Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Inlocuit bateria iphone 5s

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
De unde cumpar baterie ?
De unde cumpar ustensile de deschis acest dispozitiv ?
Am nevoie sa le procur cat mai repede ca sa inlocuiesc bateria.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Iti recomand sa mergi sa iti schimbe cineva bateria.
Nu e greu, dar sunt elemente delicate, iar sculele si dexteritatea + exercitiul ajuta.

https://www.gsmnet.r...apple-iphone-5s

#3
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.10.2021

 Adm, on 14 februarie 2022 - 23:11, said:

Iti recomand sa mergi sa iti schimbe cineva bateria.
Nu e greu, dar sunt elemente delicate, iar sculele si dexteritatea + exercitiul ajuta.

https://www.gsmnet.r...apple-iphone-5s
Subscriu

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
in plus cei care se ocupa cu schimbatul bateriilor pot sa aiba surse cu baterii mai bune. Tu poti sa cumperi o baterie care nu "tine" si sa muncesti degeaba.

#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Recomand service.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Eu recomand inlocuirea modelului cu altul de generatie noua. Baterie originala nu gasesti, doar facaturi ce nu cred ca sunt ca aia originala sau sta pe rafturi ani de zile, avand deja uzura.

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 alexandersch, on 14 februarie 2022 - 23:08, said:

De unde cumpar baterie ?
De unde cumpar ustensile de deschis acest dispozitiv ?
Am nevoie sa le procur cat mai repede ca sa inlocuiesc bateria.

https://electropapa....olymer-werkzeug

Transportul (prin Posta Romana) costa vreo 5-6€.
Inlocuirea o face un service cu 50-70 lei.

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
De la schimbarea bateriei la schimbarea telefonului a fost doar un pas. iPhone.

#9
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Ce am mai luat eu de pe gsmnet au fost foarte bune, tot de astea la 40 de lei bucata. Am schimbat pana acum 3 baterii de iPhone 6s si una de 6. Toate functioneaza impecabil la 1.5 - 2 ani de la inlocuire.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
cu ciocanul se deschide din prima.n-ai ,,cheia,,?

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Nu mai bine mergi la un service ok si pentru 80 lei approx ai si bateria si montajul inclus?

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Eu mi-am schimbat si baterie si casca la Iphone. E simplu daca ai sculele respective care costa mai putin decat manopera pe care ti-o cer astia la service. Gasesti tutoriale pentru copii pe YT cate vrei ;)

#13
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
Mergi la service, primul sfat.
Dar daca vrei, totusi, ai grija cand ridici display sa nu rupi banda de la amprenta, apoi, daca desfaci mufa de la display, nu tensiona prea tare, o sa vezi ca este cam la limita spatiul.
Apropo, ai nevoie de surubelnita pentalob, speciala pt suruburile de la carcasa, apoi de stea mica, foarte mica :)
La cat vei da pe scule, iesi mai ieftin cu service-ul! :)
Sa revin, dupa ce scapi de display, scoate cu grija vechiul acumulator, care este lipit de spate cu un adeziv al dracu de încăpățânat.
NU INDOI BATERIA SI NICI NU O PERFORA!!!!
Spor!

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Problema e ca nu e foarte clar ce fel de ustensile ai nevoie. De ce? Pentru ca, in mod normal telefonul se deschide cu o scula de plastic, dar daca e vechi, e posibil sa nu vrea sa fie deschis, deci trebuie sa apelezi la scule mai "agresive".
In mod optim iti trebuie o scula de plastic, sa fii sigur ca nu zgarai metalul ala.
https://www.emag.ro/...JkaAqSREALw_wcB
Insa e posibil sa nu poti introduce scula intre ecran si metal. Mai poti incerca sa incalzesti cu feonul (nu mai mult de 60 de grade, ca-i riscant pentru ecran).
Atunci trebuie sa vii cu o scula metalica bine ascutita, dar nu taietoare. Un cutit de friptura, pe rotund, ar fi bun, daca gasesti unul cu rotundul fara zimtii aia.
Dupa ce deschizi o juma de milimetru, bagi un card de plastic si vei reusi restul fara probleme.

Te mai poti ajuta de o ventuza, dar iti trebuie 3 maini, deci cineva care sa te ajute, dar sa nu aiba 2 maini stangi.

Apoi, dupa ce ai desfacut, mufele sunt acoperite cu niste cleme metalice care se indeparteaza usor, dar se pun la loc foarte greu daca nu ai o penseta.
Deci iti trebuie o penseta ieftina, ascutita si cu cioc curbat pe care s-o strici deoarece in mod sigur varful acelei pensete nu va fi optim pentru a putea pune la loc tabla aia.
Trebuie sa indepartezi mufa de la ecran, altfel nu ai cum sa umbli in el mai departe. Odata ecranul scos complet, nu ai nevoie de scule deosebite in afara de ce ai deja.

Deci, daca esti meserias, vei reusi cu:
- o scula de plastic dur ascutita, improvizata dintr-un plastic dur, pilit (de la o racleta de exemplu)
- un card de plastic ca ala de la banca.
- o penseta ieftina arcuita si cu varf ascutit. Nu merge cu penseta de epilat sprancene deoarece e prea lata. Cu aia va trebui sa pui inapoi clema de prindere a mufei de la ecran. Fara penseta e extrem de dificil, desi e posibil.

Daca nu ai noroc sau nu vei reusi, iti va mai trebui:
- un cutit suficient de subtire, pe rotund, dar nu ascutit sa taie.
- o ventuza


Bateria. Fiind un model vechi, nu recomand bateria originala. Facaturi sunt multe, unele mai bune, altele mai rele. Eu am comandat NOHON, dupa niste reserciuri, dar nu mi-au venit. Mai sunt BASEUS despre care am auzit vorbe bune, insa nu fabrica pentru modele asa de vechi. Mai sunt si altele.
Ce mai trebuie sa stii in mod particular despre iPhone si managementul bateriei.
Bateria de iPhone e listata nominal cu o anumita capacitate, insa in realitate, bateria depaseste cu mult capacitatea nominala.
Mai precis, o baterie de 1600mAh, inscriptionata ca atare, in realitate ea tine fara probleme un 2200mAh. Asa face Apple sa-ti dea senzatia aia ca bateria e de calitate. Ea va afisa health 100% mult timp dupa instalare.
O baterie facatura nu e asa. Una proasta nici nu are capacitatea nominala. Insa majoritatea depasesc capacitatea nominala unele in mod real, insa corect e sa compari cu capacitatea reala Apple care e mult mai mare decat cea nominala.
Asta ca sa stii cum compari.
Pentru a vedea capacitatea reala a incarcarii, Apple trimite un fisier catre serverul lor, fisier care se gaseste undeva in telefon isa nu mai stiu cum se cheama, te ajuta google.
In acel fisier sunt trecute mai multe informatii, inclusiv despre capacitate, curentul maxim de incarcare, daca a scazut voltajul la frig, etc. Are un algoritm bazat pe aceste date.si aceste date sunt colectate de pe telefonul tau si trimise periodic la Apple, fara a fi sterse. Le gasesti iar unele dintre ele se pot interpreta cu ajutorul forumurilor, Apple nu furnizeaza informatii suplimentare, dar sunt baietii de pe forumurile straine care le-au disecat si inteles partial.
In ultima instanta, daca ai o sursa de tensiune de laborator, poti masura si tu capacitatea reala si compara, dar datele exista deja in acel fisier.

Despre chimia bateriei se poate spune ca, daca maresti capacitatea, atunci in general pierzi la fiabilitatea in timp. Deci, fereste-te de capacitati mari, chiar si reale. Unii useri verifica bateriilr clone si le declara mai bune decat Apple prn tot felul de masuratori, sa zicem corecte, insa ei nu verifica fiabilitatea in timp. Dupa 100 de cicluri de incarcare, sa nu te trezesti cu 80% din health (sau capacitatea maxima), ca nu e OK.


Se poate schimba bateria cu una buna, chiar mai buna ca originala, insa problema e ca nu are cine sa-ti garanteze chestia asta, ca atare poti schimba cu una aparent buna la inceput si care sa nu se comporte bine in timp, sau la temperaturi joase. Daca gasesti un nordic care sa faca o recenzie a unei baterii, e perfect. Aia au temperaturi mici pe-acolo si daca ei sunt multumiti, cel mai probabil si tu vei fi multumit. Altfel te vei trezi cu baterie aparent buna care se inchide dupa o juma de ora de ski.

 dem3ntor, on 15 februarie 2022 - 11:06, said:

Mergi la service, primul sfat.

Din experienta mea, cei de la servis pun baterii proaste. Nu extrem de proaste, dar proaste. Adica ieftine. O baterie buna costa cam cat una originala(care nu se mai gaseste sau se gaseste doar invechita)

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Exista kit de "scule" (truse) de vanzare pe toate siteurile de piese GSM, Preturile incep de la cativa lei ... si pe emag gasesti cate vrei :P

#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
@maccip  - bati campii rau tare.
Pentru Iphone 5s, ca despre el vorbim, nu iti trebuie decat: surubelnita pentalobe 0.5 , ventuza, o spatula si surubelnita philips nu stiu marimea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yJBWl4_Pg1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dem3ntor, 15 February 2022 - 15:39.


#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In prima faza si mie mi s-a parut usor sa schimb bateria la Iphone . Am renuntat sa o fac eu si bine am facut . Am fost la un service de genul ''galerie comerciala'' , baiatul de acolo m-a intrebat direct ''doriti baterie buna...100 lei...mai slaba vreo 60 lei'' . Am cerut baterie buna , am primit mai buna ca atunci cand era nou .
Simplu si ieftin , cat rezista 6S , nu il schimb !
PS - Pe youtube totul pare usor de facut...dar in realitate , nu e !

Edited by Alltrack, 15 February 2022 - 16:14.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Puferiu_, on 15 februarie 2022 - 07:08, said:

De la schimbarea bateriei la schimbarea telefonului a fost doar un pas. iPhone.
Pe cand la Androide poti folosi fara probleme un telefon din 2013 Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate