Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Somnul nostru cel de toate zilele

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Somnul nostru cel de toate zilele (126 member(s) have cast votes)

Câte ore pe noapte dormiți

  1. mai puțin de 4 ore (1 votes [0.79%])

    Percentage of vote: 0.79%

  2. 4 ore (1 votes [0.79%])

    Percentage of vote: 0.79%

  3. 5 ore (8 votes [6.35%])

    Percentage of vote: 6.35%

  4. 6 ore (31 votes [24.60%])

    Percentage of vote: 24.60%

  5. 7 ore (44 votes [34.92%])

    Percentage of vote: 34.92%

  6. 8 ore (33 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

  7. 9 ore (5 votes [3.97%])

    Percentage of vote: 3.97%

  8. 10 ore (2 votes [1.59%])

    Percentage of vote: 1.59%

  9. peste 10 ore (1 votes [0.79%])

    Percentage of vote: 0.79%

La ce oră vă culcați?

  1. înainte de 22:00 (6 votes [4.76%])

    Percentage of vote: 4.76%

  2. 22:00 (17 votes [13.49%])

    Percentage of vote: 13.49%

  3. 23:00 (35 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

  4. 00:00 (33 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

  5. 01:00 (22 votes [17.46%])

    Percentage of vote: 17.46%

  6. 02:00 (3 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  7. după 02:00 (10 votes [7.94%])

    Percentage of vote: 7.94%

Considerați că dormiți suficient?

  1. Da (67 votes [53.17%])

    Percentage of vote: 53.17%

  2. Nu (59 votes [46.83%])

    Percentage of vote: 46.83%

Vote Guests cannot vote

#73
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postgiuliani, on 10 februarie 2022 - 16:16, said:



Nu cunosc recomandarile care se fac in Romania, eu dadeam informatii venite din partea medicilor germani:
- Aici sunt masurile recomandete de Minsterul sanatatii din Bavaria
https://www.lgl.baye...dex.htm#gesenkt
- Aici sunt masurile recomandete de Organizatia Germana a sanatatii copiilor.
https://www.dgkj.de/...chen vermeiden.

Ah, si in orice spital din Germania unde se nasc copii sunt maxim 18° in saloane.

Eu mi-am propus sa repet chestiile astea cunostintelor mele din Romania pt a intelege de ce in alte tari se iau alte masuri decat in tara noastra.
Faptul ca medicina din Romania e cu 15 ani in urma vestului nu e un lucru nou.
In Germania dardaie lumea de frig prin saloane? Pai s-au prostit si nemții la cap atunci.

Si mai este o chestie. Are mai mica relevanță ce temperatură ai tu in camera cata vreme ești acoperit.  Ca asa eu imi fac 10 grade in camera si cu un sac de dormit performant pot avea peste 25 grade la nivelul pielii. Tot asa există persoane care degajă mult mai multă căldură decat altele.  O persoană a carei corp degajă căldura fiind acoperit doar cu o patura va putea sa obțină intr-o camera rece  aceiasi temperatură cu o alta care nu degaja caldura si care va avea nevoie de 3 pături sau un sac de dormit performant pt a obține aceiasi căldură la suprafața pielii. Deci a standardiza pentru toți o temperatură de 18 grade e o treabă aiurea cata vreme suntem diferiți.

Sunt persoane care mananca putin si se satură si sunt altele care nu se satura decat dupa ce mananca tot porcul. La fel sunt persoane pentru care 18 grade in camera sunt ok dar pentru alții trebuie 22. Pentru ca suntem diferiți. Nu poți sa vii sa-i spui omului cat sa manance sau la ce temperatură trebuie sa doarmă. Pt ca fiecare stie pentru el care sunt parametrii sai optimi.

Edited by Testosteron, 10 February 2022 - 16:35.


#74
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Clar ca fiecare e obisnuit cuiva. Dar e diferenta dintre parametrii in care scoti cel mai bun somn in conditiile actuale, in care te-ai obisnuit, sau parametrii in care scoti cel mai bun somn posibil. Asta, cu temperatura mai joasa, se refera la "cel mai bun somn posibil". E ceva scris in ADN, in zeci de mii de ani de evolutie. Pe cand "dau centrala sa mearga, sa fie cald de numa'" e o obisnuinta actuala.

#75
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu cred ca la 21 grade e cald de numa numa.
Astea sunt basme de zgârciți de ținut copii după naște la 16 grade după naștere. Prosteală pe fata. Bine ca nu zic sa bage furtun de răcire la gravide in timpul sarcinii.

Edited by wolfydRg, 10 February 2022 - 16:50.


#76
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eu ma întreb cum vor mentine ei 16-18 grade in camera la vară când afara vor fi 35 de grade sau mai mult. Ca aparatul meu de aer condiționat nici nu merge sub 18 grade.


#77
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTestosteron, on 10 februarie 2022 - 16:42, said:

In Germania dardaie lumea de frig prin saloane? Pai s-au prostit si nemții la cap atunci.

Nu mai omule, la nou nascuti asta e standardul, 18 grade. Si asa trebuie sa fie si acasa, si stai linistit ca nu se imbolnavesc nou nascutii.

#78
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postgiuliani, on 10 februarie 2022 - 17:09, said:



Nu mai omule, la nou nascuti asta e standardul, 18 grade. Si asa trebuie sa fie si acasa, si stai linistit ca nu se imbolnavesc nou nascutii.
Si vara dau toti drumul la aer conditionat sa răcească la 18? Si daca n-au aer condiționat ce fac?

#79
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostwolfydRg, on 10 februarie 2022 - 16:49, said:

Nu cred ca la 21 grade e cald de numa numa.
Astea sunt basme de zgârciți de ținut copii după naște la 16 grade după naștere. Prosteală pe fata. Bine ca nu zic sa bage furtun de răcire la gravide in timpul sarcinii.

Romanul nu vrea sa inteleaga nicicum chestia asta cu importanta temperaturii in timpul somnului. Treaba cu zgarcenia vine din comunism, nu spune nimeni sa nu faci 23-24 de grade in sufragerie in timpul zilei, aia e o temperatura normala, insa noaptea nu e deloc asa.
Eu de exemplu am cam 22,5-23 in sufragerie si intre 19-20 in dormitor.

View PostTestosteron, on 10 februarie 2022 - 17:13, said:

Si vara dau toti drumul la aer conditionat sa răcească la 18? Si daca n-au aer condiționat ce fac?

Nu prea au multi oameni AC acasa, dar daca e vb de bebelusi ii acoperi mai subtire ma gandesc, habar nu am; nu am fost in situatia asta pt ca al meu s-a nascut in Ianuarie.

Edited by giuliani, 10 February 2022 - 17:16.


#80
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postgiuliani, on 10 februarie 2022 - 17:16, said:



Romanul nu vrea sa inteleaga nicicum chestia asta cu importanta temperaturii in timpul somnului. Treaba cu zgarcenia vine din comunism, nu spune nimeni sa nu faci 23-24 de grade in sufragerie in timpul zilei, aia e o temperatura normala, insa noaptea nu e deloc asa.
Eu de exemplu am cam 22,5-23 in sufragerie si intre 19-20 in dormitor.



Nu prea au multi oameni AC acasa, dar daca e vb de bebelusi ii acoperi mai subtire ma gandesc, habar nu am; nu am fost in situatia asta pt ca al meu s-a nascut in Ianuarie.
Pai dacă ai 26 de grade in cameră si ii acoperi subțire cum ajungi la 18? Sau atunci nu se mai aplică  vara e bun somnul si la căldură?

#81
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTestosteron, on 10 februarie 2022 - 17:23, said:

Pai dacă ai 26 de grade in cameră si ii acoperi subțire cum ajungi la 18? Sau atunci nu se mai aplică  vara e bun somnul si la căldură?

Evident ca vara daca ai 26 de grade in casa n-ai nicio sansa sa ajungi la 18, insa asta inseamna un risc crescut pt bebelus. Tot ce poti face e sa il imbraci mai subtire si sa il verifici des sa nu se supraincalzeasca, acceptand faptul ca in zilele respective copilul va dormi mai rau.
Dar iarna cand poti regla temperatura in camera asa cum vrei nu exista niciun motiv sa supui copilul unor riscuri absolut inutile.

#82
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postgiuliani, on 10 februarie 2022 - 17:31, said:



Evident ca vara daca ai 26 de grade in casa n-ai nicio sansa sa ajungi la 18, insa asta inseamna un risc crescut pt bebelus. Tot ce poti face e sa il imbraci mai subtire si sa il verifici des sa nu se supraincalzeasca, acceptand faptul ca in zilele respective copilul va dormi mai rau.
Dar iarna cand poti regla temperatura in camera asa cum vrei nu exista niciun motiv sa supui copilul unor riscuri absolut inutile.
Nu cred ca e bine sa-i bagi variații dintr-astea, adică ori e 18, ori nu e. Eu nu pot avea o temperatură in camera vara si o alta iarna. E logic pt ca am acelasi corp si corpul meu e acomodat la o plaja ingusta de temperatură.  Orice acomodare in afara limitelor de confort se face cu efort din partea mea iar eu nu sunt dispus la acel efort. Asa cum nu pot dormi iarna in frig, tot la fel nu pot dormi vara la căldură.

#83
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View Postgiuliani, on 10 februarie 2022 - 17:09, said:


Nu mai omule, la nou nascuti asta e standardul, 18 grade. Si asa trebuie sa fie si acasa, si stai linistit ca nu se imbolnavesc nou nascutii.
Terminate cu prostiile astea. Ai zis o data, gata. Le stima deja.

#84
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Eu că sa dorm bine, trebuie sa am o zi activă atât intelectual cât și fizic. In general dorm bine daca mă simt obosit și asta mi se întâmplă des. Daca nu fac nimic pe parcursul zilei nu am somn.

Pentru un somn bun, nu mănânc greu înainte de somn, vreo 3 ore înainte ce i drept mai scap un fruct sau ceva ușor câteodată. Temperatura in camera 19 - 20 de grade,cu copil mic am crescut la 21. Fără tv, telefon, laptop mult timp înainte de somn. Puțin sport gen 15 minute pe bicicleta înainte de a intra în pat. Înainte de a adormi fara lumini, sunete in cameră.


#85
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCostel2223, on 05 martie 2022 - 21:14, said:

Puțin sport gen 15 minute pe bicicleta înainte de a intra în pat.

Sportul inainte de somn are efect invers, te activeaza.

#86
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Asa e, trebuie facut cu macar 2 ore inainte.

#87
AdinaPet

AdinaPet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2014

View Postaxisborn, on 07 februarie 2022 - 12:06, said:

Problemele cu somnul pot fi si de la temperatura prea mare in dormitor.

Buna ziua!
Una dintre problemele majore de somn este asa-zisa "foiala". Iar aceasta apare atunci cand salteaua nu este buna, cand pilota nu este potrivita pentru temperatura ambientala. Recomand sa investiti intr-un pat bun, o saltea cu arcuri, care este suficient de elastica si care tine coloana dreapta si intr-o pilota cu proprietati termoreglatoare, cu o buna ventilatie, cum este o pilota de lana merinos.
Au aparut pilote de lana merinos natural hipoalergenice (fara sa fie tratate), din materiale naturale, care nu au miros (cum aveau pe vremuri plapumile bunicii), pentru diverse niveluri de caldura. Aceste pilote de lana merinos absorb transpiratia si nu mentin un mediu umed. In acest fel este solutionata o alta cauza care ne impiedica sa avem un somn de calitate.
Un mare avantaj al pilotelor de vara din lana merinos este ca nu supraincalzesc corpul, oferă o masă tampon împotriva frigului si absorb umezeala chiar in forma de vapori, mentinand pielea uscata. Astfel, pilota de vara din lana merinos incalzese si racoreste in mod natural, in functie de necesitatile corpului.
Pilotele de lana merinos sunt recomandate chiar si bebelusilor, intrucat regleaza temperatura corpului, absorb umezeala, tin la distanta compusii volatili organici, resping acarienii, sunt hipoalergenice, antimicrobiene, antibacteriene, rezistente la mucegai si igrasie, sunt ignifuge, biodegradabile, durabile.
Pilotele de lana merinos chiar sunt excelente pentru un somn de calitate!

Edited by AdinaPet, 07 March 2022 - 12:25.


#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmiki07, on 07 februarie 2022 - 12:54, said:



Uite, o sa incerc sa scad pana la 18 grade. Sa vedem ce iese. Dar din ce imi aduc aminte, muream de frig in somn.
Eu dorm cu caloriferul oprit (e oprit 99% din iarna) in dormitor, cu pantaloni scurți și tricou. Prefer sa îmi fie mai degrabă răcoare decât cald. Cred ca-s pe la 20 in camera, poate 19 uneori.

#89
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postrichelieu, on 08 martie 2022 - 06:48, said:

Eu dorm cu caloriferul oprit (e oprit 99% din iarna) in dormitor, cu pantaloni scurți și tricou. Prefer sa îmi fie mai degrabă răcoare decât cald. Cred ca-s pe la 20 in camera, poate 19 uneori.

Da, și eu l-am redus aseară, pentru prima dată de când am căldură full-time. Am dormit cu 21 de grade și a fost OK. Nu prea m-am mai trezit noaptea, probabil era și de la căldură.

#90
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Am inceput din nou sa imi monitorizez somnul. Ceas Garmin + aplicatie.

Sunt 4 nivele: somn adanc, somn usor, REM (atunci cand visezi), treaz.
Cam 2 ore pe noapte dorm adanc si asta in prima parte a noptii. Restul somn usor si vise placute :D


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate