Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#343
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Si cu Huawei-ul treci de 1GBps, daca iti dau "voie".
Teste facute acum ...
Am avut momente, dupa schimbarea ONT-ului cu asta nou si trecerea la wifi 6, cand nu treceam de 5-600Mbps.
Dracu stie de ce ... ca dispozitive care sa consume in paralel nu aveam.
In primele momente dupa schimbare primdeam aproape de 1800 Mbps ...

Edited by shymano, 23 June 2022 - 21:07.


#344
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Pai nu urca pe Speedtest/nPerf prin wifi6 mai mult de 1200, e clar limitare prin softul ONT-ului.

#345
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 09.06.2017
Asa e. Sunt momente cand nu sare de 600. Dupa care isi revine. Si acum mai rar dar la un moment dat wifi-ul se limiteaza la 80mhz si trebuie restart ont…

#346
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Stie cineva CE NAIBA SA LE SPUN ASTORA DE LA ORANGE, ca sa imi scoata limitarea pe up? Adica pe down merge mereuuuu 1,7-1,8gbps, 2 conexiuni simultane, lejer, da pe up mereu 475, acolo sta, v-as fi foarte multumitor pt cine vine cu o solutie, ca de placa “este totul in parametrii, asta e viteza normala” nu mai pot, mai am un pic si vars. :)

Attached Files


Edited by Maschine, 24 June 2022 - 09:45.


#347
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
Nu cred ca ai nicio limitare, nu face nimeni N profile cu diferite "limitari" pe UP sau DOWN, poti insa sa pui pb si altfel, capacitate insumata pe un port de PON in downlink este de 1.2Gbps, daca mai scazi headere etc...real ai putea sa ajungi spre 0.95 Gbps. Acum, daca ai "noroc "si esti cu inca 63 de useri care fac ceva trafic pe UL posibil sa nu atingi decat sporadic viteza de 1 Gbps in UL.
Cum in DL ai mai mult spatiu prin prisma faptului ca ai o viteza maxima dubla , si tu atingi viteza f bune ; cred ca am eliminat si teoria cu lipsa capacitatii pe transport des discutata pe acest forum...desi cred eu fara niciun suport real.
Daca vrei o paralele cu situatia de pe zona mobila , de foarte multe ori  in cazul anumitor viteze mai scazute pe LTE lumea vb de o pb in BB..ca nu e site-ul legat pe FO (desi in cazul ORO chiar si in rural nu prea mai este cazul dc este un site mai important ca si nod de agregare) cand de fapt de cele mai multe ori pb este in accesul congestionat; in FTTH pb cea mai comuna este de heavy users pe mediu shared.
Nu am auzit de "traffic throttling " pe FTTH, nu are sens ca si concept atat timp cat toti useri sunt best effort.
Daca in zona ta majoritar sunt clienti de fix Orange evident ca viteze tale de varf in anumite intervale de timp vor fi afectate fara insa ca experienta generala de user sa fie afectata intr-un mod evident, pot sa iti dau exempe nenumarate din zone cu market share f mare Digi si o sa vezi viteze semnficativ mai mici decat la ORO...este o chestie f logica pana la urma  - retea cu load mic viteze de varf aproape de cele maxim permise de profil, load mare viteze de top posibil mai mici in anumite intervale. Ac. lucru este confiramt si de statisticile ANCOM, nimeni nu "manareste" datele, este doar o consecinnta a load-ului mai mic si a lipsei de mix-uri tehnologice .
Imi cer scuze pentru post-ul lung, pb ca f multi vor ramane la parerea ca operatorii aduc astfel de limitari...dar dpdv comercial si tehnic nu are sens sa faci acest lucru prin prisma faptului ca nu se castiga nimic financiar insa pot fi multe consecinte dpdv imagine.

#348
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Inteleg ce spui tu, reteaua respectiva este o retea construita prin octombrie anul trecut de catre telekom, in practica 99% din clientii de pe retea sunt telekom adica oroc, si in afara de mine si bunica mea pe oro nu cred sa mai fie nimeni in tot satul, problema este ca limita respectiva e ca un dop, peste 475mbps nu merge niciodata desi, ar trebui sa mearga macar noaptea presupun, doar n-o face trafic pe up la maxim si noaptea, iar, cu 5min inainte sa trec la 2gbps aveam constant viteze de 550mbps desi abonamentul respectiv contractual era limitat la 450, e culmea sa am viteze superioare pe up pe un abonament inferior si pe 2gbps sa am 475mbps fix, la orice ora din zi si din noapte, si daca nu ar fi o limita software ma gandesc ca s-ar mai duce in 500-600-700mbps, da nu ar sta la 475mbps constant indiferent de moment, desi, banuiesc ca la cum merge pe partea de down reteaua in spate duce, lejer, pai am la orice ora din zi si din noapte lejer spre 1,7-1,8gbps cumulat pe down, daca pe down nu se consuma din aia 2,4gbps alocati pe port si impartiti cu 64 user ma indoiesc sa se consume acel gigabit pe up alocat pe port incat sa am oricum constant 475mbps, imi mentin ideea ca e o limitare pur si simplu software voita sau nu, ideea e sa verifice si sa remedieze, am vazut la alte persoane cu acelasi abonament, gigabit pe up mai mereu pt ca realist vorbind oricum traficul pe up e de multe ori mai mic decat pe down

Si desi reteaua telekom e “full”, in majoritatea odb-uri fiind 6-7-8 abonati, in unele mai sunt suplimentate porturi, reteaua pe telekom/oroc merge bine, am testat la bunica mea, 940/550mbps, pentru ca na, la tara traficul de date e nesemnificativ

#349
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020

View PostMD, on 23 iunie 2022 - 19:46, said:

Nu.  Abonamentul asa e  facut la nivel "european"  (cel putin acasa la Orange.frt tot asa este) si este trecut acum si la descriere daca dai click la detalii 1800Mbps pe care-i poti atinge doar utilzand simultan 2 device-uri.
Unde este trecut la descriere despre "doar utilizand simultan 2 device-uri"? https://boutique.ora...ions/livebox-6/
Eu vad ca zice cam asa (tradus din franceza): The new Orange Internet box allows you to take full advantage of the very high speed of Fiber (with a download speed of up to 2 Gbit/s and an upload speed of up to 800 Mbit/s).

#350
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Cu ultimul echipament Live Box 6 la divizia din FR treaba merge cum e descrisa in marketing, aka Wifi6 chiar duce peste 1000 fara probleme si pe portul LAN de 2.5 se înțelege de la sine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qfmPvNCM1ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Minutul 7:15 incolo un test edificator.



#351
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Hai cu LiveBox-ul ala si in Romania.

#352
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
La scorurile de la noi nu prea curând, dupa cum se vede au înlocuit ONT HUAWEI WIFI6 cu o petarda de ZTE.

In FR dau LiveBox6 doar la 55 euro/lunar (primele 12 luni mai putin):
Attached File  Screenshot_2022-06-26-22-58-47-71_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg   78.81K   44 downloads


Varianta 2 Gbps shared 1 Gbps+ 1Gbps e la un abonament ceva mai 'eftin aka 50 euro/lunar cu ceva discount tot pe 12 luni

Attached File  Screenshot_2022-06-26-23-01-29-97_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg   88.73K   37 downloads


Daca RDS erau baieti dastepti aduceau ei primii ceva chinezărie de ONT cu wifi6 si port 2.5 si ii stimulau și pe franțuji sa miste si ei mai calitativ nu doar marketing pt cei 2 Gbps.

Edited by emanu900, 26 June 2022 - 22:06.


#353
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

View Posthornet1, on 24 iunie 2022 - 14:43, said:

Nu am auzit de "traffic throttling " pe FTTH, nu are sens ca si concept atat timp cat toti useri sunt best effort.
Am 2 abonamente internet la ei, uite dovada ca limiteaza traficul pe port/user/ont:

Fibra2000
[ https://www.speedtest.net/result/c/fcb48cf3-07b8-4af1-8172-ef1dc2872d65.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fibra1000
[ https://www.speedtest.net/result/c/66e46b6f-b927-4ac4-936d-e7280768e145.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dual Wan
[ https://www.speedtest.net/result/c/2c7959df-37ef-44f8-8db0-1f7a74989198.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu greu am dat de cineva care mi-a dat un reset la server si am 1gb/500mb pe abonamentul nou. Mai era cineva care a postat mai sus ca a intrat in contact cu cei de la tehnicul din Iasi si a reusit sa ii convinga sa ii ofere viteza promisa.

Edited by Infamou5, 27 June 2022 - 06:56.


#354
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
Cea mai clara dovada.

#355
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
De fapt ăștia de la Orange mereu au fost prinși cu astfel de practici, ba la mobil, ba cu fixul ...

Ceilalți de ce nu fac și ei la fel ?

#356
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View PostInfamou5, on 27 iunie 2022 - 06:55, said:

Am 2 abonamente internet la ei, uite dovada ca limiteaza traficul pe port/user/ont:

Fibra2000
[ https://www.speedtest.net/result/c/fcb48cf3-07b8-4af1-8172-ef1dc2872d65.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fibra1000
[ https://www.speedtest.net/result/c/66e46b6f-b927-4ac4-936d-e7280768e145.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dual Wan
[ https://www.speedtest.net/result/c/2c7959df-37ef-44f8-8db0-1f7a74989198.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu greu am dat de cineva care mi-a dat un reset la server si am 1gb/500mb pe abonamentul nou. Mai era cineva care a postat mai sus ca a intrat in contact cu cei de la tehnicul din Iasi si a reusit sa ii convinga sa ii ofere viteza promisa.
Cum ai reusit sa dai de cineva care are chef sa verifice problema? eu azi am primit noul ont hua cu wifi6 si i-am aratat si tehnicianului cum merge si a zis ca nu e normal sa fie limitat la 475mbps pe up, tot a dat dansu reset, s-a dus si in centrala fizic si tot nimic, nu stiu ce sa fac, pe down merge cum trebuie, 1.8gbps, dar pe up ma enerveaza limitarea la 475, ma poate ajuta cineva?

#357
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Ce practici are și orange. Nici la Telekom nu pățeam asa ceva. Eu cu abonament de 1000Mbps prind 500/500. Nu ma mai agit ca oricum îl închid în câteva luni, eu având și gigabit simetric de la digi

#358
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

View PostMaschine, on 01 iulie 2022 - 10:33, said:

Cum ai reusit sa dai de cineva care are chef sa verifice problema? eu azi am primit noul ont hua cu wifi6 si i-am aratat si tehnicianului cum merge si a zis ca nu e normal sa fie limitat la 475mbps pe up, tot a dat dansu reset, s-a dus si in centrala fizic si tot nimic, nu stiu ce sa fac, pe down merge cum trebuie, 1.8gbps, dar pe up ma enerveaza limitarea la 475, ma poate ajuta cineva?
Drept sa iti spun nu stiu. Cand mi-am schimbat la noul abonament nu treceam de 400Mbpsdown/up si eram prin telefon cu ei aproape zilnic. La inceput centralisti de la 300 nu vroiau sa ma redirectioneze la tehnic, actionau ca intermediari si nu reuseam sa rezolv nimic. Cand in sfarsit m-au lasat sa vorbesc direct cu tehnicul, s-a intamplat ca era o d-soara care minune vorbea calm si m-a pus sa astept cateva minute cat verifica problema. Daca tin minte bine mi-a spus ca a dat un reset de profil dar mai mult nu am putut afla de la ea. Cand am testat aveam peste 900down dar la upload nu treceam de 550Mbps si mi-a spus sa nu fie vreo problema de partea mea. I-am cerut sa imi anuleze modul bridge, in ideea ca poate ONT-UL e limitat din soft, dar nu reusise. De aici alte zile prin telefon cu ei pana au reusit sa mi-l scoata din bridge si tot degeaba pentru ca orice fac uploadul tot blocat in 500. Cat timp am avut scos din modul bridge am facut load balance la porturile lan in routerul asus ax89x si viteza era de 1100Mbps down/550Mpbs up. Sa nu fie limitarile la serverele DHCP care trebuie reconfigurate sau upgradate. De asta vezi problema in anumite zone si in altele nu, cum de exemplu pe youtube reviewurile arata pe Bucuresti viteze de peste 800Mpbs upload.

Edited by Infamou5, 01 July 2022 - 20:26.


#359
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Tocmai, m-am uitat si eu pe review-uri din Bucuresti unde mergea pe up gigabit, la mine e interesanta limitarea software la 475mbps, probabil am 1gbps banda disponibila pana intra limitarea software si se blocheaza viteza la 475 :) nu stiu, eu m-am plictisit deja, ca vorbesti cu ei si nu se intampla nimic, multi nici nu inteleg ce vrei, tehnicianu de azi parea sa inteleaga problema dar mi-a zis ca nu are ce sa faca el, doar a dat un reset la profil sau ceva de genul, si cei drept la el acolo pe tableta arata oricum configurat 2gbps/1gbps da nu stiu, ori oro e prost, ori is doar ticalosi si limiteaza desi eu personal nu vad rostul, pe down as intelege dar pe up unde nu se foloseste banda mai niciodata decat asa cu cativa mbps da na, complicate metehnele orange. Ma gandeam sa imi mai trag un abonament cu 2gbps in aceeasi locatie poate, zic poate :) , ne find upgrade de la 1gbps la abn de 2gbps ci direct activat abonamentul de 2gbps am noroc si merge cum trebuie sa mearga, in caz ca e ok pastrez noul abonament si pe asta il inchid, in caz ca am aceeasi problema pe noul abonament ma scap de el cu cele 14 zile si aia e, abandonez speta ca poate s-o rezolva candva :)

#360
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008
Sigur s-au gandit ca pot "fura" clienti ca la mobil si sa nu observe nimeni. Dar la internet e diferit fata de mobil unde ai concurenta serioasa in RDS si nu le merge. De la ca ii doare undeva in luna mai au ajuns la jumatea lui iunie, cand renuntasem sa ma mai complic cu scosul din modul bridge, ca ma suna intr-o zi de sambata sa ma anunte ca au rezolvat de partea lor si sa verific daca am porturile lan active. Ar fi o idee un nou abonament sa ii testeziPosted Image

Edited by Infamou5, 01 July 2022 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate