Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

OLX imi cere sa schimb parola dar nu vreau - solutia?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
Salut tuturor, pe olx imi cere sa schimb parola deoarece ar fi slaba sau etc, etc...   Nu as vrea insa sa fac treaba asta, imi da peste cap niste planuri. Exista vre-o modalitate sa ramana aceeasi parola? cum pot face sa scap de prostia asta? va multumesc!

Attached Files


Edited by freenet363636, 31 March 2022 - 22:13.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Cel mai probabil nu poți scăpa...
Poți încerca totuși să o schimbi de 2 ori (prima dată cu orice și a doua oară cu cea dorită de tine)...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Exista password manager!
Eu folosesc Enpass.

Merge pe Win/Mac/Ios/Android/Linux

Asa poti pune parole "sdfvcwef4d423d2r3452wqed@##!±#$m" si nu e nevoie sa le memorezi.

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Roboform e leader-ul absolut în materie de parole și formulare web de completat. Cred că e pe piață de peste 20 de ani deci nicio șansă să dispară peste noapte. Astea fiind spuse eu folosesc managerul de parole al browser-ului pentru site-uri neimportante, iar alea importante le țin minte (până fac Alzheimer și le uit)!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poți scăpa. Trebuie sa o schimbi. Nu vrei: nu mai folosești olx și doar așa ai scăpat.
Sau faci alt cont și pui aceeași parola.
Însă dacă e slabă, posibil sa nu mai fie permisă. Daca parola e password sau 12345 sigur nu merge.

#6
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.12.2015
Dă-i în judecată! Și fă-le reclamație la Poliție!

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Mai pune caracter la sfarsit. Ceva special @* $ etc

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfreenet363636, on 31 martie 2022 - 22:10, said:

Exista vre-o modalitate sa ramana aceeasi parola?
Nu. Genereaza-ti parole extrapolate din aia care o stii si gata, gen cum sugereaza botelucian.

Edited by andreic, 01 April 2022 - 07:02.


#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Faci alt cont si pui aceeasi parola. :-)

#10
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Tot un manager de parole iti recomand si eu.
M-am lepadat de ceva vreme de LastPass schimbandu-se destul de drastic si am trecut pe Bitwarden.
Fie in cloud fie local un manager de parole sa fie, in caz contrar o agenda si le ai evidenta acolo.

#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca nu te ingrijoreaza acel mesaj prin care te anunta ca folosesti aceeasi parola slaba la mai multe servicii care au fost si compromise (adica parola ta e cunoscuta si se intra destul de usor in conturile tale) e  ..... Posted Image
Nici nu pot sa ma gandesc ce planuri iti poate da peste cap schimbarea unei parole. Bine, recomandat ar fi sa pui parole DIFERITE la toate conturile tale online.

Edited by Znevna, 01 April 2022 - 08:37.


#12
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Nu poti scapa; trebuie sa o schimbi. Insa, ai putea sa pui o parola similara cu ce ai acum doar sa pui un caracter special la inceput sau final si cam asta e.

Eu folosesc un manager de parole ceea ce iti recomand si tie sa faci la fel. E maik bine asa deoarece tu doar trebuie sa retii parola de deschidere a managerului si apoi restul con turilor/parolelor le iei din manager fara a fi nevoit sa mnai tii minte nimic. Si e mult mai usor deoarece el tine minte nu numai parole, ci emailuri, telefoane asociate contului, etc. Poti avea mai mult informatii acolo.
Recomand KeePass, fiind gratuit si open source.

#13
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Sunt curios care sunt acele "planuri" care contravin cu bune practici de cybersecurity. Posted Image

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdorin_2k, on 01 aprilie 2022 - 06:26, said:

Însă dacă e slabă, posibil sa nu mai fie permisă. Daca parola e password sau 12345 sigur nu merge.

Cred ca ii cere sa aiba o anumita lungime si/sau caractere speciale. Adica ar fi ceva gen Password#2, de exemplu, in loc de password.

View PostAdm, on 01 aprilie 2022 - 00:55, said:

Exista password manager!
Eu folosesc Enpass.

Merge pe Win/Mac/Ios/Android/Linux

Asa poti pune parole "sdfvcwef4d423d2r3452wqed@##!±#$m" si nu e nevoie sa le memorezi.

Merge si pe mobil? Eu folosesc Chrome pentru parole, insa pe mobil am Opera si mi-ar placea ceva care sa acopere ambele platforme.

Edited by george_alexandru, 01 April 2022 - 10:33.


#15
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
toata lumea a primit mesajul cu schimbatul parolei
eu de ex, cand am facut contul olx aveam email pe personal.ro care nu mai exista
acum degeaba imi schimb parola pt ca ei imi trimit codul de activare pe un mail inexistent-deci pierd contul olx
daca imi fac alt cont pe un alt email ....nu imi pot folosi numarul actual de telefon
deci da , inca odata .uie oleics

Edited by pimi, 01 April 2022 - 11:22.


#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Accesi chestie am patit si eu. Id vechi, id la care nu mai stiam parola, partea amuzanta ca nici adresa de email nu era trecuta, era trecut un email cenzurat.
Printr-o minune am reusit sa gasesc email si parola de la contul respectiv si am resetat parola.

Parerea mea ca este o vrajeala sa iti faci alt cont nou, au tarifele asa de piperate si majoritatea vanzatorilor aleg sa isi faca mai multe id-uri.
Are legatura cu tactica lor e piata si ca au monopol.

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
eu ma loghez direct cu contu de gugal'
asa nu mai am nevoie sa memorez parole

#18
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Pune o parola de genul "hj5h324jkg5vhj3409" si scrie-o intr-un fisier .txt de pe un alt calculator sau pe un stic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate