Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce e mai ecologic?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce este mai ecologic?: un lucru care consumă ceva mai mult, dar merită să ajungă să fie reparat, sau ceva care consumă puţin, dar atunci când se strică, ori costă mult reparaţia, ori nu se mai poate repara. Mă refer în general la electronice şi electrocasnice, dar nu cred că-s singurele care intră în discuţie.

Edited by djl, 13 April 2022 - 23:00.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde de la caz la caz. Totusi lucrurile de calitate tin. Multe aparate vechi contin materiale mai periculoase pentru mediu decat cele moderne care au in vedere si reciclarea, din aceasta perspectiva noul e mai ecologic.

Edited by andreic, 13 April 2022 - 23:35.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 13 aprilie 2022 - 22:59, said:

Ce este mai ecologic?: un lucru care consumă ceva mai mult, dar merită să ajungă să fie reparat...
De ce ar merita să fie reparat dacă din principiu consumă mai mult?
Să fie vorba de sado-masochism, sau vrei să faci un muzeu?

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sa iti iei lucru modern, care consuma putin si bine facut (da, se fabrica si d'astea) si sa il folosesti mult si bine.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
se poate calcula.

luam o perioada ceva mai lunga de timp, sa zicem 20 ani. apoi inmultesti cat poluezi sa produci lucrul mai durabil cu de cate ori trebuie sa-l inlocuiesti in aceasta perioada de timp si aduni cat poluezi prin consumul lui pe aceasta perioada. faci la fel si cu produsul mai putin fiabil. compari rezultatele.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din pacate ''ecologia'' a devenit o vrajeala pentru fraieri ! Si o mega sursa de profit pentru marii producatori . Sa arunci milioane de tone de plasticuri , cauciucuri si silicoane , in scop consumeristic , numai ecologie nu se numeste !
Poate la calculatoare si telefoane poate fi justficat , doar partial , daca ar fi ecologie ti s-ar permite sa schimbi doar chipurile si procesoarele dar nu mai e profit pentru smecheri .

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Contrar imaginii generale, tehnologia a evoluat. In prezent se pot face aparate si durabile, si eficiente.

Daca s-ar dori. Dar cum in lumea corporatiilor exista o intreaga stiinta despre cum sa faci chestiile sa functioneze "doar atat cat se doreste", n-avem ce sa facem, dansam pe melodia existenta.

Edited by Phobos, 14 April 2022 - 06:08.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
@djl dar tu progresul tehnologie nu il iei in calcul ? Sau te crezi ca un autobuz de la 1950 toamna are vreo in sansa in fata vreunui autobuz modern ? Ma refer la criterii serioase, nu inchipuiri de ale tale.

#9
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu exista nimic ecologic. Orice produs are o amprenta de carbon. Incepand de la procurarea materiilor prime pana la vanzarea obiectelor finite, totul polueaza intr-o masura mai mare sau mai mica. Chiar si cand obiectele ajung la sfarsitul ciclului de viata, inca polueaza pe acolo pe unde sunt aruncate.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
mai ecologic e ala care sustine mai multe locuri de munca!!...
in afara de case, masini,  si unele telefoane scumpe, nimic nu prea mai merita reparat...

Quote

Din pacate ''ecologia'' a devenit o vrajeala pentru fraieri !
idem reciclarea

electronicele, electrocasnicele trebuie sa scapi de ele pentru ca apar altele noi, mai "destepte"

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Japonezii au facut acum vreo 2 ani un studiu legat de masini.
Au ajuns la concluzia ca decat sa schimbi masina la 5 ani, mai bine o repari pe cea veche si o tii 10 ani.
Per total cica e mai ecologic, chiar daca o masina noua consuma teoretic mai putin.
Reciclarea si producerea unei masini noi e mai poluanta decta mentinerea celei vechi.

Si cand te gandesti ca si pe la noi sunt unii care nu tin o masina mai mult de 2-3 ani... In vest stiu care schimba la un an.

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
asigura locuri de munca celor din industria constructoare si din industria orizontala
asta e un aspect de care trebuie sa se tina cont in primul rand
respectiv costurile sociale si impactul asupra economiei si in special al progresului tehnologic

reciclarea e o gogoriță

Quote

In vest stiu care schimba la un an.
le schimba pentru ca le si alearga... nu folosesc trenurile si metroul la fel de mult ca japonezii...
1. le alearga si vor masini sigure, nu mai au atata incredere in ele dupa un an de alergat
2. vor ultimele tehnologii disponibile (la fel si pe piata smartphoneurilor)
ai o singura viata... de ce sa nu beneficiezi la max de binefacerile tehnologiei si de confort?!?

Edited by apocalipsul, 14 April 2022 - 08:51.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlltrack, on 14 aprilie 2022 - 01:18, said:

Din pacate ''ecologia'' a devenit o vrajeala pentru fraieri ! Si o mega sursa de profit pentru marii producatori . Sa arunci milioane de tone de plasticuri , cauciucuri si silicoane , in scop consumeristic , numai ecologie nu se numeste !
Nu arunci, reciclezi.

View Posteiffel, on 14 aprilie 2022 - 08:31, said:

Japonezii au facut acum vreo 2 ani un studiu legat de masini.
Au ajuns la concluzia ca decat sa schimbi masina la 5 ani, mai bine o repari pe cea veche si o tii 10 ani.
Daca vedeau la noi cum e tin masinile 15-20 ani... si cu dpf off :roflmao:

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdjl, on 13 aprilie 2022 - 22:59, said:

Ce este mai ecologic?: un lucru care consumă ceva mai mult, dar merită să ajungă să fie reparat, sau ceva care consumă puțin, dar atunci când se strică, ori costă mult reparația, ori nu se mai poate repara. Mă refer în general la electronice și electrocasnice, dar nu cred că-s singurele care intră în discuție.

Nu exiata nicio legatura de cauzalitate.

Nici alea noi nu se strica pentru ca consuma putin nici alea vechi nu sunt mai bune pentru ca consuma mult.

Iar "scumpetea" reparatiei este relativa la pretul produsului. Reparatiile "scumpe" de acum nu ar mai fi scumpe daca ai da 4 salarii pe un frigider obisnuit sau pe o masina de spalat simpla.

In rest, banii trebuie sa circule ca altfel moare statul de foame.
Daca 10 lei trec prin 3-4 tranzactii, poate mai raman 2-3 lei in "libertate". Daca nu mai putin...
Restul ajung la stat.
Si una e sa treaca intr-o luna si alta intr-un an.

Edited by underb, 14 April 2022 - 09:10.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu-mi place sa schimb ceva care functioneaza bine. Cel mai des schimb calculatoarele si telefoanele, garantat sub 10 ani, dar in rest, la masini depinde de cat ruleaza fiecare, a mea e din 2008 si are 145.000 km, aproape.

Frigiderul il am din 2006, cand l-a inlocuit pe cel comunist.

Televizor am Smart TV din 2021, dar a venit cu functii noi (Youtube, tocmai cand PC-ul a inceput sa crape) si televizorul simplu pe care il aveam a mers in alta camera, cel de acolo in alta, scotand din uz un CRT mic si vechi din 1994, pentru care nici telecomanda nu se mai gasea.

Telefonul il am din 2018, vreo 2 ani cred ca mai merge.

Edited by Neaceasca85, 14 April 2022 - 09:08.


#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu arunci, reciclezi.
hai sa-ti povestesc cum e cu reciclarea...
ex; germania care e cel mai dezvoltata industrial si care 'recicleaza" cel mai mult din europa
si cea mai avansata tehnologic in acest domeniu
procesul de sortare, spalare macinare... plastic, e costisitor si poluant (dar asigura ocupare fiorta de munca)
din toate deseurile de plastic sortate si macinate, doar 30% se pot folosi pe plan local, restul se exporta ((ca deseuri, normal)
din plastic reciclat se pot face doar anumite categorii de produse (cu destul de putina cautare (ghivece, pubele, fose septice...)
1. procesul de productie cu materiale reciclate e la cel putin la fel de poluant ca si cel cu materie prima "noua"
2. rezulta costuri mult mai mari decat cu materie prima "noua"
si asta repet, in germania unde reciclarea si tehnologia in domeniu sunt la maxim
care e semnificatia timprului verde pe care il platim? unde merg acesti bani si de ce?

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posteiffel, on 14 aprilie 2022 - 08:31, said:

Japonezii au facut acum vreo 2 ani un studiu legat de masini.
Au ajuns la concluzia ca decat sa schimbi masina la 5 ani, mai bine o repari pe cea veche si o tii 10 ani.
Per total cica e mai ecologic, chiar daca o masina noua consuma teoretic mai putin.
Reciclarea si producerea unei masini noi e mai poluanta decta mentinerea celei vechi.

Si cand te gandesti ca si pe la noi sunt unii care nu tin o masina mai mult de 2-3 ani... In vest stiu care schimba la un an.
Nu conteaza cat timp tine unul sau altul masina ci cat timp este in circulatie. Ca doar aia veche nu dispare dupa 5 ani daca iei alta.

PS. Ma pregatesc sa casez o masina de 14 ani luata de mine noua.
Si sa pun la punct una veche de 15 ani luata acum vreo 8 ani de la cineva din familie.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La ei cam dupa 5 ani se caseaza.

Si prin vest se mai practica asta pana au intat tarile din est in Eu csi au gasit o oportunitate - in loc sa le caseze pe mai nimic le vand la estici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate