Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

O lume a smartphone-urilor fara Apple

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postutopium, on 04 aprilie 2022 - 16:38, said:

Dar in topul DXOMark nu sunt nici Samsung nici Apple pe primele pozitii, ci Huawei, Honor si Xiaomi.
Dupa S10 am cumparat P30 pro ca avea review bun pe partea foto.
Si ce crezi? Imi pare ca S10 facea poze mult mai reusite.
Partea de "wide" era mult mai wide.

Inainte de S10 am avut camera sony mirrorless. Am fost intr-o vacanta si am observat ca pozele iese faine si pe telefon si am vandut sony mirrorless.
Nu zic ca pe S10 ieseau pozele mult mai faine ca pe sony mirrorless, zic doar ca era avantajul ca telefonul era o camera foto destul de buna.

Ca de... subiect despre Apple si am ajuns la Samsung.
Am avut si actiuni la Apple.

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 16:44.


#20
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Părerea mea e că dxomark nu e un reper bun in privința camerelor... la unele telefoane scot review direct in ziua lansării, alteori la 2-3 luni după.

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:35, said:

Nu stiu parerea colegilor de forum dar mie nu imi convine sa platesc 1000 de euro pe un Xiaomi si apoi cand sa-l vand sa observ ca s-a devalorizat foarte mult si nu vrea nimenea sa-l cumpere.
Eu nu imi vand telefoanele cand nu le mai folosesc ... le dau cuiva din familie care are un telefon mai slab sa le foloseasca... Ca dupa 3 ani oricum nu mai valoreaza mai mult de 20-25% nici un telefon.

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:43, said:

Dupa S10 am cumparat P30 pro ca avea review bun pe partea foto.
Si ce crezi? Imi pare ca S10 facea poze mult mai reusite.
Si eu am S10 ... si e mult sub P40 Pro :D

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 15:31, said:

Cum ar reactiona piata?
disapre cu tot cu fabrici si cu tot cu tehnologie ?
sau odata cu "disparitia" se fac publice toate "documentele secrete" referitorare la productie ?

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postutopium, on 04 aprilie 2022 - 16:38, said:

Dar in topul DXOMark nu sunt nici Samsung nici Apple pe primele pozitii, ci Huawei, Honor si Xiaomi. Apple si-a mai spalat "rusinea" ca a intrat pe locul 5 recent, dar primul Samsung e pe locul ... 15.


Nu contest, dar eu nu le-as duce lipsa Posted Image
Sincer nu stiu ce fel fac aia testele, dar in viata reala iphone-ul si Samsungul rup tot la poze. Asta o spun cu parere de rau ca nu imi place nici una din cele doua companii, dar cel putin aia la Apple scot poze si filme mai bune pe telefoane de acum doi ani fata de chinezii pe ultima generatie de telefoane. Strict daca Apple ar dispare toti am fi mai saraci ca sunt convins ca Google nu s-ar mai da peste cap atat de mult cu Androidul, deja avem pe telefoane specificatii care acum cativa ani erau pe servere doar ca sa frecam 3-4 aplicatii web zilnic.

Edited by filipxxx, 04 April 2022 - 16:56.


#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
utopium - Ti-am dat like ca te-ai exprimat super calumea. Totul este la nivel de parerea mea.
Recunosc ca am vrut sa cumpar P40 pro.
Daca i-a mancat undeva sa-i concureze pe americani pe partea de 5G...

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 16:56.


#25
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View PostMarianG, on 04 aprilie 2022 - 16:53, said:

disapre cu tot cu fabrici si cu tot cu tehnologie ?
sau odata cu "disparitia" se fac publice toate "documentele secrete" referitorare la productie ?

Nu, nu se face public nimic.

#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postfilipxxx, on 04 aprilie 2022 - 16:55, said:

Sincer nu stiu ce fel fac aia testele, dar in viata reala iphone-ul si Samsungul rup tot la poze. Asta o spun cu parere de rau ca nu imi place nici una din cele doua companii, dar cel putin aia la Apple scot poze si filme mai bune pe telefoane de acum doi ani fata de chinezii pe ultima generatie de telefoane. Strict daca Apple ar dispare toti am fi mai saraci ca sunt convins ca Google nu s-ar mai da peste cap atat de mult cu Androidul, deja avem pe telefoane specificatii care acum cativa ani erau pe servere doar ca sa frecam 3-4 aplicatii web zilnic.
Ce vroiam sa cumpar Pixel 6 Pro, au dat o duda cu telefonul asta de noi discutam pe aici de Samsung, Iphone si Xiaomi.
Tocmai ei care fac sistemul de operare au reusit sa cumpere un Exynos rebranduit de la Samsung, Tensor buguit.

Cand a "disparut" Huawei s-a ridicat oneplus, xiaomi, reale si oppo, doar ca pe partea de camera foto sunt cu mult in spate la Huawei.

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Un dulau in minus, 3 catei in plus.

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cocalarul român și-ar lipi un logo Apple pe Oppo sau Xiaomi....

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 16:47, said:

Părerea mea e că dxomark nu e un reper bun in privința camerelor... la unele telefoane scot review direct in ziua lansării, alteori la 2-3 luni după.
Pai daca producatorii le trimit din timp modele sa le faca review, sigur ca le scot in ziua lansarii ... aia inseamna sa-ti pese de imaginea ta, sa trimiti inainte de lansare telefoane pentru review.

#30
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
ps: Realme au scos un telefon extrem de reusit din testele chineze... modelul GT Neo3. Cu Dimensity 8100 si pret mic e ideal pentru jocuri.

Plus incarcare la 150W daca ai nevoie, desi ceva imi spune ca doar varianta de 80W (cu baterie de 5000 mAh) va veni la noi. Oricum, daca vine la 2000-2500 de lei, ar fi mult peste iphone-urile concurente SE3, 11, XS si Samsung A53.

Edited by TrafalgarLaw, 04 April 2022 - 17:02.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfilipxxx, on 04 aprilie 2022 - 16:55, said:

Sincer nu stiu ce fel fac aia testele, dar in viata reala iphone-ul si Samsungul rup tot la poze.
Na bine, lasa ca va pun eu un pic mai incolo test iPhone vs Samsung Galaxy S vs Huawei P (modele 2019-2020 toate) Posted Image Sa se insereze un pic sa le imping la limita, ca sa fie mai fun :D

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:55, said:

Daca i-a mancat undeva sa-i concureze pe americani pe partea de 5G...
Pe mine nu ma intereseaza 5G-ul ... ma intereseaza camerele :D Iar pe P40 Pro am toate aplicatiile care imi trebuie (peste 200).

Edited by utopium, 04 April 2022 - 17:04.


#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
As lua un Z Flip 3 5G sau o caramida de ROG Phone, sau altceva special, in rest toate sunt cam la fel, fara Samsung si Huawei. La tablete va fi greu ca acolo piata este saraca si in afara de Samsung si cateva Lenovo nu ai prea multe variante, de asta si iPad-ul este referinta pe toate esaloanele de pret.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu folosesc niciun produs Apple. Cu sau fără ei, pentru mine totuna.
Dar dacă ei au ridicat ștafeta în ce privește prețurile, altul le va lua locul și le va ține tot sus. Clientul Apple este special. El cere puțin, dar plătește mult. Deci, nu e deloc de ignorat.

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:06, said:

..

Iphone reprezinta produse premium, ceva cum are samsung Linia S. atat.

Apple are produse premium doar la suprafata, in realitate sunt niste device-uri mediocre si limitate dar bine impachetate intr-o carcasa frumoasa. Daca dispare va fi uitat in mai putin de 1 an, cand majoritate telefoanelor produse de ei vor ceda.

#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Apple mizează foarte mult pe clienți captivi. Spunea cineva mai devreme, pe aia pentru care singurul telefon e iPhone.
Eu pana acum de fiecare data mi-am luat alt brand de telefon, alta marca de mașini etc. Îmi place să văd și ce altceva mai e disponibil.

Edited by KiloW, 04 April 2022 - 18:23.


#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Post__Dan__, on 04 aprilie 2022 - 16:30, said:

De ce trebuie sa le explici? Fiecare are dreptul la o opinie, chiar daca-i cretina. Lasa-i in prostia lor. Daca-i luminezi, cresc vanzarile deci si pretul (cu 0, 0............1%) Posted Image



Daca si telefonul e o investitie... Cand ti-l fura sau il scapi in buda, cam cat din valoare se conserva?
pentru omul sarac, un telefon de fite este investitie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate