Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa parter, in regie proprie, langa Cluj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
Buna ziua si Doamne ajuta,
Suntem o familie cu 2 adulti si 3 copii si vrem sa ne facem o casa langa Cluj.
Avem 1400mp de teren intravilan, cu zone de panta si zone de platou, la ~15km de oras. Curentul electric si apa/canalizarea sunt la 70m de teren.
Vrem o casa  doar parter din motive de organizare, dar mi se pare greu de facut un plan functional si eficient al casei pentru nevoile noastre.
Incalzire - IPAT
Zidarie: caramida cu goluri de 25cm (probabil Cemacon) si 20 cm izolatie (probabil vata)
Acoperis- inca ne gandim si la forma si la invelitoate.
Am facut studio geo.
Am luat legatura cu un arhitect si ne-a trimis o schema cu suprafete orientative pentru incaperile cerute de noi. Amplasarea incaperilor este orientativa, nu ma prea incanta.
Atasez cateva poze si as avea rugamintea, pt cei care au experienta, sa ne spuna cum vi se par spatiile ca suprafete.  Noi initial sparam sa nu depasim 140mp.

Va multunesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu e atasat nimic  Posted Image

#3
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
Hmm... Atasasem de pe laptop. De pe telefon nu stiu cum 🤔, nu imi apare nimicin sensul asta.

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Vezi cat costa racordarea la electricitate prima data,de canalizare poti sa uiti.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Incalzirea cu ce?

#6
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
- Acum ne interesam in ceea ce priveste curentul.

- Incalzirea va fi prin centrala cu combustibil solid.

- Atasez si schita cu suprafetele.

Attached Files



#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Daca arhitectul v-a trimis aia, eu zic ca trebuie sa-l schimbati urgent. Nu glumesc deloc
Daca voi v-ati dus cu o schita la el ati gresit grav. Faceti o lista cu ce va doriti (camere, suprafete, functiuni) si lasati arhitectul sa creeze.

https://forum.softpe...6#entry25754461

#8
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
Multumesc pentru link.
Aia nu este schita casei,sunt doar spatiile de care noi avem nevoie cu suprafetele sugerate de arhitect. Urmeaza sa le aranjeze in plan. Intrebarea mea era daca aceste spatii nu sunt prea mari.

Edited by Dany_Darke, 09 April 2022 - 10:40.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Repet, daca schita aia vine de la arhitect, eu zic sa il inlocuiti, cat mai e timp :)
Altfel, voi stiti cel mai bine ce va trebuie. Dormitoare de 14mp cred ca e bine, dar hol biblioteca? 20mp si vestibul 10.25 eu nu accept.
Sau loc de luat masa 16.5. Noi mancam in bucatarie....

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
Eu, spre deosebire de colegul crocko.dilul, cred ca la arhitect ar trebui sa va duceti cu o schita gandita de voi, si cu cat mai multe informatii referitoare la nevoile voastre, la ce va doriti, la zona ( amplasarea terenului, disponibilitatea utilitatilor, etc. ).
Pe baza schitei voastre, si a informatiilor oferite, arhitectul ar trebui sa va faca o propunere. Pe baza acesteia incepeti si discutati/modificati urmand sa ajungeti la o varianta finala.

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Cum au mentionat colegii mai sus, acelasi lucru pot sa il spun si eu: gandeste-te la suprafata si orientarea terenului, deseneaza o schita in care sa evidentiezi unde vrei sa fie asezata constructia, puncte cardinale obligatoriu; spui cate camere vrei si ce dimensiuni, in functie de nevoile voastre.
De exemplu, eu nu sunt de acord cu crocko.dilul, daca el mananca in bucatarie la mine situatia este diferita. Cel putin de doua ori pe saptamana suntem 8-10 persoane la masa de seara si pentru asta am facut un loc special cu o masa de 12 persoane unde ne strangem mereu. Cand avem de sarbatorit un eveniment, tot la masa aia mare ne strangem, este pozitionata intr-un colt din living. Ca sa pot sa fac lucrul asta, am decis sa alocam doar pentru living 40 mp si 23 mp pentru bucatarie unde stam o buna perioada din zi.
Deci gandeste-te bine iti doresti si apoi pune pe foaie, dupa aceea mai adaugi, mai tai...pana la proiectul final o sa mergi de cel putin 5-6 ori la proiectant si dupa aceea il freci la creier pe arhitect: nu imi plac pozitiile geamurilor, etc...

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postrazvan-softpedia, on 09 aprilie 2022 - 14:16, said:

Eu, spre deosebire de colegul crocko.dilul, cred ca la arhitect ar trebui sa va duceti cu o schita gandita de voi, si cu cat mai multe informatii referitoare la nevoile voastre, la ce va doriti, la zona ( amplasarea terenului, disponibilitatea utilitatilor, etc. ).
Pe baza schitei voastre, si a informatiilor oferite, arhitectul ar trebui sa va faca o propunere. Pe baza acesteia incepeti si discutati/modificati urmand sa ajungeti la o varianta finala.
Corect. Pe mine mă deranjează cand omul vine cu o schiță și oricât i-ai explica de anumite aspecte care nu dau bine și deși îi prezinți alte propuneri într-un final .. o alege tot pe a lui :)

#13
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Corect, dar pe de alta parte daca si le asuma si e multumit e alegerea beneficiarului pana la urma, sunt banii si viata lui despre care vorbim. Oricat ar crede un arhitect ca e un psiholog bun ce descifreaza nevoile personale ale oamenilor tot beneficiarul trebuie sa fie asumat pe deciziile luate indiferent din partea cui au venit ideile. E clar ca arhitectii stiu mult mai multe decat un beneficiar, dar se poate intampla ca un beneficiar sa nu fie interesat de stilul de viata ce i se propune sau chiar sa regrete restul vietii ca a lasat pe altcineva sa-i spuna cum sa investeasca banii.
In aceasi masura e important si ca beneficiarul/ii sa fie responsabil/i si sa trateze cu maxima consideratie propunerile arhitectului si sa "testeze" pe hartie scenariile de viata posibile ca sa descopere cu sinceritate ce varianta ii acomodeaza pe ei mai bine pana la urma. Aici dupa mine mai intra si ideea ca o casa nu o gandesti pt. musafiri, sau sa nu alegi un design spectaculos in detrimentul functionalitatii doar ca sa impresionezi vizitatorii sau pe cei din jur, sau alegi un design deosebit fiindca arhitectul e incantat... etc.

Dupa mine reteta universala nu exista, adica ori mergi cu o propunere la arhitect si corectezi greselile pe parcurs, ori iti face arhitectul o propunere bazata pe buzunar si nevoi, ambele apoi le dezvoltati impreuna.

Edited by danciusergiu84, 10 April 2022 - 15:35.


#14
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
A trecut ceva vreme de la prima postare, dar am revenit.
Am primit zilele astea de la arhitect acest plan de casa. Ce parere aveti?
Despre partea de tamplarie am discutat deja si nu va fi asa. Aranjarea mobilierului e pusa de forma.
Din punctul nostru de vedere ar mai trebui o baie in zona unde este biroul si dormitorul 3.
Ce parere aveti?

Am uitat sa mentionez ca nordul este in partea din stanga a desenul.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 10 August 2022 - 17:25.


#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In spalatoria aia se poate pune oricand un wc.
Eu as cauta sa pun din proiect mobilierul asa cum trebuie si sa ma tin de el.
Apar chestii legate de instalatii (prize, legaturi internet etc)
Succes!

LE: diferentele de nivel le-ati vrut voi sau sunt "obligatorii"?

#16
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021

 crocko.dilul, on 10 august 2022 - 22:00, said:

LE: diferentele de nivel le-ati vrut voi sau sunt "obligatorii"?

Terenul este usor in panta, dar pietros si se sapa greu. Atasez o sectiune pentru a se vedea diferenta de nivel.

Atasez si cateva imagini cu randariale casei. Ma ingrijoreaza acel birou flotant, incepand de jos si pana la acoperis. Ce parere aveti?
Ce probleme mai vedeti?

Attached Files



#17
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
Ah, am uitat sa spun ca as renunta la terasa. Nu prea imi place si as vrea sa fac ceva asemanator pozei + un foisor in spatele casei.

#18
Yokko_87

Yokko_87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2021
Am uitata poza Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate