Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Doar 50 mbps pe dispozitive mobile de la wi fi.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Am un router de la Telekom cu viteze de 700 mbps și nu înțeleg de ce pe dispozitive mobile am doar 50 de mbps.
Am cernut puțin netul și nu am găsit nimic. Cred ca este o setare din router.
Care ar fii problema?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Are spot și pe 5GHz? Pe ăla poți avea mai mult.


Pe 2,4 GHz am până în 50 MBps, pe 5 GHz am și 200 MBps

#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Sânt o grămadă de mobile care nu au și banda 5Ghz. Mai ales cele din clasa medie și joasă, ca preț.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si 50Mbps sunt putini pentru telefon?!

#5
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 addelin, on 28 martie 2022 - 08:18, said:

Pai si 50Mbps sunt putini pentru telefon?!
Nu. Sunt arhisuficienti. Și 10 sunt deajuns. Dar nu înțelegeam de ce pe pc am vreo 700 dar pe mobil doar 50.
Apoi am pus la Smart TV prin cablu. Tot 50 mbps. O fi placa de rețea din TV.
Si cred ca trebuie sa cumpăr un extender pentru ca nu am acoperire bună cu wireless.
Știu ca este o setare din router, unde pot sa măresc semnalul.
Nu știu dacă este si din routerul de la Telekom.

Edited by PNX, 28 March 2022 - 08:30.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
1. Ce telefon ai si ce banda folosesti ?
2. Ce router ai si ce viteza are abonamentul ?
3. La ce viteza se negociaza conexiunea ?
4. La ce distanta de router masori viteza

#7
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009

 PNX, on 28 martie 2022 - 07:03, said:

Am un router de la Telekom cu viteze de 700 mbps și nu înțeleg de ce pe dispozitive mobile am doar 50 de mbps.
Am cernut puțin netul și nu am găsit nimic. Cred ca este o setare din router.
Care ar fii problema?
Viteza de internet este limitata pe wifi in functie de routerul si telefonul care il ai nu se ating 700mbps nici prin cablu utp, standardul 2,4 GHZ in banda "n" este limitat la 300 Mbps viteza care nu se poate atinge
Ca sa ai viteze mai mai mari de 50 mbps prin wifi trebuie atat routerul cat si telefonul sa fie amblele cu standardele 2,4Ghz si/sau 5Ghz si benzile a/b/g/n/ac/ax
Limita de viteaza de 50 mbps este pentru ca:
  - ai unul din dsipozitive numai cu standardele "a" sau "b" care sunt limiate la "54 mpbs" respectiv "100 mbps""
  - abonamentul de internet nu permite viteze mai mari;

Edited by Fiorello2009softpedia, 28 March 2022 - 08:48.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
...si in plus tehnologia MIMO cu 2 sau chiar 3 antene cu conexiune simultana.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 PNX, on 28 martie 2022 - 08:30, said:

Si cred ca trebuie sa cumpăr un extender pentru ca nu am acoperire bună cu wireless.
Extenderul ala iti va injumatati viteza...

#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Daca routerul, sau telefonul sunt limitate la banda de 2.4ghz, cam aia e viteza...

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Viteza depinde de mai multi factori. Daca e sa ne limitam la banda de 2.4Ghz, viteza maxima teoretica pe care o poti atinge e de 150Mbps per canal, la modulatie 64-QAM.
Un telefon sau laptop are 2 sau 3 canale spatiale, ceea ce inseamna o viteza maxima de 300/450Mbps, 3 canale au cele scumpe. Majoritatea au doar 2 canale, care sunt si suficiente.
Modulatia e negociata atat de catre emitator cat si de receptor. Conditiile ideale (putere semnal, interferente, SNR) permit tipul 64-QAM cu guard-interval de 0.4us. Insa in practica, canalul de comunicatie poate fi negociat la o viteza fizica mai mica, functie de parametrii (fizici) putere semnal, interferente SNR, dar si de numarul de pachete (parametri logici) de date transmise incorect.
So, poti avea viteza fizica de 300Mbps, dar logica mai mica din cauza de pachete incorect transmire. In plus, viteza reala pe care o experimentezi tu e si mai mica, deoarece pachetele de date au tot felul de headere si metadate care nu reprezinta date utile din pdv user ci date impuse prin protocoale, pentru verificare si tot felul de parametri de control ai canalului de comunicare fizic.

Telefoanele, desi sunt ele capabile hardware sa obtina viteze mari, au antene cam slabe si cam prost pozitionate. Plus ca antena e broadband, deci va receptiona si alte semnale din afara benzii canalului. Si multi alti factori care in anumite conditii functioneaza, in altele nu functioneaza, fac ca viteza sa fie destul de impredictibila din perspectiva utilizatorului.
Parametrii canalului de exemplu sunt in permanenta renegociati, chestie care consuma din capacitatea canalului. Parametrii canalului depind de pozitia telefonului de exemplu. Un gtelefon se misca tot timpul, un leptop mai putin spre comparati. Ca atare, matricea canalului se schimba mai putin la un dispozitiv static. Plus ca alte tehnologii de modulatie spatiala gen beamforming nu functioneaza la fel la un telefon care se misca tot timpul cu un dispozitiv fix ca teveul sau laptopul.

Tragand linie, 50mBps e ok pe 2.4Ghz.  Cred!. Desi pe un laptop obtii mai mult in general.
Poti instala o aplicatie pe smartfon (nu mai stiu cum se cheama, dar sunt mai multe), care sa-ti arate ce alte comunicatii pe 2.4 sunt prin zona pentru ca e posibil sa fie multe routere si sa ai un semnal mai slab sau cu interferente care sa oblige renegocierea la un mod de modulatie inferior. Mai poti seta prin router diverse chestii, sa ocolesti canalele cu probleme, dar de regula routerul ar trebui sa faca treaba buna, optima pe default.


Daca insa vorbim de 5Ghz, treaba se schimba fundamental. In primul rand, nu ai atatea interferente cate ai pe 2.4 din cauza ca semnalul nu traverseaza asa de departe ca pe 2.4. Asta-i si de bine, dar si de rau, ca e posibil sa-l prinzi si tu atenuat sau plin de reflexii (pe pereti, pe structuri, pe obiecte metalice inclusiv carcasa telefonului). Dar, pe 5Ghz ar trebui sa ai o viteza mai mare. Maximul teoretic pe 5Ghz, la o latime de banda de 160Mhz, modulatie QAM-256 si guard interval de 0.4 e de 866Mhz per canal. Insa aceste conditii se obtin foarte greu din motive ce tin de caracteristicile benzii de 5Ghz si modul in care interactioneaza unda cu obiectele din jur.

#12
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 Leo2006, on 28 martie 2022 - 08:32, said:

1. Ce telefon ai si ce banda folosesti ?
2. Ce router ai si ce viteza are abonamentul
3. La ce viteza se negociaza conexiunea ?
4. La ce distanta de router masori viteza
1 telefoanele (vorba lui Tiriac cu avioanele). Un  Alcatel 1SE , Xiaomi Redmi 7A, Huawei P20, o tableta Lenovo 2018. Un smart tv starlight.
2 Router este un Huawei HG8247H si viteza , cum spuneam in postare, pe pc am o medie de 700 Mbps.
3 Aici m-ai pierdut. Eu nu stiu chair atat de mult si nici nu stiu unde sa caut negocierea.
4 La 2 m si mai aproape.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 PNX, on 28 martie 2022 - 08:30, said:

Și 10 sunt deajuns.
asta e o gluma buna. o valoare corecta ar fi undeva la 25Mbps

 PNX, on 28 martie 2022 - 12:11, said:

3 Aici m-ai pierdut. Eu nu stiu chair atat de mult si nici nu stiu unde sa caut negocierea.
pe telefoane in sectiunea setari -> conectiuni -> wifi -> retaua wifi la care esti conectat -> proprietatiile/detaliile acestei conectiuni

 PNX, on 28 martie 2022 - 07:03, said:

Am un router de la Telekom cu viteze de 700 mbps și nu înțeleg de ce pe dispozitive mobile am doar 50 de mbps.
Care ar fii problema?
pe scurt problema sunt telefoanele (defapt capacitatiile acestora) cat si capacitatiile wifi ale routerului folosit

Edited by carmenclara1, 28 March 2022 - 13:17.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Routerul e de clasa N si atat poate. Mai mult de 50Mb/s nu o sa vezi.
Cel putin o parte din telefoane sunt suficient de capabile. Poti achizitiona un router AC si sa-l legi in bridge cu acel Gpon.
Bun la rapor calitate pret ar fi
https://www.evomag.r...ru-3781511.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate