Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Frauda online card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
Ai folosit cumva cardul pentru rezervare la hotel in UK?

LE: Hotelurile au datele cardului pentru depozit, iar cei de la receptie au acces la date. Posibil ca baietii sa fie organizati si isi platesc unul altuia facturile/amenzile/cumparaturile.

Edited by thecagero, 13 April 2022 - 10:32.


#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View Postech, on 13 aprilie 2022 - 09:21, said:

Ba da, au furnizat și cod 3D secure la tepe de pe olx. Toți ...


3D secure iti comunica cati bani valoreaza tranzactia respectiva. Niciun utilizator nu a confirmat tranzactia prin 3D secure.

Toti au dat doar datele cardului si codul cvv. Aceaste informatii sunt suficiente pentru hoti care folosesc cardul pe site-uri fara 3D secure.

Poate ma insel eu, deci niste linkuri unde oamenii au zis ca au confirmat tranzactiile prin 3DS sunt bine venite.

Edited by abac, 13 April 2022 - 10:26.


#39
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
La BT am setata semnatura electronica (pin/cod prin SMS sau/si amprenta pe tel. mobil , pot seta atat din PC cat si pe mobil , bineinteles cu "semnatura"!!) obligatorie cand fac o plata mai mare de x lei , cvv/cvc e asa de distractie Posted Image
PS de ce starter nu ai luat toate masurile de siguranta ?!

Edited by mihaiC1, 13 April 2022 - 10:58.


#40
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Da, te inseli. Au fost destule cazuri cu tepe 'inteligente', oamenii au fost convinsi sa autentifice si prin 3DS. Suma afisata in mesajul SMS / push avea legatura cu ceva ce pagubitul credea ca face corect (gen colet la posta, produs pe olx, reinnoire abonament hosting etc)

#41
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Chiar nu are relevanta partea de 3d secure. Banii pot fi luati fara probleme fara, chiar daca unii au impresia ca nu. Unde nu au implementat asta nu o sa ceara astfel de aprobari de la clienti. De asta e important sa tii banii cum poti face la ING, in contul la care nu e atasat vreun card (la ei poti intr-unul de economii) si sa transferi in alt cont curent (care are card) cand ai nevoie.

Edited by Shade14, 13 April 2022 - 10:53.


#42
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,817
  • Înscris: 01.09.2006

View Postabac, on 13 aprilie 2022 - 10:26, said:


3D secure iti comunica cati bani valoreaza tranzactia respectiva. Niciun utilizator nu a confirmat tranzactia prin 3D secure.

Toti au dat doar datele cardului si codul cvv. Aceaste informatii sunt suficiente pentru hoti care folosesc cardul pe site-uri fara 3D secure.

Poate ma insel eu, deci niste linkuri unde oamenii au zis ca au confirmat tranzactiile prin 3DS sunt bine venite.

Ba da, au dat. Li s-a explicat ca este necesara o inrolare a cardului în sistemul de plata al olx și din aceasta cauza li se cere autorizarea, iar suma respectiva care le apare nu va fi decontata și le va rămâne în cont.
Și vezi ca este o întreaga arie aici pe SP cu topice despre cum au decurs astfel de tepe, nu e nevoie sa presupui tu despre cum se întâmplă astfel de tepe.

Edited by ech, 13 April 2022 - 10:53.


#43
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Tocmai, ca m-am dat la greu pe aria aia si nu am remarcat faza cu acceptarea tranzactiei prin 3D secure.

Adica de ce s-ar impusca hotul singur in genunchi trecand printr-un layer suplimentar de securitate care i-ar reduce semnificativ sansele sa traga teapa pana la capat cand sunt o sumedenie de site-uri neinrolate in 3D secure unde poti goli cardul de bani ?

Deci nu, chiar nu imi amintesc sa fi acceptat cineva tranzactia prin 3D secure. Daca vine cineva cu un link cu o teapa data prin 3D secure imi cer imediat scuze si retrag.

Edited by abac, 13 April 2022 - 11:03.


#44
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,817
  • Înscris: 01.09.2006
Daca ai fi citit pe aria aia, ti-ai fi adus aminte de "lordul cap de mort" care a mentionat ca i-a aparut suma pe care o va plati, dar "asistenta olx" l-a linistit explicandu-i ca asa se procedeaza la inrolari de carduri si ca suma respectiva nu va fi debitata.

#45
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Acum cativa ani am platit online niste bilete la teatru, cu un card de credit Raiffeisen, printr-un procesator de plati (nu mai tin minte care). A doua zi am observat ca soldul a scazut inexplicabil cu cca 10.000 lei. Am intrat pe aplicatia bancii, am identificat doua tranzactii suspecte - una era plata catre Booking.com si una catre o firma din UK.
Am informat banca, am blocat cardul si intr-o saptamana am avut banii inapoi. Banca a tinut sa-mi spuna ca daca se demonstreaza ca am autorizat in vreun fel plata, mi-i iau ei, din nou si ma actioneaza in judecata.
Nu am implicat politia.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View PostShade14, on 13 aprilie 2022 - 10:49, said:

Chiar nu are relevanta partea de 3d secure. Banii pot fi luati fara probleme fara, chiar daca unii au impresia ca nu..
Fără CVV2 nu se poate face nicio plata.
Chiar dacă îl pierd, nu îl poate folosi nimeni.
Attached File  IMG_20220413_140507.jpg   113.69K   81 downloads
Cel mult prin contactless dar vad în aplicație unde s-au făcut.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postandreic, on 12 aprilie 2022 - 21:46, said:

Nu se folosetse 3dsecure la plati internationale, e ceva stiut.
magazin online, un fast food delivery samd... aia valideaza prima tranzatie prin smart token de obicei sau otp sms dupa care salveaza cardul. Cine sparge ala poate sa ia toate datele cardului si validarea.
Aplicatia Raiffeisen nu da mesaje cu platile din cate stiu,
Se folosește.
Salvează cardul doar dacă (1) își procesează singuri plățile și (2) le dai voie să-l salveze.
Trimite mesaje.

View PostManasu, on 13 aprilie 2022 - 06:50, said:

Singurul lucru logic e sa fi pus pe net ceva de genul : trimite-mi 500, si-ti platesc amenzi/facturi/taxe de 1000.
Cît de prost să fii să faci asta? Ești primul la care vine poliția.

#48
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
asa e... vine, te intreaba, zici nu stiu si pa!
de unde sa stiu eu cine mi-a platit facturile? probabil un dusman... ca sa ma bage in belele
nici n-am stiut ca sunt platite...
doar daca poate fi facuta legatura cu persoana respectiva are politia vreo sansa... cu ISPul, cu IPuri...
pentru 1000 de € nu cred ca se agita... banca e asigurata
mai mult te smotocesc pe tine, ca poate ai dat tu datele intentionat de buna voie...

Edited by apocalipsul, 13 April 2022 - 15:38.


#49
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postnick_blaster, on 13 aprilie 2022 - 09:51, said:

Pe olx cei pacaliti au si autentificat tranzactiile (3DS), asa ca ele nu mai pot fi refuzate la plata catre acceptator de emitent pe motiv de frauda.

Raspunsul final catre initiator topic: deschide refuzuri la plata la banca emitenta a cardului, nu ai nicio treaba cu politia sau alte entitati.

Asta am facut deja.

@thecagero - nu am de gand sa merg in UK, ultima  oara cand am fost in UK erau inca in UE.
Mai mult, pt rezervari de hotel si masini folosesc CC Gold (am si reducere la Hertz si Sixt).

@mihaiC1 - Raiffeisen NU are asemenea chestii:
- limite la plata (nici nu as dori)
- SMS nu mai au de minim un an
- ce PIN/COD, cand ei nu folsoesc 3D secure? Ai citit ce a zis @Adm despre sistem?

In fine, raspunsul Raiffeisen telefonic e: "se cerceteaza, iar daca se dovedeste ca e frauda, veti primi sumele inapoi, mai ales ca nu s-a folosit autentificare 3D secure"

Edited by Ahasverus, 13 April 2022 - 15:58.


#50
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 12 aprilie 2022 - 21:44, said:

Iată de ce eu nu am CVV2 pe niciun card. Cum vine, il țin minte și îl polizez fizic de pe card.
...am crezut ca eu sunt singurul "maniac" care face chestia asta :-D Plus in aplicatia bancii am blocate platile online la 1 leu; le deblochez doar cand vreau sa fac o plata specifica apoi pun la loc limita de 1 leu.

Nu inteleg de ce daca ai Revolut mai platesti online cu cardul de salariu? Pe Revolut ai carduri virtuale de unica folosinta, poti sa pui bani doar cat ai nevoie pentru plata online in acel moment, etc.

#51
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View Postdorin_2k, on 13 aprilie 2022 - 13:10, said:

Fără CVV2 nu se poate face nicio plata.
Chiar dacă îl pierd, nu îl poate folosi nimeni.
Attachment IMG_20220413_140507.jpg
Cel mult prin contactless dar vad în aplicație unde s-au făcut.

Eu am zis de 3dsecure, nu de cvv. Oricum chiar si fara cvv iti pot fi luati banii (chiar si cu unul gresit de fapt), dar ma rog, fiecare crede ce vrea.

#52
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Mi s-au întâmplat să greșesc cvv și tranzacția mi-a fost respinsa.

#53
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

View PostShade14, on 14 aprilie 2022 - 14:25, said:



Eu am zis de 3dsecure, nu de cvv. Oricum chiar si fara cvv iti pot fi luati banii (chiar si cu unul gresit de fapt), dar ma rog, fiecare crede ce vrea.

Vorbesti prostii! Daca nu ai CVC nu poti face nici o plata online!

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View PostShade14, on 14 aprilie 2022 - 14:25, said:



Eu am zis de 3dsecure, nu de cvv. Oricum chiar si fara cvv iti pot fi luati banii (chiar si cu unul gresit de fapt), dar ma rog, fiecare crede ce vrea.
Fals. Fără CVV2 nu faci nicio plata online.
Cel mult până în 100 lei contactless.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate