Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ordonare programe DVB-C pe TV digital in functie de tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013
Salutare profesionisti dvb-c!

Imi poate explica cineva d.p.v. tehnic cum se face sortarea canalelor DVB-C pe un TV (smart sau nu) in functie de tara?
Concret, probabil stiti deja ca pe TV-ul de acasa legat la RCS pe programul 1 se afla TVR1, pe programul 2 TVR2 si asa mai departe primele 20-30 programe sunt in principiu ale noastre. Dar daca schimb tara de instalare din meniul TV-ului pe HU imi pune pe programele 1-20 posturi tv din Ungaria.

Am intrebat un prieten de afara si la ei pe programul 1 se afla M1, pe 2 se afla m2 etc..

Deci ce parametru se afla in spatele setarii de tara ca sa stie TV-ul ce programe sa puna i ce ordine la o cautare noua?

Multumesc!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde de televizor daca permite rearanjarea. Am acasa doua televizoare (un Digihome si un LG, ambele smart), la unul pot ordona cum vreau (Digihome), la celalalt (LG) nu ma lasa (sunt pe Digi).

In urma cu vreo 5 ani, aveam Digihome pe UPC si nu puteam sa modific ordinea canalelor.

Deci, presupun ca depinde atat de cablist, cat si de TV.

Stiu ca pentru LG sunt programe de editare a canalelor, dar n-am reusit (nici n-am insistat) sa le ordonez.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Daca tv-ul permite faci o lista de programe favorite.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La favorite e simplu (asa am la LG), dar numarul s-ar putea sa ramana al canalului (ca sa folosesc exemplu colegului: TVR 1 pe 1, TVR 2 pe 2, etc, dar Daca TVR 1 e 5 si TVR 2 e 120, in favorite s-ar putea sa ramana 5 si 120, nu 1 si 2 sau cum doreste sa le ordoneze).

#5
pokems

pokems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 18.12.2005
Sa scaneze pe Alti operatori, nu pe Digi, si poate sa le ordoneze cum vrea el.

#6
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013
Ok, deci intrebarea nu este despre cum sa-mi fac favorite sau cum sa le reordonez eu din meniu. Intrebarea este ce parametru tehnic al programului si al operatorului il face ca sa puna TVR1 fix pe programul 1 al TV-ului. Evident ca nu e pe noroc, e ceva ce fix asta face undeva in softul TV-ului. In Romania pe 1 ajunge TVR1 iar in Ungaria M1.

Daca ma uit la details pe testul de semnal vad de exemplu frecventele, codarea qam etc, dar si 2 parametri al fiecarui program. Unul este tip serviciu si este 0x1 pentru tv si 0x2 pentru radio. Iar al doilea este identificator serviciu si arata cam asa: 0x223, sau 0x9c9, diferit pentru toate cele 230 posturi, pare un cod hexa. dar daca mai uit la logica ordonarii nu e fix in aceasta ordine al codurilor hexa.

Cineva cine stie DVB-C va rog daca poate da detalii.

Edited by mreg, 05 April 2022 - 10:10.


#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Cand dai aranjare pe tara, iti aranjeaza in fct. de frecventele fiecarei tari, pt. ca nu exista un stass, nu se potrivesc aceleasi frecvente la Romania ca la Anglia sau Suedia sau Franta etc. Si daca selectezi tara aiurea, s-ar putea sa-ti "sara" anumite canale la scanare pt. ca nu ti le "vede" cum trebuie, adica nu vede frecventa lor romaneasca pe care sunt. Sau, in cel mai fericit caz, sa ti le aranjeze aiurea-n tramvai, gen dupa 800, dupa 1000, si nu de la 1.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exista programe de facut sortarea (ChanelSort de exemplu) care merg cu majoritatea tv-urilor smart. Adica downloadezi lista pe un stick usb, sortat in program cum vrei, apoi incarcare pe tv.
Probat pe LG si samsung, merge ok

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmreg, on 05 aprilie 2022 - 10:02, said:

Ok, deci intrebarea nu este despre cum sa-mi fac favorite sau cum sa le reordonez eu din meniu. Intrebarea este ce parametru tehnic al programului si al operatorului il face ca sa puna TVR1 fix pe programul 1 al TV-ului. Evident ca nu e pe noroc, e ceva ce fix asta face undeva in softul TV-ului. In Romania pe 1 ajunge TVR1 iar in Ungaria M1.
Ti s-a raspuns deja.
TV-urile au setat la scanare o lista a operatorilor. Tu ai selectat deja ca esti in Romania si iti permite la scanare sa dai cautare dupa operator sau dupa "altii".
Cand dai dupa operator le ordoneaza dupa o lista presetata de operatorul respectiv, care e cam aceeasi - ca astea sunt conditiile CNA de cativa ani la noi. Au dat ei ordinea respectiva - TV-ul stie din firmware.
Cand dai dupa altii iti afiseaza in ordinea alfabetica.

Majoritatea smarturilor permit editarea listei - un fisier text salvat pe un stic USB - il bagi in PC il editezi si il incarci la loc.

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postmreg, on 05 aprilie 2022 - 10:02, said:

Intrebarea este ce parametru tehnic al programului si al operatorului il face ca sa puna TVR1 fix pe programul 1 al TV-ului. Evident ca nu e pe noroc, e ceva ce fix asta face undeva in softul TV-ului. In Romania pe 1 ajunge TVR1 iar in Ungaria M1.

Deci.. vorbesti de doua retele de cablu din doua tari diferite si te intrebi de ce e ordinea diferita? Si te minunezi cum de in Ungaria pe 1 nu e TVR 1, ci M1?

#11
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013

View PostiZet, on 05 aprilie 2022 - 10:23, said:

... te minunezi cum de in Ungaria pe 1 nu e TVR 1, ci M1?

N-am zis ca ma minunez ;-) Am intrebat daca cunoaste cineva d.p.v. soft/protocol sistemul dvb-c.... dar se patre ca am gresit forumul, am ajuns pe Romanii au talent :-D

View Posteiffel, on 05 aprilie 2022 - 10:15, said:

... astea sunt conditiile CNA de cativa ani la noi. Au dat ei ordinea respectiva ....

Ai cumva si detalii, link? Posibil ca tot acolo sa fie descrisa si implementarea d.p.v. tehnic (norme de aplicare?) ... Multumesc!

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ordonarea se face cel mai probabil dupa frecventa, iar cand setezi tara tv-ul stie ce template de frecvente sa aleaga.

#13
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Aici ai toate explicatiile https://www.etsi.org...468v010301p.pdf

Edited by ciucu, 05 April 2022 - 11:09.


#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Parametrul de care întrebi este chiar numele operatorului.

Dar lista de programe pe care o vezi scanată depinde de fiecare stație locală a operatorului.

Ordinea este asemănătoare, dar nu este identică la Digi Oradea față de Digi Timișoara sau Digi Craiova, în fiecare zonă existând câteva programe conținute doar de grila de acolo, iar în curând ar trebui ca în grila digitală să intre și programele de interes local, deocamdată disponibile doar în grila analogică.

.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmreg, on 05 aprilie 2022 - 11:02, said:

Ai cumva si detalii, link? Posibil ca tot acolo sa fie descrisa si implementarea d.p.v. tehnic (norme de aplicare?) ... Multumesc!
Cu implementare atehnica ai primit deja un PDF.

Decizia o gasesti cu Gogu Cautatoru

De ex - https://stirileprotv...ata-de-cna.html

#16
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013

View Postciucu, on 05 aprilie 2022 - 11:07, said:

Aici ai toate explicatiile https://www.etsi.org...468v010301p.pdf

Asta căutam! Să trăiești, rămân dator!  Posted Image Posted Image Posted Image

#17
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013

View Postciucu, on 05 aprilie 2022 - 11:07, said:

Aici ai toate explicatiile https://www.etsi.org...468v010301p.pdf

Pana la urma nu era asta (EN 300 468 V1.3.1 (1998-02)) ce mi-ai trimis ci ETSI TS 103 770 V1.1.1 (2020-11)
https://www.etsi.org...770v010101p.pdf

Daca e cineva curios, ori pentru posteritate:
Parametrul care defineste ordinea programelor se numeste LCN Logical Channel Numbering. Asa ajunge TVR1 pe 1, TVR2 pe 2 etc... Efectiv vine definit fix cum sa ti le puna TV-ul.
Nu are nici o treaba cu genul de programe sau grupe sau cu alte presupuse functii inteligente ale TV-ului.

#18
mreg

mreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.07.2013

View Postmreg, on 29 iunie 2022 - 21:52, said:


Parametrul care defineste ordinea programelor se numeste LCN Logical Channel Numbering. Asa ajunge TVR1 pe 1, TVR2 pe 2 etc... Efectiv vine definit fix cum sa ti le puna TV-ul.


Sau aici mai e ceva info
https://en.wikipedia...Virtual_channel

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate