Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Digi - instalare net & tv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.. doresc instalarea de tv & net de la digi si cu ajutorul dvs as dori sa fiu pregatita cam de ceea ce presupune procedura si cum as putea folosi ceea ce am la usa deja. Asadar - incalzirea in apartament e pe curent (centrala electrica) iar cablul este cel care se vede.
- fosta teava de gaz (G) am folosit-o pentru a trece acest cablu mai usor catre centrala nefiind necesare gauri prin pereti etc. - a iesit f bine. Subliniez faptul ca teava vine de afara deci m-am gandit ca poate veni prin ea si digi.

As dori sa va intreb cam in ce consta procesul de instalare digi :
1. ei vin in casa cu acea fibra optica si instaleaza un router? pot folosi router-ul personal in locul celui oferit de ei? Detin un linksys wrt1900acs
2. fibra asta optica poate fi flexata sa iasa prin acea gaura din teava (pe unde intra si cablul de curent) sau o alta?
3. daca ajung si cu cablul tv prin teava de gaz (din casa) in zona aceasta de hol credeti ca ar putea face legaturile pt tv acolo? iar internet-ul wireless de la router?

Orice idee e binevenita. Miza ar fi sa nu fac prea mare zarva cu instalarea si sa profit cat mai mult de teava de gaz care e f. potrivita pentru ruta cablurilor.
Multumiri.

Attached Files



#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Nu poti folosi routerul personal.El vine cu un ONT,eu recomand sa le zici sa-ti instaleze si Tp Link(router).

La celelalte intrebari,teoretic se poate,trebuie doar sa-i rogi.Sau sa ai ceva decolteu.

Spor.

#3
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Da, poti folosi teava aia sa bage prin ea fibra. Trebuie sa-i dai inca o gaura si afara.
Poti folosi routerul tau, suni la deranjamente si le zici sa-l treaca pe al lor in mod bridge.

 Excelsior01, on 13 februarie 2022 - 18:43, said:

Nu poti folosi routerul personal.El vine cu un ONT,eu recomand sa le zici sa-ti instaleze si Tp Link(router).

La celelalte intrebari,teoretic se poate,trebuie doar sa-i rogi.Sau sa ai ceva decolteu.

Spor.

Iar dau sfaturi de-astia care le stiu pe toate...

#4
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 qwertyasdfg, on 13 februarie 2022 - 18:47, said:

Da, poti folosi teava aia sa bage prin ea fibra. Trebuie sa-i dai inca o gaura si afara.
Poti folosi routerul tau, suni la deranjamente si le zici sa-l treaca pe al lor in mod bridge.



Iar dau sfaturi de-astia care le stiu pe toate...
Gogule,la mine nu a mers cu router-ul personal,au venit cu ONT lor,pe care l-au trecut in mod bridge.

Enjoy the silence.

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Iti  pun un ONT Huawei cu Wifi 6. Daca ai device-uri cu Wifi 6 si/sau daca nu ai experienta cu retelistica e cel mai simplu sa lasi in grija lor partea acesta si sa folosesti ce-ti ofera ei.
Daca vrei sa folosesti Linksys-ul tau se poate dar ei iti pun un ONT, un model mai vechi care va fi pus in bridge si la care contectezi routerul tau, folosesti Wifi 5 oferit de Linksys si te joci cu setarile cum vrei, daca te pricepi .
Nu poti conecta Linksys-ul tau la FO ca nu ai cum si daca ai avea nu te lasa, deci ai de ales intre ONT-ul Huawei cu Wifi 6 sau alt ONT ce au pe stoc in zona ta, pus in mod bridge si Linksys-ul tau dupa. Cablu TV in varianta fericita pleca din ONT.

Edited by MD, 13 February 2022 - 19:01.


#6
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 Excelsior01, on 13 februarie 2022 - 18:50, said:

l-au trecut in mod bridge.

Intelegi ceea ce citesti? Ce am spus eu in prima mea postare?

 MD, on 13 februarie 2022 - 18:51, said:

iti pun ONT-ul un model mai vech

Poate sa aiba 100 de ani, ce conteaza? Ala nu e decat un convertor de la FO la FTP

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
1. Deci partea de intrare cu fibra in casa e realizabila prin acea teava. Router-ul lor/al meu unde va fi conectat la curent? Dupa cum bine vedeti nu e o priza prin preajma in schimb.. e cutia cu sigurante, e ok sa fie conectat acolo - se ocupa ei si de asta?
2. Vroiam sa am cat mai putine dispozitive.. daca folosesc router-ul lor in mod bridge.. router-ul linksys personal va fi conectat prin wifi la acesta presupun? Nu exista varianta sa am doar router-ul meu banuiesc. Poate asa e mai bine nefiind nevoita sa ajung si cu cablul de internet in hol.
3. Credeti ca poate iesi cu fibra prin aceeasi gaura existenta pt cablul de curent sau e prea aproape de.. perete?

Intrebari :
1. cat de lung poate fi cablul de net in casa fara a pierde performanta/semnal etc. e apartament cu 2 camere.
2. cu cablul tv trebuie sa ajung acolo sus si sa ies din teava unde va face legatura la router-ul lor?

Edited by Pieptoasa, 13 February 2022 - 19:02.


#8
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Trebuie sa tragi 2 prize din tabloul ala de sigurante: una pentru ONT-ul lor si un apentru routerul tau. Probabil ca daca ii platesti si vor, pot sa traga ei. Ar fi bine sa le tragi inainte sa vina ei, ca sa nu faca figuri.
Routerul tau poate fi conectat la al lor numai prin cablu. Din momentul in care il trec pe allor in mod bridge, nu mai are wi-fi. Nu poti sa ai numai routerul tau.
Din ce se vede in poza, gaura aia e destul de mare sa incapa si fibra langa cablul ala de curent.
Cablul de net dintre ONT si router sau intre router si echipamente poate avea si 100 m, nu e problema cu semnalul.
Da, cablul tv se conecteaza la ONT-ullor.
Poti sa mergi cu fibra oriunde in casa si pui in alta parte ONT-ul si routerul tau.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
1.ONT-ul trebuie alimentat de la priza ma indoiesc ca cei de la Digi fac pe electricenii si monteaza prize ...
2. Asa cum am scris mai sus ONT-ul este obligatoriu ca esti abonat la Digi, Orange, Vodafone (astia au modem dar ideea este aceiasi) nu te poti contecta la retea direct cu routerul tau. Conectarea intre ONT si routerul personal se face obligatoriu prin cablu de retea.  Eu zic sa ramai cu Huawei-ul cu Wifi6 ...daca-l primesti.


Edited by MD, 13 February 2022 - 19:12.


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Cablul de net nu poate pierde semnalul intr-un apartament de 2 camere. Pentru conectarea la curent din tabloul de sigurante va trebui sa apelati la un electrician (autorizat). Cablul TV trebuie sa ajunga la ONT. ONT-ul poate fi montat acolo sus sau in alta parte - pana unde vor sa traga fibra optica.

#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. trebuie totul pregatit inainte sa vina ei

- Cred ca ar fi o varianta sa achizitionez o cutie de sigurante mai mare in care sa integrez si priza pt ONT, ce spuneti? sa fie totul mai simplu. Caci altfel e munca multa sa arate si decent.
Router-ul linksys m-as gandi sa ramana in casa, si sa ajung la el cu un cablu de la acel ONT. Pentru performanta sporita. Spun asta fiindca in router-ul linksys e conectat si un NAS si o imprimanta(ma rog.. la asta se poate renunta).

Quote

Cablu TV in varianta fericita pleca din ONT.
si in cea nefericita?

fibra optica e flexibila? are invelis din acela de plastic ca orice cablu?

Toate pregatirile vor fi facute de un electrician autorizat - dar vreau sa stiu si la ce sa ma..astept.

Edited by Pieptoasa, 13 February 2022 - 19:22.


#12
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 __Dan__, on 13 februarie 2022 - 19:13, said:

pana unde vor sa traga fibra optica.

Ei nu vor nimic. O trag pana unde le zice beneficiarul.

 Pieptoasa, on 13 februarie 2022 - 19:20, said:

Da.. trebuie totul pregatit inainte sa vina ei

- Cred ca ar fi o varianta sa achizitionez o cutie de sigurante mai mare in care sa integrez si priza pt ONT, ce spuneti? sa fie totul mai simplu. Caci altfel e munca multa sa arate si decent.
Router-ul linksys m-as gandi sa ramana in casa, si sa ajung la el cu un cablu de la acel ONT. Pentru performanta sporita. Spun asta fiindca in router-ul linksys e conectat si un NAS si o imprimanta(ma rog.. la asta se poate renunta).


si in cea nefericita?

fibra optica e flexibila? are invelis din acela de plastic ca orice cablu?

Toate pregatirile vor fi facute de un electrician autorizat - dar vreau sa stiu si la ce sa ma..astept.

Poti sa pui cutie de sigurante mai mare sau poti sa pui o cutie de conexiuni separata, in care sa bagi si priza si ONT-ul, ca sa nu se mai vada nimic.
In varianta "nefericita", cablul TV poate sa vina separat de pe casa scarii.
Fibra e flexibila dar nu o poti indoi la unghi drept, curbura trebuie sa aiba o raza de cativa cm.

#13
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012

 Pieptoasa, on 13 februarie 2022 - 19:20, said:

si in cea nefericita?
Inseamna inca o "cutie" in plus pe langa ONT (modelul vechi) care sa transforme si sa emita semnal TV, dar cred ca s-au mai modernizat intre timp si cel mai simplu si ideal ar fi sa-ti vina direct cu acel Huawei cu Wifi6, exact cum spune colegul mai sus.

Edited by DGecko, 13 February 2022 - 19:37.


#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
In principiu am inteles la ce sa ma astept.. apreciez suportul dvs. Orice idee de simplificare a procedurii e binevenita. :)

#15
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Simplificarea e sa tragi fibra pana sub biroul unde ai imprimanta si faci acolo tot ce vrei. Poate te poti folosi de plinta ca sa maschezi fibra pana la locul respectiv.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
E cale lunga pana la birou - trebuie sa traverseze intreaga casa si nu prea.. cred ca ar merita efortul cu atata wifi.
M-am gandit la 2 variante  :
1. router linksys langa acel ONT si de acolo totul wifi catre pc/tv
2. router linksys in casa si pana la ONT prin cablu de internet.

iar cablul tv este disponibil in zona tevii deja.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Fibra optica e subtire, mai usor de "pozat" pe pereti.
In poza pare ca e usa de intrare, eu cred ca ar trebui dusa fibra si instalat ONT-ul intr-o pozitie cat mai centrala a apartamentului, de unde sa poti ramifica usor cablul TV si semnalul WIFI sa fie cat mai echilibrat. Undeva unde sa ai si o priza.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. e usa de la intrare - apartamentul nu e mare de aceea as vrea sa fie cam totul la usa ; fara sa fac mare deranj prin casa cu cabluri etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate