Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Connect Box vechi(cel alb) nu merge la o alta adresa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Salutare. Aveti idee daca ar trebui sa mearga modemul primit de la un amic la adresa mea(tot client UPC-Vodafone si el, si eu). Pentru ca mie nu-mi merge, dar se comporta ciudat, in sensul ca am ping catre exterior, insa in rest nu-mi merge niciun browser sau alte programe ce necesita internet. Posted Image
Daca ar avea legatura cu MAC-ul nu as avea nici ping, nu? Oricum nu gasesc in setarile lui unde as putea modifica MAC-ul cu cel al routerului vechi, de exemplu.

Aveti vreo sugestie? Mersi mult!

P.S. Routerul/modemul meu(cel mai vechi, negru - orizontal), face figuri tot mai des, pica conexiunea, wifi-ul are semnal slab, etc. Nu am efectiv timp sa merg la sediu ca sa-mi dea altul. Lucrez fix suprapus cu orele cand au si ei deschis, la mine-n oras, si sambata sunt inchisi, desigur. Posted Image

Edited by sicko, 16 February 2022 - 20:38.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sun și vin ei și îl schimba când ești disponibil.
Ar trebui sa funcționeze alt modem care e în uz la alt client. Nu un mdem vechi schimbat

#3
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 dorin_2k, on 16 februarie 2022 - 20:52, said:

Sun și vin ei și îl schimba când ești disponibil.
Ar trebui sa funcționeze alt modem care e în uz la alt client. Nu un mdem vechi schimbat

E vechi schimbat, insa. Nu mai e in uz de juma' de an. Probabil de-asta. Ciudat e ca am ping. O sa incerc sa apelez la ei, chit ca nu-mi convine, e la adresa alor mei, varstnici, etc.

Mersi! :)

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă e dezactivat nu va merge in veci. Se activează strict pe seria lui și abonat. Insa daca e activ, se poate muta.

#5
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Deaia se numeste abonament de internet fix, sa fie folosit la adresa la care a fost instalat.

Daca ai inchis abonamentul, se dezactiveaza din sistem si nu mai ai ce face cu el :)

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 k0r3k7, on 17 februarie 2022 - 15:41, said:

Deaia se numeste abonament de internet fix, sa fie folosit la adresa la care a fost instalat.
Dacă e activ, îl poți folosi la orice adresa. Deci nu e "fix" pe o adresă.

#7
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Chiar și în alta localitate funcționează:)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
E vreo metoda de clonare sa pot folosi 2 ConnetBox-uri pe un singur cont? Succesiv nu simultan.
Sa clonez unul si sa il folosesc in alta locatie cand plec in vacanta/ weekend. Sa nu il tot scot si sa il car cu mine.

#9
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 dorin_2k, on 17 februarie 2022 - 16:25, said:

Dacă e activ, îl poți folosi la orice adresa. Deci nu e "fix" pe o adresă.
Il poti folosi pentru ca asa vrei tu sa-l muti :) Dar dpdv contractual ti se poate asigura buna functionare a serviciului doar la adresa de instalare din contract

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 k0r3k7, on 18 februarie 2022 - 10:22, said:

Dar dpdv contractual ti se poate asigura buna functionare a serviciului doar la adresa de instalare din contract
Stiu. Dar pot folosi 2 ConnectBox-uri diferite in 2 locatii diferite succrsiv fireste pe acelasi contract?

#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

 sicko, on 16 februarie 2022 - 20:35, said:

Salutare. Aveti idee daca ar trebui sa mearga modemul primit de la un amic la adresa mea [....] am ping catre exterior, insa in rest nu-mi merge niciun browser sau alte programe ce necesita internet.[....]
Aveti vreo sugestie? Mersi mult![...]
Nu am efectiv timp sa merg la sediu ca sa-mi dea altul. [...]

Probabil prietenul ala al tau de la care ai luat modem-ul a ramas doar cu abonament de telefonie fixa, cam asa se comporta, poti sa dai ping dar banda alocata e foarte mica, daca incerci sa deschizi o pagina de google observi cum pleaca ping-ul in timeout. (Chiar daca l-ai conectat la tine, el isi ia serviciile pentru contractul de care apartine, nu-si ia serviciile de pe contractul tau).
Si nu trebuie sa te deplasezi tu, poate veni o echipa sa-l schimbe cand e cineva acasa, stabiliti un orar, asa verifica si infrastuctura. (La schimbare sa ai grija sa fie modem-ul tau conectat).

 dorin_2k, on 17 februarie 2022 - 19:46, said:

E vreo metoda de clonare sa pot folosi 2 ConnetBox-uri pe un singur cont? Succesiv nu simultan.
Sa clonez unul si sa il folosesc in alta locatie cand plec in vacanta/ weekend. Sa nu il tot scot si sa il car cu mine.

Nu.

Edited by Znevna, 15 March 2022 - 13:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate