Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Spatiu intre cada baie si perete

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Pune ce aveai de gînd să pui și spre restul băii, perdea sau ușă de sticlă.

#20
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ai varianta sa o lasi asa.
Ai varianta sa bagi coltare dale de plastic.
Ai varianta sa bagi ceva profile de rigips si plachezi cu faianta alba.

Parerea mea ca varianta 3 este a mai ieftina si mai ok ca aspect.

Daca nu esti atent la mesteri cam asta se petrece. Am avut echipa de mesteri si cu plecai de langa ei cum faceau boacane.

#21
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Pune bca de 5 centimetri grosime ... de jos pana putin sub nivelul cazii
Apoi pui o plinta de plastic sau niste faianta ... cam asta e. Rezista in timp, chiar si  la umezeala .

#22
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Dar cada nu se poate muta? Sau e lipita de perete in cealalta parte?

#23
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021

 danb1961, on 04 aprilie 2022 - 10:14, said:

1. La nivel de idee "creata": orice spatiu trebe folosit: intre perete si cada  poate fi folosit ca spatiu de depozitare pentru recipientele trbuincioase pentru baie( intra acolo cele de trebuinta, o sticla de domestos are raza cea mica mica de 5 cm...fund oval / pe suport role
2. La etansarea cada si  orice perete foloseste silicon alb/incolor/profilele se deslipesc( pentru interstitii mici)
3. "Sifon am dar nu sub cada,"nici nu trebe sa ai, daca pardoseala este facuta corect, aceasta are o inclinare spre milocul baii unde ai sifon de pardoseala.. este suficient=> foloseste o nivela sa verifici panta
4 Pentru "grota" aia dintre perete si cada, partea superioara = masurat baza mica, baza mare, inaltime trapez + orice material plastic mai fitos /rezistent la apa/ ceva mai compresibil +taiat  + silicon etansare/lipire pentru contactul cu peretele +cada( faza nasoala este ca trebe masurat f bine ca sa poti creea un ajustaj cu strangere intre elemente

Nu sunt meserias si nu am nivela ... si nici incredere in constructori nu am ca au facut treaba foarte bine ... Cum zicea si ARA mai sus .. daca nu stai cu ochii pe ei fac numai prostii ... mai ales la bloc cand nu ai cum sa stai dupa ei

 abancor, on 04 aprilie 2022 - 12:53, said:

Pune ce aveai de gînd să pui și spre restul băii, perdea sau ușă de sticlă.

Vrem sa punem perete de sticla, nu perdea.

 nico99900, on 04 aprilie 2022 - 14:38, said:

Dar cada nu se poate muta? Sau e lipita de perete in cealalta parte?

E deja lipita pe lungime ... Au facut multe de capul lor ... de ex la bucatarie au pus faianta la 85cm fata de sol, si cand a venit un proiectant a zis ca trebuia sa inceapa de la 90 cm ... pt ca in acest fel in partea de sus imi raman 5 cm de perete alb .. deci tre sa refac si acolo ... Eu nefiind cunoscator nu am stiut sa le zic de la inceput ... E pacat ca trebuie sa invat in acest fel

#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 rusuvl, on 04 aprilie 2022 - 14:44, said:

Nu sunt meserias si nu am nivela ... si nici incredere in constructori nu am ca au facut treaba foarte bine ... Cum zicea si ARA mai sus .. daca nu stai cu ochii pe ei fac numai prostii ... mai ales la bloc cand nu ai cum sa stai dupa ei
Nici eu nu sunt meseriasi dar am invatat sa caut pe google.
Cand am renovat am frecat forumul asta ca ma rugam de colegi sa faca subiecte pe forum, imi era ca primesc ban ca vanez mesaje ca intrebam mult prea multe lucruri.
Chiar cred ca mi-a raspuns careva ca de ce am mai angajat mesteri daca intreb pe forum.

Pur si simplu unele lucruri le-am intrebat dinainte, altele le-am observat pe traseu si intrebam pe forum.

Pur si simplu imi era greu sa tin pasul cu renovarea, cand a fost vorba de pus caloriferul pe perete, nu stiam ca exista suport de montat caloriferul pe podea sau sa-l proptesc pe podea fara sa dau gauri in podea. Am bagat la suruburi in perete de cand o sa schimb caloriferul, o sa trebuiasca sa aplic glet, sa astup gaurile si apoi o sa pun suporti pentru podea.

#25
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
eu in baie am perdea si cred ca e mai practic deoarece folosesc batul pe care se misca perdeaua ca sa agat lucruri la uscat pe umerase dupa ce le spal la masina.

#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu stiu cat de bine faci ca usuci haine in baie, atata umezeala. Ai geamul tot timpul deschis? Cu scumpirile astea, asta a fost primul an in care am inchis geamul de la baie.
Si vorba aia? Indiferent ca foloseste perdea, spatiul ala trebuie astupat ca acolo o sa se stranga umezeala si mizerie.

#27
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Exact ... mai ales ca eu la baie nu am geam ... doar gura de aerisire. Oricum am primit mai multe sugestii pe care le-am luat in considerare.
Va multumesc mult!

Edited by Dany_Darke, 04 April 2022 - 21:55.
nu cita inutil, vezi regulamentul, ar fi trebuit sa-l fi citit deja


#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 rusuvl, on 04 aprilie 2022 - 14:44, said:


Vrem sa punem perete de sticla, nu perdea.


În acest caz, cred ca asta ar fi soluția problemei tale.
https://www.afa-desi...vesta-dwd-s-p49

#29
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cred ca ar arata si mai ciudat. Cumva trebuie sa astupe spatiul ala fara sa se observe.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Dany_Darke, on 04 aprilie 2022 - 04:55, said:

Cris, când va curge rugina de pe acel metal și va pata tot, îi faci tu alta baie?

Poate, dacă lucrează un ageamiu.
Cum să intre apa dacă încapsulezi totul etanș!

Cred că avem idei diferite.

 nico99900, on 04 aprilie 2022 - 14:38, said:

Dar cada nu se poate muta? Sau e lipita de perete in cealalta parte?

Păi nu are sifon/ scurgere?

 -ARA-, on 04 aprilie 2022 - 15:49, said:

Nu stiu cat de bine faci ca usuci haine in baie, atata umezeala.

Tot aud povestea asta.
Chiar toți aveți problema asta?
Eu nu.
Pentru iarnă, am făcut un sistem de țevi prin peretele ce dă în exterior + un element de calorifer, sub cadă.
Nu se vede nimic, din ce explic.

Așa că, baia este uscată iarna, și caldă, nu dîrdîi cînd ies de sub duș, ud.
Rufele le uscăm în baie, pe sistem cu sfori retractabile, montat deasupra căzii, minimalist și frumos, nu cu cadru de fier pus în casă.

#31
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Poti sa incarci o poza cu sistemul tau de uscat rufele? Ma refer la sistemul de sfori retractabile. Chiar incerc sa gasesc un sistem cat mai eficient pentru noul apartament. si nu as dori sa am cadrul de uscat prin casa.

Edited by Dany_Darke, 04 April 2022 - 21:55.
nu cita inutil, vezi regulamentul, ar fi trebuit sa-l fi citit deja


#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Rusuvl, verifica aici, sunt mai multe tipuri de uscătoare.
https://www.uscatorrufe.ro/

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 crisstonne, on 04 aprilie 2022 - 17:00, said:

Tot aud povestea asta.
Chiar toți aveți problema asta?
Eu nu.
Pentru iarnă, am făcut un sistem de țevi prin peretele ce dă în exterior + un element de calorifer, sub cadă.
Nu se vede nimic, din ce explic.

Așa că, baia este uscată iarna, și caldă, nu dîrdîi cînd ies de sub duș, ud.
Rufele le uscăm în baie, pe sistem cu sfori retractabile, montat deasupra căzii, minimalist și frumos, nu cu cadru de fier pus în casă.
Pai unde crezi ca iase umezeala aia? Ca fiind iarna inchizi geamul cand este ger, altcumva la propriu arunci bani pe geam, caldura.

Ai modificarea aia si din cauza asta nu ai probleme. Ia de iti imagineaza sa te speli si apoi sa iesi din cada si sa nu deschizi geamul sau sa te speli cu el deschis...
Inainte stateam cu geamul deschis in baie, dupa ce au bubuit preturile... inchid geamul in baie.

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 rusuvl, on 04 aprilie 2022 - 14:44, said:

...

E deja lipita pe lungime ... Au facut multe de capul lor ... de ex la bucatarie au pus faianta la 85cm fata de sol, si cand a venit un proiectant a zis ca trebuia sa inceapa de la 90 cm ... pt ca in acest fel in partea de sus imi raman 5 cm de perete alb .. deci tre sa refac si acolo ... Eu nefiind cunoscator nu am stiut sa le zic de la inceput ... E pacat ca trebuie sa invat in acest fel

De ce "trebuie" la 90cm de podea? dimpotriva, blatul incepe de undeva de la 80+ iar daca ai faianta la 90cm, ca sa nu ramai cu o banda de perete gol chiar la margine de blat unde e cel mai important, cu tot cu grosimea blatului sari de 95cm. Adica vei avea un blat foarte inalt, disproportionat de masa si scaune.
Ma rog, in teorie, poate ai 2m inaltime si tu si restul familiei si atunci are sens sa incepi de la 90+cm.
Vezi ca nici proiectantii nu sunt cine stie ce ingineri, de prea multe ori sunt habarnisiti care au copiat niste schite ieftine si le adapteaza in cele mai dubioase moduri.

ps. ai apartament nou si usuci rufele in baie?? asta e de vis urat, sa stai cu chilotii in cap cand faci dus.. nu ai balcon? sau macar ia un uscator

#35
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Mobila cumparata din magazine gata facuta e la 85 de cm, cea la comanda de la 90 (mai multi proiectanti mi-au zis asta, dar numai unul a intrat in apartament si a vazut ca e prea jos cea montata de dezvoltator.

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 rusuvl, on 04 aprilie 2022 - 21:52, said:

Poti sa incarci o poza cu sistemul tau de uscat rufele?

Seamănă cu cel din poză, pe principiul acela.
Dar, al meu este italienesc, nu știu dacă unul turcesc sau chinezesc este la fel de calitativ.
Îl am de mai bine de 15 ani.

Dar, este pozat de mine, cu dibluri/șuruburi mai mari, decît avea el în pachet.
Dacă chemi un Dorel care nu îl pozează corect, te trezești cu rufere căzute pe tine, cînd faci baie, apoi spui că nu sînt bune sistemele suspendate, deși ele nu au nici o vină.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate