Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

O lume a smartphone-urilor fara Apple

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Sa presupunem ca de maine Apple nu va mai exista (sau se retrage de pe piata telefoanelor mobile).

Desi telefoane interesante ca Galaxy Z Fold3, Z Flip3, S22 Ultra, Find X5 Pro si ROG Phone 5 se gasesc pe piata la pret de flagship, de 4000 de lei si peste, se pare ca majoritatea oamenilor din aceasta categorie prefera iPhone-urile. Sa presupunem ca nu ar mai avea aceasta optiune.

De asemenea, Apple are un anumit impact asupra unor producatori cu Android, in special cei din China, in materie de design, constructie, asezarea camerelor etc.

Cum ar reactiona piata?

Edited by TrafalgarLaw, 04 April 2022 - 15:32.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 TrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 15:31, said:

Cum ar reactiona piata?
Economia are un principiu: cand unul dispare, altu' apare.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Ce rost are sa ne pierdem timpul cu presupunerea asta? Daca se retrage Volkswagen-ul de pe piata auto sau AMD-ul de pe cea a procesoarelor? Lumea va merge mai departe, unii vor face multi bani. N-o sa moara nimeni. So?

Edited by __Dan__, 04 April 2022 - 15:40.


#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cel mai probabil, pe termen scurt, s-ar gasi un producator sa face ceva sa semene destul de mult cu produsele Apple, ca sa castige niste clienti.
Pe termen lung, Apple o sa fie uitat. O sa apara alt producator cu ceva premium ca sa umple golul, dar nu neaparat sa semene cu produsele Apple.

Edited by bai3tzash, 04 April 2022 - 15:40.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 TrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 15:31, said:

....
Cum ar reactiona piata?

La fel cum a reactionat cand NOKIA sau BlackBerry au dat-o-n bara sau cand a disparut SAGEM

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014
da nu mai bine sa ne vedem de treaba in realitatea obiectiva si sa nu mai facem presupuneri aiurea si inutile?

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nici un mare producator de telefoane mobile nu dispare subit de pe piata.
Sagem? Si uitasem ca produc telefoane mobile.
BlackBerry - Au scazut in popularitate si sunt videoclipuri pe youtube care explica.
Nokia - Nokia era lider de piata pe partea de telefoane cu butoane si telefoane cu OS Symbian.
In loc sa treaca pe Android ei au semnat cu Windows. Am cumparat telefon cu Windows mobile, o porcarie.

Iphone reprezinta produse premium, ceva cum are samsung Linia S. atat.

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 16:07.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:06, said:

Iphone reprezinta produse premium, ceva cum are samsung Linia S. atat.
Cam toti producatorii mari chinezi au acum linii de produse premium de multe ori peste Apple si Galaxy S. Apple si Samsung sunt deja ramase in urma fata de multe modele chinezesti. Si am in casa si Samsung Galaxy S, si Apple, si Huawei, modele din ultimii 2-3 ani. Huawei-ul le bate la fund pe amandoua si la camera, si la constructie, si la incarcarea bateriei, si la design. Si nici macar nu e modelul de varf de la Huawei (care teoretic e Mate-ul), ci e seria P. Xiaomi au si ei niste modele foarte faine in ultima vreme ... Oppo/Honor vin tare din spate si ei.

Daca ar fi sa-mi iau telefon in momentul asta, as avea de ales intre Huawei, Xiaomi si Honor (bine, Honor de fapt cam cloneaza modelele Huawei, ca doar sunt o fosta divizie de-a lor, dar au Google Services inclus). Apple si Samsung nu au modele suficient de interesante pentru mine. A, si Sony are cateva high-end-uri interesante, gen Pro-I.

Edited by utopium, 04 April 2022 - 16:23.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 Naijax, on 04 aprilie 2022 - 15:44, said:



La fel cum a reactionat cand NOKIA sau BlackBerry au dat-o-n bara sau cand a disparut SAGEM

Am și uitat că la un moment dat a existat Sagem.

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In perioada in care am lucrat in state, am observat ca oamenii nu spun "trebuie sa-mi iau alt telefon", ci "trebuie sa-mi iau alt iphone". Multi nici nu concept ca exista altceva. Daca e telefon e iPhone, daca e laptop e macbook, daca e desktop e iMac, daca sunt casti, sunt Airpods. Un astfel de brand nu are cum sa dispara peste noapte, indiferent de cate ozn-uri scoate china.

#11
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 utopium, on 04 aprilie 2022 - 16:16, said:

Da si nu.
Inainte exita un termen "flagship killer", adica un telefon mult mai ieftin scos de Xiaomi, Realme, Oppo.
Acum exista alternative de la xiaomi etc... si pe partea de camera, parerea mea ca tot Samsung si Apple sunt tatici.

Nu te opreste nimenea sa cumperi Samsung sau Xiaomi. Discutia este ca daca ar disparea Realme sau Xiaomi, mda, a disparut o firma ca Nokia.
Dar daca ar disparea Apple ar reprezenta ceva important.

Cand am cumparat Xiaomi din China, de pe aliexpress, terbuia sa explic romanilor ca Xiaomi este o firma buna de telefoane.

Telefonul ala de la sony si toate modele carl zeiss, alea sunt telefoane bune.

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 16:26.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Hai ma. Sunt niste telefoane, nu-i mare diferenta intre ele.
Subiectul smartfoane e fiebinte pentru ca sunt multi cocalari care cred ca telefonul ii reprezinta, dar in esenta telefonul e o chestie utilitara.
Dar a inceput sa-mi placa si mie subiectul. Mai bag batul prin gard sa oftic lumea.
M-am crucit cand am vazut cat de aprige pot fi discutiile, total inutile, despre telefoane si de-acu ma gandesc sa particip si eu.

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 16:25, said:

Subiectul smartfoane e fiebinte pentru ca sunt multi cocalari care cred ca telefonul ii reprezinta, dar in esenta telefonul e o chestie utilitara.
Telefonul poate sa fie camera foto, consola gaming sau orice vrei tu sa fie.
Chiar si o investitie. Ca am cumparat telefoane de firma si stiu cum isi mentin valoarea, asta in loc de vreo firma mai putin cunoscuta care se devalorizeaza foarte mult si cand este sa vinzi pe olx...

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:24, said:

Cand am cumparat Xiaomi din China, de pe aliexpress, terbuia sa explic romanilor ca Xiaomi este o firma buna de telefoane.

De ce trebuie sa le explici? Fiecare are dreptul la o opinie, chiar daca-i cretina. Lasa-i in prostia lor. Daca-i luminezi, cresc vanzarile deci si pretul (cu 0, 0............1%) Posted Image

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:28, said:

Chiar si o investitie. Ca am cumparat telefoane de firma si stiu cum isi mentin valoarea, asta in loc de vreo firma mai putin cunoscuta care se devalorizeaza foarte mult si cand este sa vinzi pe olx...

Daca si telefonul e o investitie... Cand ti-l fura sau il scapi in buda, cam cat din valoare se conserva?

Edited by __Dan__, 04 April 2022 - 16:32.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Investitie ? Pe bune ?
Poate o investitie proasta

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 __Dan__, on 04 aprilie 2022 - 16:30, said:

De ce trebuie sa le explici? Fiecare are dreptul la o opinie, chiar daca-i cretina. Lasa-i in prostia lor. Daca-i luminezi, cresc vanzarile deci si pretul (cu 0, 0............1%) Posted Image
Mie imi era drag de telefon. Redmi 2? Nu mai stiu, a venit din china prin DHL fara taxe.
Am vorbit cu el prin ploaie, am fost multumit de telefon.

Discutia este ca la telefoane Xiaomi, Huawei, cu toate ca Huawei teoretic avea un brad mai bun, la telefoanele astea se devalorizeaza mult mai repede dispozitivele.
Tin minte ca am cumparat un Samsung S10 si cu toate ca l-am cumparat cand a aparut, tot si-a mentinut pretul dupa 1 an si ceva si cu defect de incarcare.
Asta zic ca este si o investitie. Nu stiu parerea colegilor de forum dar mie nu imi convine sa platesc 1000 de euro pe un Xiaomi si apoi cand sa-l vand sa observ ca s-a devalorizat foarte mult si nu vrea nimenea sa-l cumpere.

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 16:36.


#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:28, said:

Telefonul poate sa fie camera foto, consola gaming sau orice vrei tu sa fie.
Chiar si o investitie.
Stiu. Am investit si eu.
Am telefon.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:24, said:

Acum exista alternative de la xiaomi etc... si pe partea de camera, parerea mea ca tot Samsung si Apple sunt tatici.
Dar in topul DXOMark nu sunt nici Samsung nici Apple pe primele pozitii, ci Huawei, Honor si Xiaomi. Apple si-a mai spalat "rusinea" ca a intrat pe locul 5 recent, dar primul Samsung e pe locul ... 15.

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:24, said:

Dar daca ar disparea Apple ar reprezenta ceva important.
Nu contest, dar eu nu le-as duce lipsa Posted Image

Edited by utopium, 04 April 2022 - 16:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate