Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Salarii reale inginer mecanic/aerospatial Franta_

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
MarcusAiurelius

MarcusAiurelius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, vreau sa plec din Romania catre tarile mai calde si mai potente financiar. Probabil anul viitor. Sunt inginer mecanic, am experienta de 5+ ani in proiectare, am lucrat in multinationala cu client din Forbes500, dar si in firma mai mica. Am si experienta si cunostinte in simulari, programare in Python, vorbesc engleza la nivel C1, spaniola B1, franceza B1.

Mi-a facut cu ochiul partea de industrie aerospatiala din Franta, cum ar fi Airbus si celelalte companii din zona de sud, Toulouse. Pe tot felul de site-uri apar salarii pentru ingineri aerospatiali undeva la 40.000E / an brut, asta insemnand undeva sub 3,000E net pe luna. Nu specifica nimeni daca sunt salarii de debutanti sau de oameni cu experienta.

Cel mai atractiv este Airbus, din prisma numelui si a oportunitatilor, insa vazand salariile respective, parca imi taie entuziasmul, in special cand doar o chirie decenta e 1000 eur / luna.

Are cineva niste exemple de salarii in inginerie mecanica in Franta, sa confirme?

Si-n plus... angajeaza romani? Si daca angajeaza, ii trateaza ca pe oameni de mana 2-a? Sunt discriminari mari in Franta pe piata muncii?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018
1. Salariu brut de 40k pe an nu e nici in cele mai frumoase visuri 3000 de euro pe luna in mana. Daca iei 2000 in mana la un salariu de 40k brut sa zici bogda-proste. Eventual poate sa mai fie indulcit salariul cu ceva beneficii gen masina de firma, contributie la fondul de pensii, asigurare de viata, bonuri de masa, etc. Dar in linii mari salariul in vest e puternic impozitat. Cu cat castigi mai mult cu atat intri in paliere de impozitare maxima de genul 50%.
2. Eu nu am observat discriminare in vestul europei. O fi discriminare, doar ca eu in domeniul meu nu am remarcat asa ceva. Sunt tratat cu respect, nu am nimic de comentat. Nu ma simt ca si cum as fi cetatean european de mana a doua (desi sunt).

Edited by abac, 23 March 2022 - 22:30.


#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 09.08.2006

View PostMarcusAiurelius, on 23 martie 2022 - 17:01, said:

Salut, vreau sa plec din Romania catre tarile mai calde si mai potente financiar. Probabil anul viitor. Sunt inginer mecanic, am experienta de 5+ ani in proiectare, am lucrat in multinationala cu client din Forbes500, dar si in firma mai mica. Am si experienta si cunostinte in simulari, programare in Python, vorbesc engleza la nivel C1, spaniola B1, franceza B1.

Mi-a facut cu ochiul partea de industrie aerospatiala din Franta, cum ar fi Airbus si celelalte companii din zona de sud, Toulouse. Pe tot felul de site-uri apar salarii pentru ingineri aerospatiali undeva la 40.000E / an brut, asta insemnand undeva sub 3,000E net pe luna. Nu specifica nimeni daca sunt salarii de debutanti sau de oameni cu experienta.

Cel mai atractiv este Airbus, din prisma numelui si a oportunitatilor, insa vazand salariile respective, parca imi taie entuziasmul, in special cand doar o chirie decenta e 1000 eur / luna.

Are cineva niste exemple de salarii in inginerie mecanica in Franta, sa confirme?

Si-n plus... angajeaza romani? Si daca angajeaza, ii trateaza ca pe oameni de mana 2-a? Sunt discriminari mari in Franta pe piata muncii?
De la 7000 de euro in sus plus bonuri de masa si tichete de vacanta in valoare de 1450 euro

#4
MarcusAiurelius

MarcusAiurelius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.02.2020

View Postabac, on 23 martie 2022 - 22:29, said:

1. Salariu brut de 40k pe an nu e nici in cele mai frumoase visuri 3000 de euro pe luna in mana. Daca iei 2000 in mana la un salariu de 40k brut sa zici bogda-proste. Eventual poate sa mai fie indulcit salariul cu ceva beneficii gen masina de firma, contributie la fondul de pensii, asigurare de viata, bonuri de masa, etc.

2. Eu nu am observat discriminare in vestul europei. O fi discriminare, doar ca eu in domeniul meu nu am remarcat asa ceva. Sunt tratat cu respect, nu am nimic de comentat. Nu ma simt ca si cum as fi cetatean european de mana a doua (desi sunt).

Am inteles, iar in situatia asta, suna chiar si mai putin apetisant. :mellow: Legat de discriminare, nu ma astept sa te vada ca pe-un frate. Ca nici eu nu i-as vedea pe ei. Imi doresc doar sa nu fiu vazut si tratat ca inferior, ci strict pe baza muncii mele.

View Postovidiu21, on 23 martie 2022 - 23:00, said:

De la 7000 de euro in sus plus bonuri de masa si tichete de vacanta in valoare de 1450 euro

Numerele astea suna mult mai bine. Am doua nelamuriri. Vorbim in primul rand de inginerie mecanica, si daca da, suma este bruta sau neta? Multumesc.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018
Da, numerele alea suna mult mai bine doar ca sunt precum unicornii, multi au auzit de ele nimeni nu le-a vazut.

Nu ajungi la 7000 de euro pe luna ca inginer. Poate doar daca conduci un departament, dublezi intr-o functie de manager/team leader, altfel nici vorba. Si in niciun caz est european cu experienta ....est europeana. Adica slab pregatit.

Edited by abac, 24 March 2022 - 09:05.


#6
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Mi se par cam mici salariile de 3000 net pe luna. Presupun ca joburile astea din aerospace presupun un nivel inalt de calificare si oameni potriviti nu gasesti pe toate drumurile

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
la 7000 de euro net, as pleca maine intr-acolo. Nici la 7000 brut (banuiesc ca pe la 4200 net) n-as contempla foarte mult.

Insa mai jos, mi se pare ca de duci spre supravietuire. Adica, 1000E chirie, 800-1000E mancare, probabil 350-450E un abonament la sala, transport in comun, mers la un film, 300-400E mers un weekend la plimbare. Se cam scurg, si nici n-am luat in calcul un tricou, o palarie, o sandala.

3000E pe luna in Romania ca inginer (proiectant banuiesc) nu stiu daca face cineva, fara sa aiba si functie de conducere. Dar in Romania nu te costa viata cat in Franta.

Chiar asa relativ mici sa fie salariile?

Edited by Ann0nyym0us, 24 March 2022 - 09:59.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpacapaca, on 24 martie 2022 - 09:53, said:

Mi se par cam mici salariile de 3000 net pe luna. Presupun ca joburile astea din aerospace presupun un nivel inalt de calificare si oameni potriviti nu gasesti pe toate drumurile

Stii ce faci intr-o mega corporatie gen Airbus? Proiectezi lampa de semnalizare din varful aripii. Sau sistemul hidraulic numarul 3 care misca eleronul 5.


Sau credeai ca proiectezi avioane?

View PostAnn0nyym0us, on 24 martie 2022 - 09:58, said:

la 7000 de euro net,

Nu vorbeste niemeni de net in strainezia. Toate salariile sunt comunicate inainte de taxe, pentru ca sistemul de taxare e extrem de complex si depinde e o multime de variabile.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postabac, on 24 martie 2022 - 10:04, said:

Nu vorbeste niemeni de net in strainezia. Toate salariile sunt comunicate inainte de taxe, pentru ca sistemul de taxare e extrem de complex si depinde e o multime de variabile.

Cred ca al francezilor e printre cele mai nasoale. Si da, pare-se ca dupa anumite praguri, trebuie sa castigi enorm de mult ca sa nu te rupa impozitul.

View Postabac, on 24 martie 2022 - 10:04, said:

Sau credeai ca proiectezi avioane?

Ar mai fi zona de structuri. Dar oare angajeaza Airbus si altii asemenea straini pe posturile astea? Am asa o senzatie ca vor musai de-ai lor.

#10
DragosCCC

DragosCCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2018
Salut. Vestul este plin de ingineri romani in special in zona automotive (proiectare, simulare, testing etc.) in general tineri 25-40 de ani.
In UK, ingineri romani in domeniul automotive sunt mulți (mii), deoarece sunt foarte multe companii (mai ales in Midlands) și limba engleza facilitează acest lucru.

Salarii in UK pentru ingineri 3-7 ani experiență: 40-50k /an. In Germania 50-60k /an.

Nu am auzit despre tratare incorecta ca ești est European. E inacceptabil sa se întâmple astea in cadrul unei firme unde persoanele au un anumit nivel de educație și teoretic au umblat prin lume.

Aplica la joburi disponibile (pe LinkedIn) și vezi ce ți se oferă.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cum banii aia sunt brut, iar taxele in jur de 40%, iti mai raman 1k dupa ce platesti chiria...

#12
DragosCCC

DragosCCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2018
Da. Vorbim de brut. Exista calculatoare pe internet și îți vezi salariul net pentru fiecare tara. De asemenea mai pot fi beneficii, bonusuri. Asta e doar basic. In UK de exemplu, taxarea e progresiva. Pana in 50k dacă nu ma înșel e 20%.
Ideea este simpla, ai pe internet tot. Vezi cât costa chiria la ce te interesează, cat costa utilitățile, vezi cât o sa ai salariul net. Si apoi iti faci propriile calcule.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 23 martie 2022 - 22:29, said:

Dar in linii mari salariul in vest e puternic impozitat. Cu cat castigi mai mult cu atat intri in paliere de impozitare maxima de genul 50%.
Depinde de la tara la tara, aici la mine se ajunge la 50% doar daca ai brutul pe la 175-180k euro pe an, deci de 4-5x salariul mediu.

View PostAnn0nyym0us, on 24 martie 2022 - 09:58, said:

Insa mai jos, mi se pare ca de duci spre supravietuire. Adica, 1000E chirie, 800-1000E mancare, probabil 350-450E un abonament la sala, transport in comun, mers la un film, 300-400E mers un weekend la plimbare. Se cam scurg, si nici n-am luat in calcul un tricou, o palarie, o sandala.
Mancare la o persoana e max 300-400 euro/ luna, transport in comun in jur de 100 euro/ luna, abonament sala pe la 30-40 euro/ luna, bilet cinema in jur de 15 euro etc

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 24 martie 2022 - 12:14, said:

Mancare la o persoana e max 300-400 euro/ luna, transport in comun in jur de 100 euro/ luna, abonament sala pe la 30-40 euro/ luna, bilet cinema in jur de 15 euro etc

Vezi, de asta zic de trait si platit, vs trait decent. Da, daca gatesti doar acasa, ajung 300-400 de euro per persoana. Poate si mai putin daca cumperi cantitati mari si stochezi.

Daca iesi o data pe luna la un restaurant si mananci o cina cu 3 feluri de mancare plus o sticla de vin, ai lasat macar 100-150E de persoana acolo.  

Si chiar si fara cina in oras, la mai putin de 3000Eur net ramai cu maruntis la sfarsit de luna daca nu esti foarte chibzuit.

Totusi, asta-i piata. Sunt curios ce trebuie sa stii / sa oferi ca sa ajungi mai sus decat media.

Edited by Ann0nyym0us, 24 March 2022 - 12:34.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 24 martie 2022 - 12:33, said:

Totusi, asta-i piata. Sunt curios ce trebuie sa stii / sa oferi ca sa ajungi mai sus decat media.
De acord, insa preturile prezentate de tine sunt exagerate, gen tourist trap.
La un restaurant normal cu 100 euro mananci doua persoane si bei si un vin si ramane si ciubuc chelnerului.
Noi gatim acasa si dam pe la 1000 euro/ luna pt 5 persoane, majoritatea preturilor sunt doar putin mai mari decat in Ro. Si luam cam ce chestii avem chef, nu urmarim sa manacam economic.

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Ai dreptate. Probabil la inceput esti mai aproape de ce am scris eu, pana intelegi de unde si ce sa cumperi, pana faci niste abonamente, vezi ce oferte sunt si cand.

Intr-un final, cred ca tine de cat de bine tii de bani. Ah, si foarte important daca initiatorul merge singur sau nu. Ca daca mergi cu o consoarta care are de asemenea job, lucrurile devin mult mai simple. Una e 3000 lunar, alta este 5000-6000.

Oare intr-o corporatie cum e Airbus se fac maririle ca la multe din multinationalele din Ro? Marire de 2.5% pe an cand inflatia e 8%? :lol:

Edited by Ann0nyym0us, 24 March 2022 - 12:46.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007
In cea mai scumpa tara din UE, Danemarca, la terasele alea din Nyhavn (Copenhaga) era o sticla de vin si doua jumatati de homar (deci pt doua persoane) pe la 750-800 dkk (putin peste 100 euro).
Si daca acolo nu-i tourist trap, nu stiu unde e...

Alta chestie, ca se vorbea de 1000 euro chirie: eu platesc sub 1000 (vreo 980) euro/ luna rata la casa (6 camere, garaj de 2 masini, teren aproape 1100 mp).

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai normal ca rata la o proprietate va fi mai mica decat chiria. In plus, atunci cand iti inchiriezi trebuie tinut cont si de faptul ca trebuie sa platesti niste chirii in avans, plus comisionul agentiei, plus faptul ca in general marea majoritate a proprietatilor se inchiriaza nemobilate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate