Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Horizon 55HL7310F

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Salut,

am TV Horizon 55HL7310F si am incercat ieri sa vad un film serial de pe USB si imi spune ca formatul nu este suportat.
Formatul este .mkv si am vazut filme cu acest format nu merge.
In poze puteti vedea formatul video al filmului.
Stiti cumva cum sa rezolv problema?

Merci

Attached Files



#2
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 11.08.2019
.mkv e un container, nu un format. în el poți pune fișiere video (și nu numai) ce necesită codecuri diferite.

Postează media info de la unul care merge și de la altul care nu merge pentru comparație.

Edited by -TINO-, 23 March 2022 - 18:49.


#3
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011

View Post-TINO-, on 23 martie 2022 - 18:48, said:

.mkv e un container, nu un format. în el poți pune fișiere video (și nu numai) ce necesită codecuri diferite.

Postează media info de la unul care merge și de la altul care nu merge pentru comparație.

La asta te referi?

Attached Files



#4
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Poti incerca sa instalezi alt player, daca televizorul permite. Din pacate n-am gasit pe net informatii despre sistem de operare/aplicatii disponibile.

Pe un Horizon cu Android nu functionau ca lumea playere care functioneaza perfect pe alte dispozitive (VLC, Potplayer de ex., merg sacadat).
Mi-au trebuit cateva ore de teste, pana la urma am ramas cu Nova Video Player. Asta a rulat fluid tot ce i-am dat.

Vezi la pagina 22 (19 dupa numerotarea de pe hartie) ce formate video suporta si compara cu fisierele de pe USB - https://horizon-euro...AL-RO-EN-HU.pdf

#5
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011

View Postmisusumi, on 23 martie 2022 - 19:38, said:

Poti incerca sa instalezi alt player, daca televizorul permite. Din pacate n-am gasit pe net informatii despre sistem de operare/aplicatii disponibile.

Pe un Horizon cu Android nu functionau ca lumea playere care functioneaza perfect pe alte dispozitive (VLC, Potplayer de ex., merg sacadat).
Mi-au trebuit cateva ore de teste, pana la urma am ramas cu Nova Video Player. Asta a rulat fluid tot ce i-am dat.

Vezi la pagina 22 (19 dupa numerotarea de pe hartie) ce formate video suporta si compara cu fisierele de pe USB - https://horizon-euro...AL-RO-EN-HU.pdf
Pai scrie ca suporta mkw, si din imaginile de sus unul merge altul nu.

#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Suporta mkw, adica un anume fel de a pune impreuna niste fisiere. Dar conteaza si ce este in acel mkw.
Vezi coloanele 2 si 3 din tabel. Se pare ca problema este la rezolutia aia 1920x910.

#7
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 11.08.2019
Ținând cont că cel cu L4.1 merge și L4 nu, nu ar trebui să fie de la asta. Instalează mkvtoolnix și remuxează fișierul video cu fluxul audio și cu titrările care le are. Durează puțin, cât le copieză de colo-colo, nu e reencodare. Poate fi de la versiunea de mkvtoolnix sau alt program cu care au fost muxate fluxurile video/audio în .mkv.

Deschizi mkvtoolnixgui, drag and drop al fișierul mkv, și dai start multiplexing în altă locație (eventual direct pe stick). poți testa cu versiuni mai noi sau mai vechi să vezi care ce și cum. Pe un philips tot așa nu rula deloc dacă erau muxate cu o anumită versiune de mkvtoolnix.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Poate mesajul  NESUPORTAT se refera la AUDIO.
TV-ul, din specificatiile din manual, nu suporta audio DTS.
Si mai mult ca sigur nici Dolby Atmos.

Zic si io!

#9
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011

View Post-TINO-, on 23 martie 2022 - 20:01, said:

Ținând cont că cel cu L4.1 merge și L4 nu, nu ar trebui să fie de la asta. Instalează mkvtoolnix și remuxează fișierul video cu fluxul audio și cu titrările care le are. Durează puțin, cât le copieză de colo-colo, nu e reencodare. Poate fi de la versiunea de mkvtoolnix sau alt program cu care au fost muxate fluxurile video/audio în .mkv.

Deschizi mkvtoolnixgui, drag and drop al fișierul mkv, și dai start multiplexing în altă locație (eventual direct pe stick). poți testa cu versiuni mai noi sau mai vechi să vezi care ce și cum. Pe un philips tot așa nu rula deloc dacă erau muxate cu o anumită versiune de mkvtoolnix.
Am incercat cu ultima versiune, dar tot nu vrea.

View Postviceroy56, on 23 martie 2022 - 21:06, said:

Poate mesajul  NESUPORTAT se refera la AUDIO.
TV-ul, din specificatiile din manual, nu suporta audio DTS.
Si mai mult ca sigur nici Dolby Atmos.

Zic si io!
Spune "formatul video nu este suportat"

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
MKV este un fel de dosar. În el, ai fișiere audio și video, fiecare cu formatul și specificațiile lor. Dacă unul este imposibil de redat, mkv-ul nu funcționează.
Este greșit sa scrii în specificații "compatibil mkv".

#11
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi  ca  mi s-a  intamplat  ca sa nu citeasca  fisierul de pe usb daca era in litere  chirilice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate