Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Frauda online card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

View PostmihaiC1, on 16 iulie 2022 - 14:23, said:

SIGUR era GUCCI ??!!
Ba baeti, cand pe extras iti apare Gucci, insemna ca era Gucci.

#74
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mama ce mesteri mari.
1. Am nevasta desteapta. Nu ia teapa usor la siteuri scam.

Attached File  confirmare.jpg   64.59K   116 downloads

2. Am conturi si carduri in lei, eur, usd, gbp si chf.
Am 5000 eur pe card, pt ca cheltuiesc mult, grosul banilor il tin in conturi care NU sunt atasate de card, dar urasc sa tansfer Y moneda la fiecare tranzactie.
Sa nu mai discutam de direct debit o multime de abonamente EUR/USD.

Prefer sa platesc in moneda vanzatorului, daca e posibil.

#75
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cardul devine un intrument din ce in ce mai folosit in ziua de azi, iar pentru multi sa pui doar cati bani folosesti la o anumita plata, e peste mana.

Personal platesc in 95% din cazuri cu cardul, folosind ceasul.

Cardul a devenit deja (pentru multi) regula, nu exceptia, de aceea scapari precum plata fara PIN (folosind banda magnetica) sau platile online fara 3D secure sunt niste scapari care ar trebui rezolvate, macar ca optiune personala, daca nu ca optiune default in sistem.

Revolut iti da posibilitatea de a bloca platile cu cardul magnetic sau extragerile de numerar.

Netflix, furnizorii de utilitati etc, toti imi iau banii automat de pe carduri, altfel as innebuni la cate chestii sunt de platit.

#76
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008

View PostCourage, on 16 iulie 2022 - 15:56, said:

Ba baeti, cand pe extras iti apare Gucci, insemna ca era Gucci.

Sigur Gucci are banca Posted Image, poate nu stiu eu ?! Transferul se face prin intermediari nu direct la CUCII.

Edited by mihaiC1, 16 July 2022 - 20:00.


#77
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Eu am plătit pentru un abonament vpn timp de o lună din câte țin minte și m-am trezit după că mi-au luat banii in continuare.

Înainte să ia banii luna asta, le-am trimis email să anuleze subscripția in cazul in care era una și nu știam eu, dar nu mi-au răspuns nici după 7 zile și banii au fost luați din nou.

Orange Money nu vrea să îmi depună refuz de plată, zice că eu cândva am scris datele cardului pe acel site și aia e.
Nu mi-a venit sa cred, le-am arătat print screen că nu îmi răspunde nimeni și ei mă pun sa mai caut pe site alte adrese de email de contact. Ireal!!

Eu știam că poți iniția la orice refuz de plată, practic ar fi treaba comerciantului să demonstreze că eu am acceptat plată de abonament lunar. Cum mie nu îmi răspunde, sunt curios daca lor o sa le răspundă... Dar ei tot mă iau pe ocolite și le-am spus că o să apelez la ANPC pentru refuzul de a înregistra refuzul de plată.

Mă doare undeva că ei trebuie să ia contact cu ăia, că durează sau chiar că are dreptate comerciantul. Să facă comerciantul dovada, să justifice banii luați! Nu am reușit nici în altă dată să iau legătura cu comerciantul pentru o situație tehnică...

Orange vrea sa se spele pe mâini, dar sincer nu mi se pare deloc OK să mă convingă sau chiar să îmi spună că nu se poate face refuz de plată. Nu am mai auzit așa ceva să nu se poată.

În UK banca este obligată să anuleze de drept orice plată automată pe bază de abonament dacă tu așa ai dat instrucțiunea!

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005
Anulezi plata recurenta de pe siteul unde ai înrolat cardul Orange Money.

Poți anula, în ultimă instanță, și cardul Orange Money, daca nu ai alta soluție..și comanzi altul.



#79
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu pot anula plata recurentă pentru că nu este nici un buton. De asemenea nu îmi răspunde comerciantul nici la email. Este vorba de Flow VPN, oricum au site foarte rudimentar.

Iar eu să dau 20 de lei să schimb cardul doar pentru că banca nu vrea să investigheze nu mi se pare ok.
Eu reclam ceva și banca trebuie să rezolve, altfel și alții își iau țeapă!

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlk1, on 12 august 2022 - 00:16, said:

Iar eu să dau 20 de lei să schimb cardul doar pentru că banca nu vrea să investigheze nu mi se pare ok.

Si atunci ce propui? Vino cu o solutie!

Eu vad rezolvarea in felul urmator. Una din cele 3.
1. Cand te-ai abonat la acel VPN, 100% ti-ai facut cont. Te loghezi, cauti la subscriptii si te dezabonezi de la acest abonament.
2. Sapi pana gasesti alta adresa mail/formular/le mai trimiti alt mail etc si le comunici situatia cu solicitarea de dezabonare de la abonament.
3. Blochezi cardul si ceri sau nu alt card.

Una din cele mai sus sau accepti in continuare sa platesti abonamentul lunar.

Edited by MembruAnonim, 12 August 2022 - 00:31.


#81
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
@lk1: parerea mea e ca ar trebui sa ramai fara card pt ca habar nu ai cum functioneaza un card si ce responsabilitati ai!

E treaba ta daca bagi datele cardului pe orice site! Esti matur si responsabil! Odata ce plata a plecat de la tine, chiar daca ea apare in pending inseamna ca intre banci a foat validata si nu au dreptul (decat in cazuri foarte limitate) sa anuleze plata. Este responsabilitatea ta sa te asiguri unde intreduci datele cardului.

#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
@lk1
Anulezi din aplicație plata online și ai scăpat de stress.
Și mesajul tau nu are nicio treabă cu acest topic. Nu e nicio frauda.
Tu ești neștiutor și habar nu ai cum funcționează
Citește și mesajul cel mai recent din mail box de la Orange Money
Attached File  IMG_20220812_073154.jpg   86.07K   45 downloads

#83
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Goleste cardul asfel incat sa ai mai putini bani pe el decat costa vpn-ul ala. Dupa 3 incercari nereusite de plata, comerciantul o sa anuleze abonamentul. (cel putin la unii asa e, dar oricum nu cred ca o sa incerce la infinit sa-ti tot ia banii de pe card).
Sau daca nu au buton de anulare abonament, poate au functionalitatea de schimbare card? si pui un card cu 0 lei pe el

#84
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Să îmi bag piciorul, nu îmi vine să cred. M-am ambiționat să fac capturi de ecran să vă arăt că nu este nici un buton și ce credeți?
Pe telefon mi-a apărut undeva foarte micuț anularea de la Stripe.

Jur că pe calculator ori nu a apărut ori nu am văzut deloc. Nu îmi vine să cred.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate