Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Selena B216, nu-i merge FM

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salut!

Poate are cineva o idee cu un Selena B216, nu-i merge FM, in rest merge tot, pe schema sunt verificati toti tranzistorii ca si diode si-s ok, am luat-o de la sfarsit spre inceput, in blocul ecranat de UUS amplifica de pe baza lui  VT3, insa desi VT1 si VT2 au polarizari corecte sunt insensibile la injectia de semnal. Pe cablajul neecranat, blocul de FI amplifica bine, din baza in baza verificat.

Problema este inainte de C9 sau la VT2 dar nu-mi dau seama ce, blocul nu l-as demonta ca se strica catgutul de la scala.

Am gasit initial VD5 in scurt. Dupa inlocuire s-a mai dezghetat, pana-n baza lui VT3.

Ca observatie separata, cred ca schema e gresita la L6 cu C21 - sunt "in aer" pe schema, ar trebui sa fie sarcina etajului anterior dar e ceva desenat gresit acolo.

Attached Files



#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Schema mazgalita de depanatori. Detaliu din schema originala, mai clar scanata am pus aici.

Schema este corecta, in concordanta cu montajul.
L5, C18 este primul circuit oscilant de la iesirea etajului. L6, C21 este al doilea circuit oscilant de la iesirea etajului. Cele doua circuite oscilante sunt cuplate inductiv, iar capetele " "reci" ale lor sunt legate la masa comuna.  (cand doua circuite sunt cuplate magnetic, nu "trebuie" sa existe fire de legatura (cuplaj galvanic), energia se transmite "fara fir" prin campul electromagnetic. Faptul ca jos sunt conectate la firul de masa nu are importanta la transmiterea energiei, ci doar la precizarea potentialului fata de masa).
Cuplat inductiv cu L6 este bobina fara reglaj L7, ale carei capete, total separate, sunt conectate la bornele placii 5 si 4 - care duc prin conexiuni la bornele 23 si 24.

In privinta demontarii blocului, nu este nici o problema, daca, mai intai, asiguri  blocarea in pozitie a atei de scala prin strangularea ei cu ajutorul unei sforicele innodata pe sasiu. Este pe youtube filmulet al rusului, il caut si te anunt.

Attached Files


Edited by Anca12, 03 March 2022 - 14:07.


#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Zici:  "Am gasit initial VD5 in scurt."

Cum ai gasit?, ai masurat cu multimetru intr-un sens si in celelalt si ti-a dat zero ohmi? Este normal, pentru ca dioda VD5 are capetele permanent scurcircuitate de bobina L3.1 la care este legata in paralel - deci ai masurat continuitatea bobinei, dioda este scurtcircuitata de bobina, nu in interior. Trebuia sa-i deconectezi un capat si asa sa verifici dioda.

Altceva: radioul tau este varianta pentru export, adica are banda FM europeana, sau este cu vechea banda comunista, care o aveam si noi, iar acum nu mai are posturi?

Uite am gasit filmul rusului, la minutul 14:50 incepe sa demonteze in siguranta blocul de ultrascurte UKV.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bQlaQ4VgMcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
1. "L5, C18 este primul circuit oscilant de la iesirea etajului. L6, C21" - nu este asa, vezi cablaj, anexez mai jos, L5 n-are cuplare electromagnetica cu L6,L7.
Doar L6 si L7 sunt cuplate electromagnetic.

2. Multumesc pentru filmulet, asa ma gandeam sa fac insa mai astept, n-are rost deocamdata sa-l demontez deoarece masuratori pot face si asa.

3."Am gasit initial VD5 in scurt." - m-am dus din prima la ea, e al 3-lea Selena cu problema asta doar ca mai inainte era suficienta schimbarea diodei si pleca pe FM. Bineinteles ca i-am taiat un picior, n-avea sens sa desfac tot blocul..

Si la Gloria se intampla sa fie D4 in scurt si sa-ti pice toate benzile AM.

4. OIRT - Eastern Europe. Am post care emite in banda est in oras. Am si modulator FM pe banda est.

Oricum nu exista zgomot de fond, nu exista nici o modulatie, paraziti etc. Pe orice FM functional iti intra paraziti de la pistolul de lipit sau cum vrei tu sa-i produci, important e sa aiba suficienta amplitudine sa fie detectati.

Attached Files



#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Nu ai dreptate si iata de ce:

Intradevar, cum zici, L6 si L7 sunt cuplate megnetic (sunt pe aceeasi carcasa si au miez magnetic comun: este un cuplaj magnetic "strans")

Dar exista cuplaj magnetic si intre L5 si L6, un cuplaj "slab": aceste bobine, separate pe carcase diferite, nu au ecran magnetic si sunt relativ apropiate, au axele paralele.
Un astfel de cuplaj era la si radiourile cu lampi pe unde medii, lungi si scurte: in acei cilindri din aluminiu sau (mai vechi) din cupru era o placa de pertinax pe care se aflau doua circuite oscilante acordate pe 455 kHz, circuite aflate cam la 2...3 cm unul de altul, fara legatura galvanica (prin conductori). Energia se transmitea prin aerul dintre ele, prin radiatie electromagnetica si inductie electromagnetica.

Daca esti dispus, cauta pe carcasa de aluminiu a blocului UKV ce indicativ este stantat, deoarece exista vreo 4 variante la Selena B214 - 216.

#6
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostAnca12, on 03 martie 2022 - 19:02, said:

Nu ai dreptate si iata de ce:

Intradevar, cum zici, L6 si L7 sunt cuplate megnetic (sunt pe aceeasi carcasa si au miez magnetic comun: este un cuplaj magnetic "strans")

Dar exista cuplaj magnetic si intre L5 si L6, un cuplaj "slab": aceste bobine, separate pe carcase diferite, nu au ecran magnetic si sunt relativ apropiate, au axele paralele.
Un astfel de cuplaj era la si radiourile cu lampi pe unde medii, lungi si scurte: in acei cilindri din aluminiu sau (mai vechi) din cupru era o placa de pertinax pe care se aflau doua circuite oscilante acordate pe 455 kHz, circuite aflate cam la 2...3 cm unul de altul, fara legatura galvanica (prin conductori). Energia se transmitea prin aerul dintre ele, prin radiatie electromagnetica si inductie electromagnetica.

Daca esti dispus, cauta pe carcasa de aluminiu a blocului UKV ce indicativ este stantat, deoarece exista vreo 4 variante la Selena B214 - 216.

Ar putea fi si cum zici tu si e usor de verificat ca mai am o Selena functionala.

Pro la ce zici tu este ca circuitul este "in aer", deci, da, trebuie sa fie un receptor pasiv (ca si capul magnetic de la casetofon).

Contra la ce zici este ca exista distanta relativ mare intre ele - comparabila cu distanta celorlalte rezonatoare, deci si se ;pierde din castig + expunerea la restul circuitelor oscilante, mi se pare bizar sa fi gandit rusul topometric toata asezarea.

Oricum nu ma ajuta prea tare ca problema mea este inainte de baza lui VT3. Am amplificare buna din baza aia pana-n difuzor.

O fi varicapul , o fi unul din condensatorii aia ceramici vechi cu terminalele rotite la capete, ramane sa vad.

Banuiesc ca exista si schema explicata pentru blocul de FM pe unele din site-urile rusesti dar nu stiu rusa ca sa-i dau o cautare eficienta.

#7
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LvU2jqHW9sE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Da, tipul s-a bagat unde nu stie: a schimbat condensatorii ceramici de la filtrul Cebâșev (un filtru performant, din trei celule cuplate), dupa ideea "intai si intai schimbam condensatorii".  Nu stie ca filtrul se regleaza fin cu scule dedicate (vobulator), ca sa obtii banda de trecere si performantele in AM. Apoi, la surfing pe AM, scrie cu galben ca nu merge bine in locatia lui, adica nu el este de vina.

#9
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Le-am rezolvat pe toate, pana la urma , am mai gasit pe balcon inca 2 cu aceeasi problema si un Okean similar care mergea beton si pe care l-am folosit sa trasez semnalul pe FI.

In principiu au fost dezacordate desi nu pareau atinse, fara a necesita piese schimbate, doar acord, cel cu care am deschis topicul a avut  piese schimbate , 1 dioda, 2 condensatoare pe circuitele oscilante depreciate in scurt, si un KT pe FM, nu am reusit sa-l fac sa aiba acelasi castig ca la cele doar acordate, nu e ata de sensibil ca si celelalte

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate