Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acces Point TpLink EAP225

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Va salut! Am un acces point TpLInk EAP225, nu ma pot conecta ansolut deloc la el.
Am incercat in browser tplinkeap.net, tplinkwifi.net. am incercat cu Omada, degeaba, abia apoi am observat ca nu i se aloca IP.
Pe telefon apare mesajul: "imposibil de obtinut adresa IP" pe ambele frecvente.
Pe laptop se conecteaza, pe cablu si WI Fi dar nu functioneaza. Resetarea nu a fost de niciun folos!
Cum as putea sa-l rezolv?
Multumesc!
EDIT l-am conectat cu cablul direct pe laptop, trebuia prin router?

Attached Files


Edited by costyn_man, 02 April 2022 - 17:28.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcostyn_man, on 02 aprilie 2022 - 17:26, said:

...
EDIT l-am conectat cu cablul direct pe laptop, trebuia prin router?

Pai d'aia nu merge Posted Image
Vezi aici ce trebuie sa faci
https://www.tp-link....idTextAnchor000

#3
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Am gasit niste tutoriale pe net unde arata ca ma pot conecta direct pe wireless si se pot face setarile. Unul din ele avea si posibilitatea conectarii cu omada.apk, dar nu vrea telefonul sa se conecteze la el.
Presupun ca ar fi trebui sa-i aloce IP la conectare la PC!

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcostyn_man, on 02 aprilie 2022 - 18:17, said:

Presupun ca ar fi trebui sa-i aloce IP la conectare la PC!

Gresit. PC-ul asteapta de la el sa-i fie alocata adresa (daca nu i-ai setat-o tu; caz in care nu mai face nimic in sensul asta). De omida n-am auzit. Eu mi-am configurat Deco-ul cu aplicatia TP-Link.

Edited by __Dan__, 02 April 2022 - 18:31.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
acces pointul nu stie sa aloce IP dispozitivelor care se leaga la el. IP-ul este alocat de un router.
din acest motiv, trebuie sa legi intai acces pointul la un router.
nu exclud ca acces pointul nelegat nicaieri sa aiba un IP default de forma 192.168.xyz.mnt dar trebuie sa-l gasesti, sa pui telefonul / laptopul in aceeasi clasa, te complici.
incearca cu 192.168. 0.254

LE
aici zice ca pentru managementul dispozitivelor din seria EAP,  IP default este  192.168.0.254.

Edited by strongsss, 02 April 2022 - 18:39.


#6
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
L-am legat prin router, am intrat in setari, am facut setarile dar dupa ce am scanat retelele si am introdus reteaua mea ca si "Know" la meniul Rogue AP detection, nu am nicaieri unde sa introduc parola de la reteaua mea. Chiar nu gasesc nicaieri.

View Post__Dan__, on 02 aprilie 2022 - 18:31, said:

Gresit. PC-ul asteapta de la el sa-i fie alocata adresa (daca nu i-ai setat-o tu; caz in care nu mai face nimic in sensul asta). De omida n-am auzit. Eu mi-am configurat Deco-ul cu aplicatia TP-Link.
https://www.tp-link....are-controller/

#7
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Ma las pagubas, cred ca-l fac cadou, prea multa bataie de cap!

Edited by costyn_man, 02 April 2022 - 19:13.


#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Dar tu ce vrei sa faci efectiv ; functia "Rogue AP Detection" are sens intr-un mediu cu controller WIFI in care e introdus un nou AP (in mod neautorizat) .
Acest AP poate fi adaugat ca fiind "cunoscut" dar nu stiu cu ce te-ar putea ajuta .
Daca vrei sa configurezi un SSID atunci punctul 3 e ce te intereseaza .

#9
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Cred ca sunt in eroare, vreau sa folosesc acest acces point ca si extender. Ca router nu ma intereseaza, am destul de bune dual band!
Nu ma pricep bine la retelistica dar stiam ca un acces point iti da posibilitatea sa "clonezi" o retea pentru a mari semnalul acesteia.
Ma insel?

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Cam ca , te inseli .
Optiunea de repetor wifi ( extender ) nu este obligatoriu sa fie implementata in firmware-ul unui router/AP ; cu atat mai mult in firmware-ul unui AP SOHO/SMB care pleaca de la prezumtia ca este parte dintr-o infrastructura dedicata Wifi cu un controller central si AP-uri in functie de nevoi .
Poti folosi in schimb AP-ul ca si AP standalone( Doh! ) ; il conectezi via cablu ethernet la router-ul principal si configurezi SSID-ul dorit (poate fi aceeasi combinatie nume retea/parola ca si la router-ul principal daca asta doresti ) . Fata de modul de operare "extender" castigi faptul ca nu mai injumatatesti banda radio si faptul ca nu te mai bruiezi singur pe router-ul principal cu singurul dezavantaj ca trebuie sa tragi cablu .

Edited by me_iauras, 02 April 2022 - 19:43.


#11
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Da, ai dreptate, multumesc, greseala mea!
Se pare ca ramane nefolosit! Asta este! Acum sunt pe deplin lamurit!
Multumesc inca o data si o seara placuta in continuare! :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate