Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ati stat cateva zile fara telefon si internet? Cum a fost pentru voi?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Importanta sa aiba o protectie IP68 pe acolo sa nu intre "apa". Si nu trebuia dus la gura, exista functia Difuzor sau speaker, la fel cum exista si mesageria so chat. In perioada respectiva oricum se dezinfectau telefoanele la fiecare intoarcere din "exteriorul" casei. Cele care rezistau bineinteles.


#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
frumoasă povestea, chiar dacă are hibe de logică...
1.ridică la fileu problema adicției față de telefon, nu neapărat față de tehnologie

mai demult, am coborât din apartamentul aflat la etajul 6 să duc gunoiul, iar la ieșirea din scară am avut un șoc:
-HÂC, am uitat telefonul în casă...

primul impuls a fost să mă-ntorc să-l iau, apoi a apărut revelația:
-IDIOTULE, nu are ce să se-ntâmple în cele 5...8 minute cât lipsești d'acas'

de atunci, telefoanele își au locul lor în casă, din când în când mă mai uit să văd dacă a sunat cineva cât am fost prin curte...

2.ridică problema izolării sociale

-aici am observat prima ruptură de logică: pandemia te-a prins în acel sat îmbătrânit, deoarece te-ai dus să vizitezi pe cineva de lângă casa bătrânească (nu că BRUSC pandemia te-a blocat pe drumuri)
-în mod logic, aveai cu cine socializa, de la cine să iei bani sau telefon
-dar tu ai ales să te izolezi - pentru că AȘA EȘTI obișnuit în viața de zi cu zi: tu, cu telefonul și netflixul tău - ATÂT!!!

3.ca rezultantă se ridică problema comunicării

-cât de greu era să mergi la polițaiul din comună, să-i explici situația și să iei o hârtie de la el care să-ți permită să ajun ci la domiciliu?
-dar nu ți-a trecut asta prin cap deoarece ești în IMPOSIBILITATE de a comunica cu semenii, față în față
-iar netflixul încă nu are un film după acest tip de scenariu :P (acum au o idee...)

bine, bine - am intrat în jocul/povestea ta imaginară, doar pt a-ți arăta limitele sociale de care dispui în imaginație... :)

#57
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Sa va zic si dependenta mea de telefon care este dependenta doar in anumite situatii. Numele meu este Aceton si sunt dependent de telefon. Ma intorceam de la birou, sotia cu copilul era la tara si in momentul cand ajung aproape de casa si ma indreptam spre piata am observat ca nu mai am semnal la telefon. Initial am zis ca se rezolva cu un restart dar soc si groaza, nu a fost cazul. In timp ce restartam telefonul frenetic si incercam toate variantele logice si ilogice sa il fac sa mearga, scos sim, restartat, bagat sim, am inceput sa fac un atac de panica la gandul, daca pateste sotia si copilul ceva si nu pot sa dau de ei, chiar daca logica imi zicea ca ei sunt la 300 km departare si nu am cum sa ii ajut. In nebunia mea am cumparat si un telefon cu butoane de urgenta care nici el nu avea semnal. Am dat o fuga si la operatorul portocaliu sa schimb sim-ul care ma linistit ca este o problema cu reteaua in zona in care ma aflam. Dar cum au zis si colegii de mai sus, cand sunt cu sotia si copilul nu mai am nevoie de telefon si nici nu mai am atac de panica daca il uit acasa.

Edited by aceton, 31 March 2022 - 09:35.


#58
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 victor29cr, on 30 martie 2022 - 16:25, said:

Cel mai mult esti afectat cand primul lucru dimineata pui mana pe telefon si verifici ce au postat altii.

victore, te iubesc!
analiza ta este perfect în concordanță cu ce cred și io despre influența tehnologiei IT „de socializare” asupra creierului uman, deci asupra comportamentului acestuia.

telefoanele mele NU au nicio aplicație de așa-zis socializare
am doar 2 programe de comunicare directă

dacă vreau să văd activitatea vreunui grup tehnic interesant pt mine (să zicem „comunitatea prosumatorilor”), atunci o urmăresc pe ecranul computerului și nu a telefonului
în viitorul apropiat, pe lângă problemele de psihologia comportamentală, vor apărea cele legate de coloana cervicală și de fiziologia ochiului

deja sunt multe semnale de alarmă ale unor colegi de forum (în special programatori IT) care au dureri intense la cervicală...

trist este că aproape 100% dintre părinții cu copii peste 1,5 ani pe care-i întâlnesc prin restaurante/gări/etc au pus în fața micuțului un telefon/tabletă și astfel au scăpat de „chinul” de a comunica cu acesta :(
...și îmi vine întrebarea: oare acesta să fie motivul pt care tot crește numărul persoanelor tinere cu sindrom de  analfabet funcțional?

#59
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu sunt mai rau ca aceton. Cand plec de acasa pe mai multe zile de ex. vreau sa am telefonul aproape ca sa pot comunica cu sotia si copilul. Insa am si accese de dependenta cand suntem toti acasa, cel putin messengerul e sfant in comunicarea cu prietenii. Practic am ajuns sa ne sunam pe mess, nu mai sunam totdeauna.

Ce ar trebui sa fac ca sa rezolv o mare parte din dependenta ar fi dezinstalarea facebook. Aia intr-adevar e pierdere de timp.

#60
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 zyppster, on 30 martie 2022 - 18:40, said:

am stat si fara internet si fara telefon, nu pentru cateva zile, ci chiar si pentru cateva luni. cum a fost? o relaxare psihica.

P.S.: nu sunt fumator.
care e legatura intre internet si fumatori ca tot nu m-am prins? poti sa inlocuiesti o dependenta cu alta sau ce tot le amestecati intre ele?

#61
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 GlCA_Contras, on 31 martie 2022 - 09:57, said:

care e legatura intre internet si fumatori ca tot nu m-am prins? poti sa inlocuiesti o dependenta cu alta sau ce tot le amestecati intre ele?

Legatura e ca daca initiatorul nu era fumator nu-si scapa telefonul in buda :)

#62
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,885
  • Înscris: 22.12.2005

 donpatron, on 30 martie 2022 - 12:28, said:

Pe la inceputurile  pandemiei, cand a fost cu carantina aia nasoala, m-a prins undeva la tara. Sat de munte cu case rasfirate, la distanta, teoretic trebuia sa fiu doar in trecere,
Ati fost si voi in situatii asemanatoare? Cat de greu v-a fost fara telefon si internet?

atentie (si o spun cu prietenie) la dependente- alcool, sex, droguri, telefon etc.
nu exista "vicii" majore si minore.
din ce povestesti ..e "groasa".

sanatate multa(Si nu neglija!)

#63
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008

 Webbbob, on 30 martie 2022 - 13:15, said:

deci tu aveai masina la dispozitie si ai stat ca fraieru acolo in loc sa te duci acasa ? jeez.
cum sa pleci cu masina fara aifon?
Daca se descarca o anvelopa, sau, si mai grav, se gandeste drumu' sa faca stanga?
Pai?!

Edited by futurist, 31 March 2022 - 14:33.


#64
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 Neaceasca85, on 30 martie 2022 - 14:07, said:

Eu nu am scos masina din curte intre 24 martie si 15 mai 2020. Dar cu cateva zile inainte platisem rovigneta. Posted Image

Fiecare trebuia sa se retraga la domiciliu in acel lockdown. Nu sa nu urmaresti stirile si sa mergi hai hui. Pana si LunaCrystal care calatoreste enorm de mult si sta mai mult la cort pe munte s-a retras la timp in apartament. Eu in curte. Posted Image Cum ma retrag si la viscole iarna. Posted Image

Sa salvezi tigarile si sa scapi telefonul, in ochii mei e de neiertat. Dar spun initiatorului felicitari ca s-a lasat de fumat. Am detestat maxim fumatul de mic copil.


Idem si eu. Nu-mi place sa fiu sunat, nici nu prea sun, dar sa am acces la internet este esential, indiferent ca prin telefon, tableta, laptop, smart TV, PC desktop. Renunt la net doar cand sunt in roaming scump (Turcia) si caut Wi-Fi. In Romania ma lafai oriunde (Digi.Mobil plus routerele neparolate gasite in zona).

Și mâncatul în exces e nociv măi Neaceasca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate