Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Oamenii care revin in Romania - "sunt patriot" and stuff

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Am intalnit cu totii - cred eu - cu totii oameni care revin in Romania, din toate categoriile. Printre cele mai discutabile motive sunt cele de tipul:

Quote

Sunt patriot. Nu aș fi suportat ca ai mei copii să nu știe să vorbească limba română. M-aș fi întristat foarte tare. Ăsta a fost principalul motiv, [...]

Ca aici: https://www.viata-me...esavarsit-25170 (de unde am preluat si citatul de mai sus)

Ii credeti? Chiar sunt patrioti? Ati stat sa descoaseti putin asemenea oameni? Au si alte motive pentru care revin? Exemplele unor cunoscuti sunt binevenite. Cum s-au adaptat?

Edited by aaaa4567, 08 February 2022 - 03:23.


#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postaaaa4567, on 08 februarie 2022 - 03:23, said:

Ii credeti? Chiar sunt patrioti?

De unde...!Daca nimerea o tara mai acatarii(Elvetia,Austria..etc) uita sa mai fie "patriot"..Asa Italia nu este departe de Romania...Italienii sunt oameni de nota zece..Din pacate,nu mai sunt doar italieni acolo...
Tot respectul pentru el si pentru meseria dumnealui!

#3
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postaaaa4567, on 08 februarie 2022 - 03:23, said:

Ii credeti? Chiar sunt patrioti? Ati stat sa descoaseti putin asemenea oameni? Au si alte motive pentru care revin? Exemplele unor cunoscuti sunt binevenite. Cum s-au adaptat?

Nu sunt patrioți deloc.

Am eu exemplu în familie.

Cineva a stat 10 ani într-o capitală foarte scumpă și s-a întors în România dar a cumpărat casă în altă capitală tot foarte scumpă pentru copilul ei.

Edited by emeral, 08 February 2022 - 05:49.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata, am si eu un exemplu in familie.
Familie; el-35 ani, ea-34, copil 4 ani, oameni in putere, fara probleme de sanatate. Ambii cu salariu bun la stat, el lua lunar dublu fata de mine. Au plecat in Canada acum 15 ani(concediu fara plata, locul de munca "pus la conservat", nu era din sfera politicului precum d-na Ciuhulescu). Dupa un an s-au intors.
Motivul oficial: clima aspra.
Ce banuim noi: i s-a cerut sa munceasca cu adevarat. Ceea ce multi dintre noi romanii, ori nu stim, ori am uitat.

Edited by altuser09, 08 February 2022 - 06:13.


#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu daca e vorba de patriotism, in adevaratul sens al cuvantului.

Cred ca e mai degraba un "patriotism" bazat pe dorul de acasa + ceva conjunctura favorabila.
E clar ca nu e usor sa lucrezi intre straini, sa te exprimi intr-o limba care nu este nativa , sa te adaptezi la o cultura diferita.

Un alt aspect, valabil in cazul unora - senzatia ca "acasa" esti liber, nu trebuie sa mai respecti niste constrangeri. Asa vedem oameni care in strainatate sunt (par) foarte ok, se intorc aici si se adapteaza instant la unele obiceiuri negative - de exemplu, nu mai respecta reguli de circulatie, sau arunca gunoaie pe jos....etc, desi cat au fost in afara n-au facut asta.

Plecatul din tara nu mai este foarte avantajos. Pentru un bun meserias - in afara poti obtine un salariu dublu fata de Romania. Asta in conditiile in care costurile din afara iti mananca jumatate din castig.
Adica iesi mai castigat sa ramai(sau sa te intorci) in tara, unde vorbesti limba nativa, ai prieteni/rude, un cost de trai mai redus....etc

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
daca erau patrioti nu plecau de prima data, mici oportunisti. au inteles ca nu exista caini cu covrigi in coada pe acolo, caini ar fi cativa, dar covrigi, sub nicio forma.

#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
eu stiu oamenei, patrioti, care se pregatesc sa emigreze, pe fondul cresterii puterii extremiste(aur)!  ;)

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
omul e un animal oportunist. se muta unde conditiile vietii sunt mai bune.  motivele plecarii sunt clare, motivele reintoarcerii pot fi multiple si se descopera usor daca il lasi sa iti povesteasca cum a fost pe acolo, ca nu dureaza mai mult de 20 min sa inceapa cu partile care sunt naspa.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
toti pe care i-am intalnit eu mi-au zis ca 's-a stricat treaba', 'nu mai e de furat cum era odata'...

Edited by laffin, 08 February 2022 - 08:24.


#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View Postlaffin, on 08 februarie 2022 - 08:24, said:

toti pe care i-am intalnit eu mi-au zis ca 's-a stricat treaba', 'nu mai e de furat cum era odata'...
Ce fel de oameni cunosti si tu ..........Posted Image

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Patriotismul n-are nicio legătură cu plecatul sau intorsul. Poți să fii patriot și sa pleci sau să te întorci și sa fii o l.aba trista.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Oamenii se intorc pentru ca majoritatea pleaca pe munca necalificata si acolo stau ca in ghetouri de saraci. Ajunsi acasa cu banii stransi sunt priviti ca oameni cu bani si au si ei momentul de sarbatori cand isi sparg economiile stranse cu greu ca sa-i vada vecinii si rudele cat sunt de "realizati". Cei care prind un job mai bun isi ingroapa banii intr-o casa  costisitoare sau masina scumpa. Indiferent insa, acolo unde muncesc sunt simplii oameni, ajunsi acasa devin "vedete" pentru o saptamana.

Inginerii, medicii, emigrati de multa vreme sau care pleaca acum, nu se mai intorc nici sa-i aduci fortat cu SRI-ul :D .

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 08 februarie 2022 - 03:23, said:

Ii credeti? Chiar sunt patrioti? Ati stat sa descoaseti putin asemenea oameni? Au si alte motive pentru care revin? Exemplele unor cunoscuti sunt binevenite. Cum s-au adaptat?

Nu cred.
Patriotii nu se gandesc nici o clipa sa emigreze

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
am cunoscut acum niște ani un domn care se ocupa cu renovări. fusese șef de șantier în România, plecase cu soția în Italia, tot șef de șantier, avea doi copii născuți acolo și s-a întors după 15 ani pentru că copiii erau hărțuiți constant la școală de colegi, că aveau pielea cam închisă. se întorseseră, omul se angajase iar șef de șantier, după câteva ciocniri cu dezvoltatorii români, care voiau repede și prost, și lua lucrări pe cont propriu.

un amic medic din UK a fost șocat să îl înjure pe stradă unul care fusese la el la cabinet, că brexit și plecați acasă.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
am avut prieten din copilărie care după facultate s-a dus singur în israel.după vreo 2-3 ani de tras mâțu de coadă p-acolo într-o vizită acasă m-a întrebat vădit rușinat ce-am crede noi  sau ceilalți prieteni dacă el s-ar întoarce acasă?dacă atunci îi spuneam că toți o să-și bată joc de el devenea un ratat într-o țară care nu i s-a potrivit.așa i-am zis pur și simplu să vină acasă că dacă nu-i place acolo nu are nimeni nicio treabă cu el.nu ți-a plăcut și gata.asta era prin 95-96

#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postspooky51, on 08 februarie 2022 - 08:41, said:

Inginerii, medicii, emigrati de multa vreme sau care pleaca acum, nu se mai intorc nici sa-i aduci fortat cu SRI-ul Posted Image .

astia nu au nicio scuza, sunt doar oportunisti de cea mai joasa speta. mai trist este ca unii mai si voteaza la 4 ani, in speranta ca vor carmi cursul tarii intr-un fel sau altul - vezi, werner, the baby broker(l-am votat si eu, dar din alte motive).

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Daca unu e patriot, trebuie sa fim toti patrioti? Daca eu zic ca ma chis cu bolta pe Romania, o sa deschideti topic: Toti cei plecati afara se chisa cu bolta pe Romania? Posted Image Posted Image Posted Image

E al 98764,35 topic in care se vorbeste despre motivele plecarii/intoarcerii din tara si se generalizeaza la greu.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrichi_e, on 08 februarie 2022 - 07:54, said:

eu stiu oamenei, patrioti, care se pregatesc sa emigreze, pe fondul cresterii puterii extremiste(aur)!  Posted Image

Hai ma lasi?
Povesti nemuritoare,volumul 2022.
Cine crede in ascensiunea si proliferarea AUR nu-i patriot,e cretin de-a binelea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate