Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ati avut parte de un tratament benefic impotriva acneei pe spate?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Eu unul ma confrunt cu problema asta de peste 12 ani.
Spatele meu este plin de cosuri atat in stare emergenta, care acum se coc, sunt aprinsi si iritati si doare daca ii ating, dar si cosi din aia uscati care au ramas asa cu o culoare urata pe spate.
Acum cativa ani am mers la dsrmatologie pentru asta, mi-a dat o luna sa iau doxicilina, dupa care a zis ca cica incep sa se traga si mi-a dat sa ma dau zilnic cu mask rim.
Eu nu prea m-am tinut de tratament, ca inca nu era pandemie, chestia aia mirosea, trebuia sa fac asta zilnic inainte sa merg la birou.
Pentru ca nici nu am prea iesit afara la bustul gol si nici nu prea am avut parte de relatii cu parteneri intimi nu m-am mai complicat cu acneea si am lasat-o asa.

Acum insa iara ma enerveaza cand vad atatea cosuri si as vrea sa reincep tratamentul cu mask rim.
Daca ati folosit acest produs sau altele ce parere v-au lasat?


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
mută-le pe față

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
mai scade din consumul de produse animale si grasimi si vezi peste cateva saptamani daca se amelioreaza treaba.

Daca mananci ocazional redu la jumatate, daca mananci carne/ lactate de 3x/ zi scade la 2 -3x/ saptamana, adica reduci MULT !!
Nu ca scazi de la 4 felii de salam la 3, sau ca nu mananci carne intr-o seara, asa nu vezi niciun efect.

Edited by sirgoofy, 24 February 2022 - 10:16.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am scapat cu pisturiul doar.

Aveam o multime.

Incizate si drenate; nu au mai aparut.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 SfaturiFaraTroleala, on 24 februarie 2022 - 10:06, said:

nici nu prea am avut parte de relatii cu parteneri intimi nu m-am mai complicat cu acneea si am lasat-o asa.

Da' cu partenere intiime ai incercat?

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Din cate am citit Maskrym e cam apa de ploaie adica ceva ameliorari se vad dar nu cine știe ce.
Dar iti recomand  expunerea la soare sau daca nu la UV si eliminarea pe cat posibil a cărnii si lactatelor din alimentație plus miscare fizică in aer liber, gen jogging.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
Trolici, iar ai aparut? pe bune, iesi si tu la o terasa ziua, apuca-te de sport, invata o meserie, cauta-ti ceva de facut si lasa-ne in pace !!!

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Analize în primul rând.

În funcție de ce iese acolo primești tratament adecvat și corect. Nu că a luat Gigel că avea ceva similar.

Posibil să fie nevoie de un tratament cu antibiotic din ce știu, pe lângă altele.

Și da, nu strică soarele.

#9
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 Testosteron, on 24 februarie 2022 - 11:12, said:

Din cate am citit Maskrym e cam apa de ploaie adica ceva ameliorari se vad dar nu cine știe ce.
Dar iti recomand  expunerea la soare sau daca nu la UV si eliminarea pe cat posibil a cărnii si lactatelor din alimentație plus miscare fizică in aer liber, gen jogging.
eu vara trecuta am stat destul de mult cu spatele sa ma bronzez la soare, si parca pe timpul verii spatele se prezinta mai decent

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Acolo e o infectie si trebuia sa urmezi tratamentul cu antibiotic pe care ti l-a recomandat medicul. Renunta la maiouri ori tricouri din material sintetic si foloseste doar din bumbac. Fa dus zilnic si foloseste sapun cu sulf. La vara mergi la Techirghiol sau Eforie sa te dai cu namol pe spate.

#11
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Recomand sa mergi la un medic dermatolog bun. Nu cred ca sunt solutii miraculoase sau naturiste. Daca ai problema asta de 12 ani ar trebui sa mergi pe mana unui doctor.
Sunt tot felul de creme, geluri si chiar pastile pe care ti le poate prescrie un medic.
Nu garanteaza niciun medic ca te va rezolva de acnee. Insa cred ca se poate estompa/ ameliora. Trebuie un set de analize complet si probabil tratament. Fa o programare la dermatologie. Daca esti asigurat ia trimitere de la medicul de familie sa mergi fara bani.

#12
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Prost moment mi-am ales
Nu mai am nici job nici asigurare de stat sau privata

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai vezi? ia-ti un job si o sa ai si bani si asigurare si ceva de facut incat sa nu mai te plictisesti sa deschizi topice aiurea pe forum

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia de la farmacie suplimente alimentare :

- Zinc

- Vitamina D3 + K2

- Probiotic.

- Omega 3

Ia una din fiecare, pe perioada cat mai lunga, eu le iau astea de fix 5 ani fara intreruperi (din 2017) si nu mai am deloc niciun cos (aveam acnee).


Va fi un cost lunar, suportabil. (100 lei/luna maxim).

Edited by MembruAnonim, 24 February 2022 - 15:37.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai pune si vitamina A la lista de mai sus.

La vara stai la soare cat mai mult.

#16
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009

 MembruAnonim, on 24 februarie 2022 - 15:36, said:

Ia de la farmacie suplimente alimentare :

- Zinc

- Vitamina D3 + K2

- Probiotic.

- Omega 3

Ia una din fiecare, pe perioada cat mai lunga, eu le iau astea de fix 5 ani fara intreruperi (din 2017) si nu mai am deloc niciun cos (aveam acnee).


Va fi un cost lunar, suportabil. (100 lei/luna maxim).

ce fel de farmacie, naturista? chiar ai scapat de acnee numai luand suplimentele acestea? poti te rog sa detaliezi, nume suplimente etc
multam fain

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 cometto, on 04 ianuarie 2023 - 16:37, said:



ce fel de farmacie, naturista? chiar ai scapat de acnee numai luand suplimentele acestea? poti te rog sa detaliezi, nume suplimente etc
multam fain
Nu sunt bune de nimic. Sunt chestii pe care tu le iei din alimentație oricum deci n-are nici un rost sa le iei in plus. Eu am incercat fara nici un efect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate