Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Model recent 2022 cu call record nativ fara root

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Salut,

Aveti idee ce model de telefon high-end recent are inca in 2022 call record functional in RO, fara root?

Sau pentru ce modele exista solutii (verificate) fara pierdere de garantie? (cum e la samsung cu "tripping knox")?

Multumesc,

#2
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postnick64, on 27 aprilie 2022 - 11:28, said:

Salut,

Aveti idee ce model de telefon high-end recent are inca in 2022 call record functional in RO, fara root?

Sau pentru ce modele exista solutii (verificate) fara pierdere de garantie? (cum e la samsung cu "tripping knox")?

Multumesc,

Daca ai "bulan" sa prinzi telefon Xiaomi/Poco/Redmi cu software International, alea inca au call recording. Poti sa-ti pui si custom rom daca vrei, care are call recording, pentru ca nu afecteaza garantia.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Am 2 in familie ce au nativ "inregistrare apel" si chiar functioneaza cu ROM-ul original. Redmi 5 plus si Redmi Note 7.
Nu-s din 2022 dar au asa ceva.
Mi 9 Lite nu mai are asa ceva in ROM-ul original

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Inregistrarea apelurilor e cam ilegala din cate stiu (cel putin fara sa anunti expres persoana de la celalalt capat), iar Google va bloca complet astfel de programe incepand cu Android 13.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
In UE este.
Niciun telefon cu soft pentru UE nu mai are asa ceva.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
dar cred ca au fost n topice despre asa ceva. zici ca romanii sunt cei mai paranoici din lume si au afaceri mai ceva ca Bill Gates si Elon Musk. habar n-am la ce i-ar trebui unui om obisnuit sa inregistreze apeluri, ca doar nu e Johny Deep.

Edited by bobitad, 27 April 2022 - 13:04.


#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Serviciile au voie, noi nu.Ai nevoie pentru a-ti reaminti o adresa, nr. de telefon transmis prin telefon,asa si cu mesajele scrise ar trebui sa se steaga dupa ce le citesti, si sa nu ai posibilitatea sa faci  poze dupa display.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostHider141, on 27 aprilie 2022 - 12:32, said:

Inregistrarea apelurilor e cam ilegala din cate stiu (cel putin fara sa anunti expres persoana de la celalalt capat), iar Google va bloca complet astfel de programe incepand cu Android 13.
Nu e deloc ilegala pentru persoane fizice....

View Postbobitad, on 27 aprilie 2022 - 13:03, said:

dar cred ca au fost n topice despre asa ceva. zici ca romanii sunt cei mai paranoici din lume si au afaceri mai ceva ca Bill Gates si Elon Musk. habar n-am la ce i-ar trebui unui om obisnuit sa inregistreze apeluri, ca doar nu e Johny Deep.
ca sa dea teparii in judecata sau pe mana politiei

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2022 - 13:24.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Poststoshiba, on 27 aprilie 2022 - 13:19, said:

Serviciile au voie, noi nu.Ai nevoie pentru a-ti reaminti o adresa, nr. de telefon transmis prin telefon,asa si cu mesajele scrise ar trebui sa se steaga dupa ce le citesti, si sa nu ai posibilitatea sa faci  poze dupa display.
Nu mai suntem in anii '90, suntem deja in anul 2022 si exista WhatsApp, exista Viber, exista Telegram unde practic poti transmite mesaje vocale gratis sau aproape gratis. Sau daca neaparat vrei sa notezi ceva in timpul unui apel doar intri in aplicatia de notite (la unele telefoane ai scurtatura direct din meniul apelului activ) si notezi. Nu e greu.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Este ilegala pentru oricine mai putin institutii abilitate de guvern. E vorba de corespondenta privata. Deasemenea orice inregistrare nu poate fi folosita in instanta daca este obtinuta ilegal. Deci practic sunt inutile, asa ai poate o placere sau un confort psihic ca ai aia si atat sau mafiotii sa se inregistreze intre ei "sa aibe dovezi".

Edited by andreic, 27 April 2022 - 13:37.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
ai si un link care sa sustina afirmatiile astea?

https://recordinglaw...recording-laws/ aici se specifica clar ca GDPR se aplica doar firmelor...

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Am xiaomi 10T fara înregistrare nativa în ROM dar folosesc Cube ACR varianta plătită și funcționează perfect.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Poti inregistra si video si audio orice discutie care te priveste personal... se cheama libertatea de informare, libertatea presei, libertatea de exprimare etc...
La fel si in public poti face acelasi lucru fara ca legea sa-ti interzica asta - exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ZP3o2iFobg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2022 - 13:52.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGlCA_Contras, on 27 aprilie 2022 - 13:43, said:

ai si un link care sa sustina afirmatiile astea?
E direct in Constitutie si codul penal, Secretul corespondenţei n-are treaba cu gdpr.


Art. 28 – Secretul corespondenţei

Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

Edited by andreic, 27 April 2022 - 14:34.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Omule secretul corespondentei nu se refera la propria corespondenta ... daca esti implicat in discutie nu mai e secreta Posted Image

Se refera la corespondenta unor terte persoane, cum ar veni Posted Image  Adica ii spargi mailul unuia, ii ciordesti/interceptezi scrisorile altuia, asculti/inregistrezi convorbirile altor persoane etc Posted Image

Nu ai vazut cum apar in presa tot soiu de discutii private date pe goarna de impricinati impricinate? SMS chat etc... Poti sa te uiti si la documentarele Recorder - aia inregistreaza chiar cu camera ascunsa si publica fara jena ... nu i-a arestat nimeni inca Posted Image

Confunzi mere cu pere ...

Eu pe telefonul meu am numai convorbiri personale deci nu e nicio problema. Daca telefonul este insa al unei firme/persoana juridica (inclusiv autoritatile statului) atunci discutam despre GDPR Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2022 - 14:51.


#16
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Nu intru in dezbatere, personal am nevoie de call records pur si simplu pentru ca sunt uituc, si discut cu multe persoane diverse probleme zilnic. Am nevoie de "pro memoria", nu am timp/rabdare sa stau sa-mi notez totul ci doar chestiunile principale, restul daca e necesar, reascult convorbirile.

Vreau un telefon cat mai actual, adica cu durata de viata morala maxima, deci un high-end din 2022.
Am folosit si folosesc inca un Note9 fara update de android (adica 8.1), pe care merge foarte bine un ACR clasic, inclusiv cu salvare in cloud. Problema e ca a inceput sa dea rateuri, nu mai face fata la unele solicitari.

Multumiri pentru sugestiile de pana acum, insa inca nu am vazut o solutie clara/sigura in raspunsuri pe un high-end actual. Stiti ceva de huawei-uri? Sau de solutii clare pentru un xiaomi 12 pro sau realme gt2 pro? Sau altceva?

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGlCA_Contras, on 27 aprilie 2022 - 14:49, said:

Omule secretul corespondentei nu se refera la propria corespondenta ... daca esti implicat in discutie nu mai e secreta Posted Image
Daca corespondenta ta e cu tine insuti e una, dar de regula e 2 ways si atunci nu mai e a ta, e jumatate a ta jumatate a celuilalt si conform legilor si Constitutiei trebuie sa ramana secreta asta inseamna sa fie live sa nu fie inregistrata sau transmisa/retransmisa. Nu mai aduce in discutie GDPR ca nu avem treaba cu el acuma.
Singura portita juridica este sa ai acordul explicit al celuilalt.

Edited by andreic, 27 April 2022 - 15:48.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
E pentru uz personal, ca e telefonul meu, deci nu e nimic secret in discutia noastra... Repet incurci mere cu pere.

Quote

Comitetul ONU pentru Drepturile Civile și Politice a explicat noțiunea de secret al corespondenței – integritatea și confidențialitatea corespondenței trebuie să fie garantate de jure și de facto. Corespondența trebuie să fie livrată destinatarului fără a fi interceptată și fără a fi deschisă sau citită în alt fel. Supravegherea, fie electronică sau în alt mod, interceptarea telefonică, telegrafică sau a unei alte forme de comunicație, interceptarea convorbirilor telefonice și înregistrarea conversațiilor ar trebui să fie interzise .

https://www.juridice...tehnologic.html

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2022 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate