Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este normal ca pernutele sa fie in diferite pozitii?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Buna ziua tuturor! Am o problema pe care am vazut-o acum, este normal ca pernitele sa stea asa ? Adica sa nu fie in aceeasi pozitie? Mentionez ca ele nu se misca foarte mult ca sa zici ca isi modifica pozitia, doar foarte putin… Se poate remedia sau este ceva normal?
https://prnt.sc/h4NWDxbcmyTC


Mai adaug una, poate este mai clara:
https://prnt.sc/HdpJSQiogeS0

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Sunt reglabile, daca ochelarii stau drept, corect si nu jeneaza, nu ai ce sa umbli la ele. Daca simti ceva probleme, mai bine du-te la magazinul unde ai facut ochelarii sa te ajute cu reglajele.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pernute Posted Image
In engleza le zice nose pads si - DA - e normal sa se miste
Sunt si ochelari cu nose pads fixe dar nu e cazul alora din poza

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Îs mobile. Nu îs fixe

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Sunt mobile, dar se poate regla deschiderea dintre ele prin modificarea poziției suporturilor pe care sunt montate. Unele persoane au nasul îngust, altele lat. Unii poarta ochelarii lipiți de frunte, alții pe vârful nasului, în funcție de problema de vedere pe care o au (nu vad la distanta, respectiv la apropiere).
Mergi la centrul de optica medicala unde ți-ai făcut ochelarii și roagă să-ți ajusteze piciorușele pernuțelor, astfel încât ochelarii sa stea corect și sa nu-ți alunece de pe nas.

#6
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Imi cer scuze daca am deranjat ca am scris “pernute”. Stiam ca se numesc nose pads in engleza, dar am zis sa scriu in romana totusi.
De scapat nu imi scapa deloc, doar nu stiam daca este ok sa abia pozitii diferite. :)

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCosmin858, on 07 martie 2022 - 19:22, said:

Imi cer scuze daca am deranjat ca am scris “pernute”. Stiam ca se numesc nose pads in engleza, dar am zis sa scriu in romana totusi.
De scapat nu imi scapa deloc, doar nu stiam daca este ok sa abia pozitii diferite. :)

Ai făcut bine, că nu ai scris în romgleză  😉

Este normal așa, sînt mobile, ca să se așeze corect.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Rog evitati sa mai dati raspunsuri la misto!

#9
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Eh.. asa este romanul.. daca scriam in engleza, venea intrebarea “te crezi pe forumuri din strainatate”, daca scriu in romana, “se numesc nose pads”…
Am considerat ca cel mai bine scriu in romana, deoarece este un forum din tara noastra, unde se vorbeste romana, nu engleza.

Edited by Cosmin858, 07 March 2022 - 21:33.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
La ramele de ochelari care au acele pernute mobile,rolul lor este sa sa se fixeze cat mai eficient pe nas. Daca cumva vei observa ca acele pernute nu au deschiferea identica este din cauza formei nasului.Nu te impacienta,ca nu se intampla nimic.Nasul tau nu este simetric si gata.
De asemenea in acest caz,ochelarii cu rame a caror pernute nu sunt mobile nu se aseaza perfect pe nas. Da' nici asta nu reprezinta o problema majora.

#11
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Da, asa este. Nasul meu este mare si stramb sincer sa fiu 🤣, multumesc de raspuns. Acum am inteles ca este normal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate