Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Spuneti salariul / venitul net si beneficiile in companiile in care lucrati, sincer

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#199
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006

View Poston64, on 01 februarie 2020 - 09:51, said:

cunosc profesor de invatamant primar (toate bonusurile posibile, vechime, gradatie, dirigentie) 5000 de lei net pe fluturas
mi se pare penibil si acest doctor bugetar de pe topic care se tot plange ca are 4000 de lei net salar
prin mita care o primeste isi quadripleaza oricum salarul
La salariul ala in primar ajungi dupa ani buni de predat, spre sfarsitul perioadei de activitate poate. Maxim daca ajung vreo 15% din profesori, restul mult mai rau.

#200
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View Posttiti_steel, on 02 februarie 2020 - 14:32, said:

De asta ai facut facultatea? Ca sa castigi suma X investind timpul Y?
Toti visati numai la gologani.

Si la ce ar trebui sa viseze?

#201
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View PostIn_sunetul_muzicii, on 02 februarie 2020 - 18:45, said:



Si la ce ar trebui sa viseze?

La ce beneficii aduce el societatii. Sa faca bine oamenilor.

#202
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View Posttiti_steel, on 02 februarie 2020 - 19:24, said:

La ce beneficii aduce el societatii. Sa faca bine oamenilor.

Faci bine oamenilor cand esti platit corespunzator pentru munca respectiva.

#203
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttiti_steel, on 02 februarie 2020 - 19:24, said:

La ce beneficii aduce el societatii. Sa faca bine oamenilor.
Daca eu sunt fericit si fara nevoi atunci radiez fericire si bunastare si in jurul meu. Asta e contributia mea la societate ;) ... asadar ma voi concentra pe bunastarea personala (atat spirituala cat si materiala).

#204
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 14.01.2013

View Postro_explorer, on 01 februarie 2020 - 16:16, said:

Eu lucrez în domeniul microelectronicii și un job pe poziția mea se plătește pe planeta intre 1000 și 20000 pe luna, brut, în funcție de multi factori, inclusiv cei geografici. Exact același job, ca sa fim înțeleși.
În România jobul asta se plătește cu cca 1500 brut pentru proaspăt absolvenți și ajunge pe la 5000 brut lunar. În Europa de vest se cam dublează sumele astea, chiar triplează uneori.

Sumele de mai sus sunt în euro.
Adica 10000,- €/luna in vest?



View PostSoulstream, on 02 februarie 2020 - 10:41, said:


din cei cunoscuti de mine cu nivel asemanator de experienta ca mine (7 ani), nimeni nu are sub 2000 euro. Nu e clar daca in acea statistica sunt inclusi si cei care lucreaza in testare. Teoretic si ei lucreaza in IT, dar au salariile semnificativ mai mici decat cei care lucreaza in dezvoltare.
Sunt (multi) testeri care lucreaza in programare pentru a testa. Aia sunt ca si un SE platiti.

#205
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostE91, on 03 februarie 2020 - 08:25, said:

Adica 10000,- €/luna in vest?.

Cam asa. Salariile în domeniu sunt cam intre 70k și 150k pe an, venituri brute.

#206
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 14.01.2013

View Postro_explorer, on 03 februarie 2020 - 09:03, said:

Cam asa. Salariile în domeniu sunt cam intre 70k și 150k pe an, venituri brute.

Eu nu am vazut asa salarii, poate imi dai tu niste link-uri.

#207
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Posttiti_steel, on 02 februarie 2020 - 14:32, said:

De asta ai facut facultatea? Ca sa castigi suma X investind timpul Y?
Toti visati numai la gologani.
Si de ce nu?
Cati din cei care fac facultatea nu pun asta ca motiv principal? Ma rog, considerand pe cei care au mai mult de o sinapsa. Medicina cu atat mai mult.
Intrebarea ta mi se pare cel putin ciudata....

#208
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostE91, on 03 februarie 2020 - 09:44, said:

poate imi dai tu niste link-uri.
Pai, de exemplu, in Suedia poti sa te uiti pe https://www.lonestatistik.se/ - iti poti face o idee despre salariile brute lunare de aici. Situl e destul de precis.
Suedia nu e un exemplu bun de salarii insa caci taxele sunt printre cele mai mari din Europa de vest asadar salariile nu reflecta totul. Exista multe alte beneficii si compensatii care pot chiar dubla salariul brut.

Se gasesc situri similare si pentru alte tari dar ii las pe cei de acolo sa le dea.

#209
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poston64, on 01 februarie 2020 - 09:51, said:

mi se pare penibil si acest doctor bugetar de pe topic care se tot plange ca are 4000 de lei net salar
prin mita care o primeste isi quadripleaza oricum salarul
Am mai spus-o si cu alte ocazii.
Am trecut printr-o operatie care a fost decontata de CNAS cu app 17000 lei. App 4000 dolari la vremea respectiva. Operatie asemanatoare in USA a costat 200.000. Crede-ma, e greu sa acuzi medicii de mita la nivelul asta. Toti sunt niste spagari nenorociti....pana cand ai nevoie de unul. Si atunci te rogi ca in ziua aia cand trebuie sa faca bijutierie chirurgicala pe tine-sau, mai rau, pe cineva apropiat-sa nu vina suparat, sa fi dormit indeajuns, sa fie linistit.... sa nu se fi enervat in trafic, sa fi ajuns la timp cu copiii la scoala, parintii sa fie in buna regula (ca sa nu-i afecteze psihicul), sa nu aibe nici o plata restanta nicaieri, sa nu fi stat la vreo coada pe undeva, sa nu se fi enervat cu meseriasul care nu i-a reparat bine ceva la instalatia electrica, de apa, la centrala, la acoperis, la masina, sa nu se fi certat cu manelistul de peste drum pentru locul de parcare, sa nu fi dat ala o chiulaba cu boxele la maxim pana dimineata, sa nu fi venit vreun ordin de ministru chiar in dimineata aia sau vreo chemare la dna.... Sa nu fi venit vreun VIP care s-a zgariat in ureche cu partea betisorului fara vata chiar in dimineata aia....
Crede-ma, asa te rogi!
Am ruda apropiata care la cativa ani de la terminarea facultatii avea salariul jumatate fata de femeia de servici de la Renel. Ai curaj sa privesti in ochi acest om atunci cand mergi la el la cabinet? Pentru ca, stii... nu de bani e vorba, ci de dispretul pe care societatea i-l arata....
Nu voi uita niciodata pe cei doi tineri medici din Timisoara care dupa 5-7 ani de lucru in Romania, cu toata mita, nu isi permiteau visul unui apartament. Dupa un an in Spania aproape terminasera propria casa... intr-un mic orasel de provincie... si erau respectati. Se inclinau oamenii pe strada in fata lor. Fara spaga. Spania, nu Germania. De ce naiba la ei se poate si la noi nu? Nu guvrernantii sunt de vina, nu. Noi suntem, cu totii.

  Iti recomand, fa tu 6 ani de medicina si apoi revin-o aici si sustine-ti ideea.

#210
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postviotl, on 03 februarie 2020 - 10:50, said:


Si de ce nu?
Cati din cei care fac facultatea nu pun asta ca motiv principal? Ma rog, considerand pe cei care au mai mult de o sinapsa. Medicina cu atat mai mult.
Intrebarea ta mi se pare cel putin ciudata....

Si de asta ajung niste macelari de oameni. Asta daca ajung, ca multi se pierd pe drum.

#211
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Of.
Simt o suferinta in spate, probabil o intamplare nefericita.... te inteleg.
Repet, totusi: nu e vina lor! E a noastra, a tuturor, a societatii, ca acceptam! Avem parghii, trebuie doar sa le folosim. Trebuie doar un pic de educatie civica, de spirit de comunitate, si de vointa.
Bine, e doar un vis, cred, pentru cat mai traiesc eu...
Da, clar, sunt inca mult prea multi nenorociti in domeniu. Dar sunt si multi oameni buni si capabili care vor sa fie doar medici, si nu pot fi, din cauza sistemului....

#212
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View Postviotl, on 03 februarie 2020 - 13:12, said:

...Avem parghii, trebuie doar sa le folosim. Trebuie doar un pic de educatie civica, de spirit de comunitate, si de vointa.
Bine, e doar un vis,  ...
Da, clar,  ...

NU! nu avem... și nu trebe să mă crezi pe cuvânt, ci caută să citești, cu atenție, TOATĂ jurnalistica de la 1850 încoace: MEREU societatea ROMÂNEASCĂ s-a plâns de corupție și corupători, de mită și legi tip bariere DOAR pt unii!!!
apoi baladele și doinele de dinainte de 1850 „plâng” tot aceleași nemiloase legături de cumetrie din spatele ogrăzilor boierilor...

io-s convins că nu ne mai facem bine, oricum nu la nivelul pretențiilor europene!!!

(încă fiecare fură - la nivelul său, dar o face!)

#213
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si pe mina m-a neneorocit o chirurga
culmea ca la pivat
de nu ar fi legi as nenorocio si eu pe ea

#214
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View Posttiti_steel, on 03 februarie 2020 - 12:02, said:

Si de asta ajung niste macelari de oameni. Asta daca ajung, ca multi se pierd pe drum.

Ne scuzi ca nu ne ridicam la inaltimea inaltelor tale dorinte.

#215
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 03.03.2016
Se zvonește ca sa început sa se semneze măriri de salariu, aștept cu nerăbdare

#216
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,861
  • Înscris: 21.06.2016

View Postro_explorer, on 03 februarie 2020 - 09:03, said:

Cam asa. Salariile în domeniu sunt cam intre 70k și 150k pe an, venituri brute.


Depinde unde.
Intre dublu si cvadriplul sumei superioare intr-o companie ca Apple (adunind tot, salariul de baza, actiuni, bonus), depinzind de citi ani ai fost in companie. Mai putin la altii.

View Posttiti_steel, on 02 februarie 2020 - 19:24, said:

La ce beneficii aduce el societatii. Sa faca bine oamenilor.

Si unde vezi contradictia?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate