Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Întrebare despre mânere pentru flotări

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Mi-am cumpărat un set de mânere pentru flotări, după ce am văzut că le recomandă meseriașii ce fac antrenamente tip calisthenics, într-adevăr chiar sunt mai ok decât flotările normale, nu-ți mai forțează atât de mult încheieturile și poți face exercițiile mai intens, te poți lăsa mai jos, simt că lucrează mai bine și pieptul și brațele... întrebarea mea este, eu am luat modelul din atașament, există mai multe tipuri de astfel de mânere pe piață, eu am ales pe cele puțin înclinate, nu drepte. Care e rațiunea la acest model, care ar fi avantajele (dacă există) ale modelului ales de mine? Și cum se fac corect exercițiile, eu le fac cu partea mai joasă în spate și e ok, mi se pare logic așa. Dacă aveți sfaturi sau sugestii vă mulțumesc.

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Partea mai joasa trebuie sa vina spre cotul tau.
In felul asta tensiunea e preluata de partea de jos a pieptului mai mult si e mai comod.
Si eu am asemanatoare cu ale tale dar nu le mai folosesc de cativa ani.
Pur si simplu am control mai bun cu palma pe podea si efortul depus e mai mare, deci ma pot astepta la rezultate mai bune.

#3
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Eu am asa ceva, doar ca de la jumbo, si am dat 15 lei pe ele: https://www.emag.ro/...-hoCvokQAvD_BwE

Eu le vad chiar foarte folositoare. De ce? Pai imi protejez incheietura. De multe ori ma doare incheietura si nu pectoralii. Cand lucrez cu bara, la sala, incerc sa tin incheietura in linie cu antebratul si sa tin bara cu podul palmei. Altfel, in timp, m-as plange.

Referitor la intrebarea ta: da, partea mai joasa spre tine. Priza si pozitionarea le iei in functie de ce vrei sa lucrezi mai mult si in functie de eventuale dureri de umeri. Daca o iei mai lata, intra predominant pieptul si putin umerii. Daca priza e apropiata, intra prea mult tricepsul. Eu prefer sa lucrez tricepsul facand alte exercitii, nu impins cu priza apropiata, si am rezultate.

Eu fac flotari si cu picioarele pe pat si incerc sa imit banca inclinata. In felul asta pieptul preia mai multa greutate, fiind mai jos decat picioarele.

Daca faci flotarile foarte corect (nu doar incet), sigur vei avea rezultate.

Edited by DrLexic, 09 February 2022 - 22:06.


#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Cele din jumbo par mai stabile.
Nu stiu pretul dar am vazut de sarbatori in Jumbo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate