Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Windows 11 pe un Asus laptop cu touch screen

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Salut tututor, si incep prin a va multumi anticipat daca puteti sa ma ajutati cu sugestii,
Am un Asus laptop cu touch screen, tip Vivobook flip model J401M de 14 inch diagonala ecranului ce l-am luat acum 2 ani pentru fetita mea care invata de acasa in timpul pandemiei, acum s-a intors la scoala si mi-a dat mie laptopul, ea a primit de ziua ei un altul, un MacBook.
In fine ca sa scurtez istoria, problema e urmatoarea : am facut upgrade de OS la Windows 11 nu de mult, cam o luna de zile, si de atunci il folosesc zilnic, pentru browsat pe internet, ori sa ma uit la filme on line etc. ce ma deranjeaza e faptul ca dupa un timp mouseul nu mai raspunde la clickuri pe ancorele de pe browser, am incercat 3 browsere : MS Edge, Google Chrome, si Opera, si inerent toate 3 sufera aceeasi problema. daca inchid browserul ori mut mouseul ( sageata ) deasupra anchorelor imi apare posibilitatea sa fac click, devine activ, deci cuma nu citeste bine aceste butoane de pe ecran, chiar si pe forumul softpedia, am aceeasi problema.
Nu stiu exact ce anume sa fac, am incercat sa fac update de driverul de mouse dar imi spune ca am ultimul driver necesar si nu a facut nimic.
Inca o data multumesc pentru ajutor.

Edited by Ravy, 12 April 2022 - 09:30.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Resetati total unul din browsere. Dezinstalati-l si reinstalati-l. Scanati cu 1-2 antivirusi sistemul. Reinstalati Windows-ul.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Driverul de mouse e pus de Windows.

Upgrade-ul l-ai facut peste 10 sau pe curat ?

Driverele de pe site-ul ASUS ptr modelul tau le-ai instalat ?
https://www.asus.com...k-Flip-14-TP401

Alegi sistemul nou e operare - 11 pe 64 de biti ca OS si vezi exact ce model de J401M ai ca sunt mai multe - la tine lipseste ultima litera.

Edited by eiffel, 12 April 2022 - 09:36.


#4
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Poate [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pFvVp4hz-nA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Incercati cu alt maus.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Eu înțeleg că nu mai poate deschide link-uri la click, nu că are probleme de funcționare a mouse-ului.

Problema se manifestă la atingerea ecranului (touch-screen) sau la folosirea mouse-ului extern sau trackpad-ului ? Încearcă toate variantele pentru a elimina o problemă hardware...

Click dreapta și deschidere link în fereastră nouă funcționează?

Problema se manifestă pe absolut orice site sau doar pe anumite site-uri? Unele site-uri, mai puțin legale, au multe layere invizibile cu reclame și redirecționări pe alte site-uri și e complicat sa ajungi rapid să accesezi link-ul vizat.

Dacă problema se manifestă indiferent de browser, site sau dispozitivul de accesare folosit e posibil să fi căpătat viruși, iar soluția sigură e formatarea și reinstalarea de la zero.

Verifică pe site-ul Asus dacă oferă suport oficial pentru Windows 11. Dacă nu au drivere listate pentru laptopul tău, mai bine rămâi la Windows 10.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Au listate drivere - am dat linkul mai sus. Doar ca sunt 4 variante la modelul ala de laptop - mai trebuia sa mai puna o litera dupa M-ul din cod.

Cel mai probabil dupa update nu a instalat driverele - a lsat ce si-a pus Windows-ul.

Eu am ceva probleme de genul cu un Asus Transformer - cand isi face un update major - buildurile la 6 luni - eu le-am pus sa le faca odata pe an doar H2-urile e bine ca dupa sa ii bag iar driverele de la ASUS, ptr ca isi mai afce el uneori ceva update-uri generice si nu mai functioneaza corect diverse chestii.

#8
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Multumesc tuturor, am folosit linkul postat mai sus si am descarcat driverul de pointing device - touch screen de la Asus pentru modelul meu si l-am reinstalat.

Deocamdata merge ok, vad ca nu a mai repetat figurile de dinainte de update. Sper sa fie OK de acum inainte

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate