Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ati stat cateva zile fara telefon si internet? Cum a fost pentru voi?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postdonpatron, on 30 martie 2022 - 13:26, said:

Acu pe bune, nu puneam scara sa cobor in groapa aia plina cu rahat Posted Image  Sincer chiar ma gandesc serios sa stau de vorba cu un medic pe tema asta. M-am lasat de tigari, oare as putea sa nu mai fiu asa dependent si de telefon?



Nu aveam benzina ca sa imi ajunga pana in Bucuresti iar banii erau pe card. Pe apple pay.
Daca ai reusit cu tigarile, poate reusesti si cu telefonul mobil. E bine ca ai detectat simptomele.
Poate pe viitoar e de invatat sa nu pui toate "ouale in acelasi cos", 100lei cash nu strica de avut prin buzunare pierduti, poate in torpedo sau la roata de rezerva/trusa medicala.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am scos masina din curte intre 24 martie si 15 mai 2020. Dar cu cateva zile inainte platisem rovigneta. Posted Image

Fiecare trebuia sa se retraga la domiciliu in acel lockdown. Nu sa nu urmaresti stirile si sa mergi hai hui. Pana si LunaCrystal care calatoreste enorm de mult si sta mai mult la cort pe munte s-a retras la timp in apartament. Eu in curte. Posted Image Cum ma retrag si la viscole iarna. Posted Image

Sa salvezi tigarile si sa scapi telefonul, in ochii mei e de neiertat. Dar spun initiatorului felicitari ca s-a lasat de fumat. Am detestat maxim fumatul de mic copil.

View PostGlCA_Contras, on 30 martie 2022 - 13:55, said:

De telefon nu e asa durere mare dar de internet sunt dependent... Posted Image  Povestea este insa savuroasa!
Idem si eu. Nu-mi place sa fiu sunat, nici nu prea sun, dar sa am acces la internet este esential, indiferent ca prin telefon, tableta, laptop, smart TV, PC desktop. Renunt la net doar cand sunt in roaming scump (Turcia) si caut Wi-Fi. In Romania ma lafai oriunde (Digi.Mobil plus routerele neparolate gasite in zona).

Edited by Neaceasca85, 30 March 2022 - 14:09.


#21
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Zilele cand ma duc la serviciu si mai uit telefonul acasa sunt cele mai linistite si lipsite de stres

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Telefonul e esential si pentru serviciu, nu raspund la o sarcina trasata prin telefon sau Whatsapp, imi iau scandal.

#23
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBursul, on 30 martie 2022 - 13:06, said:

Best days of my life. Am mai fost cu cortul unde nu exista semnal, nu aveam ce face cu telefonul. M-am bucurat de viata. Singurul lucru care ma face sa am telefonul tot timpul langa mine, e ca daca se intampla ceva cu ala mic sa fiu pe faza.
Confirm. Pe munte, cu cortul sau la cabana, fara semnal, sunt cel mai relaxante momente ale vietii.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cand vreau sa dorm, bag DND indiferent de ora. Nu taie conexiunile, dar taie orice sunet si vibratie. Deci ma relaxez cand vreau.

Ieri am fost fara telefon la tara intre orele 17 si 21. Am facut treaba in gradina si telefonul a ramas la incarcat la unchiul si matusa in casa, pentru ca eu la proprietatea mea de la tara nu am inca curent, internet sau casa. Doar gradina si magazie.

Trebuia sa-l incarc pentru a avea Youtube in masina. Pot incarca si in masina dar prefer priza de casa.

#25
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Pentru mine ar fi o binecuvantare o asemenea zi. E una dintre cele mai mari dorinte sa pot lasa cateva zile telefon, e-mail, etc.
Ma gandesc deseori la zilele din trecut cand nu trebuie sa dai socoteala cuiva de ce nu ai raspuns la telefon sau de ce nu ai citit mail-ul, acum majoritatea job-urilor iti cer disponibilitate non-stop.
O mare prostie e ca am renuntat la telefonul personal la ceva timp dupa ce am primit telefon de serviciu, nu pot sa-l mai dau pe "mute" in afara programului ca poate suna cineva din familie.
Ehh...sa stau pe malul Dunarii la peste sau la o terasa sa beau o halba de bere in fata fara sa aud notificarile apelurilor sau a mesajelor e un vis frumos.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe partea de serviciu da, nu vreau sa fiu intrebat seara sau in weekend, dar restul, despre lucrurile ce imi plac, da.

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Cand plec in concedii de obicei stau fara telefon, pentru ca e prea scump roaming-ul...

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Intru pe net doar la hotel, corect.

Am roaming doar pe voce, pe internet nu.

Vorbesc gratis prin Vo-Wi-Fi.

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNeaceasca85, on 30 martie 2022 - 14:35, said:

Intru pe net doar la hotel, corect.

Am roaming doar pe voce, pe internet nu.

Vorbesc gratis prin Vo-Wi-Fi.

Cand ai 6 Euro/minut nu iti mai trebuie roaming nici pe voce....

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ei, asa ca sa intre SMS-urile, trebuie. SMS primit e gratis.

E 6 Euro 1 GB.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eh, in fiecare zi, dupa ce ajung acasa de la munca, tai netu, si las telefonul in hol. Raspund doar in cazuri extreme,
Si in concediu la fel, no phone.

Edited by waterman, 30 March 2022 - 14:49.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
De la decolarea din Romania pana ajung la hotelul turcesc stau fara internet. Invers de la parasirea hotelului pana aterizez in Romania, cel mai nasol e in aeroportul turcilor 2-3 ore fara net.

La noi gasesti mereu Wi-Fi neparolat, in Turcia nicio sansa.

#33
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Probabil as fi confectionat o plasa si-as fi pescuit telefonul din hazna, apoi l-as fi spalat/dezinfectat si bagat in orez. Macar salvam cardul SIM daca nu reuseam sa salvez tilifonul. In alta ordine de idei, cu drag m-as lipsi de telefonul mobil. Cand plec la tara nu e semnal in zona, am instalat net, am semnal decent ca sa pot vorbi pe wapp daca vreau si sa citesc/raspund la emailuri. Repet, daca vreau, altfel 2-3 zile stau fara sa ma bata lumea la cap. Clatesc creierii, incarc bateriile, mancam si bem pe saturate.

Ca masura de siguranta in locul tau as lasa un telefon de rezerva/mai vechi + incarcator la casa de la tara.

Edited by lucianburjuiul, 30 March 2022 - 14:51.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si un telefon scump scapat in rahat, I Phone 11. Cu orezul se salva daca scapa in WC la oras, dar la tara e horror, deh, canalizarea nu poate ajunge oriunde, fibra optica da. Posted Image

#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postwaterman, on 30 martie 2022 - 14:47, said:

Eh, in fiecare zi, dupa ce ajung acasa de la munca, tai netu, si las telefonul in hol. Raspund doar in cazuri extreme,
Si in concediu la fel, no phone.

Tin minte in 2017 cand am fost in concediu, mi-am anuntat superiorul ca o sa fiu plecat din tara si daca doreste sa iau telefonul dupa mine o sa il coste vreo 5000 Euro cat stau in concediu (500 MB x 10 Euro/MB). A zis ca e in regula, sa las telefonul acasa.

In 2020 la fel firma unde lucrez acum le-am zis ca nu o sa fiu in tara si ca daca vor sa iau telefonul dupa mine tarifele sunt aprox 18 Euro/MB net... la un consum de 500MB o sa ii coste 9000 Euro... la fel au zis ca e ok, sa las telefonul acasa.

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Initiatorul s-a lasat involuntar fara telecomunicatii tocmai in perioada in care acestea erau mai necesare ca oricand, lockdown-ul.

A scapat telefonul in hazna intr-o zona in care acesta era unicul dispozitiv de comunicare si entertainment.

Si era blocat de lockdown in acea zona.

View Postmirel3003, on 30 martie 2022 - 14:54, said:

Tin minte in 2017 cand am fost in concediu, mi-am anuntat superiorul ca o sa fiu plecat din tara si daca doreste sa iau telefonul dupa mine o sa il coste vreo 5000 Euro cat stau in concediu (500 MB x 10 Euro/MB). A zis ca e in regula, sa las telefonul acasa.

In 2020 la fel firma unde lucrez acum le-am zis ca nu o sa fiu in tara si ca daca vor sa iau telefonul dupa mine tarifele sunt aprox 18 Euro/MB net... la un consum de 500MB o sa ii coste 9000 Euro... la fel au zis ca e ok, sa las telefonul acasa.
Ei nu stiu ca exista Wi-Fi? Posted Image

La mine mi se zice sa fac totul doar pe Wi-Fi. Ceea ce eu stiu deja.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate