Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TVR Cultural HD (emite din data de 1 decembrie 2022).

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#55
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 28.04.2014
TVR Cultural a primit licență. Pe cablu și satelit va fi HD, iar pe terestru va fi SD. Dacă am înțeles corect din emisia CNA, emisia va începe prin Noiembrie-Decembrie. Am atașat și noile sigle din serverele TVR. Cea alba va fi folosită la cel mai probabil doar la promo-uri și id-uri.

Attached Files


Edited by Vasiloiu99, 06 September 2022 - 15:46.


#56
_Gaby_

_Gaby_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 15.11.2021
Oare se va schimba sigla la TVR 3 sau vor rămâne ambele cu sigla verde?

Edited by _Gaby_, 06 September 2022 - 16:37.


#57
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 28.04.2014
Nu se știe încă de TVR 3. S-ar putea să se revină la R-ul din această siglă. Adică înainte de 3 noiembrie 2019, deși nu cred. Acum TVR 3 are R-ul lui TVR Cultural.

Attached Files



#58
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,837
  • Înscris: 06.11.2018

TVR Cultural va emite din nou după 10 ani de întrerupere


[ https://i0.1616.ro/media/2/2701/33658/20851334/1/tvr-cultural-1.jpg?width=860 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Consiliul Naţional al Audiovizualului a aprobat marţi, în unanimitate, acordarea licenţei pentru difuzarea pe satelit şi în sistem digital terestru a postului de televiziune TVR Cultural.

TVR Cultural îşi propune să devină o platformă pentru promovarea valorilor culturale şi spirituale fundamentale, precum şi a creatorilor români. Dinamica şi realităţile mediului culturale vor face din acest canal al TVR purtătorul de mesaj al oamenilor de cultură şi al artiştilor autohtoni, dar şi al instituţiilor de specialitate din România.

Totodată, TVR Cultural va prezenta publicului din România informaţii la zi şi mari evenimente culturale europene şi internaţionale.

„TVR va face mai mult pentru cultura românească, vom îmbina respectul pentru creaţiile clasice, de patrimoniu, cu deschiderea spre proiectele moderne, actuale, vom oferi spaţiu de expresie pentru un dialog viu, profund între oamenii de cultură şi artiştii din generaţii diverse”, a declarat Dan-Cristian Turturică, PDG al SRTv.

Emisia postului TVR Cultural va fi reluată până la finalul acestui an.

TVR Cultural a fost lansat în anul 2002, fiind şi la acel moment singurul post TV din România cu profil exclusiv cultural. Emisia canalului a fost suspendată pe 15 septembrie 2012.

Reînfiinţarea canalelor TVR Info şi TVR Cultural a fost aprobată de Consiliul de Administraţie al SRTv, în şedinţa din 9 februarie 2022.

Sursa: https://www.news.ro/...022091820851334

#59
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
De unde e luata oare poza din articol? In ea, sigla e mov…

#60
adryan_m87

adryan_m87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2008

View Postnovo_, on 06 septembrie 2022 - 17:37, said:

De unde e luata oare poza din articol? In ea, sigla e mov…
e luata din comunicatul TVR: http://www.tvr.ro/tv...37414.html#view

#61
andy300

andy300

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.11.2016
Cel mai probabil sigla TVR Cultural va fi cea din articolul publicat pe site-ul televiziunii publice, iar TVR 3 va ramane cu sigla verde.

#62
WaxValentin89

WaxValentin89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 14.08.2019
Eu le-as fii facut pe toate albe. Ar arata mai bine dupa parerea mea.

#63
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Si se va lansa si TVR Sport. La sfarsitul discutiei despre Cultural, reprezentantul TVR a zis "ne vedem pentru TVR Sport". :)

#64
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postandy300, on 06 septembrie 2022 - 18:59, said:

Cel mai probabil sigla TVR Cultural va fi cea din articolul publicat pe site-ul televiziunii publice, iar TVR 3 va ramane cu sigla verde.

De ce le inverseaza aiurea?

#65
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 28.04.2014
Cam așa ar arăta sigla TVR Cultural pe ecran dacă ar rămâne pe mov ca în comunicatul TVR. (culoarea este schimbată de mine după culorile siglei TVR 3 din 2011; sigle originale din serverele TVR)

Totuși, acest mov mi se pare că nu se potrivește la TVR Cultural. Parcă tot TVR 3 îi stă cel mai bine cu mov sau cu verdele dinainte de 3 noiembrie 2019.

View Postmiki07, on 06 septembrie 2022 - 20:31, said:

De ce le inverseaza aiurea?
Oare de ce? De vizionari ce este departamentul de creație. Te mai miri când ei au 3 sau 4 variante de sigle în id-uri și promo-uri...

Attached Files


Edited by Vasiloiu99, 06 September 2022 - 21:21.


#66
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
E posibil ca tvr cultural să transmită cam ce vedem pe TVR 3 in materie de cultura (cu excepția producțiilor regionale). Vor fi pe ambele canale piese de teatru, muzică clasică, concerte, emisiuni culturale. Eu as transforma tvr cultural într-un fel de Mezzo, as înființa TVR Regional (cu studiourile locale actuale+ TVR Dobrogea) iar TVR 3 l-aș transforma în altceva (canal de divertisment și documentare).

#67
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 19.01.2015
La Greci am vazut ca TVR 3-ul lor adica ERT 3 difuzeaza emisiuni de divertisment si documentare, asta ca sa nu mai zic ca are audienta mult mai mare decat TVR 3 la noi.

PS: Chiar si emisiuni de calatorie am vazut pe ERT 3.

#68
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
E bine ca se intorc inapoi la TVR Cultural. :)

#69
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Da, asa ziceam si eu, e bine. Si parca era mai bine cu sigla verde, nu? Tu ce zici?

#70
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
Tvr1=canal generalist. Tvr2=Filme artistice, seriale,știri scurte sport (ce nu mai încape pe Tvr1). Tvr3=divertisment și documentare. Tvr Cultural=concerte de muzică clasică, jazz, operă, balet, folk, teatru, arhiva tvr, emisiuni și evenimente culturale. Tvr Regional=productii ale studiourilor locale. Tvr Info=știri și evenimente politice. Cam așa ar trebui să arate canale tvr.

#71
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019

View Postinnesat, on 07 septembrie 2022 - 19:43, said:

Da, asa ziceam si eu, e bine. Si parca era mai bine cu sigla verde, nu? Tu ce zici?
Daca tot esti moderator, de ce nu-i dai o pauza, la cat spam face pe toata aria de TV? Zic si eu... :)

#72
bogdan_marian1996

bogdan_marian1996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.06.2017

View Postdenisbirda1, on 07 septembrie 2022 - 19:42, said:

E bine ca se intorc inapoi la TVR Cultural. Posted Image
Dacă grila de programe va fi de o calitate slabă, atunci este degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate