pentru restul vietii!
la fel si tu, probabil! plin de milionari pe aici!

 revenco_andrei, on 07 februarie 2023 - 11:14, said:

De unde iti iei cifrele? Nu de alta dar statisticile spun cu totul altceva:

https://en.wikipedia...by_average_wage
- net: 839 vs 2834
- net ajustat la paritatea puterii de cumparare: 2232 vs 3744

Din fericire parerea ta cu traitul foarte prost in Romania este o aberatie. E adevarat ca nu suntem la nivelul europei de vest, dar hai sa nu ne mai vaicarim daca nu este cazul.
Daca tu ai sau ai avut o viata mizerabila aici, asta nu inseamna ca suntem cu totii saraci si mizerabili.
Va spune ca nu e cazul lui, dar stie sigur ca trebuie sa fie si saraci, printre cei  20 de milioane de romani! pentru ca pe aici, toata lumea vorbeste de saracia...altora! nu a lor, ei au de toate!

 M4V3RiCk_, on 07 februarie 2023 - 11:32, said:

Vad ca la brut avem acelasi salarii ca grecii, dar la net...vai de steaua noastra.
Ca trebuie si gura Statului sa manance ceva, nu ?

Trebuie sa se faca ceva cu jaful asta pus pe munca.

Politicienii ar trebui sa se uite F bine la poza aia si sa isi puna nistre intrebari.
Salarii brute aproape ca in Europa centrala, dar la net....JALE
Ti se pare mult un impozit de 10%?

#3962
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

 cumparator, on 09 februarie 2023 - 17:05, said:

Nu mi-o lua in nume de rau, dar sa stii ca mentalitatea asta e cauza pentru care ai salariu mic.
Daca esti serios si muncesti, ai salariu mare. Ma refer la omul obisnuit, nu la sinecuristi, pentru care lucram toti.
Dar nu am drept obiectiv sa obtin salarii mari ci timp liber ca viața trece repede. Și pe minim pe economie ori de câte ori se poate prefer munca 14 ore pe zi/noapte timp de o săptămâna și dupaia o săptămâna liberă ce sa o stau cu cortul la munte/alte călătorii/activități decât 8-10 ore zilnic.
Sa bag zilnic câte 13-14 ore toate săptămânile lunii ca sa iau 3000-3500 lei? Nu mersi, mai bine minimul pe economie și săptămâna liberă.

Edited by LunaCrystal, 09 February 2023 - 19:32.


#3963
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 13.09.2022

 cumparator, on 09 februarie 2023 - 17:05, said:




Daca esti serios si muncesti, ai salariu mare. Ma refer la omul obisnuit,
Sa intelegem ca majoritatea romanilor nu sunt seriosi, din moment ce sunt vreun milion cu 2000 de lei iar media e la 4000?

#3964
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 danigoleman, on 07 februarie 2023 - 17:32, said:

Hai... ca e chiar exagerat sa te plangi de salariul asta in Romania la ora actuala.
Cred ca unora li s-a urat cu binele...
Daca asa este scris in fisa postului???

 cumparator, on 09 februarie 2023 - 17:05, said:

Nu mi-o lua in nume de rau, dar sa stii ca mentalitatea asta e cauza pentru care ai salariu mic.
Daca esti serios si muncesti, ai salariu mare. Ma refer la omul obisnuit, nu la sinecuristi, pentru care lucram toti.
Poate omul nu vrea sa-si faca cavou pe aleea centrala a cimitirului! te-ai gindit la asta? nici eu nu am ocupat niciodata postul unde aveam salariul maxim, ci cel unde ma simteam confortabil!

#3965
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,816
  • Înscris: 11.03.2006

 danigoleman, on 09 februarie 2023 - 19:30, said:

Sa intelegem ca majoritatea romanilor nu sunt seriosi, din moment ce sunt vreun milion cu 2000 de lei iar media e la 4000?

Pai da.

 tytysor, on 09 februarie 2023 - 19:34, said:

Poate omul nu vrea sa-si faca cavou pe aleea centrala a cimitirului! te-ai gindit la asta? nici eu nu am ocupat niciodata postul unde aveam salariul maxim, ci cel unde ma simteam confortabil!

Nu cred ca e aceeasi situatie. Decat daca n-ai lucrat pe salariul minim pe economie din Romania.
Fiecare are de ales. Chiar ma bucura atitudinea asta, inseamna ca aia care sunt dispusi sa lucreze o sa aiba joburi pe alese si in continuare.

#3966
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Unde sunt joburile alea pe alese in provincia săracă? Ai niște exemple? Eu văd competiție sa îl prinzi când apare un post la un magazin/local ce da ,,pe caiet”, la fel și la pariuri sportive sau păcănele, competitie și mai mare la cele ce nu dau pe caiet ori la Lidl/Carrefour/Kaufland - de-altfel la astea din urma rar apare vreun post liber. Poate merg și eu la unul sau altii dintre cunoscuții mei. In rest in stațiunile din zona se angajează cel mult sezonieri, deregula zilieri pentru chestii gen făcut foc, curățenie, spălat vasele.

Edited by LunaCrystal, 09 February 2023 - 22:09.


#3967
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Dacă prinzi, un job la stat, în provincie ăla ești. Apoi mai ai și timp liber mai mult față de privat, sunt mai multe beneficii.

Pana la 31 de zile de CO, ca și funcționar public, dacă ai minim 10 ani vechime.

Edited by aris86, 09 February 2023 - 22:12.


#3968
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,816
  • Înscris: 11.03.2006

 LunaCrystal, on 09 februarie 2023 - 22:07, said:

Unde sunt joburile alea pe alese in provincia săracă? Ai niște exemple? Eu văd competiție sa îl prinzi când apare un post la un magazin/local ce da ,,pe caiet”, la fel și la pariuri sportive sau păcănele, competitie și mai mare la cele ce nu dau pe caiet ori la Lidl/Carrefour/Kaufland - de-altfel la astea din urma rar apare vreun post liber. Poate merg și eu la unul sau altii dintre cunoscuții mei. In rest in stațiunile din zona se angajează cel mult sezonieri, deregula zilieri pentru chestii gen făcut foc, curățenie, spălat vasele.

Poate or fi. Daca nu esti interesat, n-ai de unde sa stii, nu?
Califica-te in ceva, o sa fie mult mai usor. Sau schimba orasul.

Nu inteleg de unde are atata lume bani de pacanele.

Edited by cumparator, 09 February 2023 - 22:18.


#3969
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Sunt și interesat și calificat, nu da nici un patron 2 bani pe calificare - cauta și găsește forta de munca cât mai ieftină și de multe ori abea are bani și de aia/muncește și el/familia cot la cot cu tine. Schimbat orașul? Nu mersi, ar trebui sa fie câștig semnificativ mai mare ca sa acopere costurile suplimentare.

Din pensii, munca in străinătate, social si mai ales amanet. Cu cât zona e mai săracă au mai mult succes păcănelele.

 aris86, on 09 februarie 2023 - 22:12, said:

Dacă prinzi, un job la stat, în provincie ăla ești. Apoi mai ai și timp liber mai mult față de privat, sunt mai multe beneficii.

Pana la 31 de zile de CO, ca și funcționar public, dacă ai minim 10 ani vechime.

Care job la stat? In afara de medic, primar sau de-astea? Ca portar, la curățenie sau paza iei un pic peste minim și tot foarte greu prinzi post, zile libere putine, lipsa flexibilitate.

Edited by LunaCrystal, 09 February 2023 - 22:49.


#3970
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 13.09.2022

 cumparator, on 09 februarie 2023 - 22:16, said:

Nu inteleg de unde are atata lume bani de pacanele.
Pai n-au...tocmai de aia joaca, sa ii faca .

 aris86, on 09 februarie 2023 - 22:12, said:

Dacă prinzi, un job la stat, în provincie ăla ești. Apoi mai ai și timp liber mai mult față de privat, sunt mai multe beneficii.



Ce timp liber ? "Ultimul racnet"  acum: munca remote in IT. Esti in concediu permanent mereu pe unde vrei, unii sunt pe plaja acum in Thalanda nu la -10 la noi .  Si bani gramada. Asta da combinatie nu?

Deci alea cu joburile caldute la stat sunt depasite de mult. Nici nu cred ca e asa de bine, ai doar sefi cretini(Ca doar sunt pusi pe pile) , iar daca nu esti, cum s-a spus, ori medic,judecator ori director/sef  ceva salariul e deja depasit cred si de lucratori din privat de pe la supermaketuri.

Nu stiu, eu fata de @Luna Crystal sunt de parere inversa: decat sa am timp liber si bani putini, mai bine muncesc si 10 ore, dar pe bani frumosi. Timpul liber mi se pare overrated daca nu ai bani sa pleci si tu undeva in concediu.

Edited by danigoleman, 09 February 2023 - 23:06.


#3971
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,127
  • Înscris: 18.12.2007

 danigoleman, on 09 februarie 2023 - 23:02, said:

Nu stiu, eu fata de @Luna Crystal sunt de parere inversa: decat sa am timp liber si bani putini, mai bine muncesc si 10 ore, dar pe bani frumosi. Timpul liber mi se pare overrated daca nu ai bani sa pleci si tu undeva in concediu.

Se vede ca esti tanar si cu chef de munca :)

 danigoleman, on 09 februarie 2023 - 23:02, said:

"Ultimul racnet"  acum: munca remote in IT. Esti in concediu permanent mereu pe unde vrei, unii sunt pe plaja acum in Thalanda nu la -10 la noi .  Si bani gramada. Asta da combinatie nu?

Aia e o prostie promovata aiurea,  clickbait , influencer si care se aplica la 0.01% din 'IT-isti'.

#3972
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 16.08.2016
Sunt joburi remote, poți cauta. Ai pe linkedin cursuri gratuite, poți verifica și alte site uri.
Știu ca e greu dar cu munca poți reușii sa faci ceva.

#3973
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Aproape la orice job remote se cere engleza. Și chiar și la cele fizice in orașele mari de multe ori se cere engleza.

 danigoleman, on 09 februarie 2023 - 23:02, said:

Nu stiu, eu fata de @Luna Crystal sunt de parere inversa: decat sa am timp liber si bani putini, mai bine muncesc si 10 ore, dar pe bani frumosi. Timpul liber mi se pare overrated daca nu ai bani sa pleci si tu undeva in concediu.
Eu am aplicat strategia inversa - decât sa caut sa câștig (mai) mult mai bine caut sa cheltui cât mai puțin, sa cumpăr cât mai multe la prețuri tot mai mici. Plec bine-mersi des in multe locuri, sunt pasionat de călătorii ieftine. Ce sa vezi, in unele zile de călătorii cheltui la fel sau mai puțin decât dacă as sta acasă + ca in locurile unde călătoresc mai găsesc și diverse produse ieftine la promoție/reduceri.

#3974
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

 tytysor, on 09 februarie 2023 - 19:30, said:

Ti se pare mult un impozit de 10%?

Tu crezi ca din brut ti se retin doar 10%?

Nu, ti se retin si asigurarile medicale, si cele sociale.

https://www.calculat...ul-salariu-net/

Din 10.000 brut primesti 5850 net, asta inseamna o impozitare totala de 41.5%.

De fapt chiar mai mult, ca mai platesti si impozite locale, care in alte tari nu le mai platesti in plus, pt ca se retin la baza.

#3975
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 13.09.2022
Cum? Ne zicea un coleg pe topicul de cutremure ca in SUA impozitul pe locuinta e 3% din valoare.

#3976
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 12.10.2005

 LunaCrystal, on 10 februarie 2023 - 10:37, said:

Aproape la orice job remote se cere engleza. Și chiar și la cele fizice in orașele mari de multe ori se cere engleza.

Mi se pare normal pentru joburi care depasesc nivelul de Dorel care da cu sapa, nici macar nu trebuie sa se ceara, in 2023 o limba de circulatie internationala e must-have. In unele joburi chiar e obligatorie, din motive dealtfel intemeiate.


 LunaCrystal, on 10 februarie 2023 - 10:37, said:

Eu am aplicat strategia inversa - decât sa caut sa câștig (mai) mult mai bine caut sa cheltui cât mai puțin, sa cumpăr cât mai multe la prețuri tot mai mici. Plec bine-mersi des in multe locuri, sunt pasionat de călătorii ieftine. Ce sa vezi, in unele zile de călătorii cheltui la fel sau mai puțin decât dacă as sta acasă + ca in locurile unde călătoresc mai găsesc și diverse produse ieftine la promoție/reduceri.

Eu chiar nu inteleg care e satisfactia in cazul asta. Poti merge chiar mai departe, te muti in padure, mananci frunze, radacini sau ce gasesti pe acolo, duminicile mai prinzi o veverita sau vreo pasare si faci festin. Ideea de a castiga bani nu e doar de a face banii respectivi ci de a te bucura de ei, haine decente, mancare mai buna, excursii mai frumoase. Timpul ala liber de care ziceai undeva e o tampenie daca abia iti permiti sa iesi din casa pentru ca n-ai bani. Ce faci, stai in casa si te auto-sugestionezi ca aia care merg in Bali in concediu sunt fraieri ca muncesc mai mult?

#3977
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Nu mi se pare deloc normal sa se ceara engleza sau orice alta limba straina atâta timp cât locul de munca e in Romania.

Tocmai am zis ca nu caut sa stau in casa - de-altfel urăsc statul in casa m-am simțit ca in arest la domniciliu cu restricțiile pandemice. Caut sa cumpăr cât mai multe cu bani cât mai putini. Spre exemplu merg la cafenea cu 2-3 lei, nu 5-15 lei.

#3978
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Sunt destule job-uri, binișor plătite, care nu se cere engleza.

Edited by aris86, 11 February 2023 - 15:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate