Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

NAS Western Digital wd40000h2nc-00 conectare la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua. Dețin de câteva zile un WD wd40000h2nc-00 de 4 tera Book ediția 1 sau 2.
Chiar nu știu cum se conectează la PC.

Va rog daca îmi.puteti spune următoarele:

1. Cum pot conecta acest gadget la PC?

2. Mă pot conecta wirelles la el de pe un Smart TV pentru vizualizare filme?

3. Mă pot conecta de la depărtare pe el cu tv?

Va mulțumesc anticipat

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ai manualul?
Daca nu, il gasesti AICI
Si caracteristici si mod de instalare.
Acest HDD este de fapt un NAS, device ce se leaga la retea prin cablu de retea, cu mufa RJ45 sau prin cablu USB 3.0, daca ai kit-ul complet, cu adaptor PCIe inclus sau port USB 3.0 pe PC/laptop, in functie de model. Pune poza cu conexiunile disponibile.
Nu se poate fara fir.

Edited by viceroy56, 04 April 2022 - 18:30.


#3
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Nu am kitul complet. Am doar Nas-ul și power adaptor. Pe spatele lui găsesc butonul de power mufa rj45 și o mufa de usb.
Este destul de vechi modelul de prin 2011. Se poate conecta din portul epitetului? Credeam că pot stoca pe el diverse și îl pot accesa wirellesde pe orice Smart tv din casa

*Portul rooterului

*Portul rooterului

*Portul rooterului

*Portul rooterului

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Citeste AICI si vezi in josul articolului ca gasesti si instalare/setup.
Da, conform specificatii, daca il legi in retea si ai router wireless, il poti accesa pentru a reda filme/muzica/poze de pe un smart tv.
Cat de bine o sa functioneze nu garanteaza nimeni. Pentru ca Router, wireless, NAS, TV. Lant lung si undeva este veriga slaba.

#5
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Nu am kitul complet. Am doar Nas-ul și power adaptor. Pe spatele lui găsesc butonul de power mufa rj45 și o mufa de usb.
Este destul de vechi modelul de prin 2011. Se poate conecta din portul rooterului? Credeam că pot stoca pe el diverse și îl pot accesa wirelles de pe orice Smart tv din casa

Multumesc

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
poti stoca pe el dar e preferabil sa nu
viteza de transfer prin cablu de retea si implicit router e sub orice critica...
mi-au trebui 2 zile sa umplu jumate la unul de 500GB
nu cred ca poate fi accesat de catre un tv smart sau alt device...
are o interfata de acces (cu user +parola) ca orice NAS... nu e ca un stick (plug&play)
prin cablu USB normal nu se conecteaza (eu nu am reusit)
e cea mai proasta solutie de NAS pe care am intalnit-o

Edited by apocalipsul, 05 April 2022 - 07:57.


#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
aaa...ce am reusti sa fac prin usb a fost sa bag un stick si sa copiez pe el sau de pe el prin intermediul PCului evident

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@apocalipsul faptul ca tu nu ai stiut cum sa te conectezi cu un SmartTV la acest NAS nu inseamna ca nu se poate; are server DLNA integrat deci orice TV smart mai de doamn'ajuta ar trebui sa il poata detecta automat in player-ul video integrat ca sursa .

@marius012
1. device-ul este un NAS ; nu il conectezi direct la PC ci il conectezi la reteaua ta LAN via portul ethernet . Ulterior te poti conecta pe portalul web de administrare folosind IP-ul pe care l-a primit de la router-ul tau .
2. daca TV-ul are un mod de a accesa un server DLNA din retea da (cam orice TV smart ar trebui sa fie capabil de asta) ; exceptand varianta DLNA unele TV-uri pot accesa inclusiv share-uri de retea SMB direct din player-ul video (de ex daca ai AndroidTV poti instala VLC si accesa network share-ul direct )
3. nu imi e clar ce intelegi prin "de la departare" ; daca te referi via reteaua ta interna atunci asta e singurul mod in care il poti folosi (nu este un HDD USB pe care sa il poti conecta direct la TV sau la PC)

colegul @viceroy56 ti-a dat link-urile de unde poti gasi manualul si un ghid "how to" in ceea ce priveste punerea in functiune si utlizarea de baza a device-ului ; daca nu te descurci atunci cere ajutorul cuiva mai priceput in ale IT-ului pt. ca echipamentul in sine poate indeplini rolurile pe care le doresti de la el insa trebuie sa fii in stare sa il folosesti ( nu e el cel mai performant exemplu in domeniu dar pt o utilizare casnica de a stoca fisiere gen poze/filme/audio si  sa le serveasca in retea catre PC-uri/telefoane/TV-uri se descurca fara probleme).

#9
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Mulțumesc pentru informatii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate