Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

CASCO mașini electrice - 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCourage, on 17 februarie 2022 - 22:54, said:

Am CASCO Omniasig la EQC, franciza 0, emisa in oct 2021.

Rata anuala 1790 eur, valoarea asigurata 76200 eur => rata de 2.34%.
Deci nu sunt "stigmatizate" electricele din punctul asta de vedere ... ca deja imi faceam griji Posted Image Daca e si fransiza zero, pare o oferta foarte ok.

Edited by utopium, 17 February 2022 - 23:05.


#20
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostEpdm, on 17 februarie 2022 - 21:45, said:

O masina electrica are riscuri mai mici decat benzinarele.

spune-ne si noua cum ai calculat

#21
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postaeon, on 17 februarie 2022 - 21:49, said:


Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..

Povesti... vad zilnic masini electrice / autonome, inclusiv baterry pack-urile de pe ele. De la an la an sunt mai solide si mai evoluate, inclusiv dpdv al sistemului de management al racirii si al racirii propriu-zise.
Daca intr-un accident s-a lovit serios bateria, pai stai relax ca bateria aia e ultima problema a acelei masini :lol:

#22
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Problema ta mai degraba e modelul (ma rog, marca de fapt), nu ca-i EV.

La ragalia mea [electrica] am platit CASCO in jur de 2.7% din valoarea asigurata. Ofertele erau intre 2.7 si 5.6% (din valoarea asigurata).


Nu e prima data cand citesc despre oferte stupid de scumpe pentru Tesla la asigurari.

#23
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

View Postquantico2708, on 17 februarie 2022 - 23:24, said:


spune-ne si noua cum ai calculat
Exista statistici.

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostEpdm, on 18 februarie 2022 - 00:31, said:

Exista statistici.

Exact, pe baza acestora se fac ofertele de asigurare, de aici si sumele mari, nu ca nu vor, ci asa iese din statistici, ce cuprind nu doar riscul de a se intampla un accident dar si costurile medii pe dosar.

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostEpdm, on 17 februarie 2022 - 21:45, said:

Ce o fi in minte lor, oare? O masina electrica are riscuri mai mici decat benzinarele. In special Tesla. Idioti.
Riscul pe CASCO este soferul nu masina.
La electrice, problema este ca, daca o lovesti costa reparatia foarte mult. Mai ales la Tesla, sunt foarte putine locurile in care se pot repara si astfel totul costa. In plus, daca iti e lovita bateria, mai bine schimbi masina. Nu au de ce sa isi asume asemenea costuri.

Edited by jm2010, 18 February 2022 - 09:37.


#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcostini, on 17 februarie 2022 - 23:39, said:

Problema ta mai degraba e modelul (ma rog, marca de fapt), nu ca-i EV.

Exact asta este si presupunerea mea - cand au vazut ca este Tesla (unde daca ti-a zgariat unul bara o sa te puna Tesla sa schimbi si senzorii de parcare + manopera lor de "camatari" :-) asa ca i-au dat si ei un pret pe masura.

...sper ca are garaj pentru o astfel de masina ;-)

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBeastieEminem, on 17 februarie 2022 - 22:04, said:

Masa bateriilor adaugata la cea clasica da un rezultat distrugator pentru cealalta masina in eventualitatea unei coliziuni. Si iata dauna totala pe care trebuie sa o suporte asiguratorul pe langa ce o mai fi de reparat la Tesla.
Ce treabă are CASCO cu cealaltă mașină?

#28
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Presa de specialitate spune ca sunt costuri foarte mari la repararea masinilor Tesla implicate in accidente cu perspective de declarare dauna totala la accidente peste 30kmh. Probabil din aceasta cauza costurile mari de casco.

Am luat si eu in calcul asemenea masina de cand cu ieftinirea modelului Y, dar nu pare fezabil daca analizam dificultatea cu eventualele reparatii plus ca mi e greu sa o tin la incarcat in garaj, sub dormitor, cu o potentiala perspectiva de barbeque.

Edited by woe, 07 February 2023 - 13:56.


#29
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 17.06.2010
La bogati (CH) la o electrica se ofera discount Posted Image

Attached Files



#30
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Asta ar mai lipsi, dupa ce ca au luat oamenii foc pe motiv de pomana de la stat, acuma sa ne mai dea si reduceri la asigurare..
In Germania se ofera 900 de euro pentru a-ti achizitiona statie de incarcare acasa, dar, na, ei nici nu o duc prea bine cu banii, nu e si cazul nostru.

#31
Casper80

Casper80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2020

View Postrobertcb, on 07 februarie 2023 - 20:55, said:

Asta ar mai lipsi, dupa ce ca au luat oamenii foc pe motiv de pomana de la stat, acuma sa ne mai dea si reduceri la asigurare..

Se gasesc reduceri si la electrice, eu am cerut preturi la vreo 5 brokeri, toti dau cam aceleasi preturi, am primit reducere la RCA 200 de lei iar la full CASCO fara franciza "doar" 700 de euro, de la un broker nou recomandat de un prieten, si asa am renuntat la brokerul meu dupa 15 ani de colaborare. Conteaza foarte mult brokerul ce vechime are, cat este de istet si ce poate/doreste sa iti ofere.

#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009
Conteaza brokerul din parti… Brokerii au cam 10% comision; la CASCO cam 15% (parca).

Conteaza doar daca brokerul vrea sa lucreze pe gratis sau nu! :-) in rest NU exista oferte diferite la brokeri pentru acelasi client. Toti introduc datele masinii/sofer in sistem si primesc fix aceleasi oferte!

#33
Casper80

Casper80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2020

View PostXman_ghio, on 08 februarie 2023 - 18:17, said:

Conteaza brokerul din parti… Brokerii au cam 10% comision; la CASCO cam 15% (parca).

Conteaza doar daca brokerul vrea sa lucreze pe gratis sau nu! :-) in rest NU exista oferte diferite la brokeri pentru acelasi client. Toti introduc datele masinii/sofer in sistem si primesc fix aceleasi oferte!

Nu este treaba mea sa judec daca lucreaza sau nu gratis, este strict treaba si socoteala brokerului, dar sunt sigur ca nu a iesit deloc in minus la comision in urma incheierii politelor de asigurare. Cert este ca totusi conteaza brokerul, si da ai dreptate, toti introduc datele masinii si ale soferului in sistem, am primit cam aceleasi oferte, doar ca unii dintre ei au dreptul la anumite reduceri, pe care vor sa le aplice sau nu, mie mi-a spus brokerul ca are dreptul la 2 reduceri de genul acesta pe luna, la randul lui a cerut aceasta reducere la firma de asigurari si a primit ok-ul, restul nu ma intereseaza, iar 700 de euro reducere la un CASCO nu este chiar de neglijat. Fiecare crede ce doreste, esti liber sa crezi sau sa nu, probabil nici eu nu credeam daca nu vedeam pe pielea mea si pe buzunarul meu !

#34
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Cum, necum, a trecut un an de masina (noua) si CASCO. Cand se face anul trebuie reinnoite toate, rovigneta, CASCO si RCA...
Avand in vedere ca din 2012, de cand folosesc CASCO, n-am apelat niciodata la despagubiri, dar nici nu pot umbla cu Tesla fara CASCO, am ales varianta cu prima minima si fransiza maxima.
Astfel, Generali mi-a oferit varianta de prima de 658 euro/an cu fransiza 1500 euro. Deci daca o pocnesc din vina mea, mai dau 1500 euro, daca nu, nu!
Suma asigurata este de 205000 lei, masina fiind din martie 2022.

#35
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

View Postradu90, on 01 martie 2023 - 11:04, said:

658 euro/an cu fransiza 1500 euro

Asta e interesant. N-auzim de fransize d-astea decat la soferi sub 25.

#36
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Am 35 ani de permis. Dar mi-au dat de ales, fransiza 0, 1000 euro sau 1500 euro. Evident am ales fransiza maxima si prima minima, avand in vedere ca de peste 10 ani n-am apelat la CASCO...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate