Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#307
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Care sunt diferențele dintre Global și Premium? In afara de nume... :)
Cred ca ești într-o eroare, nu ai canale in plus cu Premium fata de Global.

#308
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View PostNimcid25, on 23 aprilie 2022 - 14:35, said:

Care sunt diferențele dintre Global și Premium? In afara de nume... :)
Cred ca ești într-o eroare, nu ai canale in plus cu Premium fata de Global.
Eu am Esential și încă am acces la orange sport 1,2 sau animal planet hd.

#309
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postqlfenv, on 23 aprilie 2022 - 09:24, said:

Eu Suceava. In zona moldovei inca nu sunt active opțiunile noi de tv și 2gbps.

Din Moldova, am zis sa vin cu un update, dupa ce m-am plans celor de la Orange Iasi ca nu treceam de 800mbps (Desi aveam contractul de 2000) am inceput sa prind si eu viteze mai ok. Oricum nu poti utiliza aceste viteze de pe un singur client pentru ca nu ai LACP pe modem sau port pe modemul lor care stie 2.5Gbps, nu ai nici wifi6 pe modemul lor deci nici pe dispozitive cu wifi nu o sa prinzi viteze de genul.

Minim:
https://ibb.co/94G8RxN

In mod normal:
https://ibb.co/gtDGLjF

Maxim:
https://ibb.co/VBF51rS

Am zis sa vin cu update, pentru ca mi se parea destul de aiurea ca nu treceam de 800mbps inainte sa ii bat la cap cu zeci de apeluri si de email-uri. Din ce am observat urca pana in 2Gbps desi in contract e 1800mbps, iar dupa scade la 1.5Gbps in zona aia se stabilizeaza viteza.

#310
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View Postmuntes, on 23 aprilie 2022 - 17:33, said:



Din Moldova, am zis sa vin cu un update, dupa ce m-am plans celor de la Orange Iasi ca nu treceam de 800mbps (Desi aveam contractul de 2000) am inceput sa prind si eu viteze mai ok. Oricum nu poti utiliza aceste viteze de pe un singur client pentru ca nu ai LACP pe modem sau port pe modemul lor care stie 2.5Gbps, nu ai nici wifi6 pe modemul lor deci nici pe dispozitive cu wifi nu o sa prinzi viteze de genul.

Minim:
https://ibb.co/94G8RxN

In mod normal:
https://ibb.co/gtDGLjF

Maxim:
https://ibb.co/VBF51rS

Am zis sa vin cu update, pentru ca mi se parea destul de aiurea ca nu treceam de 800mbps inainte sa ii bat la cap cu zeci de apeluri si de email-uri. Din ce am observat urca pana in 2Gbps desi in contract e 1800mbps, iar dupa scade la 1.5Gbps in zona aia se stabilizeaza viteza.
Mda, văd ca nu ești limitat in upload. Eu tot am 945/495, chiar și pe wifi 6.

#311
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
La mine, chit ca am fibra 2000, daca dau speedtest pe 2 pc-uri in acelasi timp, viteza se injumatateste, de la ~550 mbps ajung la ~265-275 mbps pe down si 170-180 mbps pe up pe ambele, deci ceva undeva este in neregula...

#312
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View PostTudor112, on 24 aprilie 2022 - 14:24, said:

La mine, chit ca am fibra 2000, daca dau speedtest pe 2 pc-uri in acelasi timp, viteza se injumatateste, de la ~550 mbps ajung la ~265-275 mbps pe down si 170-180 mbps pe up pe ambele, deci ceva undeva este in neregula...
Ai dat un restart la router după ce ți-a zis ăla de la tehnic ca a făcut reconfigurarea? Eu l-am lăsat oprit 1 minut și după aveam gigabitul full in speed test, dar nici vorba de 2000 activ.

#313
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

View Postqlfenv, on 24 aprilie 2022 - 14:33, said:


Ai dat un restart la router după ce ți-a zis ăla de la tehnic ca a făcut reconfigurarea? Eu l-am lăsat oprit 1 minut și după aveam gigabitul full in speed test, dar nici vorba de 2000 activ.
Dap, a stat chiar si 30 de minute oprit :)

#314
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002

View PostTudor112, on 24 aprilie 2022 - 14:24, said:

La mine, chit ca am fibra 2000, daca dau speedtest pe 2 pc-uri in acelasi timp, viteza se injumatateste, de la ~550 mbps ajung la ~265-275 mbps pe down si 170-180 mbps pe up pe ambele, deci ceva undeva este in neregula...

Si fiecare pc este conectat cu un cablu direct in ONT Huawei ? Clar nu e in regula ceva la tine daca de la un singur pc ai doar 550Mbps down (pe ce server site ai facut testele ?)

Edited by MD, 24 April 2022 - 14:53.


#315
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View PostTudor112, on 24 aprilie 2022 - 14:24, said:

La mine, chit ca am fibra 2000, daca dau speedtest pe 2 pc-uri in acelasi timp, viteza se injumatateste, de la ~550 mbps ajung la ~265-275 mbps pe down si 170-180 mbps pe up pe ambele, deci ceva undeva este in neregula...

Ca sa atingi viteza aia trebuie sa ai si un PC cat de cat:
"Intel I7 2,2Ghz (4 CORE) sau echivalent
    Memorie RAM: 4GB Hard Disk: SSD
    Placă de rețea: gigabit" (Specs de la RDS)

Poate o fi asta sau poate ai un mediu nasol si cablurile nu ecraneaza calumea.
Eu m-am certat cu ei doar dupa ce le-am trimis toate specs si faptul ca folosesc cat8.1 dublu ecranat si nu aveam viteza ok. (Efectiv mediu de laborator de test)
Incearca sa faci sesizari la ei, multe, pana nimeresti pe cineva tehnic si probabil o sa se rezolve problema.

PS: Vezi ca viteza lor minima contractuala nu e 1.8gbps deci practic ei sunt acoperiti daca reteaua din mediul tau e supra aglomerata.

#316
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Specificatii din 2000 toamna ...
930-940Mbps pe cablu se ating cu un ARM din Apple TV de ex .
Mai foloseste cineva in 2022 PC, laptop, tableta, telefon etc cu 2GB RAM?  Daca sunt cativa ma indoiesc ca prima lor grija e sa fuga la Orange sa-si faca upgrade la abonamentul de 2000Mbps.

Imi scapa de ce pe Orange.fr se mentioneaza clar la acest abonament ca sunt 1800-2000Mbps partage ca primesti Livebox 5 cu porturi de 1000Mbps, pe Orange.ro in schimb nici un cuvand la descrierea abonamentului doar ca primesti ONT cu Wifi6 ... pe principiu in RO merge si asa.

Edited by MD, 24 April 2022 - 19:04.


#317
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

View Postmuntes, on 24 aprilie 2022 - 17:16, said:



Ca sa atingi viteza aia trebuie sa ai si un PC cat de cat:
"Intel I7 2,2Ghz (4 CORE) sau echivalent
    Memorie RAM: 4GB Hard Disk: SSD
    Placă de rețea: gigabit" (Specs de la RDS)

Poate o fi asta sau poate ai un mediu nasol si cablurile nu ecraneaza calumea.
Eu m-am certat cu ei doar dupa ce le-am trimis toate specs si faptul ca folosesc cat8.1 dublu ecranat si nu aveam viteza ok. (Efectiv mediu de laborator de test)
Incearca sa faci sesizari la ei, multe, pana nimeresti pe cineva tehnic si probabil o sa se rezolve problema.

PS: Vezi ca viteza lor minima contractuala nu e 1.8gbps deci practic ei sunt acoperiti daca reteaua din mediul tau e supra aglomerata.
Te asigur ca am testat si cu un PC care are placa de retea 10G, un i7 de ultima generatie si chestii.. oricum destul de performant, testat cu 1 MacBook Pro M1, testat cu un Lenovo Legion 7, deci computere extrem de performante, cabluri atat Cat 5e, cat si cu 3 cabluri Cat 7... au venit si cu laptop-ul lor, la fel, aceeasi mancare de peste, au resetat profile, configurari, schimbat ONT, pus in Bridge si cu Router personal (duce gigabit simetric la Digi, insa vorbim de Digi, nu de un operator care abia se chinuie aparent sa dea o viteza stabila, macar la 2-3 noaptea cand reteaua e mai libera)... trage DIGI retea acum in zona, daca nu se rezolva, ma mut la DIGI, nu am ce sa le fac, daca nu pricep deloc... am facut sesizari peste sesizari, insa nu se rezolva nimic, parca merge mai prost!
Problema aceasta o am de prin August cand a inceput sa scada de la 940 (mergea perfect normal atunci), la 900, pe urma la 850-870, si tot a continuat sa scada, chiar si acum observ ca mai scade, inainte prindeam constant, la orice ora, 600 mbps, acum daca se duce la 570-580 mbps e WOW...

View PostMD, on 24 aprilie 2022 - 14:49, said:



Si fiecare pc este conectat cu un cablu direct in ONT Huawei ? Clar nu e in regula ceva la tine daca de la un singur pc ai doar 550Mbps down (pe ce server site ai facut testele ?)
Fiecare pc este conectat in lan 1, respectiv lan 2!
Am facut teste pe speedtest.ro, cat si pe aplicatia de speedtest ookla pe Oro Bucuresti si Cluj, dar si pe speedtest.net pe aceleasi servere, am facut si pe Fast, care imi oferea exact aceleasi valori ca pe Speedtest...

Edited by Tudor112, 24 April 2022 - 19:05.


#318
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Wtf, pe site-ul orange la orice adresa din ro apare doar net 4G disponibil. Sint toate porturile OLT-urilor ocupate sau updateaza doar informatiile?

#319
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Si ce legatura are problema site-ului cu abonamentul Fibra 2000 ?

#320
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostMD, on 14 mai 2022 - 16:25, said:

Si ce legatura are problema site-ului cu abonamentul Fibra 2000 ?
Ummmm, nu pot sa fac comanda???

#321
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Pune ca vrei sa fi contactat si se rezolva, asa e site-ul de multe luni de zile…

#322
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008
Dupa mai bine de 2 luni este cineva pe reteaua proprie orange care poate profita de cei 1,8 gb si 1 gb upload? Am vazut din ce s-a mai postat aici ca numai cei pe fosta telekom.

Ultima data cand am vorbit cu ei mi-au spus sa mai astept un pic ca lucreaza sa aduca reteaua la vitezele astea. Asta era acum vreo 2 saptamani.

#323
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UO0Wy2E5uyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#324
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Pai in loc sa explice Orange cum e treaba clar prin marketing ca au facut un talmeș-balmeș, au pompat bani la un Vlogger sa ale rezolve problema.
Macar au dres-o dapdv si acum e clar pt toata lumea ce anume înseamna si cum se pot atinge acesti '1800' pe fibra lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate