Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Frauda online card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cam faci... daca cardul e  deja inrolat... cam faci

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e salvat sigur ca merge cu 1 click. Nu introduci nici nume nici nimic. Doar unde il ai salvat. Alegi doar cardul de plata. Si doar pt facturile tale din conturile tale de la toti operatorii. Altcineva nu poate plati pt el.

#57
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postapocalipsul, on 14 aprilie 2022 - 19:21, said:

cam faci... daca cardul e  deja inrolat... cam faci
In general pentru cardurile inrolate nu se salveaza CVC-ul. Se salveaza numele, datele cardului, expirarea, dar nu si CVC.

Dar discutia de mai sus era despre faptul ca cineva poate sa faca o plata online daca are toate datele cu exceptia CVC. Iar raspunsul este NU - nu se poate face o plata online chiar daca ai toat datele, dar nu ai CVC.

#58
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
colegule, poate... aia zic
1. cineva pot fi si eu... eu pot
2. card inrolat poate fi pe paypal (daca are credentialele paypal, poate plati oricine, orice)

e vorba de principiu si de felul cum a fost formulata afirmatia (nu se poate? ba da... se poate)
nu e vorba de CVC, daca se salveaza sau nu, e vorba de necesitatea CVCului pentru plata online
tu crezi ca fraudacii astia nu sunt inventivi? le zici tu ca nu se poate si gata, i-ai descurajat? Posted Image

#59
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postthecagero, on 13 aprilie 2022 - 10:19, said:

Ai folosit cumva cardul pentru rezervare la hotel in UK?

LE: Hotelurile au datele cardului pentru depozit, iar cei de la receptie au acces la date. Posibil ca baietii sa fie organizati si isi platesc unul altuia facturile/amenzile/cumparaturile.

Pana in 2019 (sau cel putin pana atunci stiu eu), booking la multe hoteluri le trimitea datele cardului in format deschis, in aplicatia intranet sau prin fax.
Ei copiau datele cardului in procesatorul de plati al fiecaruia, iar foaia cu datele cardului si dovada tranzactiei erau pastrate in biblioraft, unde aveau acces toti angajatii hotelului de la receptie.

De aceea, la multe rezervari pe booking, nu se efectua tranzactia imediat ci in decurs de cateva ore/zile.

#60
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postabac, on 13 aprilie 2022 - 08:15, said:

E plin forumul de tepuiti pe OLX care nu si-au mai vazut banii din conturile curente, respectiv carduri de debit, in urma fraudelor.
vezi ca aia facuti pe olx au dat date de pe card/cont, confirmat tranzactii etc, nimic de-a face cu acest caz

View Postabac, on 13 aprilie 2022 - 10:26, said:

Toti au dat doar datele cardului si codul cvv.
l-ai citit pe asta?
https://forum.softpe...e__hl__tepe olx

#61
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am primit sms de la Raiffeisen

Attached Files


Edited by Ahasverus, 19 April 2022 - 14:38.


#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAhasverus, on 19 aprilie 2022 - 14:38, said:

Am primit sms de la Raiffeisen

Cum ai rezolvat?

#63
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pai am scris mai sus.
Am facut o cerere la Raiffeisen cu detaliile platilor, am mentionat ca platile nu au fost facute de mine, nu au fost aprobate de mine (3D Secure) si doresc recuperarea banilor.

Mai sus raspunsul lor, am primit banii imediat dupa sms.
Cred ca a durat o saptamana afacerea.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAhasverus, on 31 mai 2022 - 22:25, said:

Mai sus raspunsul lor, am primit banii imediat dupa sms.

Pai in sms scria ca investigatia continua. Eram curios daca ai primit vreun raspuns, daca au descoperit cum au disparut banii.

#65
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
La fel ca la alte bănci, nu o să îți mai spună nimic legat de rezultatele investigațiilor...

#66
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Fiindca nu au ce sa spuna. Bancile stiu ca astea sunt Cost of doing business, adica pentru sume mici, returneaza ei banii, ca sa inchida gura clientului, sa nu se apuce sa faca public ca banca e praf, ca au scapari si ca autorizeaza plati fara CVV sau 3FA.
Daca furnizorul de energie din UK anuleaza platile si primesc banii inapoi, e bine, daca nu, nu. Pe banca o doare in fund oricum.

#67
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Bai, deja devine enervant si frustranta aceasta lipsa de securitate pe banii mei.

Asta e contul sotiei, frauda FB Ads, FARA autentificare 3D Secure, ara notificare de niciun fel.

Ultima plata a fost la Gucci pe 14 iulie 22 (aia e facuta de sotie), apoi la 2 zile distanta bam... card spart si golit.

Iar cerere, iar card blocat si reemis.

Ce nu inteleg eu este de ce plm NU poti bloca OPTIONAL platile fara 3D secure!?

Attached Files



#68
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
SIGUR era GUCCI ??!!

#69
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

View PostAhasverus, on 16 iulie 2022 - 14:20, said:

Bai, deja devine enervant si frustranta aceasta lipsa de securitate pe banii mei.

Asta e contul sotiei, frauda FB Ads, FARA autentificare 3D Secure, ara notificare de niciun fel.

Ultima plata a fost la Gucci pe 14 iulie 22 (aia e facuta de sotie), apoi la 2 zile distanta bam... card spart si golit.

Iar cerere, iar card blocat si reemis.

Ce nu inteleg eu este de ce plm NU poti bloca OPTIONAL platile fara 3D secure!?

Sotia ta a bagat cardul intr-un site scam probabil inainte sa dea comanda pe siteul gucci.com care e si oficial si au reperat datele cardului , probabil dintr-o reclama facebook , oricum nu stiam ca pe gucci.com se poate plati in lei romanesti.

Edited by andupustiu, 16 July 2022 - 15:14.


#70
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Și de ce nu ai putea plăti cu lei românești pe siteul ăla de firmă?
Plata cu cardul se realizează în moneda dorită, prin schimb valutar automat, la cursul stabilit de banca emitentă...

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sfatul meu este sa va deschideti cont secundar unde sa tineti grosul banilor, cont la care evident sa nu atasati card. Acel cont este gratuit la majoritatea bancilor. Contul poate fi economii etc. Chiar adac este cont economii, acest cont il puteti folosii exact ca un cont normal, puteti muta gratuit cand vreti bani pe contul principal si invers din homebank.

#72
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Cardul fiind în lei, tu vezi tranzacția in lei,. nu în euro sau dolari...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate