Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Oamenii care revin in Romania - "sunt patriot" and stuff

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Bravo lor înseamnă ca au curaj. Si cel mai mult, inseamna ca au credință.

#128
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Nu sunt patriot.
Tatal meu a fost patriot, bunicul din partea tatalui a fost patriot, strabunicul din partea tatalui a fost patriot.
Eu cred ca o seman pe mama, si pe bunicul din partea mamei, A venit de la Salonic in anii '20 s-a casatorit cu o romanca
s-a stabilit la Braila, regretabil a murit de tanar si a lasat o familie de 3 copii fara ajutor material, ei s-au relocat in Banat
unde mama s-a casatorit cu un gugulan adevarat Posted Image
Eu intotdeauna am visat sa plec din Romania, pur si simplu am urat comunismul, si tot ce a facut pentru mine...
Am plecat fara sa ma uit in urma, si am luat si pe mama cu mine dupa cativa ani ( 2 ) de locuit in Canada.
Mama a murit in Canada la 80 de ani, si am repatriat-o la Caransebes alaturi de familia tatalui, tata a murit inainte cu cativa ani de zile
si el e inmormantat la Caransebes.
Despre repatriere, e o chestiune destul de complexa, initial mi-a fost foarte foarte greu in Canada, am muncit la un indian din Sri Lanka un an de zile,
am muncit cat 3 zic eu... pe urma am muncit la o alta firma in downtown condusa de niste evrei, era o firma de investitii in RRSP ( Planuri de pensie )
am lucrat zile si nopti la ei, nu conta ora, ne chema la munca dumineca, ei sarbatoresc doar Sabatul ( Sambata ) am fost pur si simplu extenuat dupa un
an de zile de lucru la ei, e drept ca ma plateau dublu fata de cat ma platise Sri Lankezul ...dar era inuman modul in care erai tratat.
Am plecat de acolo la o alta firma pentru doar 500 de dolari in plus la salariu si bine am facut.
Dupa ce am inceput la aceasta firma am inceput sa ma gandesc ca sa nu ma mai intorc in Romania.
Initial in primii doi ani in fiecare zi ma gandeam ca asta va fi ultima zi de munca, era un mediu de lucru teribil, colegii erau si ei in aceeasi cursa ca si mine,
din toate tarile globului.
Initial nu m-am intors de rusine, mi-ar fi fost rusine sa ma intorc cu "coada intre picioare" intr-un oras mic toata lumea se cunoaste, si iti umbla vorba si ajungi de miru' lumii.
Dupa doi ani cum am spus am inceput sa castig incredere ca pot sa fac ceva aici. Si de atunci construiesc si adaug in fiecare zi o caramida la visul meu ...
Nu am fost sarac nici in Romania, venind din Banat, toti avem un respect pentru banul muncit.
Nu arunc cu banii nici astazi, nu traiesc pauper, dar sunt moderat, conduc un VW, desi as putea conduce cam orice masina as vrea,
Ma barbieresc cu Gillete Mach 3 ca sa iti poti face o imagine despre mine, cumpar de la No Frills ( Magazin de alimente ), si da cumpar mobilier de la IKEA ...LOL
Despre repatriere acum, dupa 27 de ani de la aterizarea in Canada:
Nu as putea sa spun ca nu am sa ma repatriez niciodata, pur si simplu e o chestiune de ce vrei sa faci cu viata ta,
sunt si alte chestiuni acum de care trebuie sa am grija, am un copil in Romania ce vrea sa vina la Canada, nu stiu exact ce crede ca e aici,
a venit in vizita de mai multe ori si e foarte entuziasmat. Nu am sa il opresc sa vina, o sa il las sa vada pe pielea lui ce este emigrarea asa cum am invatat eu in 1995
Am o fetita nascuta aici in Canada, care pur si simplu nu e interesata de Romania, vorbeste bine romaneste, chiar mai bine ca multi alti copii de romani
dar pur si simplu nu are nici un interes pentru Romania, am trimis-o la bunici in Ardeal peste vara, a fost OK dar nu e ceea ce ii place.
Mai degraba ii place in Florida ori la New York, locuind intr-un oras mare si divers esti invatat cu alte lucruri care in Romania lipsesc cu desavarsire.
Inca mai am ani buni de munca aici in Canada, vom mai vorbi poate peste 10-12 ani despre ce voi face la pensie,
Trebuie sa vad si fetita asta sa treaca prin facultate si pe urma voi pune mai serios chestiunea repatrierii ori relocarii.
Pana una alta sunt aici pe metereze, nu dau inapoi nici un centimetru. La fel de combativ ca in prima zi ... de asta le plac la astia emigrantii... ca muncim pana dam in branci.
Despre Romania, asa cum noi am evoluat pe o alta traiectorie si Romania pe care am parasit-o nu mai e la fel, sunt lucruri bune si altele care regretabil nu sunt foarte bune.
Nu am mai fost in Romania de 2 ani de zile ( de cand cu pandemia ) nu stiu care e situatia astazi, dar in urma cu doi ani pot spune ca cei mai multi cu care am vorbit
in Romania imi spuneau aceeasi istorie, despre cat de greu este samd, dar sincer sa fiu vedeam lucrurile un pic altfel din punctul meu de vedere.
Am vazut multe imbunatatiri in nivelul de viata din Romania si asta e un lucru foarte bun, dar acea nemultumire si plangaceala constanta am observat-o peste tot unde am mers prin tara.

Edited by EASTERN_TIME, 27 February 2022 - 10:22.


#129
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEASTERN_TIME, on 27 februarie 2022 - 10:09, said:

nu stiu care e situatia astazi, dar in urma cu doi ani pot spune ca cei mai multi cu care am vorbit
in Romania imi spuneau aceeasi istorie, despre cat de greu este samd, dar sincer sa fiu vedeam lucrurile un pic altfel din punctul meu de vedere.
Am vazut multe imbunatatiri in nivelul de viata din Romania si asta e un lucru foarte bun, dar acea nemultumire si plangaceala constanta am observat-o peste tot unde am mers prin tara.

Pana nu vii aici sa traiesti aici nu stii cum e cu adevarat in Romania.
Insa revenirea in Romania (mai corect ar fi "venirea" caci nu e o revenire), trebuie facuta cu c reieruil intai.
Nu e nici o deosebire fata de emigrarea din Romania in Canada.
TOTUL e nou, TOTUL e diferit, trebuie adaptare si o sa fie okay.

E o lume noua. Nu pot zice ca imi pare rau ca am renuntat la Canada /USA, dar nici nu pot compara lumile.

#130
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2022 - 11:56, said:



Pana nu vii aici sa traiesti aici nu stii cum e cu adevarat in Romania.
Insa revenirea in Romania (mai corect ar fi "venirea" caci nu e o revenire), trebuie facuta cu c reieruil intai.
Nu e nici o deosebire fata de emigrarea din Romania in Canada.
TOTUL e nou, TOTUL e diferit, trebuie adaptare si o sa fie okay.

E o lume noua. Nu pot zice ca imi pare rau ca am renuntat la Canada /USA, dar nici nu pot compara lumile.
Si cum e in Romania dupa atatia ani in Canada ?

Edited by Sucre_revenitorul, 27 February 2022 - 12:20.


#131
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postaaaa4567, on 08 februarie 2022 - 03:23, said:

Am intalnit cu totii - cred eu - cu totii oameni care revin in Romania, din toate categoriile. Printre cele mai discutabile motive sunt cele de tipul:



Ca aici: https://www.viata-me...esavarsit-25170 (de unde am preluat si citatul de mai sus)

Ii credeti? Chiar sunt patrioti? Ati stat sa descoaseti putin asemenea oameni? Au si alte motive pentru care revin? Exemplele unor cunoscuti sunt binevenite. Cum s-au adaptat?

Nu, patriot cred că înseamnă să-ţi iubeşti tara chiar cu preţul vieţi!
Dar majoritatea le.e dor de rude, prieteni, şamd!Posted Image

#132
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSucre_revenitorul, on 27 februarie 2022 - 12:20, said:

Si cum e in Romania dupa atatia ani in Canada ?

Ultimii 6 ani i-am trait in State...

CUm sa fie? Misto, aventuri, alea, alea

Depinde de asteptari. Io nu am

#133
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Sunt niste ipocriti ,alt termen nu am pt ei :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate