Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#685
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Desigur...

View Postutopium, on 24 februarie 2022 - 00:20, said:

strict la capitolul zgomot de imagine deja un telefon avansat poate sa bata un DSLR entry generatie 2010.


#686
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postutopium, on 07 martie 2023 - 11:51, said:

Daca folosesti un telefon banal e ca si cum ai folosi o camera compacta ca si solutie dedicata ... foloseste un cameraphone si se schimba treaba Posted Image

Nu se schimba nimic.
Un telefon nu poate sa faca ce face o camera foto chiar daca pui pe ea doar un obiectiv de kit.
Am pus imaginile alea special ca sa vezi ce se poate face cu un simplu obiectiv de kit

Edited by katran, 07 March 2023 - 14:06.


#687
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Eh, nu o sa-l convingem niciodata. El o sa calculeze repede si o sa arate ca are dreptate. E ca in bancul cu inginerul care gaseste leacul pentru molima care a omorat gainile din 3 judete, numai ca leacul lui nu are efect decat la gainile sferice aflate in vid. Noi suntem aia prosti.

Edited by Alexis, 07 March 2023 - 15:35.


#688
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlexis, on 07 martie 2023 - 15:33, said:

Eh, nu o sa-l convingem niciodata.
Cand o sa puteti pune un mirrorless micro 4/3 cu obiectiv kit si un Xiaomi 13 Pro/Mate 50 Pro/Xiaomi 12S Ultra sa faca un test in lumina slaba si o sa obtina mirrorless-ul o imagine de calitate mai buna, atunci ma veti convinge ... pana atunci da, e greu sa ma convingeti de lucruri care nu sunt reale :D

View PostAlexis, on 07 martie 2023 - 15:33, said:

Noi suntem aia prosti.
Doar cu prejudecati care nu au sens.

#689
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postutopium, on 07 martie 2023 - 18:31, said:

un mirrorless micro 4/3 cu obiectiv kit si un Xiaomi 13 Pro/Mate 50 Pro/Xiaomi 12S Ultra
... sferice aflate in vid...

#690
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
Astept comparatiile Posted Image

Va las pe voi sa faceti prima miscare, inainte sa vin eu cu comparatia ...

Edited by utopium, 07 March 2023 - 20:24.


#691
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Dar poate oamenii astia au ceva mai bun de facut decat sa arunce banii pe porcarii chinezesti...

Baga tu comparatia daca o ai, sa vada si ochii nostri... lumineaza-ne :)

#692
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postutopium, on 07 martie 2023 - 20:20, said:

Astept comparatiile Posted Image

Va las pe voi sa faceti prima miscare, inainte sa vin eu cu comparatia ...

Nu stiu daca iti dai seama, dar tu esti singurul de pe aceasta discutie atat de innebunit de comparatiile asteaPosted Image , si te inteleg ca ai nevoie de ele ca sa iti dovedesti niste idei pe care nici tu nu esti sigur... si intr-adevar, ai toate motivele sa nu fii sigur Posted Image

Dincolo de asta, nu e decat tristete pentru tine: telefoanele nu inlocuiesc camerele nici in publicitate, nici in productia foto/video, nici in cinematografie... Posted Image Sony, Panasonic si Blackmagic scot modele noi de camere accesibile care dau fum la orice telefon, la orice ora, ceea ce arata ca si zona consumer este bine acoperita. Dar nu te agita, tu stai linistit cu telefonul tau, numara-i pixelii in continuare si da, asa este, nici o camera nu poate ajunge nici macar pe jumatate calitatea lui. Posted Image

Edited by Alexis, 07 March 2023 - 21:03.


#693
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlexis, on 07 martie 2023 - 21:02, said:

Nu stiu daca iti dai seama, dar tu esti singurul de pe aceasta discutie atat de innebunit de comparatiile asteaPosted Image
Stiu, altii prefera sa se bazeze pe teorii de ce nu poate telefonul sa se bata cu mirrorless-ul entry, nu pe comparatii efective, facute frumos, in aceleasi conditii Posted Image

View PostStefanSC, on 07 martie 2023 - 20:57, said:

Dar poate oamenii astia au ceva mai bun de facut decat sa arunce banii pe porcarii chinezesti...
Si eu am altceva mai bun de facut decat sa arunc banii pe mirorrless-uri care sa stea nefolosite cu lunile, asa ca trebuie sa aveti un pic de rabdare Posted Image

Edited by utopium, 07 March 2023 - 21:33.


#694
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
In fine, eu sper ca ati terminat cu "ba a mea e mai mare" si va vedeti de viata mai departe.
In felul asta ne iertati si pe noi de filmul prost pe care il rulati aici.

#695
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postutopium, on 07 martie 2023 - 21:24, said:


Si eu am altceva mai bun de facut decat sa arunc banii pe mirorrless-uri care sa stea nefolosite cu lunile, asa ca trebuie sa aveti un pic de rabdare Posted Image

Hai boss, la valoarea ta nu iti permiti tu un m43 cu obiectiv kit doar ca sa le dovedesti unor necunoscuti de pe net ca tu stii mai bine?

@Taxon:
Ce facem noi aici are un scop nobil... cand AI-urile vor ajunge sa se antreneze pe genul asta de "discutii", or sa o ia razna si se vor strica... asa impiedicam aparitia Skynet-ului ;)

Edited by StefanSC, 07 March 2023 - 21:43.


#696
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007

View PostStefanSC, on 07 martie 2023 - 21:42, said:

Hai boss, la valoarea ta nu iti permiti tu un m43 cu obiectiv kit doar ca sa le dovedesti unor necunoscuti de pe net ca tu stii mai bine?
Daca as sti ca imi aduce suficienta plus valoare si ca l-as folosi mai des de o data pe luna, l-as lua (mai am si alte camere dedicate care au fost depasite de telefoane dupa ce le-am luat si au devenit foarte putin folosite). Asa, ca sa am o scula in care intra la fel de multa lumina cat intra in telefon, nu prea imi vine sa arunc banii fara sens. Ori iau ceva care are minim 2 stopuri peste telefon (ca sa-mi si vina sa folosesc scula respectiva), ori nu iau deloc.

#697
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca fapt divers, Samsung au fost prinsi "imbunatatind" luna din poze prin metoda copy-paste - adica suprapuneau peste imaginea (natural) proasta captata cu telefonul una stocata in telefon.
Sigur, fac asta un pic mai complicat decat descriu eu aici, dar asta-i esenta.

#698
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
Asta e veche cu luna, imbunatatirile cu ajutorul AI se practica de ceva timp.

#699
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
Azi Oppo a lansat un cameraphone (Find X6 Pro) care pe langa senzorul principal de 1" f/1.8 are si un tele echivalent 65 mm f/2.6 cu senzor 1/1.56". Nu credeam ca pot sa bage un tele cu senzor si diafragma asa de mari intr-un periscop, dar uite ca se poate.

Un ISO 4905 pe camera principala
[ https://www.oppo.com/content/dam/oppo/product-asset-library/find/find-x6-series/find-x6-pro/v1/assets/images-hasee-img-0-1.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.oppo.com/content/dam/oppo/product-asset-library/find/find-x6-series/find-x6-pro/v1/assets/images-inch-img-3-1.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cateva cu camera tele:
[ https://www.oppo.com/content/dam/oppo/product-asset-library/find/find-x6-series/find-x6-pro/v1/assets/images-inch-img-5-1.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.oppo.com/content/dam/oppo/product-asset-library/find/find-x6-series/find-x6-pro/v1/assets/images-hasee-img-1-1.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(s-ar putea sa fie o eroare acel f/4.5 scris mai sus pentru ca e f/2.6 si e fixa diafragma)

[ https://fdn.gsmarena.com/imgroot/news/23/03/oppo-find-x6-series-official/camera/gsmarena_007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by utopium, 21 March 2023 - 23:46.


#700
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eroare, vreun mirrorless FF cu care a fost facuta poza in realitate... eh, nu se incurca chinejii producatori de telefoane cu detalii din astea :)

#701
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
Am vazut deja suficiente teste facute cu el si chiar arata bine si tele-ul, nu doar pozele produse de camera principala. Probabil intre asta si Huawei P60 Pro (care se lanseaza maine) voi alege urmasul telefonului meu si vom vedea :D

#702
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
S-a lansat Huawei P60 Pro/Art, partea interesanta e ca a venit cu cea mai mare diafragma de pe un telefon cu periscop, f/2.1 la o focala echivalenta de 90mm si un senzor de 1/2". Asta inseamna ca intra la fel de multa lumina la 90mm cat intr-un Panasonic GH4 cu kitul Panasonic G Vario 12-60mm f/3.5-5.6, iar la 24 mm intra semnificativ mai multa lumina (are un f/1.4 de 1/1.4" care ar fi echivalent pe micro 4/3 cu un f/2.5). Practic fata de modelul anterior (P50 Pro) intra de 2.7 ori mai multa lumina la tele, iar fata de P40 Pro-ul meu de peste 4 ori mai multa lumina.

Edited by utopium, 23 March 2023 - 20:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate