Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Spatiu intre cada baie si perete

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Salutare.
Este prima mea postare si sper ca am postat unde trebuie.
Am achizitionat un apartament si intr-un final, dupa un an intarziere am primit cheile (that's not the problem I need help with).
Cand am fost intrebati ce dorim, am ales cada, dar spre surpinderea noastra, a ramas un spatiu de aproximativ 5cm intre cada si perete.  Cand vom dori sa facem dus, cam toata apa va ajunge sub cada si nu ne dorim acest lucru. Cei de pe  santier au ridicat din umeri si nu au stiut ce solutii sa ne propuna, chiar contra cost.
Ce credeti ca as putea face pentru a reduce apa care va ajunge sub cada?
Nu as vrea sa incep acum sa caut o cada noua sau sa imi montez un dus, deoarece am multe alte cheltuieli care primeaza. As dori o solutie cat de cat usoara si nu foarte costisitoare.

Va multumesc.

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Măi nene, țara asta a ajuns o glumă, și nu una bună.
Să îți facă o structură de metal în acel gol, apoi, să placheze ca să se asorteze cu pereții.

Mare scofală.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Cris, când va curge rugina de pe acel metal și va pata tot, îi faci tu alta baie?

Acolo prin definiție e mediu cu abur, umezeală. Ce vb totuși?

#4
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,685
  • Înscris: 09.05.2008
Polistiren de 5, indesat cum trebuie si placat dupa aceea.

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cel mai simplu si rapid, bagi mortar in gaura aia, il hidroizolezi si pui deasupra si lateral sa se vada frumos bucati de faianta.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Închizi spațiul dintre perete și cada cu un astfel de profil, atât pe orizontala, cât și pe verticala.
https://supertechmat...reti-Proseal-50

Sau asa ceva:
https://www.casaparc...7--p932702.html




#7
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Dă-le cu cada în cap
Izolezi și faianțezi tot, perdea duș
Ai să-mi mulțumești peste 30 ani plus scapi de stresul inundării vecinului de jos




#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Tu cind ai ales cada n-ai avut si un metru la tine, sa vezi daca se potriveste? Sau macar s-o fi luat inainte sa faiantezi, acum orice ai pune de umplutura o sa se vada diferenta.

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Am avut aceeasi problema, doar ca la mine baia e paralelogram si intr-o parte era lipit, in cealalta parte aveam 7-8cmdistanta de perete.
Pui un profil L de plastic/PVC (cum ti-a zis corinadaniela, sau te duci pe la un dedeman/leroy si intrebi pe aia p-acolo ce iti recomanda) pe care-l prinzi cu silicon alb/transparent.

PS: Eu as pune silicon si intre peretele din spate al cazii si peretele baii. Daca nu pui o sa iti intre apa si tot sub cada/la vecinul ajunge.

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ce distanta ai intre perete si cada/e dreptunghi/trapez ?+ sifon de pardoseala nu ai in baie ?

Edited by danb1961, 04 April 2022 - 07:24.


#11
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021

View Posthellmarvel, on 04 aprilie 2022 - 06:37, said:

Tu cind ai ales cada n-ai avut si un metru la tine, sa vezi daca se potriveste? Sau macar s-o fi luat inainte sa faiantezi, acum orice ai pune de umplutura o sa se vada diferenta.
Nu am avut de ales cada. Telefonic am fost pusi sa alegem cada sau dus .. cada a fost montata deodata si cum o vedeti.

View Postdanb1961, on 04 aprilie 2022 - 07:22, said:

Ce distanta ai intre perete si cada/e dreptunghi/trapez ?+ sifon de pardoseala nu ai in baie ?
Cam 5 cm si pare dreptunghi, nu am verificat atat de in detaliu. Sifon am dar nu sub cada, plus ca nu am nici o garantie ca nu va ramane apa sub cada si va face mucegai, sau cum au zis altii mai sus sa nu se infiltreze si sa mai am probleme si cu vecinii.

Edited by Dany_Darke, 04 April 2022 - 08:15.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
poți pune profil L și de la pervaz de fereastră

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
E cada din aia de plastic, cum erau pe timpul lui Ceasca ciupele alea de jucarie in care faceau baie pruncii?

E bun, astea-s bune acuma. Posted Image  Am fost odata la un tip roman ce lucrase in Italia sa-i punem niste spoturi in tavanul baii, si-a luat apartament nou, si a avut el fumuri, a vrut tavanul de la baie cu ceva forme din ghips, sa arate ca valurile marii, cu 16 spoturi in tavan. Ne zicea ca l-a costat 400 de euro numa` tavanul ala de la baia de 3x3.

Si cand eram pe scara si am pus piciorul pe marginea căzii, s-a indoit tãtã de zici ca era din tabla de conserva, s-a dezlipit tot rahatul ala de silicon cu care era lipita de perete.

No, astea-s bune acuma, alea de fonta peste care treceai cu tancul nu erau bune, ca-s comuniste. Posted Image

Edited by Phobos, 04 April 2022 - 08:38.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Doamne,da faine-s blocurile astea noi,capitaliste,in comparatie cu alea comuniste,construite personal de Ceausescu.
Inca un devoltator imobiliar sarlatan da lovitura.

Dupa parerea mea asta ar fi solutia,poate nu neaparat cu mortar,dar ideea este ca sa umpli de sus pana jos.Finisajul il faci cum vrei,macar vei avea si o mica etajera.

View Postlucifer76, on 04 aprilie 2022 - 05:14, said:

Cel mai simplu si rapid, bagi mortar in gaura aia, il hidroizolezi si pui deasupra si lateral sa se vada frumos bucati de faianta.

Vei putea sa-ti montezi cu timpul si asa ceva (nu neaparat asta)

https://www.tenq.ro/...MRoC-5kQAvD_BwE

Dar oblgatoriu sa-ti izolezi si partea "lipita" de perete cu silicon.

Nu cred ca solutia danielei este fiabila in cazul tau pentru ca e cam mare distanta.De asemenea ideea cu perdeaua este de milioane,dar asa cum vad din jumatatea aia de poza,am impresia ca cada este una de dimensiuni mini.S-ar putea sa gresesc.

Meseriasi si proiectanti de doi lei.

Edited by adisz, 04 April 2022 - 08:59.


#15
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Din pacate cam toti dezvoltatorii (din Iasi cel putin) sunt la fel. Vor sa ia cat mai multi bani cu o investitie minima. Cada nu e mini, dar nici mare... ceva mediu. Ma gandeam sa umplu golul cu polistiren cum a recomandat futurist si apoi sa pun ceva cum a recomandat Daniela. Momentan adun idei de la cei care au raspuns aici si incerc sa gasesc cea mai buna varianta pentru mine, care sa fie si eficienta din punct de vedere al costului.
Nu am vrut in bloc vechi, in primul rand ca nu ne placeau scarile ... arata ca dupa invazia rusilor in majoritatea. Neingrijite, si mizerabile ...

Edited by Dany_Darke, 04 April 2022 - 09:56.
nu mai cita inutil


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostPhobos, on 04 aprilie 2022 - 08:36, said:

.
...
Si cand eram pe scara si am pus piciorul pe marginea căzii, s-a indoit tãtã de zici ca era din tabla de conserva, s-a dezlipit tot rahatul ala de silicon cu care era lipita de perete.

No, astea-s bune acuma, alea de fonta peste care treceai cu tancul nu erau bune, ca-s comuniste. Posted Image

Sa nu mai ridicam in slavi vechiturile de fonta la care rugineau picioarele de cadeai cu cada la propriu in timp ce te spalai. Cei destepti puneau caramizi sub cada aia "tanc" inca de cand se mutau, stiau ca cedeaza picioarele; altii se prabuseau cu ea plina de apa :).

La cele de plastic se face o rama metalica pe margine (din profile de rigips) si rezista la orice dar doreii lovesc peste tot, fie ei si italieni.

#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. La nivel de idee "creata": orice spatiu trebe folosit: intre perete si cada  poate fi folosit ca spatiu de depozitare pentru recipientele trbuincioase pentru baie( intra acolo cele de trebuinta, o sticla de domestos are raza cea mica mica de 5 cm...fund oval / pe suport role
2. La etansarea cada si  orice perete foloseste silicon alb/incolor/profilele se deslipesc( pentru interstitii mici)
3. "Sifon am dar nu sub cada,"nici nu trebe sa ai, daca pardoseala este facuta corect, aceasta are o inclinare spre milocul baii unde ai sifon de pardoseala.. este suficient=> foloseste o nivela sa verifici panta
4 Pentru "grota" aia dintre perete si cada, partea superioara = masurat baza mica, baza mare, inaltime trapez + orice material plastic mai fitos /rezistent la apa/ ceva mai compresibil +taiat  + silicon etansare/lipire pentru contactul cu peretele +cada( faza nasoala este ca trebe masurat f bine ca sa poti creea un ajustaj cu strangere intre elemente

Edited by danb1961, 04 April 2022 - 10:15.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View Postaeon, on 04 aprilie 2022 - 09:48, said:

(din profile de rigips)

rezista la orice

Oho, alea-s "pe viata"! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate