Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cazare de poveste in jurul Sibiului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am un drum in Sibiu luna viitoare. Caut o cazare nu neaparat in oras, dar sa fie ceva mai special, si daca mai am de facut ceva km exteriori. Parca mai erau tot felul de sate cu casute faine prin zona, ceva romatic, ceva de bun gust. Ce recomandati ?

#2
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
la cca. 55 km de Sibiu  https://albota.sobis.ro/

#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Neavand detalii despre buget sau ce cauti exact iti las o lista cu chestii putin deosebite din zona.

Castelnor - Paltinis
Conacul Maria Theresa - Orlat
Casa Porumbacu 295 - Porumbacu de sus
Porumbacu treehouse - Porumbacu de sus
Pensiunea Dealul Verde - Porumbacu de sus
Pastravaria Albota

#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Marginimea Sibiului --  Rasinari ,Gura Raului ,Orlat ,Sibiel ,Vale , Saliste

#5
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 yonut_a, on 23 februarie 2022 - 11:08, said:

Neavand detalii despre buget sau ce cauti exact iti las o lista cu chestii putin deosebite din zona.

Castelnor - Paltinis
Conacul Maria Theresa - Orlat
Casa Porumbacu 295 - Porumbacu de sus
Porumbacu treehouse - Porumbacu de sus
Pensiunea Dealul Verde - Porumbacu de sus
Pastravaria Albota

mersi apreciez, buget nu conteaza. caut lucruri deosebite

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Select House, Sibiu - o casa veche transformata in pensiune. mie mi s-a parut ok.

#7
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am vazut cateva locatii interesante gen casa din copac in Poumbacu, asta e undeva inspre Avrig unde m-ar tenta Palatul Brukental caci nu l am vazut ever. Daca tot suntem aici, merita vazut palatul? Cam cat timp ar trebui alocat pt el ? E vb de gradini sau de interior ? M-as plimba putin prin si prin sibiu, am un weekend la indemana, dar ma intreb in cazul in care as opta pt cazare in porumbacu cum ar trebui sa ma organizez ca si timp, program de mese, petrecut timp sa iasa bine totul ?

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Sibiul e plin de restaurante la fiecare pas ... cand ti se face foame te opresti si mananci.Nu cred ca ai nevoie de planuri elaborate pentru asta.

#9
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 yonut_a, on 23 februarie 2022 - 12:40, said:

Sibiul e plin de restaurante la fiecare pas ... cand ti se face foame te opresti si mananci.Nu cred ca ai nevoie de planuri elaborate pentru asta.
sibiul da, dar daca merg pe langa sibiu, daca ma cazez in porumbacu, e ceva km pana acolo, seara unde mananc acolo ? pare un sat fara posibilitati ? imi iau ceva la pachet de lidl sau ce?

#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

 alexandersch, on 23 februarie 2022 - 12:34, said:

m-ar tenta Palatul Brukental caci nu l am vazut ever. Daca tot suntem aici, merita vazut palatul? Cam cat timp ar trebui alocat pt el ? E vb de gradini sau de interior ?

Daca e vreme frumoasa si au deschis, poti sta pe terasa la ceva de baut. Mancare nu stiu cum mai e, nu m-a impresionat in vreun fel ultima oara cand am fost. E foarte frumos cand e inverzit totul afara. Cateva ore pentru "palat", cu tot cu stat la masa.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am stat la Printul Vlad (Sibiel) si am fost foarte incantat.
De obicei gateste gazda si..... gateste bine.
Descriere si recenzii sunt o gramada daca esti interesat.

#12
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

 alexandersch, on 23 februarie 2022 - 13:06, said:

sibiul da, dar daca merg pe langa sibiu, daca ma cazez in porumbacu, e ceva km pana acolo, seara unde mananc acolo ? pare un sat fara posibilitati ? imi iau ceva la pachet de lidl sau ce?
pana mea ... mananci la sibiu de seara si pe urma te duci la cazare ca faci 40 min...
iti iei si pachet de la lidl daca vrei, nu vad cine te opreste.

Ai restaurant la Albota la pstravarie la 20 min de Porumbacu...

#13
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
DE EVITAT  - Conacul Maria Theresa - Orlat

Preturi mari, cazare slaba, mancare teribil de proasta(meniu repetitiv, in fiecare zi am avut oua la micul dejun, acelasi tip de ou si foarte putina mancare).

A fost cea mai proasta experienta din ultimii ani din Romania, asta la pretul de 450 lei pe noapte, era strigator la cer. Nu intru in detalii, cautati cu atentie review-uri pe google maps si pe site-urile de profil.

#14
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Si totusi au note foarte bune si pe google si pe booking si pe tripadvisor.

#15
bini

bini

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.12.2019

 lex2010, on 23 februarie 2022 - 18:15, said:

DE EVITAT  - Conacul Maria Theresa - Orlat
Subscriu. Preturile nu reflecta calitatea mancarii. Totusi, pentru cazare merita vara, nu acum cand se intuneca devreme si e frig.

Daca ai un drum in Sibiu, Sibiul e special, nu prin sate pe langa :) Ai vizitat muzeul Astra ? Muzeul Altemberger ? Cazari de gun gust: Hotel Art sau Hotel Republique.

Palatul Brukental din Avrig ? Poti sa sari peste. Inauntru nu ai ce vizita, iar in gradini (din nou, e iarna) e o terasa unde poti bea si manca ceva vara. Chiar si vara, mai mult de 2 ore nu ai ce sa faci. Cazare in Porumbacu ? Sa faci ce ? Stii ce e frumos langa Sibiu la doar o ora de condus ? Cetatea din Alba-Iulia. Merita mai mult decat orice sat. Acolo chiar e deosebit daca nu ai fost.

#16
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Observ ca mi-a fost mutat postul anterior in care facusem review la Conacul Maria Theresa... ideea ramane si e valabila pentru toate cazarile - cititi cu atentie review-uri si uitati-va in special la cele negative, daca se repeta plangerile legate de un anumit lucru, e posibil chiar sa fie asa...

Edited by lex2010, 24 February 2022 - 19:38.


#17
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Eu am fost la Orlat , SIbiel , etc.
Este umbra foarte devreme seara.
SI nu m-au impresionat nici la cazare nici la mancare.
Nu recomand.
Imi place civilizatia , sa fiu sincer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate