Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Oamenii care revin in Romania - "sunt patriot" and stuff

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 08.01.2021
Eu prin bula mea am vazut deja o categorie de expati care se intorc sau planuiesc sa se intoarca din motive "nobile". Nu stiu daca e patriotism sau plictiseala, insa la urma urmei conteaza efectul, nu cauza. Probabil ca e putin din amandoua.

Categoria asta la care ma refer sunt cei plecat de +20 ani, trecuti de 45-50, care au invartit rotita la multinationala, au castigat ceva bani, au avut o pozitie de hurr durr manager herp derp, au fost in Bali, si-au luat benveul care baga 250 pe autobahn, si-au cam satisfacut nevoile materiale si visele umede,  si-au terminat de platit ratele, copiii le-au crescut si si-au luat zborul din cuib, iar ei si-au dat seama ca nu mai sunt motivati de bani, care nu le mai acopera nevoile si visele ci au devenit doar o cifra fara prea mare impact asupra fericirii si a bucuriei de a te trezi dimineata.
Si ar renunta la o parte dintre ei ca sa faca o chestie care sa aiba SENS, sa aiba satisfactii tangibile si imediate, nu ca la corporatie unde erau o rotita dintr-un angrenaj si aflau despre cat de importanta e munca lor dintr-un raport.

Unii dintre astia se gandesc la voluntariat, unii la antreprenoriat, unii la politica, etc. Sa faca ceva care sa le aduca o satisfactie directa, sa construiasca ceva cu propriile maini, genul asta de fantezii.  Eu zic ca Romania ar putea avea de profitat de pe urma lor, indiferent daca asta se incadreaza sau nu la patriotism.

Edited by KiloW, 08 February 2022 - 11:18.


#38
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007

View Postadisz, on 08 februarie 2022 - 09:36, said:



Hai ma lasi?
Povesti nemuritoare,volumul 2022.
Cine crede in ascensiunea si proliferarea AUR nu-i patriot,e cretin de-a binelea.
   poate la tine pe strada e altfel, dar in viata reala, oamenii ,,simpli" si modesti, sunt satui de ,, democratia" si politicienii din ultimii ani. Si din razbunare  vor vota cu ,,altii". Simplu!

#39
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postsergiuop, on 08 februarie 2022 - 08:30, said:

Ce fel de oameni cunosti si tu ..........Posted Image

Pui gresit problema. Nu a zis ca astia sunt toti, ci astia sunt cei care s-au intors. Se trac interesante invataminte de aici.

#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postkopac, on 08 februarie 2022 - 09:10, said:

astia nu au nicio scuza, sunt doar oportunisti de cea mai joasa speta. mai trist este ca unii mai si voteaza la 4 ani, in speranta ca vor carmi cursul tarii intr-un fel sau altul - vezi, werner, the baby broker(l-am votat si eu, dar din alte motive).
Daca au cetatenie, e dreptul lor sa voteze.

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2022 - 09:53, said:

Coleg de facultate emigrat cu familia in Canada, el integrat acolo, ea ramasa casnica din motive medicale. El nu vrea inapoi, sotia abia asteapta sa revina, idealul ei este sa iasa in fata blocului si sa sparga seminte cu vecinele la o barfa... Motiv pentru care sotia a dorit foarte mult sa aiba A3 pe tv, Mircea Badea fiind preferatul.
Hm, nu prea se mai practica discutiile in fata blocului, din motive de pandemie sau de... televizor, nu stiu.

Quote

O sa fii surprins de ce nisa de votanti or sa aiba astia... Si nu ma refer la cei care au cam votat si pana acum, alegand raul cel mai mic, ci la cei care nu si-au deplasat fundul la votare, dar acum se regasesc atat in lozincile antisistem, dar mai ales in radicalismul limbajului, desi nu vin cu propuneri alternative. Ceva de genul plecati toti acasa, ca venim noi.
Da, vor avea o nisa, atata tot. AUR nu va ajunge departe la alegeri, se va plafona. Eu asa cred.

View Postandreic, on 08 februarie 2022 - 10:12, said:

Eu cred ca au esuat de fapt acolo si perspectiva de a ramane fara bani acolo e mai nasoala decat in Romania.

Cine o duce bine acolo isi trage si prietenii si familia, in niciun caz nu se intoarce.
In cazul asta e chiar bine pentru ei sa se intoarca. Nu are rost sa insiste in esec.

Oamenii sunt de multe feluri. Unii nu se adapteaza printre straini, altii nu se adapteaza printre ai lor. E ceva normal. E un motiv pentru care majoritatea oamenilor nu emigreaza toata ziua... Noi romanii emigram mult in raport cu alte popoare. Cel putin 10% din tara a emigrat sau emigreaza periodic.

#41
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsergiuop, on 08 februarie 2022 - 08:30, said:

Ce fel de oameni cunosti si tu ..........Posted Image

baetzii mei de la scara, cum.. toti s-au realizata afara. numai ciorditorii, springarii, spargatorii de magazine.
de la cine crezi ca cumpar eu laptopuri si parfumuri de lux pe bani de seminte?

#42
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Multi sunt patrioti fara viziune, se intorc cu caramizi de bani si isi fac case prin sate uitate de lume, de unde au plecat ei... fara vreo oportunitate pentru copiii lor acolo.

Edited by horhescu, 08 February 2022 - 12:49.


#43
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2022 - 10:26, said:


Sincer, am mai multe probleme de adaptare acum in Romania decat am avut in 97 in Canada

Deh  varsta ,   old dog - new tricks    :)

#44
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am la pravalie destui oameni veniti "da pa Anglea sau Suedia".
Oameni care au plecat de peste 10 ani pentru munci modeste pe care le-au prestat fara a-si depasi conditia. Si cand au murit parintii sau bunicii din tara, au devenit proprietari pe un apartament, casa, teren chestii de astea. Si-au facut socotelile mai bine mai rau dar li s-a parut ca cel putin temporar e ok nivelul din Bucuresti comparativ pe unde stateau ei.

Edited by Kokoshmare, 08 February 2022 - 12:55.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjakota, on 08 februarie 2022 - 12:49, said:


Deh  varsta ,   old dog - new tricks Posted Image

:lol:
dreaku carnea aia pe tine

#46
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Oamenii se intorc de afara din varii motive. Neadaptare, au pus deoparte suficient cat sa faca niste chestii aici, au falimentat, nu mai gasesc job, etc. Dar "patriot" cred ca este ultimul pe lista. Daca erai patriot, nu plecai, in primul rand. Stateai aici cu noi, iti rupeai curu si mintea, incercand sa faci ceva bun pentru tara ta, in tara ta.

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2022 - 09:53, said:

O sa fii surprins de ce nisa de votanti or sa aiba astia... Si nu ma refer la cei care au cam votat si pana acum, alegand raul cel mai mic, ci la cei care nu si-au deplasat fundul la votare, dar acum se regasesc atat in lozincile antisistem, dar mai ales in radicalismul limbajului, desi nu vin cu propuneri alternative. Ceva de genul plecati toti acasa, ca venim noi.

N-am de ce sa fiu surprins.N-am fost surprins nici de PRM,darminte sa fiu surprins de AUR.Si nu uita ca PRM a avut in frunte un dobitoc doct cu acces in toate zonele gri a societatii romanesti.
Chiar daca serviciile au inventat aceasta adunatura de acum,este departe de predecesorii lor.Iar nisa ai nu se poate ridica la mai mult de 16 hai 20%,procent care poate parea ingrijorator de mult,dar care poate fi facut inofensiv rapid.Cantecul de lebada se apropie si pentru AUR,

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlaffin, on 08 februarie 2022 - 08:24, said:

toti pe care i-am intalnit eu mi-au zis ca 's-a stricat treaba', 'nu mai e de furat cum era odata'...
probabil ca asta e calitatea celor din cercul dv., mie nu mi-a spus nimeni asta! de fapt cam toti cei plecati din tara sint inca in tarile in care au plecat, un singur cunoscut, deja aproape de 60 de ani a lasat casa familiei fiului si s-a intors in RO!

View Postspooky51, on 08 februarie 2022 - 08:41, said:

Oamenii se intorc pentru ca majoritatea pleaca pe munca necalificata si acolo stau ca in ghetouri de saraci. Ajunsi acasa cu banii stransi sunt priviti ca oameni cu bani si au si ei momentul de sarbatori cand isi sparg economiile stranse cu greu ca sa-i vada vecinii si rudele cat sunt de "realizati". Cei care prind un job mai bun isi ingroapa banii intr-o casa  costisitoare sau masina scumpa. Indiferent insa, acolo unde muncesc sunt simplii oameni, ajunsi acasa devin "vedete" pentru o saptamana.

Inginerii, medicii, emigrati de multa vreme sau care pleaca acum, nu se mai intorc nici sa-i aduci fortat cu SRI-ul Posted Image .
...si desigur, strugurii sint acri!

View PostBursul, on 08 februarie 2022 - 09:11, said:

Daca unu e patriot, trebuie sa fim toti patrioti? Daca eu zic ca ma chis cu bolta pe Romania, o sa deschideti topic: Toti cei plecati afara se chisa cu bolta pe Romania? Posted Image Posted Image Posted Image

E al 98764,35 topic in care se vorbeste despre motivele plecarii/intoarcerii din tara si se generalizeaza la greu.
Misto este ca multi dintre cei care dau sentinte, n-au iesit niciodata din satul natal!

#49
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postleusteanul, on 08 februarie 2022 - 10:31, said:

Din punctul meu de vedere, ca om de 40 de ani si cu doi copii mici, Romania e iremediabil esuata.
Da, inca traiesc pe aici, insa as pleca cat ai zice peste pentru copii, care merita mult mai mult de atat.

Eronat - ai 2 copii strânge bani pentru ei să le cumperi case la Paris sau Londra.

Ai timp vreo 20 de ani de acum să strângi măcar 1 milion de euro.

Tu poți să stai în România la 60 de ani după aia și într-o garsonieră de 18 mp că oricum te îndrepți spre cimitir de la vârsta aia.

Tu ești generația de sacrificiu pentru copii tăi.

Edited by emeral, 08 February 2022 - 17:32.


#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2022 - 09:53, said:

Coleg de facultate emigrat cu familia in Canada, el integrat acolo, ea ramasa casnica din motive medicale. El nu vrea inapoi, sotia abia asteapta sa revina, idealul ei este sa iasa in fata blocului si sa sparga seminte cu vecinele la o barfa... Motiv pentru care sotia a dorit foarte mult sa aiba A3 pe tv, Mircea Badea fiind preferatul.


O sa fii surprins de ce nisa de votanti or sa aiba astia... Si nu ma refer la cei care au cam votat si pana acum, alegand raul cel mai mic, ci la cei care nu si-au deplasat fundul la votare, dar acum se regasesc atat in lozincile antisistem, dar mai ales in radicalismul limbajului, desi nu vin cu propuneri alternative. Ceva de genul plecati toti acasa, ca venim noi.
de fapt, pierd votanti cu fiecare zi care trece, degeaba incercati sa insinuati contrariul! se fac de ris peste tot pe unde pot, nu rateaza nici o ocazie!

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2022 - 10:26, said:

Eu, dupa 23 de ani, consideri ca am probleme de adaptare?
Atunci? O fi ceva rau cu fraza ta?

Sincer, am mai multe probleme de adaptare acum in Romania decat am avut in 97 in Canada
Altfel, ramaneai acolo! doar nu te astepti sa credem ca te rodea dorul de soacra si in citeva luni ai lasat america pentru a face taxi in RO!

View Postkopac, on 08 februarie 2022 - 10:36, said:

sunt curios cat ai trait in occident la firul ierbii si cat ai inteles din viata lor. eu am stat inainte de pandemie vreo 3 luni in occident, dar veneam in fiecare weekend acasa. stii care era singurul lucru care efectiv imi placea: tabela aia din aeroport unde se anuntau avioanele de bucuresti - restul praf in ochi, singuratate, frig, vant, lene, prosteala cat cuprinde. Reciti niste mantre vechi care sunt niste lozinci deformate alte trecutului - distanta dintre Romania si occident se micsoreaza in fiecare zi, nimic care se mareste. Esti in stare sa faci bani, exista si aici scoli private destul de bune, iar in occident in scolile publice invata si exista alte chestii pe care nu le sesizezi acum: popoare, sa zicem, barbare.
da, daca nu cunosti limba tarii respective e dificil sa te adaptezi! dar nu imposibil!

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2022 - 10:41, said:


Ei uite, venind din America de Nord, cel mai sila imi era de terminalele de unde se imbarcau romanii spre Bucuresti (Munchen, Vienna, Roma, Frankfurt, Paris, Amsterdam)
Cine a fost stie despre ce vorbesc.
Va las pe voi sa ghiciti!
Draga, daca sint cadavre de transportat, se imbarca separat! deci nu este nici un motiv ca sa fie liniste ca la priveghi in sala de imbarcare! chiar ma bucur cind vad copii de 4-5...10 ani care alearga, tipa si se joaca prin aeroport sau avion! ma bucur pentru ei si pentru faptul ca zborul cu avionul a devenit ceva banal pentru ei!

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 08 februarie 2022 - 17:38, said:

Draga, daca sint cadavre de transportat, se imbarca separat! deci nu este nici un motiv ca sa fie liniste ca la priveghi in sala de imbarcare! chiar ma bucur cind vad copii de 4-5...10 ani care alearga, tipa si se joaca prin aeroport sau avion! ma bucur pentru ei si pentru faptul ca zborul cu avionul a devenit ceva banal pentru ei!

Nu de copii ma plang eu, ci de cei care umbla cu membrul genital in gura mare.
Se vede ca nu prea esti umblat

View Posttytysor, on 08 februarie 2022 - 17:38, said:

Altfel, ramaneai acolo! doar nu te astepti sa credem ca te rodea dorul de soacra si in citeva luni ai lasat america pentru a face taxi in RO!

Tocmai e clar ca si cristalul ca m-am prins ca nu sunt adaptat dupa 23 de ani, Posted Image

Edited by Tsunnnami, 08 February 2022 - 17:42.


#52
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2022 - 10:41, said:

Ei uite, venind din America de Nord, cel mai sila imi era de terminalele de unde se imbarcau romanii spre Bucuresti (Munchen, Vienna, Roma, Frankfurt, Paris, Amsterdam)
Cine a fost stie despre ce vorbesc.
Va las pe voi sa ghiciti!

O, da, diferenta am simtit-o in Amsterdam Schiphol - impingeri, strigate, rasete si alte manifestari asemenea...

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2022 - 19:29, said:

O, da, diferenta am simtit-o in Amsterdam Schiphol - impingeri, strigate, rasete si alte manifestari asemenea...

Nu asta ma deranjeaza, ci cand aud, "bah bagami-as p..."

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2022 - 10:18, said:


Cred ca incet incet o sa dispara dilema asta.
Si asta pentru ca lumea a devenit atat de libera incat nu mai e o bariera faptul ca pleci sau te intorci.
E foarte foarte simplu, asa cum unu din Alexandria vine in Bucuresti...
Mai e mult pana departe... Vezi restrictiile de pe piata muncii ce au existat pentru cetatenii romani pana spre 2014, parca, chiar pentru tari din Europa. Vezi chestia cu UK-ul. Si multe, multe altele. Lumea nu e chiar libera... ca n-ar mai sta nimeni in Nigeria, Bangladesh sa munceasca pe 50 de dolari pe luna...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate