Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere telefon nou ... 200 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLeo2006, on 22 aprilie 2022 - 09:16, said:

Telefonul meu intotdeauna a intrat complet in buzunar asa ca schimbati-va blugii ...
Prietene ! Tu nu înțelegi că nu blugi sînt problema ?
Eu nu vreau telefon cu ecran mare. Punct !
La origine, telefoanele aveau un ecran îngust, suficient ptr a vedea text pe 2 rînduri.
Vedeai cine te sună și nr lui.
Cînt primeai un SMS , îl citeai "pe 2 rînduri". Atît.
Apoi prin 2000 mi-am luat un telefon cu afișaj pe 4 rînduri ! Era "beton" !
Era ecranul acela pătrat de la Nokia 3110.
Cînd m-am despărțit de vechiul LG cu ecran de 4" și am luat primul Xiaomi, cu ecran de 5", ... n-am avut încotro !
Timpul trece, ecranele devin tot mai mari.
Prin 2015 parcă i-am luat fetei prima tabletă.
Pe atunci telefoanele aveau 4", iar tableta începea de la 7".
Dar soția și-a luat fiica de mînă, au intrat în Altex și a ales o tabletă cu ecran de 10" !
Acum, tableta, a ajuns telefon la purtător. :(

Quote

Am invatat ca la telefone nu trebuie sa faci compromisuri mari. Exclus cele de 3-4 GB ram si procesoarele foarte slabe. Exclus cele no name. Exclus achizitie din magazine gen aliexpress. Mai bine mai astepti pana aduni banii necesari decat sa iei teapa din nou cu niste gunoaie extrem de scumpe.
Măi, bani am. Am peste 4 000 lei.
Dar așa cum am scris mai sus, am alte "găuri" unde voi redirecționa banii.
Vreau să-mi repar gardul. Vreau să ridic o casă.
Deci, nu telefonul este prioritate ptr mine !!!!

Attached File  Screenshot_20220422-115107323.jpg   95.21K   73 downloadsAttached File  IMG_20220422_135444.jpg   210.55K   73 downloads
Dar cum am scris și în mesajul anterior, nu-mi trebuie telefon de fițe !
Actualul are 3 Gb RAM și se mișcă fluent.
Eu folosesc telefonul ptr a apela sau ptr a fi apelat.
Mai intru cînd și cînd pe net ca să caut ceva, sau să traduc un text. (Avem acum la muncă niște colege din Cehia/Slovacia ... măi și nu știu o boabă de engleză. Te dor mîinile pînă îi explici ceva. Ieri se uitau una la alta ... cuvîntul enigmă era "soacră". Am intrat pe translator și le-am tradus !)
Mai avem încă un grup venit din Maroc .
Înțelege-te tu cu ei ?!!
Dar marocani cunosc engleza. Cu ei ne înțelegem ușor.
Luna trecută am lucrat cu o echipă din Portugalia.
Era printre ei, unul care cunoștea engleza mai bine decît mine. Acela era translatorul lor.
Mai fac poze sau clipuri cînd și cînd...
Și mai urmăresc clipuri pe youtube.
Și cam atît !
Ptr ce să închid zeci de milioane într-un telefon , cînd pot cumpăra unul sub 10 mil care să-mi satisfacă necesitățile ?
Deci caut un telefon sub 10 mil (1 000 lei), mai mic de 160 mm.
Eu nu schimb toată ziua telefoanele.
Cam la 4 ani ... sînt nevoit să-l schimb datorită bateriei. Și nu știu ce să aleg dintre ofertele de pe piață !
Nu mă pricep.
Dacă-s prost, ce vrei ?
Ești mai bun ca mine, învață-mă ! Dar nu mă critica că nu vreau să cumpăr ce-ți place ție .
Eu, cu banii mei, cumpăr ce vreau eu, nu ce vrei tu.
Tu oferi sugestii, iar eu decid ce mi se potrivește.
Dacă vrei !
Dacă nu ... asta e !

Mulțumesc ptr sfaturile , sau sugestiile primite !
Am văzut printre sugestii, cineva chiar mi-a recomandat ceva care mi-a plăcut.
Vă mulțumesc !
La revedere !

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am uitat sa iti zic de Realme. Alege intre Xiaomi, Realme sau Samsung. Vezi review-uri , specificatii. Pui filtru: baterie minim 5000mah + un procesor cat mai eficient. Degeaba ai oukitel cu 8000mah si procesor ce consuma mult + soft la pamant , actualizari aproape 0.

Edited by TruculMagic, 22 April 2022 - 16:01.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu ești pretențios, poți să prinzi un acumulator extern de telefon, și aia este.
Pui unul de 10 000 mAh.
O să fie mai gros, dar te mai duce ceva timp, cu o investiție minimă.

#22
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Huawei P20 lite pe Emag, 950 lei si discount 15%
Android 8, sub 150 mm lungime 4Gb Ram, 64 stocare.
Altfel, te poti orienta la resigilate , gasesti produse foarte ok sau pe flip cu garantie 1-2 ani.
Variante ai, important este sa nu o iei cu capu mare ca vrei baubauri de Oukitel sau Ulefone la aceeasi bani dar cu specificatii inferioare.

Baga filtru pe emag 500-1000 lei si ecran sub 6 inch si vezi lista.
Bafta !

#23
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View PostTruculMagic, on 22 aprilie 2022 - 16:00, said:

Am uitat sa iti zic de Realme. Alege intre Xiaomi, Realme sau Samsung. Vezi review-uri , specificatii. Pui filtru: baterie minim 5000mah + un procesor cat mai eficient.
Degeaba ai oukitel cu 8000mah si procesor ce consuma mult + soft la pamant , actualizari aproape 0.
Exact asta am scris și eu în prima postare !
"A văzut cineva cum funcționează aceste telefoane ?
Cum se descurcă cu semnalul ?
8 000 mA, îi oferă ceva autonomie .
Dar oare nu are un procesor care mănîncă bateria la greu ?
Iar cu o baterie de 4 000 mA, nu s-ar descurca o zi ?
"

Gata. Le-am tăiat de pe listă, dacă voi spuneți că aceste mărci nu sînt bune !
Voi căuta !
Mulțumesc !

View Postcrisstonne, on 22 aprilie 2022 - 17:21, said:

Dacă nu ești pretențios, poți să prinzi un acumulator extern de telefon, și aia este.
Pui unul de 10 000 mAh.
O să fie mai gros, dar te mai duce ceva timp, cu o investiție minimă.
Nu ! Exclus !
Asta pot face chiar acum.
Am o baterie externă de 5000 mA. Deci practic dublez autonomia. Dar nu stau să mă car cu bateria după mine.
Așa, cînd știu că plec de acasă și sînt nevoit să folosesc mai mult de 1 oră/zi telefonul, parcurg trasee cu GPS-ul, dau telefoane, etc ... atunci da ! Iau bateria cu mine, ca să nu rămîn în pană.
Deci, caut unul cu baterie peste 4000 mA.

View Posticssizero, on 22 aprilie 2022 - 18:07, said:

Huawei P20 lite pe Emag, 950 lei si discount 15%

Baga filtru pe emag 500-1000 lei si ecran sub 6 inch si vezi lista.
Bafta !
Mulțumesc !
Așa am să fac.
Am să o sun pe fată să-i cer un review despre acest "P 20". Sigur cunoaște acest telefon.
O auzeam că ar fi ceva probleme cu apk de pe Market la această marcă de telefon.
La revedere !

#24
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posticssizero, on 22 aprilie 2022 - 18:07, said:

Baga filtru pe emag 500-1000 lei si ecran sub 6 inch si vezi lista.
Bafta !
Am băgat filtru.
Attached File  Screenshot_20220422-193923345.jpg   107.84K   37 downloadsAttached File  Screenshot_20220422-193932752-picsay.jpg   146.8K   48 downloads
Samsung nu are telefoane cu display așa mic.
Așa că am găsit (după brand) un model Xiaomi și 5 Huawei.
Cele de la Huawei au bateria mică.
Acum am înțeles și eu de ce cînd venea fata, mereu căuta încărcătorul și priza ! (De parcă avea Iphone. :) )
Abia ultimul model are baterie de 4 000 mA.
Dar este model vechi ! 2018. E din generație cu acesta al meu. Deci bateria nu mă va duce mai mult de 1 an.
Am șters filtru "brand" și mi-a găsit 24 telefoane.
Mai caut ...

#25
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostPaco_ste1, on 22 aprilie 2022 - 11:58, said:

https://altex.ro/tel...d/SMTRD9T128BL/
Bateria mare si procesor economic.
Chiar luna asta a stat multe zile xiaomi redmi note 9T la 650 lei la altex.
De retinut ca in link e redmi 9T.

View Posticssizero, on 22 aprilie 2022 - 18:07, said:

Huawei P20 lite pe Emag, 950 lei si discount 15%
Android 8, sub 150 mm lungime 4Gb Ram, 64 stocare.
Altfel, te poti orienta la resigilate , gasesti produse foarte ok sau pe flip cu garantie 1-2 ani.
Variante ai, important este sa nu o iei cu capu mare ca vrei baubauri de Oukitel sau Ulefone la aceeasi bani dar cu specificatii inferioare.

Baga filtru pe emag 500-1000 lei si ecran sub 6 inch si vezi lista.
Bafta !
Mda intru ieri dimineata pe site-ul altex si ca de obicei aveam filtru sa afiseze doar xiaomi.
Dau sa afiseze toate modelele ca poate apare ceva oferta si wow huawei p40 lite cu 128 gb, 6gb ram la 500 lei !!!!
Plus reducere 30% valabila in perioada 19-20 aprilie !!!!
Asta era varianta pe negru.
Mai era pe verde la 700 lei.
Evident ambele pe stoc si nu erau resigilate.
Nu am dat comanda din cauza bateriei de 4200 mah si ca nu are servicii google.




#26
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Ai nevoie de serviciile google ?
Stii ca se pot pune relativ usor !
Spor la ales, n-ai variante fiindca ce vrei tu nu exista , telefon de 5 inch cu baterie de 5000 mAh.
Iti poti lua un telefon cu husa cu baterie daca asta e necesitatea si nu gasesgi nicaieri vreme de 30 de minute o priza toata ziua de unde sa mai bagi 50% in el.
La Unihertz au ceva dar sare din buget, 134 mm,4300mAh, 330$, momentan eu ii urmaresc pentru pkb-ul care il vor lansa.

Edited by icssizero, 22 April 2022 - 21:35.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu lua p20 lite, e o mizerie de telefon depasit. Ia ceva actual, android "proaspat", baterie 2022 nu cine stie de cand sta prin depozit un resigilat gen p20 lite, procesor eficient. Vezi Xiaomi, realme, samsung. Chiar daca are 161-164mm... , nu gasesti telefoane compacte in bugetul tau.

#28
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View Postmcjohn, on 22 aprilie 2022 - 13:11, said:

Attachment Screenshot_20220422-115107323.jpgAttachment IMG_20220422_135444.jpg
Actualul are 3 Gb RAM și se mișcă fluent.
Eu folosesc telefonul ptr a apela sau ptr a fi apelat.
Mai fac poze sau clipuri cînd și cînd...
Și mai urmăresc clipuri pe youtube.
Și cam atît !
Ptr ce să închid zeci de milioane într-un telefon , cînd pot cumpăra unul sub 10 mil care să-mi satisfacă necesitățile ?
Deci caut un telefon sub 10 mil (1 000 lei), mai mic de 160 mm.

In acest caz iti recomand Motorola G31 . Il are un cunoscut de-al meu care nu este pretentios la telefoane si este foarte multumit. In ultimii ani motorola au revenit in forta pe piata si chiar fac telefoane ok.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 23 April 2022 - 03:31.


#29
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Tot Motorola as fi zis si eu. Dar homebankul ing, nu prea se intelege bine cu telefoanele Motorola.

Si cum vad ca foloseste ing... e bine de stiut.

#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Ai avut mai mult noroc cu cel care care te-a tinut 4 ani. La mine dupa 2 ani , un Huawei P Smart 2019 a inceput sa cedeze. Se deschidea camera dupa 10 secunde si cateodata nu salva fisierele foto si o facea fara sa lase nici un avertisment. Lag cumplit si in plus aplicatiile se inchideau subit. Am mai rezistat un an si l-am schimbat. Experienta mea a fost foarte proasta cu un telefon de 1200 lei la lansare.
L-am luat pentru ca nimeni nu s-a plans de telefoanele Huawei iar la poze reusea sa le faca echilibrate. Avea cea mai buna camera in gama sa de pret.
Mi-au placut intotdeauna telefoanele cu ecran mare. Telefoanele cu 2 randuri de caractere alfanumerice le aveam pentru ca nu-mi permiteam pe alea cu 4 randuri. La mine telefonul este o unealta si e mai putin pentru comunicat. E un pc la purtator. De asta ti-am facut acele recomandari. Eu sunt fript cu modele ieftine si bune. Anul asta am luat unul cu putin mai scump decat Huawei dar mult mai potent, Realme GT la o reducere semnificativa. Situatia actuala in lume si penuaria de cipuri va afecta si piata telefoanelor mobile. Vor fi mai scumpe si mai greu de gasit. Leul se devalorizeaza repede, razboiul de la granita se pare ca va dura mult mai mult. Energia e din ce in ce mai scumpa. Am nevoie de un telefon care sa ma tina pana raman fara suport software. Tableta Samsung cu Android 7 merge la fel de bine ca in prima zi.
Eu nu am TV in casa pentru ca nu ma intereseaza genul de informatie primita prin televiziune si nici nu am rabdare sa ma uit la TV. L-am oferit gratis. Am abonament la serviciile de streaming si mi-e suficient sa le vad pe pc. Asa ca pot intelege si persoanele care nu au nevoie de toate functiile unui smartphone modern.

#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://buybest.ro/x...gb-4gb-dual-sim

Redmi Note 11 de aici, cu 885 lei, are ecran de 6,43 inci. Nu prea mai găsești telefoane mici și actuale, cel puțin nu la banii ăștia.

Edited by TrafalgarLaw, 23 April 2022 - 10:49.


#32
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostLeo2006, on 23 aprilie 2022 - 10:38, said:

Ai avut mai mult noroc cu cel care care te-a tinut 4 ani. La mine dupa 2 ani , un Huawei P Smart 2019 a inceput sa cedeze. Se deschidea camera dupa 10 secunde si cateodata nu salva fisierele foto si o facea fara sa lase nici un avertisment. Lag cumplit si in plus aplicatiile se inchideau subit. Am mai rezistat un an si l-am schimbat. Experienta mea a fost foarte proasta cu un telefon de 1200 lei la lansare.

cam asa e cu telefoanele low-budget, tin cat e garantia.
eu butonez in continuare un iphone 7 plus luat acum 3 ani sh cu 1300 de lei, fara probleme. telefon lansat acum 5 ani.

ma uit si eu in partea asta de telefoane noi pentru a face un upgrade dar nu stiu cat sa ma bazez pe stabilitatea "chinezariilor" sub 1500 de lei, probabil o sa ma uit la un Apple / Samsung spre 2000 de lei, macar sa stiu o treaba cativa ani

Edited by horhescu, 23 April 2022 - 12:03.


#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu m-aș uita la un iPhone 7 sh la care sa pun o husa cu baterie. Va arata mic și gras, dar macar îți va satisface nevoile: ecran mic, greutate de bun simt, autonomie destul de buna (cred că cel puțin 2 zile). Iar ca procesor, o fi el un model vechi. Dar gândește-te că încă sunt oameni care îl folosesc și merge fără probleme.
Sau poate găsești unul resigilat.

View Posthorhescu, on 23 aprilie 2022 - 11:58, said:



cam asa e cu telefoanele low-budget, tin cat e garantia.
eu butonez in continuare un iphone 7 plus luat acum 3 ani sh cu 1300 de lei, fara probleme. telefon lansat acum 5 ani.

ma uit si eu in partea asta de telefoane noi pentru a face un upgrade dar nu stiu cat sa ma bazez pe stabilitatea "chinezariilor" sub 1500 de lei, probabil o sa ma uit la un Apple / Samsung spre 2000 de lei, macar sa stiu o treaba cativa ani

Horhescu, la 1500 de lei cred că te poți uita la un SE 2020.

#34
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am un Xiaomi Mi 9T Pro, cumpărat în aprilie 2020 second-hand, cu 1000 lei, în stare perfectă, fără defecte. În afară de uzarea bateriei (autonomia e cam la jumătate), funcționează ca in prima zi când l-am cumpărat. Cred că o sa-i schimb bateria și o să-i mai prelungesc viața, încă nu îl schimb, îmi e suficient.

#35
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Recomandare Realme 8 la 800 lei

#36
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostTrafalgarLaw, on 23 aprilie 2022 - 10:49, said:

https://buybest.ro/x...gb-4gb-dual-sim

Redmi Note 11 de aici, cu 885 lei, are ecran de 6,43 inci. Nu prea mai găsești telefoane mici și actuale, cel puțin nu la banii ăștia.

O alternativa putin mai buna, la 1000 de lei (banuiesc ca e limita bugetului tau), ar fi Poco M4 Pro: https://buybest.ro/x...gb-6gb-ram-dual, e in mare mai performant si zic ca merita 100 de lei in plus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate