Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Spuneti salariul / venitul net si beneficiile in companiile in care lucrati, sincer

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#235
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View PostFloryKab, on 13 septembrie 2020 - 04:38, said:

Din Germania se pune? Eu lucrez la fabrica de haine Walbusch din Solingen. Salariu brut 2200,net 1500. Soțul vopsitor auto. Salariu brut 2100,net 1480. Avem o fată de 20 ani încă elevă. Locuim într-un satuc lângă Leverkusen (10km) și la 30 km de Köln intr-o casă cu 3 camere. Chirie cu întreținere (Nebenkosten) 420 euro,însă lumina e foarte mult,in jur de 240/lună. Îți permiți multe:in afară de nevoile zilnice,mâncare,băuturi,haine etc,toate ieftine,de toate pentru toți,poți face vacante,city-break-uri,timp să ai,ieșiri în oraș-te scuturi puțin,asta e,depinde de nazuri. Cele mai scumpe aici:transportul în comun,taxiul,prima asigurare auto,carnetul de șofer (cca 2000 euro),lucrările dentare(asigurarea nu acoperă tot) poți plăti 2-3000 de euro lejer,meșterii de orice fel (le plătești până și deplasarea 60-100 euro)etc. Cam asta e balanța,așa,in câteva cuvinte.

foarte ieftina casa, insa curentul chiar ca e exagerat. Din cate stiu se poate schimba furnizorul.
In Austria ai avea 1618 net / luna + 14 salarii (1750€ 13-14)
facturile de la dentist ce nu a acoperit asigurarea, le poti deduce din impozit... cred. Cel putin asa e in Austria.
In rest nu mi se pare nimic scump, daca te raportezi la Germania. Daca o sa compari cu RO, da e scump, dar nu mai castigi ca in RO 250€ ci 1500€.

#236
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Probabil are incalzire electrica.

In Be sofer 40 T,vreo 200 ore/luna ,fara weekenduri muncite si cu dormit acasa, in jur de 35k net anual.Sotia asistenta medicala cam 26k net.Cheltuielile cu casa si masina sunt si ele foarte mari ,daca as avea jumatate din venituri in Ro in aceleasi conditii de munca probabil m-as intoarce dar partea a doua nu va fi posibila in urmatorii 10 ani timp in care vor creste mult si preturile in Ro deci tot nu ar merita.

#237
FloryKab

FloryKab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.02.2017

View PostE91, on 14 septembrie 2020 - 07:28, said:



foarte ieftina casa, insa curentul chiar ca e exagerat. Din cate stiu se poate schimba furnizorul.
In Austria ai avea 1618 net / luna + 14 salarii (1750â‚Ź 13-14)
facturile de la dentist ce nu a acoperit asigurarea, le poti deduce din impozit... cred. Cel putin asa e in Austria.
In rest nu mi se pare nimic scump, daca te raportezi la Germania. Daca o sa compari cu RO, da e scump, dar nu mai castigi ca in RO 250â‚Ź ci 1500â‚Ź.
Da,se poate schimba furnizorul,o s-o fac și pe asta,când oi avea timp ��Stau prost cu timpul,e f scump pt mine.
N-am incercat să bag la scutirea de impozit dentistul,e o idee bună. ��

View Postbolo, on 14 septembrie 2020 - 10:15, said:

Probabil are incalzire electrica.

In Be sofer 40 T,vreo 200 ore/luna ,fara weekenduri muncite si cu dormit acasa, in jur de 35k net anual.Sotia asistenta medicala cam 26k net.Cheltuielile cu casa si masina sunt si ele foarte mari ,daca as avea jumatate din venituri in Ro in aceleasi conditii de munca probabil m-as intoarce dar partea a doua nu va fi posibila in urmatorii 10 ani timp in care vor creste mult si preturile in Ro deci tot nu ar merita.
Exact,încălzire electrică. Te sparge la buzunar!

#238
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pompa de caldura ... chiar si un aer conditionat o sa iti reduca factura cu cel putin 50%.

#239
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Contractor IT, Romania, 6500e brut pe PFA..

#240
bambocha32

bambocha32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2007

View Postbolo, on 14 septembrie 2020 - 10:15, said:

Probabil are incalzire electrica.

In Be sofer 40 T,vreo 200 ore/luna ,fara weekenduri muncite si cu dormit acasa, in jur de 35k net anual.Sotia asistenta medicala cam 26k net.Cheltuielile cu casa si masina sunt si ele foarte mari
In uk, tot sofer pe camion, cam 50 ore pe sãptãmânã, 200 pe luna dormit in casa la comun (7 pers in 4 camere/2 bai -eu cu prietena, inca un cuplu si 3 baieti in 2 camere), raman cu 1500 dupa toate cheltuielile (asigurare masina, combustibil pt job si plimbari in weekend, gratar weekend dar mancare gatita 6/7
Prietena e in depozit dar cheltuielile cu chiria si mancarea sunt la comun.

#241
FloryKab

FloryKab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.02.2017

View Postro_explorer, on 16 septembrie 2020 - 12:19, said:

Pompa de caldura ... chiar si un aer conditionat o sa iti reduca factura cu cel putin 50%.
Ei da! Aerul condiționat mai ieftin?! Nu m-aș fi gândit...Ma voi interesa!�� Cu pompa de căldură nu cunosc. Trebuie sa-mi întreb uomul...

#242
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postadid22, on 16 septembrie 2020 - 15:12, said:

Contractor IT, Romania, 6500e brut pe PFA..
Ce anume faci ca si contractor it?

View Postro_explorer, on 16 septembrie 2020 - 12:19, said:

Pompa de caldura ... chiar si un aer conditionat o sa iti reduca factura cu cel putin 50%.
Ambele solutii necesita investitii facute de catre proprietar.
Pompa de caldura e o investitie de peste 30k € in occident. Daca proprietarul ar face asta, i-ar sari chiria la 1000€.

Aerul conditionat (ala clasic) nu exista in occident (partea de tari germane) ca si concept de incalzire, rar (FOARTE rar) pentru racire la om acasa, nu firme.
Plus de asta e nociv si ca sa nu fie nociv te dispera mentenanta precum si pretul de achizitie.

#243
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008

View PostE91, on 17 septembrie 2020 - 07:24, said:


Ce anume faci ca si contractor it?


Cel mai probabil presteaza servicii din domeniul IT cum ar fi software developing, testing, telecom etc pentru o firma din afara Romaniei.

Am si eu niste amici care sunt contractori pentru firme din Germania. Castiga 3-4 sute de euro pe zi, poate un pic mai mult. Din ce retin de la ei, manevra merge 6 luni, impozitul fiind foarte mic, aproape inexistent, apoi trebuie sa se mute pe Germania ca si contractor si ii arde la taxe.


#244
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostDarkEnemy, on 17 septembrie 2020 - 08:56, said:

Cel mai probabil presteaza servicii din domeniul IT cum ar fi software developing, testing, telecom etc pentru o firma din afara Romaniei.

Am si eu niste amici care sunt contractori pentru firme din Germania. Castiga 3-4 sute de euro pe zi, poate un pic mai mult. Din ce retin de la ei, manevra merge 6 luni, impozitul fiind foarte mic, aproape inexistent, apoi trebuie sa se mute pe Germania ca si contractor si ii arde la taxe.

Daca esti/ai rezidenta fiscala in Romania, de ce trebuie sa platesti taxe statului german? Doar daca locuiesti acolo cred ca iti impun sa platesti taxe acolo.

#245
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostE91, on 17 septembrie 2020 - 07:24, said:

Aerul conditionat (ala clasic) nu exista in occident (partea de tari germane) ca si concept de incalzire, rar (FOARTE rar) pentru racire la om acasa, nu firme.
Plus de asta e nociv si ca sa nu fie nociv te dispera mentenanta precum si pretul de achizitie.
Ba exista si inca este destul de raspandit pe post de incalzire ca alternativa la incalzirea electrica. Mereu insa sistemele astea se vor vinde ca "pompe de caldura aer-aer" caci conceptul de "aer conditionat" este, cultural vorbind, greu de asimilat.

Uite un link la intamplare (Suedia): https://www.bygghemm...xtreme/p-901571

erul conditionat in sine nu e altceva decat o pompa de caldura. Pompele de caldura au o eficienta de cca 3:1 (pompeaza de 3 ori mai multa caldura decat consuma), altfel spus, cu 1kW consumati pompezi cca 3kW de caldura, de unde si eficienta.

Oricum, deviem de la subiect.

View Postlyanna, on 17 septembrie 2020 - 09:19, said:

Daca esti/ai rezidenta fiscala in Romania, de ce trebuie sa platesti taxe statului german? Doar daca locuiesti acolo cred ca iti impun sa platesti taxe acolo.
In Suedia daca ai continuitate mai mare de 6 luni pe teritoriu ai obligativitatea de a plati taxe local. Banuiesc ca nu e o legislatie diferita cu mult de celelalte state vest si nod europene.

Edited by ro_explorer, 18 September 2020 - 16:28.


#246
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postro_explorer, on 18 septembrie 2020 - 16:25, said:


In Suedia daca ai continuitate mai mare de 6 luni pe teritoriu ai obligativitatea de a plati taxe local. Banuiesc ca nu e o legislatie diferita cu mult de celelalte state vest si nod europene.

Exact!
Daca lucrezi remote iti platesti darile in statul in care lucrezi.

#247
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu ... platesti darile acolo unde te afli, daca stai mai mult de 6 luni (sau cat o fi perioada determinata prin lege).
Am destui prieteni contractori care au ales sa pastreze rezidenta fiscala in Romania dar lucreaza pentru Ericsson in Stockholm, la locatie. Desi si-au facut o viata aici, la fiecare 5 luni trebuie sa plece pentru o luna, ca altfel ii ia statul suedez in vizor fiscal si le trimite acasa factura cu diferenta de taxe intre Romania si Suedia.

Nu e nevoie sa scrii cu rosu mare cat China ca sa adunci in evidenta un lucru, ca nu suintem la gradinita.

Edited by ro_explorer, 18 September 2020 - 19:43.


#248
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postro_explorer, on 18 septembrie 2020 - 16:25, said:

Ba exista si inca este destul de raspandit pe post de incalzire ca alternativa la incalzirea electrica. Mereu insa sistemele astea se vor vinde ca "pompe de caldura aer-aer" caci conceptul de "aer conditionat" este, cultural vorbind, greu de asimilat.

Uite un link la intamplare (Suedia): https://www.bygghemm...xtreme/p-901571

erul conditionat in sine nu e altceva decat o pompa de caldura. Pompele de caldura au o eficienta de cca 3:1 (pompeaza de 3 ori mai multa caldura decat consuma), altfel spus, cu 1kW consumati pompezi cca 3kW de caldura, de unde si eficienta.



offtopic:
au acelasi principiu de functionare, dar sunt diferite ca aplicabilitate.
Doar pompa de caldura aer-aer (care de fapt nu e pompa de caldura, dar ma rog) se asemana oarecum, dar aia iti recircula aerul in casa (IN-OUT) si o sa ai tot timpul aer echilibrat co2/umiditate.

pompele de caldura (normale) incalzesc apa si apoi apa iti incalzeste casa prin pardoseala. Poti sa folosesti si calorifere dar eficienta scade enorm!

#249
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Chief officer pe un ro ro cargo in mediterana. Munca 24/7, 5 luni +/- 1, 2 luni jumate acasa. Salariul 7000 de dolari pe luna net. Din astea trebuie sa mi platesc pensii, asigurari etc.

#250
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcydul79, on 18 octombrie 2020 - 12:27, said:

Chief officer pe un ro ro cargo in mediterana. Munca 24/7, 5 luni +/- 1, 2 luni jumate acasa. Salariul 7000 de dolari pe luna net. Din astea trebuie sa mi platesc pensii, asigurari etc.
Nu-i foarte mult, dar e okay

#251
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postadid22, on 16 septembrie 2020 - 15:12, said:

Contractor IT, Romania, 6500e brut pe PFA..
N-ai nevoie de ajutor ? Ma ofer si sunt supra-calificat :)

#252
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postro_explorer, on 18 septembrie 2020 - 19:42, said:

Nu ... platesti darile acolo unde te afli, daca stai mai mult de 6 luni (sau cat o fi perioada determinata prin lege).
Am destui prieteni contractori care au ales sa pastreze rezidenta fiscala in Romania dar lucreaza pentru Ericsson in Stockholm, la locatie. Desi si-au facut o viata aici, la fiecare 5 luni trebuie sa plece pentru o luna, ca altfel ii ia statul suedez in vizor fiscal si le trimite acasa factura cu diferenta de taxe intre Romania si Suedia.

Asta e un loophole care probabil va fi inchis mai devreme sau mai tirziu. Fie colegii tai aleg sa lucreze din Romania si atunci ok, platesc impozite in Romania. Sau se muta in Suedia si platesc taxe acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate