Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

CASCO mașini electrice - 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postradu90, on 01 martie 2023 - 11:04, said:

fransiza 1500 euro. Deci daca o pocnesc din vina mea, mai dau 1500 euro, daca nu, nu!
1. CASCO nu are treabă cu vina. Nu contează cine a îndoit tabla, poate fi și cu autor necunoscut.
2. Franșiză înseamnă că dauna se evaluează și plătești primii 1.500 euro din devizul reparației. Dacă reparația costă 1.499 tu plătești tot, Generali nimic. Dacă devizul e de 1.600 euro, tu plătești 1.500, Generali 100.

#38
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Daca am fransiza zero si n-o pocnesc, asa cum (nu) mi s-a intamplat din 2012 incoace, platesc cei 1500 euro in plus in prima de asigurare oricum.
Iar daca sunt lovit si nu e din vina mea, sansele mari sunt s-o repar pe RCA-ul vinovatului. Corect?! Da, CASCO are treaba cu vina, intotdeauna a avut. Iar cand apelezi la CASCO simti in prima din anul urmator. Big time! Mai putin la leasing (dar nu e cazul meu).

#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 14.03.2013

View Postradu90, on 03 martie 2023 - 16:57, said:

Daca am fransiza zero si n-o pocnesc, asa cum (nu) mi s-a intamplat din 2012 incoace, platesc cei 1500 euro in plus in prima de asigurare oricum.
Iar daca sunt lovit si nu e din vina mea, sansele mari sunt s-o repar pe RCA-ul vinovatului. Corect?! Da, CASCO are treaba cu vina, intotdeauna a avut. Iar cand apelezi la CASCO simti in prima din anul urmator. Big time! Mai putin la leasing (dar nu e cazul meu).
Depinde.
Depinde unde are vinovatul rca-ul, depinde de cat de veche este masina si cum o evalueaza firma de asigurari a vinovatului, depinde de multi factori in Romania.
In teorie ai dreptate, in practica... s-ar putea sa ai surprize. Si multa bataie de cap.

#40
ViCheater

ViCheater

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.04.2005

View Postaeon, on 17 februarie 2022 - 21:49, said:


Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..

Salut, am doua dustere pe firma, una a luat foc la un drum de doar 8 km in zona Calarasi. A doua ar fi luat si ea foc daca nu simtea soferul ceva, a oprit, a dat preventiv si cu ceva spuma, extinctorul de la bord era copt desi avea 6-7 luni (si era bine de tot in termen). Separat, masina personala Seat, nu spun modelul, nou nouta, la 1800 km a luat foc pe autostrada - mentionez ca merg max 118-120 km/h banda 1, nu a sarit niciodata de 120 km/h. Seat-ul e de 8 luni in investigatie la ei, mi-au dat alta masina foarte repede, chiar mai dotata ca prima, dar ... kkt. Dusterul care a luat foc initial e si pe youtube mai nou, toata povestea incidentului, am vazut pe comunitatea fb ca sunt zeci de incidente similare, probabil din acelasi lot sau ceva root cause comun.

Stau de 2 ani sa ma gandesc daca merita un EV doar pt costul mai redus de exploatare, kona electric 64kWh era alegerea mea pana sa vad reviziile de 250 EUR si planurile de service "tunate" de importatorii romani de doi lei. Se pare ca ajung in barca Tesla doar pt ca n-am alta solutie si la 28-35k EUR net, pe PF, atinge sweet spot-ul bugetului meu. Ma doare in cot de vopseaua slaba, rosturile inegale si mizeriile cu actionat toate balariile masinii din MCU, inghit si merg mai departe.

#41
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 14.03.2013

View PostEpdm, on 17 februarie 2022 - 21:45, said:

Ce o fi in minte lor, oare? O masina electrica are riscuri mai mici decat benzinarele. In special Tesla. Idioti.
Pentru ca, in caz de accident, daca e atinsa bateria (si in afara cazului in care este un accident usor se cam atinge) aceasta trebuie schimbata, nu se repara. Si aia costa cat aproape toata masina. In plus, din cate stiu (poate s-a schimbat ceva), daca ai o problema la Tesla, nu se poate repara in Romania deci costuri mult mai mari ca la o masina ICE. De aici si costurile de asigurare ridicate.

Edited by jm2010, 12 August 2023 - 08:48.


#42
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostViCheater, on 11 august 2023 - 20:17, said:

Dusterul care a luat foc initial e si pe youtube mai nou, toata povestea incidentului, am vazut pe comunitatea fb ca sunt zeci de incidente similare, probabil din acelasi lot sau ceva root cause comun.
Eu zic ca userul poate fi de vina :-)

Zeci de masini la cateva sute de mii vandute sunt 0.000X%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate