Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce castiga asa bine un programator?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#199
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 20:48, said:

nu cum spunea Petre Roman ca ii de "fier vechi "
Ba spunea bine. Cand trageai linie asta iesea, chiar daca pe ici pe colo aveam si exceptii.

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 20:48, said:

Asta cu reeducarea de care spui s-a intamplat la sfarsitul  anilor 1940 si a continuat pana in 1964.Ca din anul 1965 cand a venit Ceausescu,se mergea pe preventie,cel putin asa se spunea atunci.
Tu chiar nu ai trati pe atunci! Securitatea era o dragalasa pana-n '89 si nu aveam detinuti politici! Cum uita lumea...

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 20:48, said:

La Canalul Dunarea-Marea Neagra
De oameni trimis la canal drept pedeapsa nu stii! Ca au murit cu zile iar nu stii...

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 20:48, said:

Foamea si frigul din acei ani
Au fost generate de utopia lui Nicu de a nu avea datorii. Si tot a avut cand a murit.
Intr-o lume ce produce doar la ce se pricepe e normal sa ai datorii, inseamna ca exista schimb comercial si ratiunea dezvoltarii sectoarelor ce ti se potrivesc. Numai idealistii cred ca pot face orice.

#200
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Ma Neagule,orice zic  tu o interpretezi altfel.Am zis eu ca nu stiu de detinutii care au murit la Canal?NU.Treaba cu reeducarea s-a intamplat cum am scris mai sus,la sfarsitul anilor 40 pana in 1964+eliminarea unei parti din intelectualitatea romaneasca.Asta s-a intamplat,nimeni nu poate contesta  treaba asta.Si este foarte  rau ca s-au intamplat asemnea atrocitati.Dar sa nu punem in carca  intregului regim toate acestea,ca au fost  uni oameni  patrioti care si-au facut treaba cu devotament si simt de raspundere.Ca altfel nimic nu se construia doar pe baza de teroare si frica....
Mai exact ce era fier vechi din industria noastra inainte de 1989 ca nu inteleg,ca acuma nu avem nimic,ii mai bine?(te intreb prieteneste).Eu cunosc foarte bine industria automobilistica romaneasca(autoturisme si camioane),ca am lucrat la  reparatia unora dintre ele si fiind pasionat de ele,asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza.

#201
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 21:24, said:

Dar sa nu punem in carca  intregului regim toate acestea
Dar nu-s ale regimului? Toate relele facute nu-s spalate de nimic ce a fost bun. Si nu doar noi am condamnat comunismul.

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 21:24, said:

Mai exact ce era fier vechi din industria noastra inainte de 1989 ca nu inteleg
Tot ce a murit cand a dat de concurenta in '90 cu produsele vestice. Ar trebui sa enumar pana maine...

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 21:24, said:

ca acuma nu avem nimic,ii mai bine?(te intreb prieteneste).
Ba avem, doar vezi cifele, sunt mai mari din mai putine domenii.

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 21:24, said:

Eu cunosc foarte bine industria automobilistica romaneasca(autoturisme si camioane)
Atunci fii sincer, la cele de le lauzi tu ca erau autohtone, cat a fost "inspiratie" din licente si cat conceptie proprie? Si de ce cand omul a dat de alea vestice le-a aruncat cat colo pe ale noastre?

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2022 - 21:38.


#202
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 21:24, said:

Ma Neagule,orice zic  tu o interpretezi altfel.Am zis eu ca nu stiu de detinutii care au murit la Canal?NU.Treaba cu reeducarea s-a intamplat cum am scris mai sus,la sfarsitul anilor 40 pana in 1964+eliminarea unei parti din intelectualitatea romaneasca.Asta s-a intamplat,nimeni nu poate contesta  treaba asta.Si este foarte  rau ca s-au intamplat asemnea atrocitati.Dar sa nu punem in carca  intregului regim toate acestea,ca au fost  uni oameni  patrioti care si-au facut treaba cu devotament si simt de raspundere.Ca altfel nimic nu se construia doar pe baza de teroare si frica....
Mai exact ce era fier vechi din industria noastra inainte de 1989 ca nu inteleg,ca acuma nu avem nimic,ii mai bine?(te intreb prieteneste).Eu cunosc foarte bine industria automobilistica romaneasca(autoturisme si camioane),ca am lucrat la  reparatia unora dintre ele si fiind pasionat de ele,asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza.
La canalul Dunare-Marea Neagra s-a lucrat din anul 1950, din pacate 2000 de detinuti politici au murit acolo, fara a primi condamnare definitiva a unui tribunal.
Attached File  detinui_politici_morti_la_Canalul_Dunarea_MareaNeagra.PNG   402.88K   14 downloads ,
din cei peste 10000 de oameni link . Dar puteti crede in continuare ce scria in Scanteia, ca soldatii au lucrat si au primit salarii mari. Si toate fisele matricole ale detinutilor politici puse aici sunt false.
Daca aveti mobila de pe vremea comunistilor, aveti si o Dacia 1300? Copiata/inspirata dupa care masina? Aveti sarma si patentul in portbagaj?
Sa ii aduci pe multi din casele de la tara cu soba, in blocurile neincalzite, fara apa calda si cu energie electrica la ora si cu mancarea rationalizata a fost un mare progres.
Nimic nu avem, doar ca producem de cel putin de 2 ori mai mult ca in cel mai bun an din comunism.

#203
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postvestale, on 29 aprilie 2022 - 22:35, said:

La canalul Dunare-Marea Neagra s-a lucrat din anul 1950, din pacate 2000 de detinuti politici au murit acolo, fara a primi condamnare definitiva a unui tribunal.
Attachment detinui_politici_morti_la_Canalul_Dunarea_MareaNeagra.PNG ,
din cei peste 10000 de oameni link . Dar puteti crede in continuare ce scria in Scanteia, ca soldatii au lucrat si au primit salarii mari. Si toate fisele matricole ale detinutilor politici puse aici sunt false.
Daca aveti mobila de pe vremea comunistilor, aveti si o Dacia 1300? Copiata/inspirata dupa care masina? Aveti sarma si patentul in portbagaj?
Sa ii aduci pe multi din casele de la tara cu soba, in blocurile neincalzite, fara apa calda si cu energie electrica la ora si cu mancarea rationalizata a fost un mare progres.
Nimic nu avem, doar ca producem de cel putin de 2 ori mai mult ca in cel mai bun an din comunism.
Licenta a fost cumparata de la francezi,renault 12  si de la majoritatea camioanelor au fost motoare MAN,nu ii nici o noutate treaba asta.Unde ii problema aici?Nu am nevoie de sarma si patent ca am trusa de scule pt reparat.Daca reparai masinile marcii dacia(1100,1300 si 1310,etc) cu sarma si patent asa si mergeau,daca o faceai dupa manualul de reparatie duceau mult si bine.Sa nu mai vorbim de Aro care a intrecut multe masini de teren din perioada respectiva.Tare as vrea sa imi dai o statistica serioasa unde arata ca producem de doua ori mai mult.
P.S:treaba cu mobila si restul,le-am zis ca sa arat ca si atunci se faceau lucruri de calitate,dar fiecare intelege ce vrea.

#204
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 22:59, said:

Unde ii problema aici?
Problema e ca asa am ramas pana in '89, cu produsele in urma cu 20 ani. Pai cum vrei tu sa fii competitiv cu cei de la care am luat licenta? Niciodata. Am adus ceva plus valoare? Nu. Da' ne laudam cu productie si vanzari la unii mai saraci ca noi. Pai cu aia nu tii tu o industrie.

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 22:59, said:

Sa nu mai vorbim de Aro
Sa nu mai vorbim ca ne laudam degeaba.

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2022 - 23:20.


#205
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostMihalciuc, on 29 aprilie 2022 - 22:59, said:

Licenta a fost cumparata de la francezi,renault 12  si de la majoritatea camioanelor au fost motoare MAN,nu ii nici o noutate treaba asta.Unde ii problema aici?Nu am nevoie de sarma si patent ca am trusa de scule pt reparat.Daca reparai masinile marcii dacia(1100,1300 si 1310,etc) cu sarma si patent asa si mergeau,daca o faceai dupa manualul de reparatie duceau mult si bine.Sa nu mai vorbim de Aro care a intrecut multe masini de teren din perioada respectiva.Tare as vrea sa imi dai o statistica serioasa unde arata ca producem de doua ori mai mult.
P.S:treaba cu mobila si restul,le-am zis ca sa arat ca si atunci se faceau lucruri de calitate,dar fiecare intelege ce vrea.
Despre oameni morti pe santierul Canalului Dunare-Marea Negra, trecem mai departe nu stim, nu ne intereseaza.
Daca mandria industriei auto multilateral dezvoltatata avea nevoie de trusa de scule, manual de reparatii si mecanic la orice drum, poate ne dam seama de calitatea acelor produse. Dar pentru detalii poate cititi un articol aici
Erau de calitate toate, pentru ca altceva nu gaseati pe piata si asta e cand nu aveai de ales. Cunoastem mobila, care nu facea unghiuri de 90 de grade, si usile nu se inchideau, cu PFL-ul vai de capul lui, ce prindea mucegai de la peretii cu condens(ca daca nu era caldura), usile care nu rezistau in balamale.

#206
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sunteți total în afara subiectului de pagini bune. Îmi pare rău de timpul consumat ca să le scrieți, nu le șterg, dar vă rog să încetați.
Mulțumesc.

#207
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View Postcosmin_235423, on 19 aprilie 2022 - 18:34, said:

Ai idee cat castiga un tractorist, strungar, zidar?

sunt eu curios la strungar
manual sau cnc

operator
reglor
programator

toate 3  sau ultimele 2 sau separat?

salariu si eventual o locatie.
multumesc

#208
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 orthodox, on 12 aprilie 2022 - 20:19, said:

Ronaldo câștigă 1,6 milioane de dolari dintr-o banală postare pe Instagram și unii vorbesc de echitate
Cerere și ofertă...

#209
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018
Am și eu o întrebare pentru toți cei care lucrați în ca programatori (nu generalizez IT deoarece sunt o grămadă de joburi ce necesită studii superioare diferite) câți dintre voi faceți meseria din pasiune și dragoste pentru tehnologie și câți dintre voi fără vreo înclinație pentru acest domeniu dar o faceți din prisma banilor. Poate cei care o faceți doar pentru bani posibil să aveți înclinații spre exemplu pentru vânzare, negociere, artă, psihologie, și de ce nu chiar medicină. Am făcut oarecum o analiză personală a trendului de studii post 89 unde în anii 90 la modă era dreptul din cauza retrocedăriilor confiscate de comuniști, în anii 2000 era la modă ASE din cauza creșterii economice, românii se imprumutau mult, salariile din bănci erau bune, acum este deocamdată domeniul IT. După părerea mea posibil să mai dureze maxim 10 ani deoarece lumea devine din ce în ce mai inventivă, dacă înainte pentru a creea un joc era necesar geometrie, matematică la greu, acum este necesar doar să ai creativitate și minte orientată în spațiu datorită game engine-urilor. Este posibil ca în viitor să putem vedea un translate englesh sau română/limbaj de programare unde instrucțiunile sunt transformate în cod ca atare oricine va putea scrie cod pe limba lui putând asista la creșterea numărului de șomeri în acest domeniu. Bineînțeles mai adăugam și inteligența artificială de a scrie cod singură dar asta mult mai în viitor. Concluzia? Cei care sunt pasionați de acest domeniu vor putea lucra liniștiți până la pensie însă cei care sunt în acest domeniu din motive financiare fără vreo pasiune în acest domeniu le urez succes în viitor.

#210
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca poti face programare dar sa-ti stea mintea la altceva! Ca fara sa-ti placa n-ai cum.

#211
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Destui, probabil majoritatea se reorientează fiindcă e un domeniu în continuă dezvoltare și e un venit stabil și ai cumva siguranța locului de muncă. Ok, în România, nu ai salariile din alte țări, dar tot sunt care câștigă peste 2-3k euro, lejer. Legat de pasiune, probabil destui nu au neapărat, cum am spus. Mă gândesc că erau persoane care nu prea cunoșteau înainte să utilizeze un PC și în câteva luni, cu efort și cursuri, au devenit programatori.

Edited by Vlad_22, 12 August 2022 - 12:23.


#212
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Asta cu pasiunea e valabilă peste tot.

View PostVlad_22, on 12 august 2022 - 12:21, said:

Mă gândesc că erau persoane care nu prea cunoșteau înainte să utilizeze un PC și în câteva luni, cu efort și cursuri, au devenit programatori.

Mituri
Nu devii țac pac programator în câteva luni, mai ales dacă erai paralel cu tot ce presupunea asta.

#213
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View PostVlad_22, on 12 august 2022 - 12:21, said:

Destui, probabil majoritatea se reorientează fiindcă e un domeniu în continuă dezvoltare și e un venit stabil și ai cumva siguranța locului de muncă. Ok, în România, nu ai salariile din alte țări, dar tot sunt care câștigă peste 2-3k euro, lejer. Legat de pasiune, probabil destui nu au neapărat, cum am spus. Mă gândesc că erau persoane care nu prea cunoșteau înainte să utilizeze un PC și în câteva luni, cu efort și cursuri, au devenit programatori.
Inveti sa faci rutine simple, modificari pe baza de logica insa nu vei invata sa programezi cu adevarat, pentru aia trebuie studiu serios, algoritmi, metode, etc.
Asa, un html, php, e simplu , sa te bagi in coding e cale lunga, gandeste-te ca aia care sunt programatori au minim 5-6 ani de tocat teorie si probleme ca sa priceapa cum sta treaba, si nu le iese la toti !

#214
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, clar, la nivel de bază.

#215
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Am ajuns dintr-o joaca la programare si m-a tinut (si inca o mai face) prins. Pentru mine e un soi de joc, un RPG, unde recompensele sunt in bani, level up cand pot face ceva mult mai repede si eficient, skillurile cand invat ceva nou. Posted Image
La munca actuala (desi nu e vorba de programare pura dar imbin, acolo unde pot ajuta cu ceva) am ajuns dintr-un oarecare noroc si am ramas de placere, lucru la care contribuie foarte mult si echipa.

12 ani am facut doar introducere de date (+ programare/automatizare pentru a ne fi noua mai usor) in curierat si, chiar dupa atatia ani, inca ma duceam cu placere la munca. Poate ca si acum as fi facut asta dar n-a depins de mine reconversia.

Edited by sorin147, 13 August 2022 - 20:57.


#216
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Cu cat concurenta intr-un domeniu e mai mica , cu atat se castiga mai bine . Avand in vedere ca nu te apuci de programare azi , si peste 2 luni esti as , e normal ca unii cu cap si tragere de inima catre acest domeniu sa aiba avantaje si sa fie platiti mai mult .  Cateva mii de ore de focus in fata monitorului si initiatorul va putea fi printre cei platiti asa de bine , daca stie sa se vanda corespunzator.  In ziua de azi , daca nu stii sa-ti afisezi calitatile poti sa fii mai prost platit ca un mecanic auto , chiar daca esti as in domeniul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate