Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Când au apărut mașinile de spălat vase în România? Dar cele automate de spălat rufe.

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Când ați auzit pentru prima dată de așa ceva la noi? În interbelic se produceau deja mașini de spălat vase la, dar nu știu dacă au fost vreodată importate. În vreo țară comunistă au fost produse ca să există măcar un mic import oficial sau numai după 1989 au apărut?
Dar mașini automate de spălat rufe. Prin anii '70 au început să aducă "Gorenje", dar înainte de asta a auzit cineva? Că mai erau anumite categorii sociale și profesionale (nu numai Party & Secu') care și-ar fi permis + cei care lucrau cu străinătățurile (șoferi, aviatori, vaporiști) și ajungeau în Vest.

#2
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 17.10.2018
prin 2009 am auzit de cele de spalat vase

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
In Romania au aparut masiv dupa primul razboi mondial si erau in hotelurile de lux si caminele studentesti particulare

De ex. - căminul particular Spiru Haret fondat în 1908 avea dotari de top

„Căminul occidental” dispunea de camere mari, curate, luminoase, cu 3-5 paturi și mese de lucru cu scaune. Sala de studiu se învecina cu o bibliotecă în care puteai descoperi peste 5000 de volume. Bucătăria cantinei era echipată cu ultimele mașini electrice: „spălătoare electrice pentru spălatul vaselor, curățitoare de tăiat cartofii, de tocat carnea, de mestecat, de bătut ouă, toate mașini electrice, perfecționate.”
https://www.historia...interbelic-foto

Prima masina de spalat rufe automata in Romania a aparut la Cugir in 1977 si era dupa un model italian - Sangiorgio
https://www.digi24.r...romania-1046956

Edited by Naijax, 01 March 2022 - 16:05.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Parca stiai raspunsurile la intrebarile astea.

Masini de spalat rufe au tot fost.
In Romania au fost fabricate de la inceputul anilor '60 masini de spalat cu brandurile Albalux, Crinul, Paltinis si Electrobobinaj. Erau de doua tipuri, cu uscator si incalzire, si fara.
In 1978 a fost cumparata din Italia licenta dupa modelul masinii Sangiorgio, si din 1979 au fost fabricate in Ro si masini automate, Automatic cu 12 programe, si din '81 Automatic Super cu 16 programe. Costau 4800 si 5500 lei, motiv pt care in tara se vindeau putine, dar mai mergeau unele la export. Productia era de 2500-3000 buc. pe luna.
In '93 a aparut si Diamant - o restilizare a primului model.

In 2004 a incetat productia.

Recent a reaparut brandul Albalux dar sunt rebranduiri, nu romanesti cu adevara.

Am avut prieteni, rude si cunostinte care aveau Automatic si Automatic Super. Si bunicul meu avea si altii.
Eu am avut Albalux in anii '70-'80, si in 1994 primavara am luat Whirlpool care functioneaza f. bine si acum.
De vase nu am nici acum si nici nu am nevoie.
Nu spalatul vaselor e problema.

Edited by loock, 01 March 2022 - 16:40.


#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 djl, on 01 martie 2022 - 15:45, said:

Când aţi auzit pentru prima dată de aşa ceva la noi? În interbelic se produceau deja maşini de spălat vase la, dar nu ştiu dacă au fost vreodată importate. În vreo ţară comunistă au fost produse ca să există măcar un mic import oficial sau numai după 1989 au apărut?
Dar maşini automate de spălat rufe. Prin anii '70 au început să aducă "Gorenje", dar înainte de asta a auzit cineva? Că mai erau anumite categorii sociale şi profesionale (nu numai Party & Secu') care şi-ar fi permis + cei care lucrau cu străinătăţurile (şoferi, aviatori, vaporişti) şi ajungeau în Vest.
De spalat rufe - de cand ma stiu, aka in anii 80 erau sigur, dar nu toata lumea avea. Cred ca au aparut prin anii 60-70, licentele fiind importate, aduse etc. Pana atunci - nu stiu. Blocurile facute in anii 60 aveau priza cu impamantare langa baie.
De spalat vase, in Romania - dupa anii 90, de fapt cred ca dupa 2000...

Edited by aaaa4567, 01 March 2022 - 17:09.


#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,101
  • Înscris: 07.07.2006
Acu cîteva zile l-am auzit la radio pe Mihai Mălaimare istorisind despre o cină sau prînz din timpul studenției sau din primii ani după studenție, deci e vorba de anii 70, pesemne mai prin jurul lui 75, la o actriță importantă a vremii, care locuia pe Magheru și care avea mașină de spălat vase. Dacă nu cumva încurcă amintirile, asta e cea mai timpurie mărturie auzită de mine despre mașini de vase în România. Mai bine zis a fost, pînă să citesc articolul postat mai sus de Naijax.
În 96 sigur se importau în România. Poate și mai devreme.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Interesant. Am să mă uit pe "Ilustraţiunea Română" menţionată pe acolo să văd dacă găsesc vreo imagine. Dar să se închidă poarta căminului la ora 20, aiurea...
@ loock : mă referam la maşini de spălat automate! Ce produceam noi în anii '50-'60 nu erau maşini automate de spălat rufele. Erau semiautomate. Semiautomată mai era şi 'Perla' făcută la Sibiu (Hermannstadt).

Edited by djl, 01 March 2022 - 23:40.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Ti-am scris si de automate, au fost facute din '79   in RO si in anii '80 am avut mai multe cunostinte care aveau. Unele erau verzi, am vazut mai multe,  dar am vazut si albe - bunicul meu avea una alba. Nu retin din ce an le-am vazut live prima data, posibil sa fi vazut chiar din '79-'80 la cineva. In '84-'86 sigur am vazut la mai multi. Unii care aveau era un cuplu in care sotul era inginer de drumuri si poduri prin Libia si aveau si video si altele. Alt cuplu sotul era ambasador. Alt cuplu sotul lucra in comert exterior, economist dealer de contracte cu pasaport international. Alt cuplu sotul era colonel cu salariu de 7000 lei. Alt cuplu sotul era director de ICRAL la un sector. Alt cuplu la fel. Alt cuplu sotul era general. Alt cuplu sotul era profesor universitar de matematica. Alt cuplu sotul era director pe la ICE Felix. Totusi 4800-5500 lei isi permite practic oricine, si singur dar in cuplu, salariu minim era deja pe la 2000 in anii '80 si doi aveau minim 4000. Dacia era 72000. Rata la apartament in jur de 100-109 lei. Un telecolor era 14000 lei, mult mai scump si mult mai putin util.

Edited by loock, 02 March 2022 - 00:40.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Un Felix PC era 150 K !!! si era o bashina cu Intel 8080 sau Intel 8086/8088 si 8087, 5 Mhz (4,77 Mhz). Si o bashina de HC 85 era mult mai scumpa decat o MSVA, era 15 K in '87 un HC85.
Un vecin student si-a facut singur HC85 cu mai multa memorie, si dupa revolutie a plecat imediat in Canada si dus a fost.

Imi sareau in ochi hublorile rotunde, nu sunt asa discrete si nu erau incorporabile sa nu le vezi, si eu nu aveam automata atunci, aveam Albalux cu centrifugare, automata am luat de abea in 1994, o Whirlpool pe care o folosesc si acum.
Am avut insa Telecolor in '86, si facut pt. export, luat direct din fabrica.

Edited by loock, 02 March 2022 - 01:01.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,133
  • Înscris: 14.10.2008
In 1992 cand am venit de la viata de copil de taranoaia la cea de bloc de oras pentru a incepe scoala primara, ai mei aveau deja Automatic Super made la Cugir Alba (copie Sangiorgio Panda din ce spune djl), o masina de spalat rufe spectaculoasa dar prea energofaga mai ales la ce instalatie de rahat avea apartamentul, 6 KW la o nevoie de 10 KW (2 boilere, 2 calorifere electrice, 2 frigidere, 2 televizoare, trebuia trifazic).

In 2013 cand au facut ai mei o anexa gospodareasca din lemn in curte, cu o bucatarie de vara si o magazie, au montat in ea o masina de spalat vase Gorenje ce a zacut nefolosita pana in 2020 cand a fost mutata in casa mare la bucatarie.

In 2012 a inceput moda cu plitele electrice, dar mai ales cuptoarele electrice, eu prefer gatitul pe gaz, nu gatesc eu dar am afinitate fatza de gatitul pe gaz.

In 2015 am vazut prima data friteuza pe gaz, Pitco, la shaormeria mea preferata, de friteuze electrice stiam din 2005, am avut temporar una la Bucuresti in gazda.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 20.05.2013
In 1986 au cumparat parintii o masina automata cu 16 programe. Nu erau mari avantajele, din urmatoarele cauze:
- curentul electric se intrerupea frecvent
- detergenti nu se gaseau
- consuma multa apa
- masina era foarte scumpa ( cateva salarii)

Programatorul s-a stricat in 2 ani, si de atunci nu a mai fost folosita. E trecuta la cea mai proasta investitie facuta in epoca "de aur"

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,133
  • Înscris: 14.10.2008
In ziua de azi curentul se intrerupe rar, dar si aparatura in general stie sa reia treaba de unde a ramas.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004

 unknown_35, on 02 martie 2022 - 10:39, said:

In 1986 au cumparat parintii o masina automata cu 16 programe. Nu erau mari avantajele, din urmatoarele cauze:
- curentul electric se intrerupea frecvent
- detergenti nu se gaseau
- consuma multa apa
- masina era foarte scumpa ( cateva salarii)

Programatorul s-a stricat in 2 ani, si de atunci nu a mai fost folosita. E trecuta la cea mai proasta investitie facuta in epoca "de aur"

Era bine că consuma multă apă. În astea noi trebuie să torni apă. Maşinile de spălat trebuie să folosească multă apă, dar "eco" sunt duşi cu capul.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 djl, on 11 martie 2022 - 15:55, said:

În astea noi trebuie să torni apă.  
Posted Image
Pe unde torni tu apă în mașina de spălat automată?
Și nu știu la ce te gândești când spui eco - vine de la economic, nu de la ecologic. Plus că detergentul din zilele noastre nu mai e ca cel de acum 30 de ani, care într-adevăr se clătea foarte greu.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Prin sertar, pe unde aş unde altundeva să torn.
Prin eco mă referam la ecologişti. Altfel nu ar fi existat "clasele de consum" sau ar fi fost cu consum mai mare, adică ai fi putut găsi maşini cu clasa C de pe vremuri.
De asta caut o maşină de spălat automată din anii '60-'80, recondiţionată (asta înseamnă chiar schimbat caucicăraie) pentru a o putea folosi când spăl mai mult rufe.

Edited by djl, 12 March 2022 - 11:33.


#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

 djl, on 11 martie 2022 - 15:55, said:

Era bine că consuma multă apă. În astea noi trebuie să torni apă. Maşinile de spălat trebuie să folosească multă apă, dar "eco" sunt duşi cu capul.
asta e o preconceptie, ai ramas cu placa asta. Asta e stric parerea ta, eu aici te contrazic si zic exact contrarul .

Dovada sta masina mea de spalat de generatie noua care consuma putina apa dar scaote niste rufe impecabile folosidn un detergen mai de Domane ajuta din comertul de astazi vs masina de spalat rufe albalux folosita de maica mea in anii 80 care consuma apa cu duiumul , sapun de casa ras in cuva iar hainele erau vesnic galbene si imbacsite.

Nu uita ca si detergentii au evoluta mult in directia asta, a capacitatii de a curata cu mai putina apa la temperaturi mai joase. Pana la urma, o buna parte din treba de spalare, o face detergentul. Sper ca pui s idetergent, dar sper ca nu folosesti Perlan Alb

Edited by cuculea, 12 March 2022 - 11:46.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 djl, on 12 martie 2022 - 11:31, said:

Prin sertar, pe unde aş unde altundeva să torn.
Cu furtun sau torni cu păhărelul?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Cu sticla. Şi cât se pierde când pun în sticle. Dar ei cică eco... ar fi fost eco dacă aş fi putut seta 3 trepte de nivel al apei.
@ cucululea : aceea nu era maşină automată. Dar nici nu ai făcut test cu detergent modern să vezi dacă problema era de la maşină sau de la detergent.
Pentru mine spălat şi mai ales clătit înseamnă multă apă, deci voi face cum vreau eu, nu vreun idiot de proiectant care nu a fost în stare să pună reglare de nivel de apă. Măcar la unele vechi avea mod economic - mod normal.

Edited by djl, 12 March 2022 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate