Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Digi - instalare net & tv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Recent am văzut că montează doar niste ZTE-uri albe și Huawei cu WiFi6, unde sunt abonați cu net și cablu, ambele au ieșire CATV de unde îți iese cablul pentru tv. Unde sunt abonați doar la CATV se montează un mininod.

Eu pentru Huawei cu WiFi6 plătesc 3 Ron/luna chirie, iar din ce am înțeles celălalt ONT, ZTE este oferit in custodie. Acum sa mă corecteze cineva dacă greșesc.

In zona mea de când au mutat abonații pe fibra, le-au instalat modelul asta, pentru Huawei cu WiFi6 trebuie modificat contractul.

Edited by innesat, 14 February 2022 - 23:05.


#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"pentru Huawei cu WiFi6 trebuie modificat contractul"
Am vrut eu sa modific cu ONT model nou dar pe langa contract trebuie modificata infrastructura, momentan imi intra 2 fibre optice : 1 net + 1 tv si se modifica la 1 fibra net/tv , de restul se ocupa ONT-ul

#39
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Intra un singur fir se fibra optica in apartament, conecteaza Receiverul FTTh, iar din receiverul de FO (pt tv) semnalul pleaca printr-o alta fibra optica (derivatie patchcord) catre ONT (pentru internet). De unde scoateti ca aveti 2 fibre in casa?!

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"De unde scoateti ca aveti 2 fibre in casa?!"
Vad bine sa sti dar cand ajung acasa fac o poza si o pun aici sa nu mai contrazici daca nu cunosti .
Acest lucru avad in vedere ca am chemat echipa tehnica sa schimbam, era cu ONT-ul in mana si cand au vazut infrastructura mi-au spus clar : aveti 1 fibra pentru tv si una fibra pentru internet - intradevar se vad 2 fire exact ca si cablul de veioza , dar o poza cum face mai mult decat 1000 de cuvinte va elucida misterul.

Edited by ldpe, 15 February 2022 - 09:28.


#41
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
fibra care intra in casa e armata. adica mai are un fir de otel prins de fibra optica propriu-zisa: daca te uiti la ea par 2 cabluri lipite (ca de veioza).
nu vad de ce ar bloca RDS-ul 2 porturi in spliter pt 1 client. nu zic ca nu e posibil dpdv tehnic, dar nu se implementeaza chestii d-astea.

#42
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 10.12.2018
Am fibra optica in casa de 10 ani. Un singur fir. Da, se vede ca un cablu de veioza, dar este doar un fir de fibra  si unul de metal, cel care sustine fibra pe parcursul de la stalp pana in casa. Pana anul trecut era conectata la un ONT ZTE din care pleca cablu coaxial pt televizoare si cablul de net in router personal. Anul trecut, prin Octombrie, mi s-a inlocuit ONT-ul ZTE cu un Huawei WiFi  6.  Din acest Huawei iese doar cablu coaxial catre tv, iar netul pe WiFi tot el il asigura.

#43
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Nu este unul care par doua , sunt doua lipite unul de altul care la un moment dat se desfac in doua si
unul intra in ONT
unul intra la tv

#44
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Nu mai vorbiti daca nu stiti!

In unele zone intradevar, exista fibra cu 2 fire, unul internet, celalalt TV.

Acolo unde se intampla chestia asta e obligatoriu mininod...


#45
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
mininod se pune si pe o fibra...

#46
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

 ldpe, on 15 februarie 2022 - 08:07, said:

"pentru Huawei cu WiFi6 trebuie modificat contractul"
Am vrut eu sa modific cu ONT model nou dar pe langa contract trebuie modificata infrastructura, momentan imi intra 2 fibre optice : 1 net + 1 tv si se modifica la 1 fibra net/tv , de restul se ocupa ONT-ul

In cazul tau, da, dar zona mea a fost trecută recent pe fibra, și la toți abonații intra o singura fibra in casa.

Trecerea pe rețeaua nouă s-a făcut gratuit la toți abonații, cu ONT-ul "standard". Cine a vrut "mai mult", a reînnoit contractul, cu alt echipament, pentru că se plătește chirie la cel cu WiFi6.

#47
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 10.12.2018
ONT-ul Huawei WiFi 6 se ofera gratuit la abonament net 1 Giga si cu chirie 3 lei/luna la abonamentele de 500 MB, 300 MB.

Edited by RFL, 15 February 2022 - 11:31.


#48
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Vecinii mei au Huawei dar nu acela cu wifi 6 și nu platesc chirie.E ceva mai bun din ce am vazut decat acel ZTE. Wifi 6 e pt cei care optează pt viteza de net de 500 sau 1 giga.Cât despre fibră, am de aprox 6 ani.Un singur cablu vine în casă dar într-adevăr pare că are două pt că partea exterioară are o sarma de ancorare.Eu am 2 aparate pt că acele echipamente se ofereau atunci :acel mininod în care intra fibra ce vine de afară iar din el într-adevăr mai pleacă o fibră galbena de 1-2 m către router și tot din el iasă coaxial pt televizoare.Deci 2 aparate alimentate la priză. Acum nu se mai folosește decât 1, fie el ZTE, Huawei sau altceva care are rol și de router cu wifi și pleacă din el și cablu spre televizoare. Și eu aș vrea să se strice mininodul sau routerul să vină să le schimb cu un singur aparat.

Așa fac economie la curent și la spațiu .😁😁😁Glumesc .Nu s-a vazut mare diferență de consum de 5-6 ani de când țin permanent aceste 2 aparate în priză.

Edited by Adytuny, 15 February 2022 - 11:33.


#49
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Daca firul alb atasat in imagine de intra in casa “sunt de fapt doua”, io ma fac popa budist… E fibra optica de interior, la case se aseaza cea de exterior armata cu fir otelit, cum au spus colegii mai sus.

Attached Files



#50
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
La unii intra 2, ambele sunt fibra, la altii intra 2, unu e fibra altu e otel.

Ce naiba baieti chiar asa greu??

Mie spre exemplu imi intra 2 - fibra cu otel.

#51
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

 RFL, on 15 februarie 2022 - 11:30, said:

ONT-ul Huawei WiFi 6 se ofera gratuit la abonament net 1 Giga si cu chirie 3 lei/luna la abonamentele de 500 MB, 300 MB.

Am Gigabit și pentru Huawei cu WIFI6 plătesc 3 Ron/luna chirie. Contract făcut anul trecut în august.
Attached File  IMG_20220215_125144.jpg   125.18K   26 downloads

Edited by innesat, 15 February 2022 - 12:52.


#52
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Pe zona Rural (oferta de Popular) se plateste chirie 3 lei la ONT cu Wi-Fi 6 chiar daca ai netul de 1000 Mbps.

Pe zona Urban nu se mai plateste chirie daca primesti ONT cu Wi-Fi 6 si ai netul de 1000 Mbps, daca e netul de 500 Mbps se plateste chirie 3 lei. ;)

#53
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010

 ronuquet, on 15 februarie 2022 - 12:34, said:

La unii intra 2, ambele sunt fibra, la altii intra 2, unu e fibra altu e otel.

Ce naiba baieti chiar asa greu??

Mie spre exemplu imi intra 2 - fibra cu otel.
Stai bine la numaratoare, ca si alti illuminati -voi numarati si intaritura de otel a fibrei optice hahahaha 😹😹😹
Cate sa fie oare, 1, 2, sau 9 (vedere in sectiune FO de interior, fara armatura de otel)?

Attached Files


Edited by dincadan78, 15 February 2022 - 14:39.


#54
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
interesant a evoluat subiectul :).. si e util nu neg.

Edited by Pieptoasa, 15 February 2022 - 18:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate